آخرین شب

دیشب با همه‌ی مسافران برای صرف شام و دیدار از رقص «سامبا» رفتیم. مراسم بسیار هیجان انگیز بود. اما…

حالا و در آخرین لحظاتی که در کشور برزیل به سر می‌بریم، می‌خواهم چند مطلب را برایتان بنویسم.

۱- دیروز که سر میز صبحانه حاضر شدم، یکی از خانم‌های مسافر که به تنهایی به این سفر آمده، برایم تعریف کرد که: “دو مرتبه، یک بار در ساعت ۹ شب قبل و یک مرتبه در ساعت ۶ صبح امروز، توسط چند جوان (بی‌خانمان‌های برزیلی) مورد تهاجم واقع شده است”. آن‌ها به سوی او آمده بودند و پرسیده بودند، ساعت چند است و بعد که متوجه شده بودند او برزیلی نیست و غریبه است، قصد دوربین عکاسی و احتمالا پول‌هایش را کردند. ماجرا در هر دو مرتبه به خیر گذشت. این داستان را برای این تعریف کردم که ریو و برزیل را بهتر بشناسید و در ادامه بگویم که این ماجرا هم جزیی از همه‌ی زیبایی‌ها و زشتی‌های این شهر و این کشور است.

۲- دیشب که برای دیدن رقص سامبا رفتیم، حال و هوای نمایش را بسیار شبیه به آن‌چه در چین و سنگاپور و مالزی اجرا می‌شود، یافتم. این‌ها گردشگران را برای دیدار از هنرشان دعوت می‌کنند. در این‌گونه سالن‌های نمایش معمولا از کشورهای مختلف حضور دارند. دیشب به غیر از گردشگرانی از کشور ما که بیشترین جمعیت را تشکیل می‌دادند از کشورهای چین، پاراگوئه، ایتالیا، آلمان، استرالیا، سوئیس، آمریکا، اسرائیل، هند و … هم بودند. مجری برنامه به زبان هر کشوری به گردشگران خوشامد گفت و موزیکی از هر کشوری پخش کرد و یک نفر از همان کشور را فراخواند تا همزمان با پخش موزیک، برای دیگران آواز بخواند. موزیک ایران را نداشتند. با این حال یک نفر رفت و ” گل سنگم” را خواند.

۳- دیروز که به جزیره رفته بودیم، ساحل آن‌قدر وسیع بود که زنان ایرانی می‌توانستند دور از نگاه مردها، تنی به آب بزنند، اما هیچ یک از خانم‌ها شنا نکرد. این موضوع جالب است، چرا که ایرانی‌ها از کشورشان بیرون می‌روند تا کمی از آزادی دیگر مردمان دنیا را در آن سوی مرزهای سیاسی و جغرافیایی درک کنند و از آن بهره ببرند. اما گاهی هنوز حصارهای ذهنی ما با ماست.

۴- احساس خوب‌تری به شغلم به عنوان راهنمای گردشگری پیدا کردم (بیش‌تر از قبل). این خشنودی مضاعف به خاطر این نیست که می‌توانم (رایگان) سفر کنم، بلکه به این خاطر است که یک راهنما، به دور از موطن مالوف خود، در سرزمین‌های دور و در مکان‌هایی که برایش تازگی دارند، در میان آدمیان نا آشنا، می‌بایستی مسائل ناشناخته را برای خود و دیگران، حل و فصل کند. شگفتی این همه، به من احساس خوشبختی می‌بخشد.

 

 

همه‌ی عکس‌های سفر برزیل را در آدرس زیر ببینید:

http://picasaweb.google.co.uk/nooraghayee/BRAZIL

دیدگاه‌ها

 1. نرگس

  سلام آرش. خوبی؟ سال نو مبارک. خوش به حالت واقعاً. امیدوارم به همه آنچه که در آرزویش هستی برسی.
  لطفا اگه امکان دارد بیشتر درباره سفرت به برزیل و تجربیات سفرت بنویس.
  ممنون. یا حق

 2. *

  Ba salam . akshatun ro didam . ziba hastand , bekhosus akshaye marbut be absharha va tolue zibaye khorshid . dastetun dard nakone . ba didane akshaye karnaval ye soal baram pish umad ! Ma ke mesle bereziliha karnavale raghse samba , rumba ya … Nadarim , ya mesle khalijiha jashne sahrayi va raghghase arabi nadarim , ya mesle keshvarhaye asiyaye sharghi ya orupayi nistim , Aya asare bastani va tarikhiye ma javabguye zaegheye emruze gardeshgarane donya hast ? Agar hast ke hich va agar nist , ma che chizhayi mitunim jaygozin konim ke dar eyne jazzabiyyat chizi az ghenaye farhangemun kam nakoneh ??? Ba dar nazar gereftane inke kharejiha , maemulan afradi majaraju hastand !!! 2 soal ham dar morede berezil daram . 1)pule berezil dar moghabele dolar cheghadr arzesh dareh ? 2)gheyr az sanayee dastiye chubi , soghate berezil chist ? Ba arezuye salamati va movaffaghiyat.

 3. افشين عباس نژاد هنگامي

  من به شما افتخار میکنم نمی دانم در آن سر دنا بیاد ما هستی یانه ؟مطالبتان را خواندم بسیار جذاب و دوستداشتنی بود . دلم برای دیدنتان در جزیره هنگام تنگ شده این را قلبا میگم .سفرخوش به سلامتی برگردی به میهن .افشین هنگامی بامید دیدار

 4. حسین

  سلام آرش خان سال نو مبارک شرمنده که نتونستم کاری که ازم خواستید انجام دهم گرفتار راه اندازی مجموعه تاریخی شهر زیر زمینی بودم آنقدر کار که تو مدت ۲۰روز گذشته روزی ۳ساعت خواب داشتم منو به بزرگواری خودتون ببخشید بالاخره پروژه راه اندازی شد و مورد استقبال گردشگران قرار گرفت هر چند هنوز خیلی کار دارد.هر وقت به وبلاگت سر می زنم دلم می گیره از اینکه دوست داشتم بتونم سفر کنم و به جاهای نادیده دنیا سرک بکشم سلامت باشی به امید دیدار نمی دانم سفر کردن همت می خواهد اراده می خواهد پول می خواهد تجربه می خواهد به هر حال شما با همه فراز و نشیبهایش به این سختی ها غالب شدی و هر بار که بهت سر می زنم حسرت می خورماین مسیرهایی که شما پرواز می کنی من جرات پرواز ندارم از بلندی زیاد می ترسم چند وقته عمرم زیر زمین و شهر زیر زمینی سپری شده به تاریکی و تنهایی عادت کردم ولی همیشه آرزوی سفر بر سر داشتمتا الان ۵۰۰۰نفر بازدید کننده از مجموعه شهر زیر زمینی بازدید کردند از همه جا آمدند ولی ما هیچ کجا نرفتیم

 5. فرزانه

  هرچند با تاخیر اما سال نوی تو هم مبارک و شاد باشه و سفرت بی خطر و پر برکت. سپاسگذارم هم از لطفی که به من و نوشته هام داری و هم از تبریکت.
  امیدوارم به زودی همدیگر را ببینیم.
  راستی جای ما هم سامبا دیدی؟؟

 6. shahdad

  SALAM
  AKS HAA ZIBA BODAND
  GHABL AZ INKE DAR MOREDE BRAZIL ETTLAT JAM AVARY KONAM FEKR MIKARDAM AZ BEHESHT MIKHAHAM BE JAHANAM BERAM VALY HALA KHEILY RAGHEB BE RAFTAN HASTAM
  DAR ZEMN KHEILY SALIS MINEVISID
  TASMIM GERFTAM HAMEYE SAFARNAMEHAYETAN RA BEKHANAM…………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام و سپاس.

 7. PANCHO VILLA

  سلام ارش جان. متاسفانه ادرس عکسهای برزیل ت فیلتر شده. واقعا برای خودم متاسفم که از دیدن دوباره انها محروم شدم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. درست می شه.

 8. panchovilla

  دروود بر ارش جان عزیز . در استانه سفر طولانی که به چند کشور امریکای لاتین دارم و از فردا عاشقانه راهی این سفر میشوم به خودم گفتم یک بار دیگر سفرنامه دوست داشتنی ارش جا ن را مرور کنم . راستش این سفر نامت رو خیلی دوست دارم.متاسفانه هنوز که هنوزه سایت عکسها فیلتر هست. هزاران دروود بر ارش خان عزیز
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. کجایی تو پسر؟ خوب شدی؟ لطفا قبل از رفتن تماس بگیر و خیلی مراقب خودت باش. به امید دیدار.

 9. panchovilla

  دررود بر ارش خان عزیز بیش از یک ماه است که متاسفانه به خاطر سفر نتوانستم از سایت شما بازدید کنم و از این نعمت بی بهره ماندم. چه جالب که اکنون که از سفر بازگشتم هنوز عکسهای این بخش مورد علاقه من فیلتر است . برایتان بهترین ها را ارزومندم
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. امیدوارم سفر به شما خوش گذشته باشد.

 10. panchovilla

  جای شما خالی ارش خان ای کاش بتوانیم با هم در اینده به یک مسافرت امریکای جنوبی برویم واقعاکه اگر اقبال به من رو کند و همسفر دانشمندی مانند شما داشته با شم مایه افتخار بنده است در ضمن در باره تماس که بالا قبل از سفر فرموده بودید وقتی که برگشته بودم دیدم و شماره شما رو هم ندارم.
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. برای بنده نیز باغث خوشحالیه که حداقل یک مرتبه همسفر بشیم. ۰۹۱۲۳۱۴۴۷۹۵

 11. افسانه احسانی

  از خوندن سفرنامه شما مثل همیشه لذت بردم.می خواستم یک مورد دیگه هم به متن اضافه کنم.در برزیل حتی در داخل کنفرانس بین المللی در دانشگاه های معتبر هم از دست دزدان در امان نیستید.من و نیما همسرم وقتی برای صرف قهوه خوشمزه برزیلی در زمان استراحت کنفرانس توریسم مسوولانه در سائوپائولو از سالن خارج شدیم ظرف کمتر از ۱۰ دقیقه کوله پشتی نیما شامل دوربین حرفه ایش،لپ تاپ و پاسپورتش ربوده شد.اصلا باورکردنی نبود.گویا سارقین بسیار حرفه ای تر از آنچه تصور می کنیم هستند.
  پس لطفا در سفر به سرزمین زیبای برزیل خیلی خیلی مراقب باشید
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. برای این اتفاق متاسفم و امیدوارم که مشکل رفع شده باشه.

 12. حسین نریمانی

  سلام ازدوربین تودست ات مشخصه که به عکس انداختن هم علاقه داری نمیدونم تاچه اندازه به مقوله عکس وعکاسی می پردازی.ولی من توچندین سفری که رفتم(داخل وخارج) توریست های خارجی بلااستثنا همگی دوربین درخوری داشتندوجالب آنجاست که عکاسی هم میدانند.وقتی که تصاویرگرفته شده رابه هم نشان میدادیم بیش از۷۰درصداشان ترکیب رابه جد،رعایت کرده بودند.میخواهم این رابگویم بامطالعه ۳ساعتی درسایت وزین ات خیلی کم به این مقوله پرداخته اید.شایدتوقع ام بیش ازاندازه است درهرصورت ضمن استفاده ازوب شما ازاینکه ساعاتی ازعمرام راصرف خواندن مطالب اتان کردم برخودمی بالم.به امیددیدار.
  ………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. به امید دیدار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *