گردشگران در حسرت ديدار از مراسم كومساي روستاي اورامان تخت ماندند

معمولا اين‌گونه خبرها را در سايت شخصي خودم نمي‌گذارم و فقط براي روزنامه و خبرگزاري مي‌نويسمشان. اما احتمال دادم اين خبر كار نشود، پس اين‌جا آوردمش.

در خبرها درج شد بود كه همچون سال‌هاي گذشته مراسم پير شاليار در نيمه‌هاي ارديبهشت ماه در روستاي اورامان تخت برگزار مي‌شود. به همين دليل بسياري از دفاتر خدمات مسافرتي تورهايي براي منطقه اورامانات ترتيب دادند و گردشگران بسياري به كردستان سفر كردند، اما از برگزاري مراسم خبري نبود.

قرار بود مراسم كومساي در روز 18 ارديبهشت در مقبره پير شاليار برگزار شود. جمعيت بسياري از روستاهاي اورامانات و از شهرهاي كردستان و كرمانشاه و تهران براي ديدار از مراسم آمده بودند. اما نهايتا فقط در ترافيك گير كردند و مجبور شدند ايستاده و در زير آفتاب به سخنراني طولاني يكي از «ماموستا»هاي كردستان گوش كنند.

روستاي اورامان تخت به دليل نوع معماري، سبك زندگي، طبيعت زيبا و مراسم پير شاليار شهرت خاصي دارد. و به همين دليل گردشگران زيادي در تمام فصول سال به اين منطقه سفر مي‌كنند. از طرفي يكي از جذاب‌ترين انواع گردشگري، گردشگري رويدادها و فستيوال‌هاست و روستاي اورامان تخت از اين لحاظ قابل توجه است.

با اين همه، بر خلاف مراسم زمستاني پير شاليار، از وجود مسئولان ميراث فرهنگي و هماهنگي براي برگزاري مراسم خبري نبود و با توجه به سختي و دوري مسير، تمام روز گردشگران در ترافيك سپري شد. و همچنين به دليل شلوغي، گردشگران از فضاي روستاي اورامان تخت نيز بهره‌اي نبردند.

به نظر مي‌رسيد كه عدم برگزاري مراسم عمدي بوده است و در اين ميان كسي نبود كه پاسخگو باشد.

آرش نورآقايي

دیدگاه ها

 1. سعيد فكري

  وقتي گردشگري بجز قم و مشهد كلا حرام باشد، يك شبه همين جوري مي شود كه شد. شايد اگر بريم شيراز بگويند تخت حمشيد را جمشيد آقا بقال سركوچه ناصرخان قجر از بهر ماليات گيري ساخته. به همين راحتي!

 2. رضا شريعتي

  با سلام به تو آرش جان
  آن روز خيلي ها بودن كه مي فهميدند همه چيز جابه جاشده و هيچ چيزي جاي خودش نيست. شايد اينگونه بگويم بهتر است .
  آن روز همگي مستندي را ديديم كه انگار تاريخ ورقهايش را كم كرده بود و دست نوشتهاي ديگري از ديار غريب جاي آنها را گرفته بود. شايدهم آن روز اورامان را كم كرده بوديم.
  شايد هم بهار آنجا نبود ولي نه گلهاي شقايق فرياد ميزدند بهار اينجاست پس كومساي را كجا بردند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *