کتاب «بازی‌آفرینی در گردشگری» منتشر شد

کتاب «بازی‌آفرینی در گردشگری» برای طراحی تجربه‌های به‌یادماندنی با ترجمهٔ محمد اعجازی توسط نشر «اگر» در ۲۰۸ صفحه منتشر شد.‌

این کتاب برای هم‌افزایی دو صنعت انسان‌محور و تجربه‌گرای گردشگری و بازی‌آفرینی و ایجاد ارزش افزودهً جذاب در خدمات گردشگری توسط پائول بولنسی (مشاور طراحی تجربهٔ به‌یادماندنی در گردشگری) و رومن ایگر (دبیر علمی مجلهٔ علوم گردشگری و عضو فدراسیون جهانی فناوری اطلاعات در گردشگری و سفر، IFITT) در سال ۲۰۱۵ میلادی تألیف شده‌است.

این کتاب با هدف تأمین بهینهٔ نیازهای سطوح متعالی گردشگر/مسافر و تحقق سهل‌تر رؤیاها از طریق کسب تجربهٔ به‌یادماندنی و گاه سفارشی‌سازی شده و با تکیه بر ایده‌های منتج از روان‌شناسی اجتماعی تدوین شده‌است.

نویسندگان کتاب، پایداری اقتصاد گردشگری را در عصر حاضر به اقتصاد تحول وابسته دانسته و مقصد آتی گردشگری را سرزمین رؤیاهای واقعی مسافر معرفی می‌کنند که با بازی‌آفرینی در آنها قدم خواهد گذاشت.

این کتاب در دو بخش و ده فصل تشکیل شده‌است.

بخش اول کتاب شامل پنج فصل است.

در فصل یک، طراحی تجربه با توجه به پژوهش‌های مبتنی بر معانی در گردشگری تفسیر می‌شود، در فصل دو به بازی‌آفرینی برای تحول در گردشگری پرداخته شده، واکاوی جذابیت بازی‌ها و نقش آنها در ایجاد انگیزه، کشف و تخیل گردشگر/مسافر در فصل سه انجام می‌شود؛ فصل چهار به ایجاد انگیزه و حافظهٔ گردشگری و فصل پنج به روان‌شناسی مثبت ناشی از بازی‌آفرینی با توجه به الگوی به‌زیستی گردشگر/مسافر اختصاص دارد.

بخش دوم این کتاب به واکاوی چارچوب طراحی مربوط است؛ در فصل شش، چارچوب طراحی اعم از فرآیند و ویژگی‌ها و در فصل هفت، تبیین فرآیند طراحی، ارزیابی، بازخورد و بازنگری مورد توجه قرار گرفته‌اند، تدقیق ویژگی‌های محصولی انسان‌محور برای تعالی تجربهٔ گردشگر/مسافر از از سطح پایه علاقه‌مندی تا سطح متعالی تغییر در فصل هشت و معرفی اجزای تشکیل‌دهنده اعم از حاشیه امنیت، پرسونا، تأثیرات روانی ده‌گانهٔ مثبت انتظاری، زیبایی‌شناسی، مشارکت، معنا، داستان،، مشوق‌ها و … در فصل نُه بررسی می‌شوند.

در فصل ده و انتهایی این کتاب عوامل بهبوددهندهٔ تجربه با توجه به انتظار عرضه‌کننده و علاقهٔ گردشگر/مسافر برای حصول آرمانهای متعالی که از پسِ تحولِ ایجادشده، متبادر می‌گردد، شناسایی خواهند شد.

به گفتهٔ اعجازی- مترجم- در کتاب «بازی‌آفرینی در گردشگری» تجربه‌ای به‌یادماندنی را تفسیر و الگوهای مشترک در آنها را کشف می‌کنیم.

ترجمهٔ این کتاب با رویکرد تحول در صنعت گردشگری برای سدهٔ نو از نوروز ۱۳۹۹ شمسی آغاز شده‌ و چاپ اول آن با یاری نشر «اگر» در زمستان ۱۳۹۹ در دسترس است. علاقه‌مندان از سراسر ایران برای خرید آنلاین این کتاب می‌توانند به وب‌سایت فصلنامهٔ میراث و گردشگری گیلگمش www.gilgameshmag.com مراجعه کنند.

دیدگاه‌ها

 1. Masi

  به شدت منتظر ترجمه ی کتاب بعدی هستم….که با جسارت و خوش فکری شما انتخاب شده برای ترجمه .
  که عجیب و غریب به درد روزهای دیجیتالی ما که بدون آدابش درون دنیاش رها شدیم، می خوره.

  و کتاب اهل کاشانم که گام اول و پیشرو در این دست کتاب ها در ایران هست.
  ………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه و محبت شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *