۳- گزارش تصویری

راستش در این سفر و به دلایلی، خیلی در فکر نوشتن سفرنامه ای همچون سفرنامه های دیگری که از بنده سراغ دارید، نیستم. اما سعی می کنم نکاتی را که در سفر به “استکهلم” ممکن است جالب باشد و یا احیانا مفید واقع شود را به اطلاع شما خوانندگان محترم برسانم.

۱- استکهلم شهری است متشکل از ۱۴ جزیره. بهترین روش بازدید این شهر، پیاده روی است. راه دیگر استفاده از مترو و راه دیگر، استفاده از قایق های موسوم به HOP-ON HOP-OFF است. من در این شهر از هر سه مورد استفاده کردم. هر کدام ویژگی های خود را دارد. کارکرد پیاده روی و مترو که مشخص است. اما استفاده از قایق هایی که ذکر کردم به شما کمک می کند یک دید کلی و البته جالب از شهر داشته باشد.

قیمت استفاده یک روزه از این قایق ها ۱۲۰ کرون سوئد یا ۱۵ یورو است. ۸ ایستگاه دارد و از ساعت ۱۰ تا ۱۷:۳۵ فعال است. در طول روز میتوانید بارها در هر یک از این ایستگاه ها سوار قایق و یا از آن پیاده شوید. بنابراین وقت کافی خواهید داشت تا بناها و جاذبه های فرهنگی و طبیعی نزدیک هر یک از این ایستگاه ها را تماشا کنید.

یکی از ایستگاه ها در نزدیکی شهر قدیمی Old Town یا همان Galma Stan قرار دارد. در این قسمت شهر می توانید یک پیاده روی فوق العاده را تجربه کنید. دیگری در نزدیکی موزه “واسا” قرار دارد و برای کسانی که به دیدار از این موزه علاقمندند، مسیر خوبی است. ایستگاه دیگر شما را به مکان شهر بازی با تفریحات هیجان انگیزش هدایت می کند. یک ایستگاه هم شما را به جایی هدایت می کند که کشتی های کروز استکهلم را به مقصد کشورهای دیگر اسکاندیناوی ترک می کنند.

محل اقامت بنده در جایی است که از انجا میتوانم این عکس را بگیرم. برج City Hall (ساختمان شهرداری) را در تصویر مشاهده می کنید. در بالاترین نقطه این برج، سه تاج طلایی رنگ را مشاهده می فرمایید. این سه تاج نمادی است برای Three Wise Men یا همان سه مغ که زاده شدن مسیح را بشارت دادند و بنده بارها در این مورد نوشته ام. مقبره این سه مغ (ایرانی – زرتشتی) در کلیسای جامع شهر کلن قرار دارد.

این نمونه ای از یک اتوبوس توریستی است که مجهز به اینترنت Wi-Fi است. حتی آن قایق ها که ذکرش در بالا رفت، هم مجهز به اینترنت  Wi-Fi هستند.

نوع حکومت سوئد، پادشاهی مشروطه و رییس حکومت فعلا پادشاه است. بعد از پادشاه فعلی، دخترش ملکه سوئد خواهد بود. اما رییس دولت، نخست وزیر است. سوئدی ها به زبان سوئدی ها صحبت می کنند.

در تصویر فوق نمایی از استکهلم را نشاهده می کنید.

سوئد با کشورهای نروژ در غرب، فنلاند در شرق، دانمارک در جنوب غربی مرز مشترک دارد. دریای بالتیک آلمان، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی را از سوئد جدا می کند.

در تصویر فوق نمایی از استکهلم را نشاهده می کنید.

ایران تقریبا ۳.۷ برابر سوئد است. استکهلم تقریبا در نیمه جنوبی سوئد قرار دارد. در این فصل (تابستان) خورشید تقریبا در شمال کشور، غروب نمی کند و در زمستان، برعکس از خط افق بالاتر نمی آید. در همین شهر استکهلم و در همین روزهایی که بنده اینجا هستم، فقط ۴ ساعت هوا تاریک است.

در تصویر یکی از میدان هایی که پاتوق مردم شهر است را مشاهده می فرمایید.

سوئد حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. متوسط طول عمر مردم در این کشور، حدود ۸۰ سال است. جمعیت زیر خط فقر ندارد و تقریبا ۱۰۰ درصد مردم باسوادند. به طور متوسط در هر کیلومتر مربع، فقط ۲۱ نفر زندگی می کنند.

در تصویر دو نفر مشغول بازی گونه ای از شطرنج هستند و بقیه نگاهشان می کنند.

یک سوم استکهلم، فضای سبز است. اما از آنجا که سالیانه حدود ۴۰۰۰۰ نفر به این شهر مهاجرت می کنند و علاقمند هستند که در این شهر سکونت کنند، دولت در حال ساخت آپارتمانهایی در اطراف شهر (نه در داخل شهر) است. اگر کسی بخواهد در مرکز شهر خانه ای اجاره کند، باید حدود ۲۰ سال در لیست انتظار بماند. اما برای خرید خانه، شانس بهتری وجود دارد. اگر کسی بخواهد خانه اش را که در مرکز شهر قرار دارد، مرمت کند باید اداره زیباسازی را در جریان بگذارد. اگر این اداره اجازه داد، آن وقت مجاز به مرمت خواهد بود. در ضمن قوانین بازسازی یا نوسازی، مشاور معماری، و همچنین نوع مصالح را هم اداره زیباسازی مشخص می کند.

در تصویری فوق یکی از فضاهای سبز داخل شهر را که صورت پارک است مشاهده می فرمایید.

استکهلم از یک طرف به دریاچه محلی راه دارد و از یک طرف به دریای بالتیک. این شهر از طریق همین دریا به آبهای آزاد متصل می شود. آب دریاچه چنان پاک و تمیز است که به عنوان آب آشامیدنی تمامی مردم استکهلم مورد استفاده قرار می گیرد. به قول خود مردم اینجا آب دریاچه Absolutely Clean است. جالب است بدانید که در قرن های گذشته، همین آب از ناپاکی زرد رنگ بود. برخی از قسمت های شهر استکهلم تا همین صد سال پیش بسیار کثیف بوده و حتی برخی از مکان ها، جایی برای جمع شدن روسپی ها و افراد نابکار بوده است. امروزه اما با ایده های ناب و تصمیم های صحیح استکهلم به پایتخت سبز اروپا تبدیل شده است.

در تصویر نمایی از استکهلم را مشاهده می کنید.

وقتی به استکهلم می آمدم، در فرودگاه استاد “آربی اُوانسیان” را دیدم. او را قبلا در یک محفل خصوصی دیده بودم و می شناختم. خودم را به او معرفی کردم و کلی با هم در مورد تاریخ تئاتر و سینما و فیلم او (منظورم شوهر آهوخانم است) که ماجرای پیچیده ای دارد صحبت کردیم. خیلی اتفاق خوبی بود. با جستجوی نام این هنرمند خوش مشرب و مودب می توانید اطلاعاتی را در اینترنت بیابید، هرچند خود او اعتقادی به اینترنت و اعتنایی به موبایل و این داستان ها ندارد.

در تصویر، نماد حکومت پادشاهی سوئد را در پس زمینه و نمایی از شهر استکهلم را در پس زمینه می بینید.

اگر بخواهم یک کارگردان سوئدی را نام ببرم، او “اینگمار برگمن” است و اگر بخواهم یک هنرپیشه را معرفی کنم، “اینگرید برگمن” خواهد بود. بد نیست بدانید از سال ۱۹۲۴ میلادی به‌ پاس یک عمر دستاورد سینمایی و تلاش در جهت ترویج فرهنگ و توسعهٔ صنعت فیلم سوئد، عکس “اینگمار برگمن” بر روی اسکناس های ۲۰۰ کرونی سوئد درج خواهد شد. همچنین اگر فیلم های “زنگ ها برای که به صدا درمی آیند” و “قتل در قطار سریع‌السیر شرق” یادتان باشد، بازی های “اینگرید برگمن” را هم به یاد خواهید آورد.

در تصویر، بخشی از شهر استکهلم را که شهر بازی در آن مستقر شده را می بینید.

یکی از تفریحات شهروندان، ماهیگیری است. در همین لحظه شاهد بودم که یک ماهی حدود ۵۰ سانتی متری توسط یکی از همین آقایان صید شد.

واحد پول کشور سوئد، “کرون” Krona است و با علامت اختصاری Kr یا SEK نمایش داده می شود. یک نوع تور در داخل استکهلم وجود دارد که به تور “زیر پلها” معروف است. در این تور با قایق به کانالهای آبراهی استکهلم می روید. گاهی از استکهلم با عنوان ونیز شمال یاد می شود.

نام سوئد با نام کارخانه های “ولوو”، “اسکانیا” و “ساب” گره خورده. این هر سه شرکت های معروف خودروسازی هستند. بد نیست بدانید واژه “ولوو” به لاتین یعنی: “می غلطم”

در تصویر ورودی شهر قدیمی استکهلم Galma Stan را می بینید.

سازنده این مجسمه که در خیابان stromgatan واقع شده Laura Ford و به “روباه بینوا” معروف است. دوستش داشتم.

مورخین سوئدی، تاریخ این کشور را به ۹ دوره تقسیم می کنند. این ۹ دوره از دوره اولیه که به ۱۲۰۰۰ قبل از میلاد میرسد شروع و تا دوره دموکراسی ادامه پیدا می کند.

در تصویر نمای دیگری از شهر استکهلم را می بینید.

بد نیست بدانید که تجارت “سکس” در سوئد ممنوع است. برای فروش الکل هم قوانین خاص سختگیرانه ای دارند. رانندگی بعد از نوشیدن مشروب، جریمه و مکافات سنگینی دارد. در برخی از اتومبیل ها دستگاهی وجود دارد که راننده ی سابقه داری که قبلا حین رانندگی مشروب نوشیده را مجبور می کند دهانش را به آن نزدیک کند و نفسش را بیرون بدهد. اگر دستگاه بوی الکل را حس کند، اتومبیل روشن نخواهد شد.

در تصویر نمای دیگری از شهر استکهلم را می بینید.

احزاب مهم کشور سوئد عبارتند از: سوسیال دموکرات، چپ کمونیست، مردمی لیبرال، محافظه کار، مرکز (کشاورزان)، دموکرات مسیحی، سبز (طرفداران محیط سبز)

از ویژگی های سوئد جنگ های فراوان و صلح های بلند مدت است. این کشور، تا نیمه ی دوم قرن نوزدهم در بیست جنگ بزرگ و کوچک درگیر بوده که از آن جمله می توان به هشت جنگ با دانمارک، شش جنگ با روسیه، دو جنگ با لهستان و یک جنگ با نروژ اشاره کرد.

ورودی بخش قدیمی شهر را در تصویر می بینید.

بد نیست بدانید که در سال ۱۳۴۷ ایران و سوئد تفاهم نامه لغو روادید امضا کردند.

نمایی از کوچه های باریک با ساختمان های بلند شهر قدیمی را در تصویر می بینید.

“استکهلم” بزرگ ترین شهر سوئد است. ۱۸۸ کیلومتر مربع وسعت دارد و در محل تلاقی دریاچه “مالارن” Malaren و دریای “بالتیک” واقع شده. استکهلم در سال ۲۰۰۸ و در فهرست شهرهای قابل سکونت دنیا، بهترین در اسکاندیناوی، دهمین در اروپا و بیست و چهارمین در دنیا انتخاب شد. همچنین در سال ۲۰۰۹، لقب پایتخت سبز اروپا را از آن خود کرد.

یکی از کشتی های کروز را در تصویر مشاهده می کنید.

“آگوست استریندبرگ” August Strindberg یکی از چهره های برجسته ادبیات مدرن سوئد به مشار می آید. او استاد نمایش نامه های طبیعت گرایانه Naturalist بود و آثاری به سبک اکسپرسیونیسم هم دارد.

بخشی از یکی از کتاب های او مربوط به همین مکانی است که در تصویر مشاهده می کنید.

در تصویر یکی از لوکیشن های کتاب “دختری با خالکوبی اژدها” که یکی از کتاب های “سه گانه هزاره” به قلم “استیگ لارسون” است را مشاهده می کنید.

“استیگ لارسون” اولین نویسنده ای است که فروش اینترنتی کتاب هایش از طریق سایت آمازون، به بیش از یک میلیون نسخه رسیده است.

استکهلم مرکز مالی سوئد است. دفتر و مرکز اصلی بانک های مهم سوئد، دفاتر مرکزی شرکت های بیمه و بورس اوراق بهادار در این شهر واقع شده اند.

یکی از سواحل امن، تمیز و زیبا که در داخل شهر استکهلم قرار دارد را در تصویر مشاهده می کنید.

متروی استکهلم در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس شده. طول آن ۱۰۸ کیلومتر است و صد ایستگاه دارد که ۴۷ عدد از آن ها زیر زمینی هستند. هفت خط در سه گروه آبی، قرمز و سبز، مسیرهای این مترو رو تشکیل می دهند. متروی استکهلم، به دلیل دکوراسیون فضای داخلی ایستگاه هایش معروف است و این ایستگاه ها مجموعه طولانی ترین گالری هنری دنیا هستند؛ زیرا مسیر هر ایستگاه به صورت مناظری زیبا و هنری ساخته شده است.

توضیح این تصویر را به همراه تصویر پایینی ارائه خواهم داد.

در این تصویر و تصویر بالایی، مکانی را می بینید که توسط دولت در اختیار مردم قرار گرفته تا در آنجا باغبانی کنند. این روش را اولین مرتبه در سوئیس و بعدتر در آلمان هم دیدم. برخی از مردم شهر، با قیمت حدود ۱۰۰ دلار در سال، یکی از این باغ های کوچک را اجاره می کنند و در آن به باغبانی و کشاورزی مشغول می شوند. البته باید عرض کنم که برای اینکه بتوانند چنین مکانی را اجاره کنند باید حدود ۱۰ سال انتظار بکشند. جالب است بدانید که این مکان قبلا پر از زباله بوده و هم اکنون به یک فضای سبز مفید تبدیل شده است. کسانی که این باغ ها را با یک اتاقک کوچک در میان باغ اجاره می کنند، حق ندارند هر گونه درختی در آن بکارند. دولت برای کاشت گیاهان و چگونگی نگهداری و برداشت محصول همراه شهروندان است.

نمای بیرونی سالن شهرداری را در تصویر مشاهده می کنید.

در تصویر نمای داخلی لابی ساختمان شهرداری City Hall را مشاهده می کنید. سالن ها و تالارهای ساختمان شهرداری محل برگزاری مراسم اهدای جوایز مختلف و از جمله، اهدای جایزه نوبل است.

نمایی از یکی از تالارهای ساختمان شهرداری را در تصویر می بینید که با موزائیک های کوچک و شبیه به داخل کلیسای “سن مارکو” در ونیز تزیین شده است.

این بانو، نماد شهر استکهلم است. هرچند در این عکس واضح نیست، ولی در دو طرف او شهرهای شرقی و غربی اروپایی دیده می شوند و او استکهلم را در دامان خود دارد و آن را حفظ می کند.

و نهایتا عرض کنم:

استکهلم را شهری دیدم که برای یک هفته گشت و گذار و استراحت چیزی کم ندارد.

دیدگاه‌ها

 1. مهرناز

  سلام اقای نوراقایی.از اینکه قبول زحمت فرمودید و تجارب ودیده ها وشنیده هایتان را با ما به اشتراک گذاشتید صمیمانه سپاس گزارم.خداوند پشت و پناهتان.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. این کار وظیفه ای است که فعلا برای خودم در نظر گرفته ام. موفق باشید.

 2. خاطره

  سلام
  مثل همیشه عالی بود . ممنون واقعا از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدید.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 3. ماهی

  این گزارش را هنوز نخوانده ام. ولی تصویر روباه بینوا توجهم را جلب کرد.

  مدتی است به دلایل پیشرفت غرب در مقایسه با خودمان می اندیشم.
  هر نشانه ای برایم اهمیت می یابد.

  اینکه در قرن بیستم هنر و علم پا به پای هم در غرب رشد کردند بسیار برایم جالب است.
  حس می کنم هنر نقش مهمی در تعالی آنها داشته است. ولی نمی توانم استدلال کنم.

  خوشبختانه به تازگی مجسمه های زیبایی در تهران هم می بینم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. توجه خوبی بود.

 4. yashar

  سوئد و دانمارک با هم مرز به معنای واقعی ندارند و فقط یک پل ۸ کیلومتری بر روی تنگه ای در دریای بالتیک به هم متصلشان می کند
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از شما که تصحیح فرمودید.

 5. فرزانه عدالت منش

  سلام بر استاد بزرگوار!

  مثل همیشه با دست پر…

  سپاس فراوان از این همه مهر و عشق

  برقرار باشید و در پناه حق
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. قربان شما. موفق باشید.

 6. کاظم وادیزاده

  سلام آرش
  از دیدن مطالب زیبا و جالبت در ارتباط با استکهلم لذت بردم فکر میکنم با اینکه با شما همراه بودم ولی تراوش ذهنت و تصاویر زیبایی که شاهد خلقش بودم خیلی بامعنی تر شده. از اینکه منو تو این سفر تحمل کردی و همیشه لبخند زیبا همراه داشتی متشکرم. به امید دیدار در سفرهای اتی
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام استاد. ارادت داریم. سلام به خانواده محترم برسون.

 7. محمد دشتی

  با عرض سلام و ادب و احترام
  استاد خسته نباشید
  گزارش های زیبا و بااحساس شما را می خوانیم و لذت می بریم . انشااله در سفر بعدی به استکهلم در کنارتان باشیم. من د رپاسخ به تقاضای شما و برای حداقل قدرشناسی از زحمات دوستان در برگزاری مراسم گرامیداشت استاد ستوده گزارشی را برایتان ایمیل کردم که امیدوارم دریافت کنید و مفید واقع شود .
  ارادتمند: دشتی
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام به شما. بله، ایمیل پر از مهر و لطفتان را دیدم. سپاس از شما.

 8. ندا خوش عقیده

  درود بر شما
  درسته که در مراسم نکوداشت حضور نداشتید و جای خالی تون مشهود بود منتهی سفر و تجربیات تون که با ما به اشتراک می گذارید بسی جای سپاس داره که دوستان و دوستداران تون رو همه جا و در همه مشاهدات تون شریک می کنید. سپاس بیکران از این نوشتار با کلام، گویی خود من آنجا بودم و همه را دیدم . تصویرسازی ذهنی فوق العاده ای است.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از محبت و توجه شما.

 9. babak

  آرش عزیز، من الان پست‌های مربوط به سفر استکهلم رو خوندم و بسیار متاسف شدم که دیر در جریان این سفر شما قرار گرفتم. خیلی‌ دوست داشتم که فرصتی میشد و شما رو از نزدیک ملاقات می‌کردم و با شما آشنا میشدم در اینجا. امیدوارم که باز هم به استکهلم سفر کنید و من فرصت آشنایی‌ با شما رو پیدا کنم. به امید اون روز.
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. قربان محبت شما. به امید دیدار در آینده.

 10. حسن محيط ابراهيم سرايي

  آقا آرش عزیز سلام. ممنون از گزارش. عالی بود.
  یکی از بهترین فیلمهایی رو که دیدم: ” توت فرنگی های وحشی” از اینگمار برگمان.
  سپاس فراوان.
  حسن.
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم. مشتاق دیدارتم حسن عزیز.

 11. telka

  سلام
  واقعا اطلاعات مفید و کاربردی ای بود. همیشه خوندن سفرنامه هاتون منو به سفر میبره . شما فوق العاده اید.. بی مبالغه!
  براتون آرزوی بهترینها رو دارم.
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از توجه و محبتتون.

 12. reza

  arash jan man parsal onja bodam vali vaghean ba to bodan va tozihate jame va kamelet kheili didanitare
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان محبت شما. به امید دیدار.

 13. نسترن

  خوب بود… ممنون
  واسه تحقیقم ازش استفاده کردم
  ………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. موفق باشید.

 14. hasan

  با عرض سلام و خسته نباشید به خاطر سایتتون .من تازه با سایتتون اشنا شدم ،خیلی خوب بود ممنون
  …………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 15. بنفشه

  سلام. ممنون از اینکه تجربه هاتون رو به اشتراک میذارید. من تازه با سایت شما اشنا شدم و یه سفر در پیش دارم که نیاز به کمک و راهنمایی دارم . می خواستم بپرسم ممکنه کمکم کنید ؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سوالتون رو بفرمایید، جوای میدم اگر بلد باشم.

 16. سید محمد صادق فاضل

  سلام بر جناب نورآقایی
  دوست عزیزی بسیار از جنابعالی تعریف میکند ( آقای جلیل نوذری ) و این مطلب شما همه نشان صحیح بودن حرف ایشان دارد و من هم قبول داشتم که ایشان گزافه نمی گویند
  انشاالله از ۳/۵/۹۴ عازم استکهلم , هامبورگ و پاریس هستم.
  از مطلب شما راجب استکهلم بسیار لذت بردم و واقعا راهنمای سفر با خانمم به استکهلم گردید (رشته خانمم مدیریت جهانگردی است ) واقعا تلاش میکنم از این تجارب استفاده کنم .
  یک سوال داشتم که من بلیط هواپیما رزرو کردم ولی هتل نه , دنبال این بودم که در چه مناطقی هتل رزرو نمایم که تقریبا این مکانها البته باضافه بازار نزدیک باشد؟ ( حتما میپذیرید اگر قیمتها مناسب باشد اصلی ترین هدف خانمها از سفر خرید است) اگر راهنمایی بنمایید بسیار سپاسگزار میشوم .
  هفته پیش که در اهواز سخنرانی داشتید من تهران بودم و گر نه حتما باتفاق آقای نوذری خدمتتان میرسیدم.
  ارادتمند و امید به در رکاب بودن با جنابعالی در یک سفر
  فاضل
  …………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. مهم نیست کجا هتل بگیرید، برای اینکه سیستم حمل و نقل شهری انقدر خوبه که شما به راحتی میتونید خودتون رو به بازار برسونید.
  به نظرم تمرکزتون رو بزارید روی اقامت در مرکز شهر.
  درضمن با مراجعه به اینترنت و نقشه گوگل، میتونید مراکز خرید و مرکز شهر رو در هر سه شهر پیدا کنید.
  موفق باشید.

 17. فاضل

  جناب آقای نورآقایی
  با سلام
  بهترین و مناسب ترین وسیلیه نقلیه از فرودگاه arlanda به مرکز شهر چه میباشد ؟
  ارادتمند
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. نمیدونم راستش.

 18. Masi

  گزارش عالی و اطلاعاتی که داده بودین درجه یک!
  میدونین اینو بعد از خوندن تعداد زیادی از گزارش های شما متوجه شدم، کشورهایی که امروزه رویای خیلی ها زندگی کردن در اونهاست، دقیقا از یک “جایی” تصمیم گرفتن که اندک اندک و در جزئیات و با قدمهای کوچیک شهرشون یا کشورشون رو جای بهتری کنن!
  هیچ معجزه ایی در این دست کشورها رخ نداده فقط خواستن که بهتر زندگی کنن؛ مدیریت ماجرا هم از همین گامهای کوچک اما موثر شروع کرده …. صد سال واقعا زمان زیادی نیست!

  نوع مصالح؟؟!!! این عجیب ترین چیزی بود که توی متن در رابطه با بازسازی خونه های داخل شهر خوندم! توجه به جزئیات تا کجا؟؟؟؟!!!
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 19. سمیرا

  “برای اینکه بتوانند چنین مکانی را اجاره کنند باید حدود ۱۰ سال انتظار بکشند”
  اجاره مکانی برای باغبانی!!!
  چه ایده زیبایی به ویژه برای دوران بازنشستگی

  با سپاس از اطلاعات به خصوص عکس های ساختمان شهرداری.
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *