هند ۲۳

آمده‌ایم به دهلی و دیروز به آگرا رفتیم تا «تاج محل» را ببینیم و دیدیم. چون در رابطه با دهلی و تاج محل عکس و اطلاعات زیاد است، من چندان چیزی برای اضافه کردن ندارم. اما بد نیست بدانید برگشتن از آرامش دارام‌سالا و کشمیر و فرورفتن در شلوغی دهلی شوک بزرگی بود.

تاکنون از زیبایی‌های هند بسیار گفته‌ام و از آن‌جا که یک نوشتار معرفی مکان یا به قولی سفرنوشت، باید بتواند از زوایای مختلف به موضوع بنگرد، باید عرض کنم که با احترام به تمام هندی‌ها، من بسیاری از مردم این کشور را تنبل، رشوه‌گیر، بی‌مسئولیت و وقت‌نشنانس یافتم.

دیدگاه‌ها

 1. merk

  به محاسنی که از هندی ها ذکر کردین :o) چند حسن دیگه رو اضافه میکنم
  هندی ها
  صرفه جو هستن، به نظر من ایرانیها رو باید بفرستند هند تا معنی صرفه جویی رو از اونها یاد بگیرن من به عنوان یک ایرانی وقتی در کنار یک هندی قرار میگیرم از خودم خجالت میکشم چون با اینکه خودم فکر می کنم مصرف نیستم اما اونجا کم آوردم !!!!
  هندی ها
  وقتی کار می کنند برای تامین معاش کوشا
  وقتی گدایی می کنن برای تامین معاش سمج
  وقتی تفریح می کنن برای شاد بودن تلاش
  وقتی دوست میشن یه دوست خوب
  وقتی هم تصمیم میگیرن سر بقیه کلاه بذارن هم تلاش خودشون رو می کنن 😉
  به هر حال همه جا آدم خوب و بد پیدا میشه
  اونجا هم راننده منظم، منصف و مهربون گیرم اومد
  هم راننده کلاه بردار، بد جنس، بد قول، بی نظم و کلا به قول شما بی مسئولیت
  هم فروشنده با وجدان هم فروشنده بد ذات که جنس رو ۱۰ برابر به من فروخت
  بستگی داره کدوم شهر باشی و شانست چطور باشه
  فکر کنم شلوغی و آلودگی هوا تو دهلی روتون اثر بد گذاشته 🙂 و این مطلب رو نوشتی اگه الان تو کشمیر آروم و زیبا بودی این گله رو پیش خودتون نگه میداشتین
  ………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. نگران نباش، من هنوز هند رو خیلی دوست دارم. همین امروز دو اتفاق بسیار متفاوت و متضاد برامون افتاد که یکیش ما رو عاشق هند می‌کرد و دیگری متنفر. همینه دیگه.

 2. مهناز

  سلام
  یکی ازجاهای که آرزو دارم حتما”ببینم هند،مخصوصا”تاج محل.اگه میشه چند عکس از تاج محل بزارید . یک چیزو آدمای مختلف با دید مختلف می بینن که باهم خیلی فرق داره.ممنون وموفق وشاد باشید.
  ……………………………………………………
  جواب: سلام. چشم.

 3. ا گ

  سلام. آخر هفته با فرشاد و بقیه می رم کویر مصرو جندق … کاش تو هم بودی … دلم برای سفر رفتن با تو یک ذره کوچولو شده … اینقد (.)
  ……………………………………………………………………
  جواب: سلام. امیدوارم خوش بگذره.

 4. نازی

  سلام وخسته نباشید از ایده ی فلیم خوشم آمد میتونه بسیار جذاب باشه چون اون چیزی که گفته میشه چکیده اش دیدخواهد شد واون روح سفر تازه میشه امیدوارم در این کار موفق باشید واینکه انتقاد کردی از مردم هند به نظر من بخاطر کاستهایی یا طبقه های جامعه شون بیشتر به این حالت درآمدند وتلاشی برای بالا بردن خودشون نمیکنند البته استثنا دارند واینکه اگرا کلا شهر کثیفی است نمیدونم بازاری که تقریبا نزدیک اگرا فورت بود رفتید ؟ تاحالا توی زندگیم جایی به این کثیفی وپر از شلوغی از همه چیز ندیده بودم ولی من باز هند را دوست دارم .موفق باشید
  …………………………………………………………………………
  جواب: سلام. من هند رو دوست دارم، فقط خواستم از زاویه‌ی دیگری هم حرف زده باشم.

 5. پ.م

  اگرچه رانهمای هندی ما بسیاربی مسیولیت بود وازکلاه سرمسافران برای چنج پول گرفته تا دروغهای رنگارنگش درمورد بسته بودن سایتهای تاریخی و….صدای همه رادرآورد ولی درکل مردم هندرابسیار صبور دیدم بااون شرایط سخت زندگی، ترشرویی ازشون ندیدم راننده ما درطول یک هفته ای که باگروه مابود لبخندازلبش محو نمی شد.هندبرای من تجربه متفاوتی بود بسیااااااااار متفاوت وهمین متفاوت بودنش رادوست دارم
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بله، هند منحصر به فرده.

 6. Masi

  شما به همه چیز بی تعصب نگاه می کنین و آزاد و بدون جبهه گیری…..من نگاهتون رو می پسندم.
  ………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. لطف دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *