مرز

رسیدیم به “تسالونیکی”. همین نیم ساعت پیش. برای اولین مرتبه ورود به اروپا را از طریق مرز زمینی تجربه کردم. اتفاق خاصی نبود.

ساعت ۹ صبح هتلمان در “استانبول” را ترک کردیم، ساعت ۲۰ در هتلمان در شهر “تسالونیکی” بودیم. مسیر سخت نگذشت. “سپهر” و بنده برای همسفرانمان صحبت کردیم. فکر کنم تشنه شده اند برای دانستن مطالب بیشتر. این خوب است.

امروز، موقع خروج از هتل استانبول، مسوول پذیرش با لحن متوقعانه ای از من خواست که به همه کارکنان (کارکنان پذیرش و دربان ها و بقیه) انعام بدهم. جا خوردم. در یک لحظه ازشان بدم آمد. از همه اشان. حتی در آن لحظه از صنعت گردشگری هم بدم آمد.

نه اینکه از انعام دادن بهراسم یا آن را قبول نداشته باشم، خیر، اینچنین نیست.  حتی گاهی خودم از همسفرانم می خواهم به کسانی که به آنها خدمتی ارائه می دهند انعام بدهند. اما راستش از هرچه بوی حقارت و تمنا بدهد، به تمام و کمال متنفرم.

حالا که فکر می کنم، می بینم به دلیل همین اخلاق مردم ترکیه (حداقل شهرهای توریستی) است که تاکنون تمایلی به دیدار از این کشور نداشته ام.

دیدگاه‌ها

 1. مهدیس

  سلام. ما هم تشنه دانستن بیشتر شدیم، از منطقه بالکان و فصلی از تاریخ ایران که می دانم پیوندهای بسیاری با این منطقه دارد، همسفران مجازی هم گوش به زنگند و چشم به راه، سپاس از شما که با وجود مشغله زیاد سفر به عنوان یک راهنما ما را نیز سیراب می کنید.
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 2. مهدیس

  راستی، از برنامه دقیق سفرتون خبر ندارم ولی استاد کلهر بزرگوار در اروپا کنسرت دارند، برنامشون رو براتون می ذارم ممکنه وقت کنید با برخی از همسفرانتون به یکی از شب های اجرای ایشون برسید:

  Kayhan Kalhor upcoming performances in May 2014,
  برنامه کنسرت‌های کیهان کلهر در ماه مه‌ ۲۰۱۴،

  May 17TH: Warsaw, Poland
  May 18TH: Wroclaw
  May 21ST: Budapest, Hungary
  May 23RD : Paris, France
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام مهدیس عزیز. متاسفانه تاریخ و مکان اجراهای ایشون با سفر ما جور نیست.

 3. نازي

  سلام باز هم با شما همسفر خواهم شد ومیشنوم ومیبینم ولذت میبرم امیدوارم در همه حال سلامت وخوش باشید.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 4. نازي

  راستی یادتون نره اگر توانستید فیلم هم بگذارید لطفا خیلی حس نزدیکتر بودن و شناخت بیشتری به مسافران مجازی میدهد.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. به همین راحتی نیست. ولی اگر شد، چشم.

 5. فهیمه

  بلاخره انعام دادید یا نه؟سفرتان خوش
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله دادم، اما با نارضایتی.

 6. جهانگرد کوچک

  امروز کمیته ملی طبیعت گردی بودم و یکی از اون تابلو نقاشی های بچه ها را دیدم که در دفتر خانم فاضلی به دیوار نصب شده بود و چه کودکانه و زیبا تمنای محافظت از یوز را به زبانی دلنشین بر پای تصویر به خط دبستانی به رخ کشیده بود- پاینده باشید
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. جالبه.

 7. م.معظم

  سلام .ترکیه را من از آن کشورها و مردمی دیدم که به خاطر پول همه کار می کنند و اصول و قاونو و فرهنگ در اونجا روز به روز ماشینی تر و کمرنگ تر میشه .گردشگری را یه منبع درآمد یافتن و اینطور به نظر میرسه که هیچ عشق و علاقه ای در کار نیست !

  تا اینجا شد دو شهر !
  چون مسیر را نمیدانیم هیجانش بیشتره و باید حدس بزنیم سال تحویل کجا می تونید باشید 😉
  موفق و سلامت باشید 🙂
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله، ندانستن مسیر هیجانش رو بیشتر می کنه.

 8. ماهی

  سلام

  “به دلیل همین اخلاق مردم ترکیه …”

  اینجور اظهار نظر کلی غیرحرفه ایه.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. شاید باشه. ولی این چیزیه که تو ذهن من بوده و دلم نمیخواد سانسورش کنم.

 9. مریم

  سلام
  در این که کار ایشون درست نبوده شکی نیست. کاری که تو همین مشهد خودمون هم خیلی از رستوران دارها و هتال دارها انجام میدهند. اما این باعث قضاوت کلی در مورد یک کشور نمیشه. در ضمن وقتی با پیش ضمینه ذهنی قبلی وارد بهشت هم بشید مطمئنا موردی پیش خواهد اومد که موجب ناراحتی شما بشه و دچار خطای هاله ای بشید!! خیلی جالبه تو ایران خیلی راحت همه میان میگن ترکیه اصلا پیشینه تاریخی نداره و اصلا هیچی نبوده و فلان. اما باید اینو قبول کنیم که زمانی که ما تو روستاهامون که سهله تو شهرهامون هم آب لوله کشی نداشتیم مشغول تبلیغ عظیمی به نام جشنهای ۲۵۰۰ ساله برای دنیا بودیم . مردم کشورهایی مثل ترکیه بدون سرو صدا و هیاهو داشتن سخت کار میکردن. در طول تاریخ هم ترکیه از ایران جلوتر بوده. زمانی که رضاخان رفت ترکیه فقط بی حجابی زنا چشمشو گرفت اتاتورک بعد از امپراطوری عظیم عثمانی در ترکیه جکومت “جمهوری” تشکیل داد و زبان فرهنگ کشور رو ارتقا داد. حالا ما فقط دلخوشیم به اینکه رضا خان برامون شناسنامه صادر کرده و راه آهن کشیده! ای کاش حکومت پهلوی هم به جای تبلیغات به فکر اهداف بلند مدت بود شاید در اون صورتبه همچین فلاکتی دچار نیودیم. به قول ناصرالدین شاه باید همه چیزمون به همه چیزمون بیاد!!!! چیزی که نه الان رعایت میشه نه در حکومتهای قبلی.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *