قصه‌های تاکسی ۱۳

درخواست اسنپ دادم.
راننده قبل از آمدن، تماس گرفت و گفت: اگر اجازه بدهی بروم بنزین بزنم.
پرسیدم: چقدر بنزین داری؟
گفت: یک چهارم باک پر است.
گفتم: عجله دارم، لطفا بیا، با این بنزین ده برابر از مسافتی که من می‌خواهم بروم می‌توانی رانندگی کنی.
با این حال، بیست دقیقه معطل کرد و آمد. بنزین هم نزده بود.
سوار شدم در حالی‌که به شدت عصبی بودم.
حرفی نزدم و خون خونم را می‌خورد.
بعد از چند دقیقه رانندگی پرسید: اجازه دارم سیگار بکشم.
به او فهماندم که “نه”!
اما سیگارش را آتش گیراند. انگار “نه” را “بله” تفسیر کرده بود.
مسیر ترافیک بود.
با سیگار در دست، به سمت آمبولانسی رانندگی کرد که جلوی ما در حال حرکت بود. اتومبیل پرایدش را به سمت راننده آمبولانس رساند و از او خواست که آژیر را روشن کند تا ما بتوانیم پشت او در ترافیک حرکت کنیم.
از تعجب شاخ درآورده بودم.
راننده آمبولانس گفت: بیمار ندارم و گاز داد و جلوتر رفت.
دوباره خودش را به آمبولانس رساند و سوالش را تکرار کرد. انگار این “نه” را هم “بله” تفسیر کرده بود.
راننده آمبولانس این دفعه با تندی جوابش را داد و رفت.
بعد از لحظاتی رو به من کرد و گفت: منزل من در نزدیکی همین مقصد شماست، شماره من را بنویس تا هر روز خودم سوارت کنم.
حرفی نزدم، حتی نگاهش نکردم. فقط در آرزوی نشاندن مشتی بر صورتش بودم.
بالاخره به مقصد رسیدیم.
مبلغی پرداخت کردم که بقیه‌اش را نداشت.
مجبور شدم بروم و پول را خرد کنم.
آخر سر گفت: امتیاز یادت نره.
برگشتم و فقط نگاهش کردم.
دنده عقب گرفت و رفت.
پی‌نوشت: همه ما خرده شیشه داریم و درصدی عوضی هستیم، اما چگالی عوضی بودن بعضی‌ها خیلی زیاد است.

دیدگاه‌ها

 1. م.ق

  سلام
  آخ که چقدر از این تخم مرغ شانسی های اسنپ (یکی خوب و یکی بد و یکی …) حالم بهم میخوره و عصبی میشم
  اما در تهران مجبورمممم…….
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چی بگم!

 2. مائده

  Perfect
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 3. سیما سلمان زاده

  سلام
  کاش حداقل اون هم تا آخر شب به رفتارش فکر کرده باشه😐
  امیدوارم امتیازی رو که لایقش بوده بهش داده باشی. به نظرم این کمترین بی تفاوتی نسبت به رفتار و عملکردش بوه. اون عملا یک متقلب متجاوز هست…
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قطعا متقلب و متجاوز هست.

 4. مریم ناوی

  آنچه خوبان دو عالم داشتند جناب بزرگوار یک جا همه رو داشته! خدا صبر بده به آدمهایی که به تور این جناب می خورن! یعنی بعضی از گونه های انسانی رو باید برد گذاشت موزه بسکه عجیب الخلقه اند!
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موافقم.

 5. حسام میر

  دوستان زیادی برایم از اتفاقات اسنپی تعریف کرده اند. اما نکته جالب اینجاست که من هربار اسنپ گرفته ام، با راننده کلی رفیق شده ام و گپ زدیم و موسیقی گوش کردیم و هزاران موضوع پیدا کردیم برای لحظاتی کنار هم بودن. (نمونه اش دیروز بود که دوبار اسنب گرفتم و بار اول با راننده موسیقی خوب گوش کردیم و کیف کردیم و بار دوم هم راننده بامن برای اتفاقی که برام افتاده بودی طوری همدردی کرد که احساس آرامش و اعتماد کردم)
  به نظرم همون اول باید کنسل می‌کردی آرش جان وقتی دیر اومد. اینطوری براش امتیاز منفی ثبت میشه و حتمن هم در بخش نظرسنجی که بعد از سفر ازت میخوان، بنویس این اتفاقات رو. همینقدر که مکتوب بشه خودش اتفاق خوبیه. امیدوارم همه بنویسند و نقد کنند تا اون چیزی که باید اتفاق بیفته.
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اتفاقا من هم از اسنپ واقعا راضی هستم. این داستان یک نمونه از قصه‌های تاکسی بود که مکتوب شد.

 6. آرتا

  این راننده هم از فساد پست قبل مستثنی نیست
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موافقم.

 7. محمد

  من زیاد اسنپ استفاده میکنم و در کل خیلی راضی بودم ولی یک بار گیر یه راننده اسنپ زبون نفهم افتادم که تا مدتها باعث شد حالم از اسنپ بهم بخوره .حالا این امتیاز دادن ها تاثیری داره یا نه؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. احتمالا تاثیر داره.

 8. رسول

  سلام. ولی من اگه جای شما بودم حتما شمارمو به این راننده می دادم و حتما به جای خرده گرفتن از این فرد یا اشخاصی شبیه به این فرد به خودم و به اون راننده آمبولانس و به همه جامعه ای که با قیافه حق به جانب(!) ازکنار کرامت بربادرفته و حقوق پایمال شده این افراد میگذریم منتقد میشدم!..
  شما فکر کن این فرد همون کاراکتر فیلم تارزان باشه که چون توی شرایط ناملموس و تجربه نکرده ای قرار گرفته تمام این ناهنجاری ها رو درفکرخودش عینا هنجارهای طبیعی میبینه و ناخواسته فکرمیکنه رفتارهاش کاملاطبیعی هست و بایدباطبیعت اطرافش همسو بشه!.. حالا به نظر شما تارزان خرده شیشه داشت؟
  البته بازم ببخشید بابت صراحت کلام .. قصد جسارت نیست… وبرعکس چون حرف از احترام به حقوق دیگران و روابط اجتماعی درمناسبات قرن۲۱ آدمهاست باید قاطعانه علت رو پیدا کنیم!..

  پس به عقل ناقص بنده مقصر اصلی این افراد نیستن … چون اگر غیراز این نوع شخصیت ها در سرویس دهنده های اینترنتی ( یا بهتره بگیم دلال های اینترنتی ) به اسم اسنپ ببینیم باید تعجب کنیم! …

  والا آقا آرش من نه سیاسی ام نه پدرمادرم آخوندهستن و نه خودم راننده ام که بگیم روضه خودمو میخونم! .. اما حقیقتی که نمیشه درموردش اغماض کرد همین بی توجهی من و شما و تک و تک نظردهنده ها ودرکل همه مردم هست اونم به باعث و بانی اصلی این ناهنجاری ها یعنی:

  ((حضرات مدیران و مسئولان حمل ونقل عمومی خودمون یا ذینفعان وسرمایه دارانی امثال اسنپ…! ))
  ای دوست عزیر …
  به قوله میگن هر طرف صورت رو که بزنیم بازم درد داره الان شده اندرحکایت این داستان و امثال این داستان ها که یه طرف صورتمون
  مدیران و مسئولان حمل ونقلی که یا میگن(( فقط مرقانون ))…!
  اونم بعضی قوانینی که مربوط به دوران قرون وسطی ودوران کالسکه و اسب هست نه حمل ونقل شهری …!
  یا میشن دایه مهربونتر ازمادر به اسم سنت گرایی و درعمل نمیخوان تغییر کنن!

  اونطرف دیگه صورتمون هم حضرات سرمایه داری هستن که خداروشکر دیگه ذره ای فکر نمیکنن و دوزار برا فکرکردن هم حاضر نیستن خرج کنن!!…
  بلکه خدانکنه یه سفر برن آمریکا یا چیزی ببینن که تا حالا ندیده بودن یا به فکرشون نرسیده بوده …!!! بعد چشم بسته بدون ذره ای تغییر(!) حتی توی اسم برندشون… برمیدارن اسنپ و نرم افزارشو فارسی سازی میکنن و و دقیقاهمونو اینجاهم کپی پست میکنن ..!

  من نمیخوام بگم مطلقا ایده اسنپ بده !..
  چون تو عصرارتباطات و اطلاعت ایده هایی شبیه اسنپ میتونن تحولات خوبی ایجاد کنن که جامعه باسرعت به سمت تکامل بره .. ولی یادمون رفته که اینجا ایرانه….

  چون فارغ از هرتعصب ناسیونالیستی سوسیالیستی کومونیسم و لیبرالیسم و شینتویسم و… ایران یعنی سرزمینی که حتی اسلام هم باعث نشد زبان و فرهنگ خودشو مثل مصر و … فراموش کنه! … بعد ما اسنپ آمریکا رو درسته داریم قورت میدیم …!

  یا اصلا نمیگم مطلقا قوانین حمل ونقل عمومی ما ناکارآمده…! چون قوانین سنتی حمل و نقل عمومی ما هرچی که هست لاقل یه راننده تاکسی واقعی مجبوره برا یه لقمه نون درآوردن از صدتافیلتر بگذره و شصت وچهارانگشت توی استامپ بزنه و هفت جدوآبادش تعهد بده که آدم خوبیه … از همه مهمتر باید کلاس بره و سرکلاس ها بهش میفهمونن که زمانی که مسافر داری این یعنی بنزین ندارم و میخوام سریع برسم برنمیتابه …
  بلکه باید احترام بذاری و کاملا درخدمت مسافرت باشی!!!

  شاید مفیدترین استفاده تاکسی واقعی ازهمه بهتر برا خود مردم باشه که لاقل هراتفاقی توی ماشینی که پلاک عمومی داره برای سرنشین و مسافرها بیفته… وظیفه جناب بیمه هست که تاریال آخر خسارت و ضرروزیان رو ازجیب مبارک بده!!!… باوجودیکه توی هیچ خودروی پلاک شخصی حتی یک ریال هم نمیده!!!…

  بله آقا آرش اگربه جای دلال هایی مثل اسنپ و تپ سی و … که یک راننده به سادگی نصب یک اپلیکیشن .. مجبور میشد هفت خان رستم بگذرونه تا کاملابرای رانندگی و خدمت به مردم تربیت بشه … من و شماهم مجبور نبودیم اینهمه بگیم و بشنویم …. و اگه صنعت حمل و نقل یا حتی خودروسازی این مملکت … که بعد از ۴۰ سال انقلاب هنوز به بلوغ نرسیده و هنوز به زور لیزینگ و وام… داره پراید به مردم خودش میفروشه …..

  بگذریم … خلاصه کلام دوست عزیز

  تو دنیای اسنپی که راننده تاکسی هاش با امتیاز سنجیده میشن و متروخط کش ملاک خوبی و بدی میشه امتیاز (!) … من بمیرم ازش سرویس نمیگیرم …!
  من همون راننده تاکسی زرد یا آژانس سرکوچمون رو که ازم گرونتر(!) هم بگیره دوست دارم و ازش سرویس میگیرم…!

  خودم از ترحم بدم میاد ولی خداییش دلم میسوزه برا راننده های تاکسی که همه دلخوشیشون ۵۰۰ تومان یا ۱۰۰۰ تومان اضافه ترگرفتن از دست من و شماست و نهایت خوشحالی یا دغدغه و زرنگ بازیشون همینه .. !
  بازم ببخشیدمرسی
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس بابت اینکه وقت گذاشتید و نوشتید.

 9. سیما

  سلام، روز بخیر
  قصه های های تاکسی را خواندم، عالی بود. فکر کردم اگر مجموعه قصه های تاکسی در قالب یک کتاب باشد چقدر دوست داشتنی است. من به واسطه علاقه مندیم به جهانگردی سایت شما را پیدا کرده و مطالعه کردم. از این به بعد حتما هم برای خواندن مطالب در مورد جهانگردی و هم خواندن دست نوشته های شما به اینجا سر خواهم زد. موفق و شاد باشید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از توجه شما.

 10. بانو

  سلام من فکر میکنم اینجور ری اکشن ها نسبت به این جور ادمها اونها رو گستاخ تر میکنه شما میتوسنتید سفر رو لغو و اسنپ دیگری رو جستجو کنید با سیگار کشیدن پیاده شین و کرایه رو پرداخت نکنید این جور ادمها باید رفتارهاشون عقیم بمونه تا تکرار نکن در صورتی که بی تفاوتی از طرف شما و اجاز دادن به اینکه کارشونوانجام بده از نظر روانشناسی رسیدن به هدف برای این ادم بوده
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس برای راهکاری که ارائه کردید. اما من هم بی تفاوت نبودم، فقط ازمجرای خودش وارد شدم.

 11. لیلا

  سلام
  بیشتر به بیشعور ها و گستاخ ها شخصیتش نزدیک بوده با این تعاریف تا داشتن خرده شیشه و عوضی بودن.

  پ. ن. اگر من بودم لغو سفر میکردم
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. هنوز که هنوزه، از دستش عصبی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *