باغ‎ها و افسانه‎ها

به ذهنم رسید یکی از فضاهایی که در رابطه با “گردشگری ادبی” می تواند مورد توجه قرار گیرد، “باغ” است.

باغ و عناصر باغ در ایران، از روزگار کوروش تا به امروز با ادبیات عجین بوده است. بنابراین می توانیم سراغ ادبیات را در باغ بگیریم و نشانی باغ را در ادبیات بیابیم.

کافی است به عنوان “گلستان” و “بوستان” که حاوی اشعار سعدی هستند دقت کنیم و از طرفی به روایت های نگارگری ها که در فضای باغ اتفاق افتاده اند، بیندیشیم.

موضوع جالب دیگری که به ذهنم رسید این است که احتمالا مخلوط ادبیات-باغ در ایران بیش از هر کشور و فرهنگ دیگری نمود دارد که این خود می تواند فرصت کم نطیری برای گسترش گردشگری ادبی به ارمغان بیاورد.

دیدگاه ها

 1. کیخسرو

  با درود بر نورآقایی عزیز ؛ زنده باد ؛ عجب سوژه ی بکری ! بسیاری از زوایای ادبیات کلاسیک ما می تواند این گونه نمایان شود و شاید چیزهایی کشف کنیم که تا کنون فضلای ادبی ما از کشف آن ناتوان بوده اند.منتظر مکتوبی در این باره از شما هستم.موفق باشید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. شما هم موفق باشید.

 2. کوروش

  درووووود یر آرش
  باغ در ایران به نظر من جایگاه بسیار بالاتری از آن چه که دیکران فکر می کنند داشته است نمادی از بهشت به همین خاطر فرش های ایرانی مملو از این نوع طرح ها می باشد
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربان، کجایی شما؟

 3. کوروش

  درود مدتی آرش جان فیروزکوه هستم و گاها رفت و آمد می کنم و همچنین کمی هم بی معرفت شدیم. احتمالا این مساله در ماه آینده حل شه خدمت می رسیم. جویای حال شما از طریق جعفر هستم. مانا باشید
  …………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خدمت شما بسیار ارادت داریم قربان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *