میراث جهانی ۱۳ تایی شد

نُه باغ ایرانی در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیدند.

این باغ ها عبارتند از: باغ عباس آباد (بهشهر)، باغ فین، باغ چهلستون، باغ اکبریه (خراسان جنوبی)، باغ شازده، باغ پهلوانپور (یزد)، باغ دولت آباد، باغ ارم و باغ پاسارگاد

جالب اینکه هم کل پرونده و هم باغ پاسارگاد با عنوان persian garden به ثبت رسیده اند.

دیدگاه‌ها

 1. سيمين

  سلام آقای نورآقایی
  دشت شیمیار (یا تالاب شیمبار) در شمال استان خوزستان در شهرستان اندیکا (بعد از تونل دلا) دارای باغ میوه های وحشی (انگور و تمشک و غیره) است که قدمتی چندین هزار ساله دارد. البته باستان شناسان معتقدند که این باغ در دوران باستان به صورت دستی کشت شده است. آیا این باغ ثبت شده است؟ آیا قابل ثبت شدن است؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ثبت جهانی نشده ولی به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شده.

 2. حسین

  سلام استاد. خبر خوشحال کنندهای بود.
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 3. مهران شهرستاني

  سلام
  جهت تکمیل مطالب و یادآوری دوباره آثار ثبت شده جهانی به اطلاع می‌رساند که ایران تاکنون موفق به ثبت ۱۳ اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی شده است.
  مجموعه‌های تاریخی چغازنبیل (دوراونتاش) در خوزستان، تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) در فارس و میدان نقش جهان در اصفهان هر سه در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۸ در فهرست میراث جهانی ثبت شدند. پس از ثبت این آثار، ایران به‌مدت حدود ۲۴ سال اثر دیگری را در فهرست جهانی ثبت نکرد تا این‌که در سال ۱۳۸۲، مجموعه‌ی تاریخی تخت سلیمان به‌عنوان چهارمین اثر تاریخی کشور جهانی شد. سپس در تیرماه ۱۳۸۳ پاسارگاد و منظر تاریخی و فرهنگی بم، در تیرماه ۱۳۸۴ گنبد سلطانیه و در تیرماه ۱۳۸۵ مجموعه‌ی تاریخی بیستون به جمع آثار ایران در فهرست میراث جهانی اضافه شدند.

  اما در سال ۱۳۸۶، ایران پرونده‌ی قره‌کلیسا را برای ثبت در فهرست میراث جهانی معرفی کرد که به‌دلیل تغییر و تحولات صورت‌گرفته در سازمان میراث فرهنگی و ارائه‌ی دیرهنگام پرونده، قره‌کلیسا از سوی کارشناسان یونسکو نمره‌ی قبولی نگرفت و ایران یک سهمیه‌ی خود را برای ثبت جهانی از دست داد. البته سال بعد، یعنی در تیرماه ۱۳۸۷‌، پرونده‌ای با عنوان مجموعه‌ی کلیساهای آذربایجان به یونسکو فرستاده شد و نهمین اثر جهانی ایران با نام مجموعه کلیساهای ارامنه شامل سه کلیسای اصلی و چند بنای اطراف آن، همراه دهکده‌ها و قبرستان ثبت جهانی شد. پس از آن و در سال ۱۳۸۸ سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر که شامل ۱۴ اثر بود، دهمین اثر جهانی ایران نام گرفت. در سال ۸۹ در اجلاس سی‌و‌چهارم کمیته‌ی میراث جهانی که در برزیل برگزار شد، ایران برای نخستین‌بار موفق به ثبت جهانی دو اثر تاریخی بازار تبریز و مجموعه‌ی بقعه‌ی شیخ صفی‌الدین اردبیلی به‌صورت همزمان شد.
  در چند روز گذشته نیز، پرونده “باغ ایرانی”با اکثریت آرای اعضای کمیته‌ی میراث جهانی، بلافاصله پس از معرفی و بدون پرسش و پاسخ، در فهرست میراث جهانی ثبت شد که در برگیرنده ۹ باغ است که آرش جان به شرح آنها پرداخته است.
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 4. حامی

  تا همیشه , باشد که چنین باشد…
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 5. سمیه

  سلام
  اتفاقا دیشب داشتم یه مطلب درباره باغ ایرانی می خوندم و به این فکر می کردم که آخرش به ثبت می رسه یا نه. تا اینکه امروز آرمان سلیمانی بهم خبر داد که ثبت شده و برام خیلی جالب بود.
  تبریک می گم و امیدوارم که شاهد ثبت بیشتر میراث های فرهنگی و طبیعی باشیم که البته حفظ و نگهداری اونها هم اهمیت زیادی داره.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 6. لیلا

  مرسی
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از کسانی که زحمت تهیه ی پرونده را بر عهده داشتند.

 7. ساغر

  سلام استاد عزیز
  چه عالی……. بسم الله….
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 8. Merk

  این اولین باره که اسم باغ اکبریه و پهلوان پور رو میشنوم.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بنده هم باغ پهلوانپور را تا به حال ندیده ام.

 9. شهریار

  سلام و درود
  البته خدا کند این آثار به علت سهل انگاری ما از لیست خارج نشود.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 10. شهریار

  سلام مجدد و چند تا نکته
  ۱- باغ عباس آباد یکبار به شماره ۵۷ به نام باغ و عمارت اشرف و یکبار هم با شماره ۱۵۳۷ به نام باغ چهلستون واقع در شهردارری در لیست آثار ملی ثبت شد. این باغ در بلوار هاشمی نژاد است.
  ۲- یک شهر هم به نام فین در استان هرمزگان داریم !!! نکته انحرافی
  ۳- باغ چهلستون از آن باغهای تفکیک جنسی بوده !! یعنی در زمان خودش در هفته روزهای برای بانوان محترم قرق می شده!!!
  ۴- باغ اکبریه در انتهای بلوار معلم است و مسجد و مدرسه و … دیدنی تره
  ۵- آقا ما نفهمیدیم باید بگیم شاهزاده یا شازده باور کن خیلی از مواقع گیر کردم
  ۶- نظری درباره باغ پهلوانپور ندارم!
  ۷- ایضا
  ۸- یک باغ ارم هم در خرم آباد داریم فوق العاده زیباست….
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 11. اشکان

  درود
  ممنون از این خبر خوب
  ظاهرا فقط درچند روز اول ۳۵مین نشست فهرست جهانی یونسکو، بیش از کل سال ۲۰۱۰ سایتها مورد ثبت قرار گرفته اند.
  از همه جالب تر ثبت تنها اثر از کشور امارات عربی متحده است، به نام ” مجموعه فرهنگی العین”. این مجموعه شامل آثاری از قبیل ساختمان های خشتی مسکونی ، برج ها ، کاخ ها و آثاری که گفته می شود از دوره برنز و آهن به جای مانده در اطراف شهر العین هست شامل مناطق زیر است:
  ۱) “هیلی” : که یک نخلستان بوده و اکنون به پارک تاریخی تبدیل شده بخاطر آرامگاه دایره ای شکل پیدا شده درون آن که حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و یافته ها نشان می دهد با تمدن kulli در بلوچستان بیشتر قرابت دارد تا با صحرانشینان.
  ۲) “حفیت” : منطقه ای در مرز عمان که خودشان به آن کوهستان حفیت می گویند بخاطر این که بلندترین ارتفاعات کشور امارات به ارتفاع ۱۳۵۰ متر آنجا است|. این تپه ها بسیار شبیه اطراف آغاجاری یا امیدیه خودمان هست که میان آنها یک پیست اتوموبیلرانی ساخته اند و البته به بهترین نحوی از تنها چشمه آبگرم موجود در آنجا برای جلب گردشگر استفاده شده است. تبلیغات حتی تهیه کنندگان بالیوودی را برای ساخت چند فیلم به این منطقه کشانده است.
  ۳) “الفلج” : یک قنات است. اما اکنون در دبی تورها آن را با عنوان “چاههای عجیب زیرزمینی العین” تبلیغ می کنند و در حالی در یونسکو ثبت شده است که در مدارک آن، مشابهت با سیستم Qanat/Kariz ایران و چین هم ذکر شده است. با این حال در سایت “میراث فرهنگی ابوظبی” ادعا شده:”… سالها تصور می شد سیستم قنات در ایران ابداع شده ولی اکنون یافته ها در این سایتها نشان می دهد سه هزارسال قبل این سیستم در شبه جزیره عرب ابداع شده بوده است…”
  ۴) ” بدع بنت سعود “: شامل تعدادی از همان آرامگاه های دایره ای شکل بر بالای یک صخره است.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 12. ا گ

  اما طلسم ثبت اثری ایرانی در فهرست میراث طبیعی هنوز باز نشده.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله.

 13. خرد گرا

  سلام استاد
  تو ارشی و بزرگتر از ان که یک طرفه به قضاوت بنشینی.دل پر حسین اقای میرزاجانی جا را بر قضاوت درست تنگ کرده.
  بهتر است نظرات دیگران را هم بگیری.موفق وشاد باشی.
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. فعلا قضاوتی صورت نگرفته. شما هم نظرتان را بدهید. سپاس.

 14. مه مطهر

  سلام
  امروز که پیگیر پوسترها شدم خانم سنجر بیگی بزرگهار ا ای میل کرد Tکوچکها را گفت چون آقای نورآقایی نگفته بودند و تازه دیروز شما گفتید و طراحیش فرق می کندتا عصر یمیل می کند که هنوز ایمیل نکرده دارم پیگیری می کنم. آقای خزرایی منش هم گفت امرور چاپخانه را جواب نمی دهم شنبه جواب می دهیم چون با جای دیگری غیر از محمد صحبت کرده که شنبه قیمت می دهند ،چک و چانه من هم فایده ای نکرد اما شنبه دوبراه پیگیر می شوم که برود حتما برای چاپ ،تلفنهای سنجر بیگی را هم به ایشان دادم که آدرس دفترشان را بدهند و برای دریافت فایل روی سی دی هماهنگ شوند که دوباره شنبه صبح همه را تا ظهر سعی می کنم به نتیجه برسانم . (زیاده عرضی نیست ، تور خوبی داشته باشیدد)
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس و موفق باشی.

 15. محمد خضری

  سلام باغ شازده تو کرمون هسته!!!!!!!!.تو یزد نیسته!!!!!!!!!
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. من ننوشتم که تو یزده، به ویرگول دقت نکردی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *