فلات ایران

واژه ی ایران سه معنی را تداعی می کند: ایران سیاسی (منظور ایران با مرزهای سیاسی فعلی) – ایران فرهنگی ( حوزه ای که به زبان فارسی سخن می گویند، نوروز را جشن می گیرند و …) – فلات ایران.

فلات ایران کجاست؟

فلات ایران واحد جغرافیایی ویژه ای از بزرگترین قاره ی جهان، یعنی آسیاست که در نیمکره شرقی گسترده شده است. این فلات از سرزمین کوهستانی و بلندی تشکیل شده که در جنوب غربی آسیا به دنبال چین خوردگی جوان دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است.

محدوده فلات ایران: از شمال به دریای مازندران و جلگه های مجاور شمال شرق و غرب آن ( ماوراء النهر، کورا)، از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس، از شرق به دره های وسیع و عریض رودهای سند و پنجاب، و از غرب به رودخانه های دجله و فرات (جلگه بین النهرین) محدود می شود. این سرزمین وسیع و مرتفع “فلات کبیر ایران” نامیده می شود که ارتفاعات متوسط آن ۱۲۰۰ متر و وسعت آن حدود ۲۶۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع است. بنابراین فلات ایران بخش عمده‌ای از ایران، قسمتی از آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان، عراق و همچنین بخشی از سرزمین‌های شمالی را در بر می‌گیرد.

فلات ایران با فلات تبت در شرق و فلات آناتولی (آسیای صغیر) در غرب مجاور است و مانند پلی قاره های آسیا، اروپا و آفریقا را به هم وصل می کند. همچنین آسیای شمالی را از خاورمیانه و شبه قاره هند جدا می سازد. 

مشخصات طبیعی فلات ایران: فلات ایران مرتفع است و جهت این ارتفاعات شمال غربی – جنوب شرقی است و تقریبا کلیه رشته های مرتقع آن در این امتداد واقع شده اند. اطراف فلات ایران را کوه های بلند و مرتفع احاطه کرده، که در شمال کوه های آذربایجان و ارمنستان و رشته کوه های البرز و خراسان، در مغرب رشته کوه های زاگرس، در شرق کوه های سلیمان و قسمتی از کوه های هندوکش و در جنوب رشته کوه های کم ارتفاع کرانه خلیج فارس و بلوچستان قرار دارند.

سرزمین کنونی ایران حدود ۶۳ درصد از فلات کبیر ایران را تشکیل می دهد و ۹۰ درصد از کشور ایران در فلات قرار گرفته. کشور ایران در غرب فلات قرار دارد و آنچه از کشور ایران که در خارج فلات واقع شده عبارت از سه ناحیه پست ساحلی، شامل دشت خوزستان، کناره های خلیج فارس و دریای عمان در جنوب، و سواحل جنوبی دریای مازندران در شمال است.  

منبع: مقدمه ای بر جغرافیای سیاسی ایران، تالیف مهدی مینایی، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، تهران، ۱۳۸۱

دیدگاه‌ها

 1. S

  درود ، درود ، درود بر ایران و ایرانییییییییییییییییییی

  فلات ایران ، محدوده فلات ایران و مشخصات طبیعی فلات ایران ،

  چه موضوع بجایی را اطلاع رسانی فرمودید. مرسی.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 2. محجوب

  سلام
  اطلاعات خوبی درباره فلات ایران ارائه کردی
  اما میدونم که مطالبت اکثرا با کارهایی که کردی یا قصد انجامش رو داری در ارتباط هستند
  لطفا بگو درباره فلات ایران چه نقشه ای در سر پرورانده ای!؟!
  ارادتمند محجوب
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اطلاعات من نبود، فقط از کتاب خلاصه کردم. آره یه فکرایی دارم، اما هنوز سناریوی کاملی ندارم، تا ببینیم چی میشه.

 3. پسر ایران

  حکیم جان کویرتم
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 4. ایرانی

  سلام

  مسئول پایگاه سازه های آبی تاریخ شوشتر هیجان زده گفت:

  ….. این اتفاق در ایران بی‌نظیر است که ۴۰ سفیر به همراه خانواده‌های خود از آثار تاریخی شهری بازدید کنند.!!…

  البته درست می گن ایشون .با این گندهایی که در این ۳۰ سال به این مملکت زده شده واقعا هم بی نظیره.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 5. حسین

  خیلی ممنون استفاده کردم
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. موفق باشید.

 6. همه باهم

  ان شاالله بتوانیم فلات کبیر ایران را فلات ایران اسلامی نام گذاری کنیم
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ببین، یک شیری هم هست به نام “شیر ایرانی”. دوست داری اسم این شیر هم بشه “شیر ایران اسلامی”؟ واقعا شماها دیگه کی هستید؟

 7. Parisa.B

  Salam , Etelaate mofidy bod , sepas az shoma.
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. موفق باشید.

 8. محمد

  درود بر شما برادر! برای اطلاعاتی که دادید سپاسگذارم. قلبم در آرزوی برداشته شدن مرزهای دروغین و یکی شدن فلات ایران می تپد.
  پیرو صحبتهای شخصی که پیشنهاد داده بود فلات بزرگ ایران را فلات ایران اسلامی بنامیم، می خواستم نظر ایشان را در خصوص تغییر کلمه ی نا مانوس “مادر” به کلمه ی زیبای عربی و اسلامی “اُمّ” جویا شوم!!!
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. نظری در این مورد ندارم.

 9. سبل

  بی ناموس عرب دوست. همه باهم
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ؟؟؟

 10. غزاله

  سلام.من دانشجوی معماری هست و موضوع طراحیم فرهنگسراست.قبل از انجام طراحی باید چندتا فرهنگسرا رو تحلیل کنم.بخشی که به من سپرده شده مربوط به فرهنگسراهای فلات مرکزی ایران.ولی متاسفانه نمیدونم فلات مرکزی ایران چه نواحی رو شامل میشه!!!
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.
  از ویکی پدیا: قسمت اعظم از سرزمین ایران ( بیش از دو سوم از وسعت خاک ایران ) جزء فلات ایران است؛ یعنی از سوی شمال به پایکوه‌های البرز و از غرب به پایکوه‌های شرقی رشته کوه زاگرس و در جنوب به کناره‌های جنوب منتهی می‌شود و در شرق بخش وسیعی از سرزمین‌های شرقی ایران را شامل می‌شود . بیشتر شهرهای مشهور ایران در داخل فلات ایران قرار دارند که دارای تاریخ و سوابق کهنی می‌باشند .

 11. ستاره

  سلام من درباره فلات محدوده ای فلات ایران دارم تحقیق میکنم ولی کوه های زاگرس جزو فلات ایران محسوب نمیشه فقط می توان گفت در غرب فلات ایران قرار دارد.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از توجه شما. من بر اساس منابع موجود نوشتم، باید بررسی بیشتری بکنم و ببینم کجای کار اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *