بلژيك: اروپا 78

هر طوري كه بود من توانستم 40 ساعت را با 5 يورو سركنم و خودم را به بروكسل، جايي كه «جكي» منتظرم بود برسانم. به اين ترتيب وارد كشوري شدم كه 30000 كيلومتر مربع مساحت و حدود ده و نيم ميليون جمعيت دارد و زبان‌هاي رسمي كه در آن صحبت مي‌شود عبارتند از: «فلميش»، «فرانسوي» و آلماني.
بلژيك به خاطر شكلات، آب‌جو، غذا، محل‌هاي نبرد جنگ جهاني اول و كارتون‌هايي همچون «تن‌تن» شهرت دارد. در ضمن، پايتخت اين كشور، پايتخت اتحاديه اروپا هم هست.

وقتي خودم را در بروكسل پيدا كردم، متوجه شدم كه اين شهر نسبت به شهرهاي ديگر اروپايي كه تاكنون ديد‌ه‌ام، ساختمان‌هاي مدرن‌تري دارد. مركز شهر به دو بخش بالا‌شهر و پايين‌شهر تقسيم شده و مهم‌ترين ميدان آن، كه يكي از زيباترين‌ها در اروپاست Grand place نام دارد. 

خودم را به هتل، جايي كه «جكي» منتظرم بود رساندم و كوله‌هايم را گذاشتم و دو نفري و بدون معطلي به شهري در نزديكي بروكسل به نام Leuven رفتيم. اين‌كه چرا قبل از بازديد از بروكسل به اين شهر رفتيم، بازديد از نمايشگاه نقاش معروف قرن پانزدهم ميلادي (1400-1464)، Rogier Van Der Meyden بود. و الحق كه ارزشش را داشت و البته اجازه‌ي عكاسي هم نداشتم.
ديگر اين‌كه، بعد از بازديد از نمايشگاه، كمي در اين شهر قدم زديم و به بروكسل برگشتيم و براي اولين مرتبه بعد از ترك آخن، يك شام گرم با «جكي» خورديم. 
قبل از گزارش تصويري بد نيست بدانيد كه در 18 كيلومتري جنوب بروكسل منطقه‌اي قرار دارد كه نامش برايتان آشناست. «واترلو» صحنه‌ي نبردي است كه ناپلئون بناپارت در سال 1815 در آن‌جا شكست خورد و تاريخ اروپا جوري رقم خورد كه امروز هست.

گزارش تصويري:

نمايي از شهر LEUVEN

نمايي ديگر از شهر «لوون»: از «بروكسل» تا «لوون» با ترن فقط 20 دقيقه زمان مي‌برد.

مجسمه‌اي در داخل شهر

داخل يكي از كليساهاي شهر «لوون» شديم. اين چيزي كه در تصوير مي‌بينيد گونه‌اي از منبر است (pulpit) و در بسياري از كليساها هم ديده مي‌شود. كاملا از چوب ساخته شده و هر كدام از اين منبرها، موضوع خاصي را روايت مي‌كنند.

يكي از ميدان‌هاي شهر «لوون»

اين هم از آن اتومبيل‌هاي سيار است كه در تهران زياد ديده‌ايم، مكاني براي خون دادن.

 

در شهر «لوون» منطقه‌اي وجود دارد كه در آن زنان بي‌سرپرست زندگي مي‌كردند و فضاي بسيار جالبي دارد. همه‌ي ساختمان‌ها با آجرهاي قرمز رنگ ساخته شده و همه‌ي كوچه‌هايش شبيه همين است كه در تصوير مي‌بينيد. نام اين مكان Beguinage است. از اين مناطق در برخي از شهرهاي بلژيك از زمان قرن 17 و 18 ميلادي وجود داشته، اما در هنگام جنگ‌هاي جهاني اول و دوم خيلي كاربرد بيش‌تري داشتند، چراكه بسياري از زنان بيوه و بي‌سرپرست مي‌شدند.

همان منطقه Beguinage

Beguinage

يكي از گالري‌هاي شهر بروكسل

يكي از مغازه‌هاي شكلات‌فروشي در بروكسل: شكلات را چنان ارزشمند عرضه مي‌كنند، گويي كه طلاست.

 

يك مغازه‌ي شكلات‌فروشي ديگر

ميدان زيباي Grand Place در شهر بروكسل. بروكسل با اين ميدانش، بروكسل است.

يكي از ساختمان‌هاي ميدان Grand Place

نمايي ديگر

اين پسربچه‌اي كه به رنگ‌هاي مختلف مي‌بينيد نامش MANNEKEN PIS است و همه‌ جاي بروكسل از او نشاني هست. بعدا بيش‌تر توضيح مي‌دهم.

يكي از خيابان‌هاي بروكسل پر از رستوران‌هاي رنگارنگ و متنوع است. در اين خيابان بيش‌تر رستوران‌ها اين‌طوري جلب نظر مي‌كنند.

يك رستوران ديگر

 

دیدگاه ها

 1. احسان

  سلام ,خوشحالم که تونستی به سفرت ادامه بدی…پاینده باشی..دیگه مارو از خودت و گزارش های قشنگت بی خبر نذاری.. سفر خوش!

 2. kimia

  کاش سفرنامه ویدئویی هم داشتی…!! به هرحال همینم بسیار عالیست.تصویرها مطالبت رازیباتر کرده…کاش از تن تن و خالقش هرژه هم مطالبی داشتین….سپاسگذارم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اول فقط متن بود. بعد عکس هم اضافه شد. حالا دارم به فیلمبرداری فکر می کنم و در واقع سفرنامه تصویری هم برای سفر خوزستان تهیه کردم.

 3. مسعودذاکری دلاور

  سلام خیلی جالبه کارشماعالیه
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام و سپاس.

 4. ehsan

  سلام الهی تاقیامت زنده باشید
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 5. نورالدین

  واقعا خسته نباشی ،همیشه درسفرباشی جون خودم باوردارم لذت بردن و جمع کردن تجریه درسفر است ،گویند که بسیارسفربایدتا پخته شود خامی.راستی خودمم خیلی عاشق سفرم ومیخواهم سفری به اروپا داشته باشم آیا با دعوت نامه دوستم که درانگلیس کار میکند میتوانم ویزا بگیرم ؟راهنماییم کنی متشکرم ایمیل خدمتتان ارسال کردم
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. متاسفانه از چگونگی ویزای انگلیس خبر ندارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *