در این دو روز

در این دو روز تعطیلی (عاشورا و تاسوعا) برنامه های سفرهایی که پیش بینی کرده بودم به دلایل مزخرفی اجرا نشد. بنابراین در خانه ماندم، کتاب خواندم، فکر کردم و با خواهرزاده ام بازی کردم.

در این میان ایده ای هم به ذهنم خطور کرد:

فکر کردم می توانیم یک تقویم به وجود بیاوریم که روزهای آن به معرفی کاراکترهای مجازی بپردازد که در فیلم های سینمایی و ادبیات داستانی ما حضور دارند. به طور مثال یک روز این تقویم به معرفی شخصیت خسرو شکیبایی در فیلم هامون، روز دیگر به شخصیت گل محمد در کتاب کلیدر، روز دیگر به شخصیت عزت الله انتظامی در فیلم گاو، روز دیگر به شخصیت رستم در شاهنامه و … اختصاص یابد.

ایده این است که این کاراکترهای مجازی (مثلا گل محمد، نه محمود دولت آبادی) معرفی شوند. در این صورت ما یک تقویم از دنیای مجازی (غیر واقعی) خواهیم داشت و این باعث وسعت دنیای ایرانی ما خواهد بود. مساله ای که می ماند این است که مثلا چه روزی از تقویم را به کاراکتر فیلم قیصر نسبت دهیم و چه چیزی بنویسیم. در این مورد  پیشنهادم این است که به طور مثال اولین روز اکران این فیلم را مورد نظر قرار دهیم و نوشته امان حاوی نقد این کاراکتر باشد.

موضوع دیگری که می توان به این تقویم اضافه کرد، معرفی مکان های مربوط به شخصیت فیلم ها و داستان هاست. مثلا برای معرفی رستم، مکانی از سیستان و برای گل محمد بخشی از سبزوار مورد توجه قرار گیرند و عکسی ازشان چاپ شود.

اگر این ایده اجرایی شود، می توانیم امیدوار باشیم که کارگردانان و نویسندگان ما بتوانند کاراکترهایی خلق کنند که ماندگار و جهانی باشند. باز هم پیشنهادم این است که لزومی ندارد از همین حالا تمام ۳۶۵ روز این تقویم را پر کنیم. باید جای خالی برای خلق کاراکترهای جدید باز بگزاریم.

وقتی روزی را به عنوان روز یک کاراکتر در نظر گرفتیم، بعدش می توانیم کارهای بیشتری برایش انجام دهیم که یکی از آنها مثلا برگزاری مراسم “شب شاخ نبات” برای معشوقه ی حافظ  است (که ما از او کمترین اطلاعات را داریم). یک ویژگی این ایده این است که  باعث خلق ایده های جدیدتر خواهد شد.

یکی از مهمترین کارها، بعد از توافق بر روی کاراکترها و نسبت دادن یک روز به آنها این است که این روزها و این کاراکترها را ثبت ملی (در تقویم) و اگر امکانش باشد ثبت جهانی کنیم (که البته کار آسانی هم نیست).

در عکس زیر آرتین (خواهرزاده ام) را می بینید که در هنگام خلق این ایده به اتاقم آمده و بر روی کتاب هایم نشسته.

دیدگاه‌ها

 1. بهار رضایی

  سلام. با علاقه خواندمتان دوست عزیز.
  بخوانید ما را
  مرسی
  ………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چند متن شما را خواندم.

 2. پگاه

  سلام. بهش میاد بچه مظلومی باشه و شیطون نباشه. اتاقت شبیه انبار کتابه تا یه اتاق.
  ………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اتفاقا خیلی هم شیطونه.

 3. ليلا

  راجع به شاخه نبات هم مینویسید؟
  ………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قبلا یک چیزهایی نوشتم که شاید در همین سایت بتونید پیدا کنید. اینترنت هم می تونه بهتون کمک کنه.

 4. پسر ایران

  سلام.اسپند دود کن پسر با نمکیه.اتاقت مثل دستشویی جکی خیلی فرهنگیه ولی فکر کنم جکی یه کم نظمش از تو بیشتر بود .. حکیم ارزو دارم یه مدرسه سفر گردی بزنم از همان پیش دبستانی کتب را بر اساس اصول سفر تدریس شود مثل مدرسه موسیقی که به طور مثال مجید انتظامی درس خواند.از همان ابتدایی تا دانشگاه یه فارغ التحصیل پرورش یافته عرضه کند ولی نمیدانم این فقط یک رویا میماند ایا دبستانها یا دبیرستانهایی در دنیا به این شیوه داریم..
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. رویاهات رو با مطالعه کردن بیامیز.

 5. بهزاد

  خیلی ایده جالبیه این باعث یه نوع رقابت در به وجود امدن کارکترهای مجازی میشه البته خیلی خسته کننده است که هر روز تقویمو اهالی هنر واسه یه کارکاتر گرامیداشت و مراسم یاد بود داشته باشند

  خواهرزادتون خیلی نازه فکر کنم یه روزی نویسنده بزرگی بشه و نانوشته ها رو بنویسه

 6. شهریار

  سلام و درود
  بعد از ایده پردازی ها یک دستی به سر روی اتاقتان بکشید ، ثواب دارد !!!
  دیشب من هم داشتم فیلم داش آکل را از «من و تو» می دیدم به این فکر افتادم ، بیاییم تور لوکیشن گردی رواج دهیم ،‌مثلا اینجا محل فیلم برداری «داش آکل» است ، در اینجای خیابان لاله زار محل فیلم برداری فیلم «سرب» است و …
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 7. امیر گوهرشناس

  با درود
  ایده خیلی جالبیه، که اتفاقا برای شروعش هم ، نیاز به هزینه ، زیرساخت ، پیش زمینه فعالیت قبلی ، داشتن ضامن معتبر یا از این قبیل نداره.
  این کار خودش میتونه جای گزین یا حالا شاید همپای مراسم چهره های ماندگار قرار بگیره با این تفاوت که اینجا ممکنه هرکسی(نقشی) با هرشخصیتی که داره تو تقویم قرار بگیره، که ممکنم هست نقش اولی نبوده و شاید هم شناس همگان باشه
  شاید خیلی از انتخاب نقشها برای کاگردانان و نویسندگان بخواد کلیشه ای بشه، که جالا به پیشنهاد دارم؛
  یه پیشنهاد: میشه به طور مثال برای هر هفته یا شاید هر ماه یک قالبی داشته باشیم بعد بیایم کاراکترهارو در اون قرار بدیم، مثلا مشخص باشه که قراره در این روز از ماه یک نقش با خصوصیاتی که ویژه اون نقش هست، مورد بررسی قرار بگیره و معلوم باشه که هرروزی از ماه چه نوع از شخصیتها(برای کاراکترهای مختلف) قرار بگیره.بدلیل اینکه من زیاد اهل فیلم نیستم شاید نتونستم منظورمو خوب برسونم.
  اما در مورد اتاق؛
  هیچ حرف خاصی نمیزنم چون اتاق خودم هم یه همچین وضیعیتی داره، با این تفاوت که کتاباش کمه.
  و اینکه من به هم ریختگی نمیبینم
  یه عکس گذاشتی، از همه جوانب عکس مورد تفسیر قرار گرفت
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از ابراز عقیده و ارائه ایده.

 8. محسن باطنی

  درود.
  فکر می کنم -یعنی از اونجایی که شواهد نشون میده- از اونجایی که داری توی مستند سازی دنبال یه جا- یه حرف تازه-شایدم فقط یه حرف!- می گردی… یه جورایی دنیای سینما هم ذهنت را به خودش مشغول کرده و می کنه!
  به هر حال – من یکی، از طرفدارای پرو پا قرصتم! ایده هات رو دوست میدارم…..
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 9. شادی گنجی

  سلام
  مدت زمان زیادی نیست که شما را می شناسم…اما همین مدت کوتاه کافی بود تا بفهمم که شما به شدت آدم خلاقی هستید…ایده شما باعث شد تا تقویمم را باز کنم و سه روز از سال را به نام ۳ نفر از شخصیت های داستان هایی که دوست دارم ثبت کنم : مجید، سولماز، گردآفرید

  شب و روزتون خوش
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس. مشتاق دیدار دوباره هستم.

 10. سیما سلمان‌زاده

  حتما آرتین عزیز هم‌ در این تقویم جایی داره که خواسته از روز ثبت ایده، تصویرش ثبت بشه.
  ‌……………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. دقیقا.

 11. Masi

  ایده درجه یک مثل همیشه و چه فکرهایی که نکردین در تمام این سالها و چه خوب که همه رو ثبت کردین.

  و اون گوگولی ِ نقلی ِ دلبر ِ ریزه میزه رو کتابا 🥰 جان دلم آخه😍👶🏻 عزیزم

  با دایی مثل شما معاشرت میکنه، معلومه که آرتیست میشه 👨🏻‍🎨🎨
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 12. مهسا

  سلام.
  آرتینِ خوب با روح زیبا و خلاقش که از نقاشیهاش پیداست و انقدر توی عکس جذاب و دلنشین در بهترین جای دنیا نشسته و الان دیگه سنی هم ازش گذشته در جلوی دوربین دایی نازنینش حتما همین حالا و در آینده از داشتن فردی چون شما به خودش خواهد بالید.
  به جای مطالبتون در مورد عکسی که پیوست بود صحبت کردم!😅
  ……………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس که نوازش می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *