خلق کاراکتر از روی شمایل مفرغ‌های لرستان

بارها و بارها در صحبت‌ها و سخنرانی‌ها از عبارت «حکمت کهن، منظر جدید» استفاده کرده‌ام؛ عبارتی که عنوان یک کتاب مرتبط با باغ ایرانی است و سال‌ها پیش منتشر شده است. دلیل استفاده‌ام از عبارت بالا، توصیف لزوم تولید محصولاتی است که بن‌مایه یا به‌عبارتی کانسپتشان در میراث، فرهنگ یا زندگی روزمرهٔ پیشینیان وجود داشته، و ما امروز می‌توانیم با تعریف کاربری‌های جدید، از آن‌ها در زمینه‌های متنوع بهره‌مند شویم.

یکی از ایده‌هایی که همیشه در همین زمینه مطرح می‌کنم، توجه به فیگور و شمایل متنوع مفرغ‌های لرستان است که می‌توان از آن‌ها برای اهداف بسیاری، از جمله ساخت کاراکترهای عروسکی، کارتونی و انیمیشنی استفاده کرد. یک تجربهٔ موفق در همین رابطه، ساخت شخصیت‌ها در کارتون «گوژپشت نتردام» از روی مجسمه‌های موجودات عجیب‌الخلقه در پیرامون بنای کلیسای نتردام است.

چندی پیش در مصاحبه‌ای که با @peynorouzi در برنامهٔ @safar_gap داشتم، این ایده را دوباره مطرح کردم. دوستی در آمریکا (محمد بصیر)، وقت گذاشت و بر اساس یکی از مفرغ‌ها، چند شخصیت ساده طراحی کرد. این متن و این #ایده را در اینجا نوشتم، تا هم عبارت بالا یادگار بماند، هم ایده‌های این‌چنینی در مراحل عالی خودشان اجرا شوند و ما بتوانیم در صنایع فرهنگی به‌روز از مواهب (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، …) آنها برخوردار شویم.

قابل ذکر اینکه، از این دست نمونه‌ها در میراث ملموس منقول ما کم نیستند که همچنان منتظر خلق شدنند. و همچنین باید اضافه کنم، ارزش آفرینش چنین کاراکترهایی برای «گیم»‌ها وقتی مشخص می‌شود که بدانیم در این روزها، حدود ۴۰٪ از مردم دنیا (۳میلیارد نفر) مشغول بازی‌های کامپیوتری هستند و ارزش اقتصادی صنعت گیم از سینما و موسیقی پیشی گرفته است.

نمونه‌ای از مفرغ‌های لرستان

نمونه‌ای از کاراکتر تولید شده
نمونه‌ای از کاراکتر تولید شده

نمونه‌هایی از کاراکترهای تولید شده

دیدگاه‌ها

  1. سیما

    زنده باد شما که به تنهابی یک ایرانی🌱
    …………………………………………………………………………………………….
    جواب: سلام. البته که قطعا اینطوری نیست. ولی محبت دارید. سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *