موضوعاتي براي انديشيدن

1- چرا بيش‌تر سنگ‌نگاره‌ها و كتيبه‌هايي كه از دوران باستان و اسلامي در ايران باقي مانده در كنار آب قرار دارند؟ از دوران هخامنشي، اشكاني و اسلامي در بيستون – از دوران ساساني و قاجاري در تاق بستان – از دوران ساساني در نزديكي قلعه دختر و تنگه چوگان – از دوران قاجار در تنگه‌واشي و چشمه علي ري – … اگر جواب اين باشد كه به خاطر اين حجاري‌ها و كتيبه‌ها در كنار آب قرار دارند كه كاروانيان و رهگذران آن‌ها را ببينند، شايد جواب غلطي نباشد، اما در مورد تنگه‌واشي چه مي‌توانيم بگوييم؟ قابل ذكر است كه برخي از همين حجاري‌ها و كتيبه‌ها، همچون نقش رستم امروزه در كنار آب نيستند، اما شايد در آن روزگاران بودند.

2- احساس مي‌كنم كه در تفكرات مردم باستان، تن درخت به مثابه‌ي تن آدمي بوده است. در نقاشي‌ها مي‌بينيم كه اين برگ درخت است كه به عنوان پوشش بدن آدمي در نظر گرفته مي‌شده، به ويژه در داستان آفرينش و هبوط آدم. موضوع خوبي براي بررسي است.

3- در ايران بناهاي بسياري هستند كه به برج «چهل دختر» معروفند و همگي هم داستاني تقريبا مشابه دارند. به اين فكر مي‌كنم كه فهرست همه‌ي اين برج‌ها را بنويسم، موقعيت مكاني‌اشان را بررسي كنم، داستانشان را روايت كنم و نتيجه‌گيري كنم كه چرا چهل دختر با هم بايد در يك برج يا قلعه باشند؟ برج و دختر (باكرگي) و چهل با هم چه ارتباطي دارند. البته رابطه‌ي ميان قلعه و دختر را مي‌دانم، همچنين مي‌دانم كه بعضي از پل‌ها و شهرها و چشمه‌ها و بناهاي ديگر هم هستند كه با نام دختر به كار برده مي‌شوند. صرف‌نظر از ارتباط دختر با آناهيتا كه نظريه‌ي آقاي باستاني پاريزي است، احساس مي‌كنم كه يك توجه جديد و يك تحقيق نو مورد نياز است. مي‌توان اين نام‌گذاري‌ها را از زواياي ديگر مورد بررسي قرار داد.

دیدگاه ها

 1. merk

  رابطه قلعه با دختر چيه؟
  يه حدس هايي مي زنم اما مطمئن نيستم
  تو اينترنت جستجو كردم و چيزي پيدا نكردم
  …………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قلعه و دختر، هر دو به سادگي تسليم نمي‌شوند. هر دو نماد حفاظت از خويشتن و محتواي وجودي‌اشان هستند. هر دو از درون بايد به فرد يا افراد بيروني روي خوش نشان بدهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *