هشت

واقعا بدون اینکه در این مورد بخواهم خودم را بهتر از آنچه هستم نشان بدهم، باید عرض کنم گذراندن وقت در کتابفروشیها همچون پرسه زدن در طبیعت یا دیدار از جاذبههای شهری و برون شهری برایم جذاب است. همچنانکه خرید کردن برای بسیاری تفریح و سرگرمی و حتی درمان به شمار میرود برای بنده خرید کتاب ولو اینکه گاهی وقتی برای خواندنش نداشته باشم، لذتبخش است.

دیدار کتابها از این جهت برایم شورانگیز است که در حضور آنها همیشه میتوان به اندیشههای خلاق بشری و ایدههای هیجانانگیز دست یافت.

این است که چه در ایران و چه در خارج از ایران، در شرایط خوب یا بد روحی، گاهی کتابفرشیها را برای وقتگذرانی انتخاب میکنم. و در این میان هنگامیکه با یک ایدهی جالب توجه روبرو میشوم، شادیام افزون یا از دردم کاسته میشود.

واقعیت این است که همیشه یک اتفاق  یا یک پدیده جذاب در کتابفروشی منتظرم است.

و این باور من است.

مقدمهی کوتاه بالا را نوشتم تا بهانهای باشد برای شرح اندکی از کتاب کوچکی که در پاریس خریدهام:

اعضای علمی دپارتمان روانشناسی کالج “وسترن استیت” واقع در “کلورادو” اعتقاد دارند که “یک بوسه طپش قلب را در مدت 4 ثانیه به اندازهای میرساند که به صورت طبیعی این طپش در مدت سه دقیقه اتفاق میافتد.” و اینگونه میاندیشند که “هر بوسه، سه دقیقه از عمر انسان میکاهد.”

بنابراین هز 480 بوسه یک روز از زندگی میکاهد.

به همین دلیل در مقدمهی کتابی که Thierry Soufflard نوشته است، از قول او میخوانیم:

بنابراین اگر شما در پی زندگی طولانی هستید، خواندن این کتاب را همینجا متوقف کنید.”

و ادامه میدهد:

خوشامد میگویم به کسانی که به بوسههای مرگبار عشق میورزند و از اینکه شما را به اندکی عمر کوتاهتر دعوت میکنم، پوزش میطلبم.”

شاید وقتش رسیده که عرض کنم این نویسنده کتابی نوشته است با عنوان:

The best places to kiss in PARIS

و این همان کتابی است که عنوانش و مطالبش توجهم را جلب کرد و خریدمش. شاید برای بسیاری از خوانندگان این مطلب، عنوان و احتمالا (احتمالی که آنها میدهند) متن کتاب خیلی هم جالب نیست. اما به عقیدهی بنده هست.

بعد از ارائهی فلسفهی نوشتن این کتاب توسط نویسنده، نهایتا او مکانهایی که به عقیدهی مردم و حتی برخی از کارشناسان، بهترین محلها برای بوسیدن و در آغوش گرفتن عشاق است را در کتابش عنوان کرده و آدرس دقیق داده است.

مطالب جالب دیگری در این کتاب هست که خودتان باید بخوانید.

اما آنچه که برای بنده بسیار جالب است، روشی است که نویسنده این کتاب برای شناختن و دوست داشتن شهر و همچنین ایجاد احساس مطبوع نسبت به محیط در پیش گرفته است. درواقع نویسنده یک جغرافیای احساسی و عاطفی طراحی و از این لحاظ، معنای (Concept) جالبی را در بطن شهر تعریف کرده است.

حتی بنده فکر کردم که میتوان یک نقشهی شهری برای عشاق طراحی کرد.

این کتاب همچنین توجه بنده را به این موضوع سوق میدهد که در کشور ما عشقورزی بخش کوتاهی از زندگی را شامل میشود. تا قبل از ازدواج خبری از آن نیست و بعد از ازدواج هم محدود است و به سالهای طولانی نمیرسد. درواقع در بخش قابل توجهی از جوانی عشقورزی را از دست میدهیم و در سنین میانسالی و پیری نیز در فرهنگ ما اشاره و عملکرد چنین موضوعاتی قبیح شمرده میشود. اما در اینجا مردم اگر مردم پشت چراغ قرمز ایستادهاند، یا در صف موزهمنتظرند، برایشان فرقی نمیکند، همدیگر را در آغوش میگیرند و میبوسند. به نظرم، اینمردم تمام طول زندگی را فرصت دارند، تا عشق بورزند و برای عشق ورزیدن آداب قابل توجهی طراحی کردهاند.

اگر بیشتر در این مورد بنویسم، خوانندگان فکر خواهند کرد که بیش از حد تحت تاثیر این کتاب هستم. بنابراین همینجا نوشتن را متوقف میکنم و میروم تا با ایدههایی که از این کتاب به سراغم میآید کمی عشقورزی کنم.

دیدگاه ها

 1. پگاه

  سلام. راست راستی یوسه عمر رو کم میکنه؟؟ پس دیگه نمی بوسیم دیگران رو. از اتفاق قبل از ازدواج در ایران بله همدیگه رو اینقدر می بوسند و… داداش آرش بی خبری!!! کجا سیر می کنی ؟باید در کل کتاب باحالی باشه.
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

 2. simin

  مرسییییییی به این می گن ایده های جدید در گردش گری … اگه به عنوان راهنما به شهرهایی که معرفی می کنی حسابی وارد باشی همیشه از سوراخ سمبه ها یا جاهای زیبایی اطلاع داری که جون می ده برای عکس های دونفره یا قدم زدن های عاشقانه و خلاصه عاشقی کردن … اونوقته که می شه خاطرات زیبایی را برای مسافران رقم زد … مرسی آرش از نگاه کاوشگرت …
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام سیمین. سپاس.

 3. ایران زمین

  سلام .. درسته که فرهنگ ما عشق ورزی در ملاء عام رو اجازه نمیده ولی دلیل نمیشه که هشیارها ! عمر رو غنیمت نشمرن و فرصت های طلایی و پنهانی ابراز عشق رو مغتنم ندونن !! منکه نگران خودمم و از این بی عشقی و یکنواختی شرمسارم … نمیدونم چه جوری اون دنیا جواب خدا و عمر گرانمایه رو بدم !!
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اینم حرفیه.

 4. علي مناني

  و باز نوشته هاي زيباي آرش
  براي من كه مشتري هميشگي سفرنامه هايش هستم
  يك چيز تازگي داره .. آرش بارسلون رو در آغوش مي گرفت ، دلتنگ رم ميشد و هرچقدر چشمهايش رو مي ماليد از پاريس كم مي آورد
  آرش چند وقتيه ، دلتنگه 🙁
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خیلی مهم نیست. مخلص علی آقا هم هستیم.

 5. سین سین میم

  میتونم بگم یکی از مطالبی بود که وادارم کرد پست بزارم.چون کلا سر میزنم همیشه اما پستی نمیزارم اما اینبار مطلبی بسیار جالب بود که بر دلم نشست
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 6. کوروش

  پست جالبی بود اگه بوسه عمر را کوتاه می کنه چرا امید به زندگی در ایران بالا نیست؟ هاها
  من ترجیح می دهم از واژه مهرورزی استفاده کنم که تو کشورما در مناطقی بسیار غنی تر از کشورهای اروپایی است
  گاهی اوقات بدون هیچ گونه تماسی می توان فقط با یک نگاه اوج دوس داشتن و محبت را به دیگران نشان داد نگاهی که در چهره برخی از پدرهای ایرانی دیده می شود بدون آن که آغوشی باشد ولی خوب بود که در کشور ما هم افراد می توانستند براحتی احساسات خود را بروز دهند ربطی بدان صورت به دولت ندارد مردم باید این ساختار اشتباه را بشکنند  

  سال هاست طرح یک خیابان با ملزومات آن مختص عشاق را طرح ریزی کردم محدوده این خیابان را هم در تهران از دیدگاه خودم شناسایی کردم گاهی اوقات در خیالم توی این خیابان قدم می زنم و به این فکر می کنم که چه جیزهایی نیاز است در آن گنجانده شود ….. هاهاها
  از این جمله شما که : واقعیت این است که همیشه یک اتفاق یا یک پدیده جذاب در کتاب‎فروشی منتظرم است. که در پست گذاشتی خیلی خوشم آمد پیش فرض خود از سفر همیشه همین است
  خیلی حرف زدم مابقی باشه وقتی دیدمت هاهاها 
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. به امید دیدار، مَرد.

 7. mohammad

  کلا نمی تونی خیلی عمر کنی تو . حالا به هر دلیلی.
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خودم میدونم.

 8. الهام

  سلام .ممنون چه مطلب زیبایی … واقعا جالب و با دقت نظر بالا بود و چقدر جالب که تا این حد به احساسات دیگران اهمیت داده که مکان برای بوسیدن معرفی کرده !!
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 9. مینو

  فکر کردن به این تفاوت فرهنگی فاحش و ملموس تقریبا در تمام روزهایی که در ایران نبوده ام فکر من رو مشغول می کرد. اینکه این مردم در ابراز هر نوع احساس انسانی شان و از همه مهم تر در عشق ورزیدن اینقدر بی پروا و گاه گستاخ هستنند و من و ما چقدر محتاط و ترسو!!!
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 10. گوارا

  درد عشقی کشیده ام که مپرس
  زهر هجری کشیده ام که مپرس
  گشته ام در جهان و آخر کار
  دلبری برگزیده ام که مپرس
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. این خوبه.

 11. شيدا

  “می‎روم تا با ایده‎هایی که از این کتاب به سراغم می‎آید کمی عشق‎ورزی کنم.”
  1- با ايده ها عشق ورزي مي كنيد ؟‌! يا با استفاده از ايده ها عشق ورزي مي كنيد ؟!
  2- كتابهايي رو كه در فرانسه مي خريد و مطالعه مي كنيد به زبان فرانسه هستند يا به زبان انگليسي ؟
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. 1- هر دو 2- انگلیسی

 12. ا گ

  بي نهايت تعداد از مردم كلي كارهاي عجيب و غريب مي كنن و خرج لباس و كفش و كلاه مي كنن تا خودشونو بهتر از اونچه كه هستن نشون بدن … چه خوب كه تعداد كمي از اونها با نوشتن احوالاتي شبيه به تو اين كارو بكنن …
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خوبی؟

 13. مریم

  سلام استاد
  مطلب خیلی جالب و جدیدی بود
  ومن فکر می کنم همیشه آمادگی دادن عمر به ازای بوسیدن همه کسانی رو که بهشون عشق می ورزم رو داشته باشم .
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. خوبه.

 14. سینا

  وقتی می بوسی کیفیت عمرت را بالا می بری پس بی خیال اندازه عمر!
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. باشه.

 15. احمد

  آرش خان سلام-اميدوارم كه خوب و سلامت باشي.سفرنامه جديدت را نگاهي انداختم.بسيار زيبا بود.گفتم كه يادي از گذشته و سفر قبل بكنم.اميدوارم كه در فرصت مناسبي ديداري تازه كنيم.اگر مشهد اومدي حتما با من تماس بگير.خوشحال ميشم كه در خدمت باشم.منزل ما را منزل خودت بدان.
  به اميد ديدار-دكتر صفاري
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام آقای دکتر. خوبید؟ اتفاقا دو مرتبه اومدم مشهد و خواستم شما رو ببینم اما متاسفانه تلفن شما رو نداشتم. به همگی سلام برسونید و به امید دیدار.

 16. پسر ایران

  سلام… همیشه فکر میکنم اگر پول نداشتم اگر گوشه زندان افتادم اگر زمین گیر بشم باز با کتاب میتوانم از درون یک 4 دیواری سفر کنم .اسم کتاب که اشاره کردی متوجه نشدم .؟؟
  رفتم سفر برگشتم دیدم تو هم رفتی سفر خیلی خوشحال شدم.. من در سفر با مشکلات سخت و تلخ حتی جالب و معجزات بسیاری مواجه شدم ولی اینبار یک مشکل جدید که به ذات سفر بستگی نداره بلکه پیامدی از نبود تو در بستر خودت ایجاد میشه رخ داده. هر انچه که برایم مهم بود از منزلم به سرقت رفته .شاید یک روز یه کتاب از مشکلات مسافرین عاشق و بی پول بنویسم.مسافرینی با پول یک شب اقامت در یک هتل 3 ستاره در ایران به یک هفته سفر میروند.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. 1- ترجمه کتاب: بهترین مکان ها برای بوسیدن در پاریس 2- آدم های زیادی هستند که پول ندارند و سفر می کنن. 3- موفق باشی.

 17. محسن

  concept
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. نفهمیدم منظورتون چیه.

 18. 1353

  Matlabe jalebi bood ta be hal kasi injoori behesh tavajoh nakarde bood
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربانت.

 19. دوست

  سلام
  مي داني اولين بوسه ي جهان چه طور كشف شد ؟

  در زمان هاي بسيار قديم زن و مردي پينه دوز يك روز به هنگام كار بوسه را كشف كردند . مرد دست هاش به كار بود ، تكه نخي را به دندان كند ، به زنش گفت بيا اين را از لب من بردار و بينداز . زن هم دست هاش به سوزن و وصله بود ، آمد كه نخ را از لب هاي مرد بردارد ، ديد دستش بند است ، گفت چه كار كنم . ناچار با لب برداشت ، شيرين بود ، ادامه دادند
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. زیبا بود.

 20. نهال

  بوسیدن هنر است، پس گران بدست می آید
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. شاید.

 21. سیما سلمان‌زاده

  چقدر یک تیتر می‌تونه جذاب و خلاقانه باشه
  این یادداشت عالی بود.
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *