۱۲

کمی در رابطه با استرالیا:

اقیانوسیه، در میان پنج قاره، کوچکترین و کم جمعیت‎ترین آنهاست. این قاره از استرالیا، نیوزیلند و چند کشور و مجمع‎الجزایر کوچک دیگر که در نیمکره جنوبی و در اقیانوس هند و آرام گسترده شده‎اند تشکیل شده.

استرالیا یکی از قدیمیترین توده‎های زمینی کره‎ی زمین، بزرگترین جزیره مسکونی و ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می‎شود. استرالیا تقریبا به اندازه ایالات متحده (بدون آلاسکا) و بزرگتر از دو برابر مساحت هندوستان ۴.۷ برابر ایران است. گستره خشکی استرالیا از شرق تا غرب، ۴۰۰۰ کیلومتر و از شمال تا جنوب، ۳۷۰۰ کیلومتر است.

گینه‎نو، اندونزی و نیوزیلند، نزدیکترین کشورها به استرالیا محسوب می‎شوند. بر اساس آمار ۲۰۱۱، حدود ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد که از این میان بیش از ۴۰ درصد یا خودشان در خارج از استرالیا متولد شده‎اند یا پدر و مادری دارند که متولد خارج هستند.

با داشتن ۶ درصد زمین‎های قابل کشاورزی، یکی از خشکترین کشورهاست. مرکز استرالیا سرزمینی وسیع، کم‎آب و تقریبا خالی از سکنه است. بیشتر شهرهای استرالیا در جنوب شرقی این کشور از “بریزبین”  Brisbaneتا “آدلاید”Adelaide ، واقع شده‎اند.

ساکنین اولیه استرالیا، مردم بومی Aboriginal و مردم جزایر تنگه تارس از حداقل ۴۰۰۰۰ و احتمالا ۶۰۰۰۰ سال پیش در استرالیا زندگی می‎کرده‎اند. سایر مردم استرالیا، مهاجرین یا فرزندان مهاجرینی هستند که از آغاز استقرار اروپایی‎ها در سال ۱۷۸۸، از بیش از ۲۰۰ کشور دنیا به این منطقه مهاجرت کرده‎اند. امروزه جمعیت بومیان استرالیا در حدود ۴۸۳۰۰۰ نفر است.

بسیاری از مردم، کانگورو را به عنوان نماد حیوانی استرالیا می‎شناسند، ولی این موضوع هرگز به طور رسمی اغلام نشده است.

۲۶ زانویه را روز ملی استرالیا می‎نامند. در سال ۱۸۷۷ میلادی و در چنین روزی ناوگان دریایی به فرماندهی آرتور فیلیپ در سیدنی پیاده شد.

اکالیپتوس (معروف به درخت صمغ)، آکاسیاس (گل آن به عنولان گل ملی استرالیا شهرت دارد) و درخت بطریBottle tree  از مهم‎ترین گیاهان و کانگورو و کوالا و اکیدنا (خارپشت بی‎دندان) و پلاتی‎پوس و شیطان تاسمانی (یک جانور کیسه دار و گوشت خوار) و دینگو (یک نوع سگ وحشی) از مهمترین حیوانات بومی استرالیا محسوب می‎شوند. بد نیست بدانید که درازترین کرم خاکی دنیا در استرالیا زندگی می‎کند. گاهی درازای این کرم خاکی به ۳.۷ متر می‎رسد.

با اینکه انگلیسی، زبان ملی استرالیاست، با این حال، واژه‎ها و اصطلاح‎هایی هستند که به خاطر استفاده رایج، منحصرا استرالیایی محسوب می‎شوند. این واژه‎های محاوره‎ای یا عامیانه ریشه‎های متنوعی دارند.

استرالیایی‎ها اغلب واژه‎ها را کوتاه می‎کنند. مثلا به فوتبال می‎گویند، فوتی و به تلویزیون می‎گویند، تلی، و باربی‎کیو می‎شود، باربی.

بعضی از اصطلاح‎ها بسیار گیج‎کننده‎تر است. مثلا drop by this arvo به معنی این است: “امروز بعدازظهر به دیدنم بیا” و معنی see the bloke over there این است: “مردی که آنجا ایستاده را ببین”. در این جمله bloke به معنی “مَرد” است.

دیدگاه‌ها

 1. پگاه

  سلام. اگه یه کوالا و دینگو دیدی خواهشن عکس ازشون بگیر. من این ۲ حیوان را دوست دارم. ممنون. شادمان باشی.
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام . متاسفانه قسمتم نشد.

 2. فرا

  G’day! من تجربه‌ی بحث کردن با استرالیایی‌ها رو داشته‌م و می‌دونم تا چه حد می‌تونن گیج کننده باشن. و البته لهجه‌شون هم سخته. به خودشون هم که می‌گن آوزی Ausi
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از تو.

 3. N

  گاهی فقط می خواهی یک دوست باشد ..حتی به سلامی..
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 4. باران

  بسیار بسیار عالی و زیبا بود واقعا لذت بردم ممنون به خاطر عکسایی که گذاشتید جالب بود
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قابل نداشت.

 5. Masi

  گاهی فکر می کنم پرت بودن خودش نعمت خوبیه، استرالیا هم پرته و دور
  به ندرت اسمی ازش در اخبار می شنویم که نشون از کم دغدغه بودن این جغرافیا ست.

  همیشه اولین احساساتتون به شهر ها رو دوست دارم، بی نهایت خوبه و خوب و بدون سانسور واگویه شون می کنین . مرسی ازتون که می نویسین استاد.
  ………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس که مطالعه می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *