حدود ۱۱۰۰ سال پیش

ابوعبدالله جعفر ابن محمد رودکی سمرقندی، قدیمی ترین شاعر بزرگ زبان فارسی است. از او یک بیت شعر پیدا کردم که برایم جالب توجه است:

در سفر افتند به هم ای عزیز …… مروزی و رازی و رومی و کُرد

نتایج جالبی می توان از این بیت گرفت: ۱-  واژه ی سفر حداقل ۱۱۰۰ سال در ایران قدمت دارد (که البته چیز عجیبی نیست). ۲- این بیت نشان می دهد که سفر در ایران به صورت کاروانی صورت می گرفته است و این کاروان ها از اقلیم های مختلف دارای قومیت های متنوع عبور می کرده اند (این هم خیلی عجیب نیست) ۳- اما مهم ترین موضوعی که در این بیت وجود دارد اشاره ی رودکی به حضور اقوام مختلف در سفر است و احتمالا می خواسته بگوید که در سفر باید تساهل داشت و با همسفران دوست بود. به عبارت دیگر، آنچه رودکی به آن اشاره می کند، موضوع هماهنگی اجتماعی یا همان Social Harmony است که این روزها مطرح است. ۴- نهایتا اینکه امیدوارم ایرانیان امروزی با این بیت رودکی آشنا بشوند و بدانند که وقتی با هم در یک تور (همان کاروان قدیم) سفر می کنند باید بدانند که با افراد مختلف و سلایق متنوع روبرو هستند و لازم است بتوانند نحوه ی برخوردشان با دیگران را به بهترین نحو مدیریت کنند.

دیدگاه‌ها

 1. نازي

  واقعا با این صحبت شما موافقم چون بارها مسافران بی انضباط ووقت نشناس را در تورهای مسافرتی همسفر بودم که باعث هدر رفتن وقت وبی نظمی شدند که در تصمیم بعدی خواستم بدون تور سفر کنم که البته بسیار هم بهتر بوده چون وقتم علاقه ام به هدر نرفته اوصلا مردم ایران برای تلف کردن وقت به مسافرت میروند نه برای تجربه کسب کردن البته جمع نمی بندم ولی کلا بسته یا سبد مسافرت در زندگی ایرانیان خوب جا نیفتاده به نظر من سفر هم دانش خودش را دارد موفق باشید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 2. fariba

  سلام
  این نصیحت خیلی خوبیه مخصوصا اگر کسی خارج از ایران زندگی کنه، من در بعضی سفرها دوستای خوبی پیدا میکنم ولی گاهی، ناخود آگاه در لاک دفاعی فرو میرم علتش شاید اینه که ما ایرانیها آدمهای کمی کنجکاوی هستیم و مثلا در یک سفر دو روزه ، از زیر و بم یک عمر زندگی دیگری ،میخوایم سردرآریم. این موردیه که من در سفرها ومخصوصا سفرهای خارجی برخوردکردم درحالیکه معتقدم ارتباط خوب باید خودش بوجود بیاد نه با زوم کردن آدمها روی همدیگه. یعنی فکر کنم باید اصلو روی با ملاحظه رفتار کردن گذاشت ولی اگر ضعفی هم بود ، بشه با تساهل برخورد کرد.
  ممنون که این موضوعو مطرح کردید امیدوارم خیلیها بخونند و بهش فکر کنند.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 3. عسل

  و شاید تفسیر دیگر این که در سفر مسافرها شغل و جایگاه اجتماعی رو فراموش کرده و در روزهای سفر همه انسانهای یکسانی هستند به اسم مسافران با یک هدف خاص. از آنجایی که گروه یک هدف رو دنبال می کنند به هم نزدیک میشوند. به عنوان مثال نفس کشیدن در ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر برای همه سخت خواهد بود و بسیار از تفاوت ها دیگر بی معناست و شاید به همین دلیل هست که کوهنوردان در کمپ دور آتش جمع شده و بدون در نظر گرفتن مرز و سیاست و تروریسم و ملیت ـ لحظه های شیرین و فراموش نشدنی رو تجربه می کنند.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام عسل.

 4. حامد

  درود بر شما دوست گرامی. امیدوارم خوب و خوش و تندرست باشید.هنوز هم دوست دارید دور دنیا رو برید؟ من هستم و شرایطم با هرچه که نوشتید جور هست. منم مثل خود شما هستم. با من در تماس باشید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بنده نوشتم که فعلا از این قصد، صرق نظر کردم.

 5. رها

  با سلام واحترام
  از قدیم گفته اند:یک سوزن به خودت بزن ویک”چی” به مردم؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خوب؟

 6. S

  سلام جناب آقای نورآقایی، دیدگاهم از نوشته شما،اینست : هر فردی، در زندگی اش، نیازمند انتخابی است! اکنون ،می پرسید، چه انتخابی؟؟؟
  جواب من: بخش مهم زندگی هر انسانی، از زمان تولد تا لحظه مرگ ، روابط بین فردی اوست. که هر فرد، به تنهایی سهمی دارد. سهم هر فرد : نحوه برخوردش با دیگران است.
  که هوشیارانه انتخاب نماید و بخواهد و بتواند، به خوبی مدیریتش کند.
  بین پذیرش مسئولیت فردی و مدیریت فردی و خویشتن داری، ارتباط مستقیمی وجود دارد. مسئولیت پذیری بیشتر خویش = کنترل کامل روی تفکرات،احساسات و روابط بین فردی خویش.
  تا روابطی موثر، موفق و شاد ایجاد گردد.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 7. سیما

  سلام

  به نظر من ما ایرانیان شاید به دلیل اینکه همیشه مورد تهاجم داخلی و خارجی قرار گرفته ایم به خودخواهی غریبی گرفتار شده ایم دائم به استفاده شخصی خود می اندیشیم انهم در بعد حال زمان و به گذشته و طبیعتی افتخار میکنیم که ناجوانمردانه در صدد تخریب آن هستیم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 8. رها

  با سلام واخترام
  خوب مروزی و رازی و رومی کرد احتمالا لیدرشان شما نبودید!
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خیلی وقته که دیگه منظورتون رو نمی فهمم.

 9. رها

  با سلام واحنرام
  خوب در شغل شریف شما ایجاب میکند که به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید..برای من که الگوی خوبی نبودید.
  خوش به حال مروزی و رازی و رومی و کرد..
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. باز هم نفهمیدم. نمی دانم طعنه می زنید یا انتقاد می کنید یا هر چیز دیگه. اگر مشکلی هست لطفا رُک و راست بگید.

 10. رها

  با سلام واحترام
  انتقاد میکنم.وهرگز طعنه نمیزنم.
  در لذت سفر با من مسافر شریک نیستی.

  ابن شعر رودکی را یه این خوبی میفهمی و از ان دوری .
  .من یک مسافرم و شما راهنمای من ؛اما به کجا؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. دوست دارم واضح تر توضیح بدید نه با زبان فلسفی. هدفمان از انتقاد باید مشخص باشد، اگر قرار است که تغییری در رفتارم به وجود بیاید باید بدانم کجا اشتباه کرده ام. از طرفی من نمی دانم که شما از دوستان بنده هستید یا از مسافران بوده اید و یا کلا ارتباطمان با هم از کجاست و چگونه است.

 11. رها

  با سلام واحترام
  کجا اشتباه کرده ام؟جواب در همین شعر رودکی است.و…….
  همه مسافران دوستان شما هستند.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

 12. Masi

  تلنگر خوبی بود این یک بیت…
  مرسی که نوشتینش

  حتما با تامل و فکر به این موضوع نگاه می کنم، نه فقط در سفر …همه جا همه وقت
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس که دقت می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *