اهل ایرانم

این روزها ذهنم درگیر پروژه‌ای است که عنوانش را گذاشته‌‌ام “اهل ایرانم”. اگر پروژه پیش برود حتما یک دسته جدید در همین سایت برایش درست می‌کنم تا پیشرفت و وضعیت کار را مستند کنم. اما عجالتا به همین نوشته بسنده می‌کنم.

به دور از همه‌ی احساسات ناسیونالیستی -که تا جایی که دانش و بینشم قد بدهد از آن دوری می‌کنم و در عوض به میهن‌پرستی روی می‌آورم- در این ذهنیت هستم که صرف زاده شدن در یک سرزمین ما را اهل آن سرزمین نمی‌کند. این اهل بودن یا به قولی اهلیت، که از آن سخن می‌گویم کمی متفاوت است از آنچه که در موردش حرف می‌زنند. “اهلیت” قصه‌ی خودش را دارد که به نظرم باید بیشتر و عمیقتر به آن پرداخت.

در راستای این پروژه در حال نوشتن کتابی هستیم که زیر مجموعه‌ی این ایده‌ی کلی است که عنوان نوشتار پیش روست. نام کتاب این است: “اهل کاشانم”.

کتاب اهل کاشانم از ایده‌های جالب توجهی بهره می‌برد که برای دیدن نتیجه باید منتظر بمانیم تا چاپ و منتشر شود. برای تمام شدنش بی‌قرارم و منتظرم بدانم آیا با تولید این نمونه موردی می‌توانیم برای ادامه‌ی پروژه نظم برقرار کنیم و اهل یزدم و اهل کرمانشاهم و اهل خراسانم و … را بنویسیم یا نه.

دیدگاه‌ها

 1. سیما

  اهل آب و خاکش، اهل نان و نمکش، اهل هوایش، اهل دغدغه‌اش، اهل معرفتش، اهل صداقتش، اهل واژه‌هایش، اهل سکوتش…همیشه دیاری، آدمی، خطی، نگاهی بوده که اهلی‌اش شده‌ام و شاکرش.
  اهلی هر ایرانی آزاد و آگاهی هستم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. زنده باد شما.

 2. Masi

  سلام بر ذهن ِ درخشانتون
  امیدوارم این طرح ِ بکر و ناب و بی نظیر به بار بشینه، ما هم منتظر چاپ و انتشارش هستیم که شاهکاری دیگری از شما ببینیم.

  چقدر بحث “اهل جایی” بودن رو جالب و متفاوت مطرح کردین.

  من مطمئنم شما دلتون نمیاد فقط به کاشان بسنده کنین. شما بهترینین برای این رسالت.
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بزرگوارید.

 3. مرضیه

  اهل بودن …اهل جایی بودن
  رسالتی بر دوش انسان می گذارد .
  وقتی اهل جایی باشیم یعنی نسبت به آن مسئولیت داریم .یابد خوب بشناسیمش، با دردها و زخمها و ویرانی هایش آشنا باشیم، با دلخوشی هایش و شادی هایش نیز .باید باخوب و بدش کنار بیایم ، بپذیرمش و در جهت بهبود شرایطش ،بهبود حالش تلاش کنیم
  وقتی اهل جایی باشیم گذشته و آینده اش برایمان مهم است .گذشته اش را چراغ راه حال باید کرد تا آینده ای بهتر برایش ساخته شود
  اهل دل باید بود ،باید کیف کرد با آنجا، باید آنجا را شناخت و شناساند وباید برایش دغدغه داشت .
  و برای این پروژه چه کسی اهل تر از شما ، که اهل ایرانید و اهل دل و اهل قلم و اهل ادبیات و هنر …
  …………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه و محب شما. امیدوارم لایق باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *