۱)

نکاتی از سفر ۱۰ روزه به اروپا:

هنگام سوار شدن به هواپیمای TURKISH AIRLINES به غیر از سر مهماندار، یک نفر دیگر با لباس و کلاه مخصوص آشپزها در کنار در ورودی هواپیما ایستاده بود و به مهمانان خوشامد می­‌گفت.

همه می­‌دانند غذاهایی که در هواپیما به مسافران داده می­­‌شود معمولا از کیفیت خوبی برخوردار نیست. و از طرفی مسافران عادت کرده‌­اند که در هواپیما از آنان پذیرایی شود، حتی اگر واقعا نیازی به تغذیه نداشته باشند.

بنابراین حضور کسی با لباس آشپزی در هواپیما پیام خوبی برای مسافران به همراه دارد.

ایده­‌ی خلاقانه‌­ای است…

در همین پرواز هواپیمای متعلق به شرکت TURKISH AIRLINES هنگامی‌­که کاپیتان شروع به صحبت کرد، همان ابتدا از همکارانش به خاطر خدماتی که به مسافران ارائه می­‌دهد قدردانی کرد و اهمیت کار آنان را به مسافران گوشزد نمود.

در سفرهایم متوجه شده‌­ام که ایرانی­‌ها با هواپیمایی که در آن سوار می­‌شوند همان کاری را می­‌کنند که با شهر و کشور خود انجام می‌­دهند. کافی است ۲ ساعت بعد از هر پروازی نیم نگاهی به داخل هواپیما بیاندازید. متوجه خواهید شد که تمام توالت­‌ها به طرز خجالت ­آوری، چهره­ای زشت به خود گرفته‌­اند، کف راهرو و زیر صندلی‌­ها پر شده از ملحفه، غذای نیم­‌خورده، دستمال کاغذی، مجله­‌ی پاره شده، نایلون و …

نمی‌­دانم چرا ما همیشه با فضاهای عمومی بی­‌مسوولیت رفتار می­‌کنیم!

دیدگاه‌ها

 1. پسر ایران

  داری خود کشی میکنی مرد.. یک نفسی به خودت بده یا اقلا به یک قاره دیگر سفر میکردی که منقبض نشی.
  و دگر انکه استاندارد , مهارت ها و دانش راهنماهای ایرانی نسبت اروپا یا دگر کشورها چگونه ارزیابی میکنی .اگر یک مارتن برگزار میکردیم حدس میزدی چطور رنکینگ میشدیم؟
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. راهنماهای ایرانی -البته آنهایی که کاربلد هستند و کاسب منش نیستند- هیچ از راهنماهای دیگر کشورها کم ندارند.

 2. کیخسرو لریان

  یزد – صفاییه – کافی نت – ترانه ای از معین در حال پخش است – سفر کردم که از یادت برم دیدم نمیشه …….
  همیشه همه جا و در هرحال در پناه مهر دادار اورمزد باشید . امید که تندرست برگردید .
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد کیخسرو لریان.

 3. دکتر فرزاد

  سلام و خداقوت به آرش عزیز، باید بگم که جانا سخن از دل ما گفتی!!! واقعاً ما کی قراره از خواب یا بهتره بگم از این خود بخواب زدگی بیدار بشیم و واقعیتها رو درست دریابیم و درک کنیم؟! پشت شعارزدگی و کلیشه های خود ساخته به خواب عمیقی فرو رفته ایم و هربار که گوشه چشمی باز میکنیم تا بلکه بخود بیاییم ندایی مغرور در دلمان می گوید باز بخواب چون تو فرزند کوروشی و هنر نزد ایرانیان است و بس! بعنوان کسی که مطالعات بسیاری در فرهنگ ملل دارم و زیاد سفر میکنم قویاً کلام مذکور را تکذیب می کنم و اضافه میکنم که هنر نزد ایرانیان نیست و اگر هست بسیار کوچک است و اصلاً بس نیست!!! (در تعابیری از بس بمعنای بسیار اشاره شده است…)
  حتماً متوجه شده اید که اخیراً پروازهای قطری و امارات تبعیض آشکاری در برخورد و سرویس دهی به پروازهای مسیر ایرانشان حتی به ایرانیها (درصورت شناسایی که البته با رفتارهای منحصربفردی و حریص گونه ای که داریم شناساییمون خیلی سخت نیست!) در سایر مسیرهای بین المللی دارند و پاسخ آن فقط یک کلام است: از ماست که بر ماست و قاطعانه میگم هیچ ارتباطی به بحث دعوای ایرانی و اعراب ندارد! چراکه اصلاً مهمانداران و کادر پروازیشان به ندرت عرب هستند. البته با این رفتارها فکر میکنم بزودی تغییر رویکرد در ترکیش ایرلاین رو هم خواهیم دید!
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. شنیدن این حرفها آسان نیست.

 4. م.معظم

  سلام .وقتی بعضی ها به خیابانها و مکانهای شهر و وطنشان رحم نمیکنند با دیگران و برای آنان که هیچ !
  ای کاش یاد بگیرند همه جا باید احترام گذاشت و تشکر کرد !
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 5. سرشار و پُرسکوت

  سلام
  همیشه وقتی حرف از نظم و انظباط و تمیزی و حس مسئولیت در قبال شهرو و جاهایه عمومی میشه دوستانی که خودشون رو از این مسئله جدا میکنن و خیلی اصرار دارند که انگ این کار را به اون دسته از جامعه که از نظر اقتصادی در سطح متوسط و پایینتر هستند بچسبانند و فرهنگ را فقط در کسانی میبینند که از نظر اقتصادی وضعیت خوبی دارند و همیشه من مصرانه خواستم که قانعشان کنم که فرهنگ و شعور هر انسانی هیچ ربطی به وضعیت مالی او ندارد و از این پست این برداشت را کردم که افراد متوسط و پایینتر از نظر اقتصادی، اصلا با هواپیما سفر نمیکنندیعنی وسعشان نمیرسد حداکثر سفر طولانی آنها شاید مشهد باشد آن هم با قطار یا اتوبوس آن هم برای عده ای از آنان، پس اینها که هواپیما رو به این روز می اندازند کیا هستند؟؟ از چه دسته و چه قشری؟؟

  ممنونم آرش جان سفرت به سلامت و آرامش..
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. موضوع قشر نیست، مهم احساس مسوولیته.

 6. م.الف .گندم

  سلام
  اشکال از آموزش ماست و پایه هایی که از پای بست ویرانند به ما یاد دادند چون پولشو دادیم و زیاد هم دادیم پس ارث بابامونه ما به بچه هامون یاد ندیم حل میشه
  …..
  فرزندان ما بهتر از ما خواهند بود آینده اینقدرها هم تاریک نیست و ایندگان بهتر از ما خواهند زیست

  امیدوارم تا ان موقع ابرویی مانده باشد

  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 7. پروین میرعنایت

  به خاطراینکه همیشه فکرمیکنیم چون پول دادیم باید هرچی دلمون میخوادریخت وپاش کنیم ودیگران موظفند ریخت وپاشهای ماراجمع کنند
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. شاید اینطوریه.

 8. طراحي سايت

  ادب ، فرهنگ و شخصیت درست باید از کودکی و بخصوص در سیستم های آموزشی به بچه ها یاد داده بشه که متاسفانه آنچنان توجهی بهش نمیشه اینه که همیشه به همون روند پیش میریم.

  https://instagram.com/fashion_more_than_fashion/
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

 9. المیرا

  سلام…این بحث شما درسته ..ما ایرانی ها متاسفانه خیلی به این ضرب المثل غلط اقتدا می کنیم که

  ///با یک گل که بهار نمیشه/// پس حالا که همه یک کار غلطی را می کنن منم روش….این تو خون ما ایرانی ها رفته…وناخودآگاه کسی را که قوانین را رعایت می کنه وتابع نظم وقوانین مملکتی یا عرفی هست موجودی ترسو وبی عرضه وخیلی عذر می خوام..اسکول …لغب میدیم اگه این اخلاق تغییر کنه همه چی عوض میشه..علت این هم شاید ریشه در استثمارگری تاریخی قوانین در ممالک محروسه است بهرحال من فقط نظرشخصی مو میگم .ومطمین نیستم…
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از اظهار نظر.

 10. المیرا

  راستی به نظر من این اشکال صرفا ایرانی ها نیست…من به کرات خارجی ها رادیدم که موقع مستی لیوانهای هتل یا کافه را می شکنن وبه وسایل هتل یا کافه آسیب می زنن با پرسنل مونث هتل بی احترام وبی قید رفتار می کنن ومن تقزیبا این اسیب رسوندن به وسایل را در ایرانی ها ندیدم ….بیشتر علاقمند به یادگاربردن وسایل هستن@@@@مدیونی اگه فکر کنی منظورم دزدیه ها$$$
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. این اتفاق هم باید تحلیل بشه. به همین سادگی نمیشه در موردش نظر داد.

 11. هاست

  عالی بود ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس.

 12. آرزو نظری

  درود متاسفانه این مورد فجیع همیشه وجود دارد با وجود درخواست مهمانداران محترم که در موقع ترک صندلی پتوی خودتان را تا کرده روی صندلی قرار دهید فقط با نگاه کردن به مسافر کناری متوجه میشوید که از این خیل مسافر عاشق فرنگ به تعداد انگشتان دست به این خواسته توجه میکنند این مورد را اضافه کنید که مسافر صندلی مهمانداران را هم اشغال میکند می گوید بچه ام روی صندلی خوابیده من جا ندارم و این خود باعث دعوایی مفصل در هواپیما شده تا کار به تهدید اخراج مهماندار که شوهر من در ایران ایر کار میکند ومهمانداران با وساطت مسافران از بازداشت این خانم به خاطر اهانت به مامور دولت منصرف میشوند فاتحه این جامعه را بخوانیم و به خودمان ننازیم چون حرفی برای گفتن باقی نمماند . با احترام
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 13. تیگرا

  این ‍پست را خیلی دوست دارم
  از شما تشکر میکنم بابت این همه خلاقیت.
  موفق باشید.
  سپاس فراوان.
  ………………………………………………………………………………………………….
  سلام. سپاس از محبت شما.

 14. mahshid

  ممنون از سایت خوبتون
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه شما.

 15. ترکمن دشت

  سلام آرش عزیز
  چه سایت خوب و قلم خوبی دارید…..

  این پست هم مثل پست های دیگرتون جالب و دلنشینه . فقط به نظر من اگر یه کمی این داستان رو کش می دادین خیلی بهتر و تاثیر گذارتر میشد.
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس از توجهتون.

 16. Masi

  این دقیقا موردی بوده که همیشه و همیشه توجه منو جلب کرده، مخصوصا وقتی صندلیم ته هواپیما بوده….تمام مسیر تا دم درب خروجی رو نگاه کردم……انسان های مسئول رو میشه از صندلیشون شناخت!
  پتوی تا شده، میزی که با دقت قفل شده، زباله ایی هم از خودشون بجا نذاشتن…..
  ما با همین رفتارهای کوچیک، بازتاب احساس مسئولیت و رفتار اجتماعی مونو نشون میدیم.
  …………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. موافقم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *