خبری از “دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان”

قبل از خبر:

امیدوار هستیم که لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی پیش رو بار دیگر منقش به تصویر یوزپلنگ آسیایی باشد. همچنین امیدواریم لباس تیم ملی والیبال در المیپک پیش رو، منقش به تصویر درنای سیبری باشد.

خبر:

دکتر گودرزی (وزیر ورزش و جوانان): با نقش یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی موافقم، مسوولان برای رفع موانع تلاش کنند.

در پاسخ به این سوال که در فاصله کمتر از ۳ ماه به شروع مسابقات تیم ملی فوتبال در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ آیا نقش یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی درج می شود یا خیر؟ افزود: قرار دادن نقش یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی فوتبال در اختیار ما نیست. در این زمینه باید کمیته فدراسیون بین المللی فوتبال اظهار نظر کند.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: اگر فدراسیون بین المللی فوتبال با درخواست ما موافقت کند یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی نقش می بندد. اما باید منتظر رای این نهاد بین المللی باشیم.

وی در مورد دلایل فیفا برای مخالفت با طرح محیط زیستی تیم ملی خاطرنشان کرد: از آنجا که معمولا کشورها هر کدام نماد محیط زیستی خودشان را دارند، اگر فدراسیون فوتبال بخواهد با نماد ایران موافقت کند و چنین اتفاقی بیفتد، تمامی کشورها این تمایل را نشان می دهند و خواستار نقش بستن نماد خود روی پیراهن تیم های ملی‌شان می شوند، بنابراین حساسیت‌هایی وجود دارد که باید تا اعلام نظر این مرجع بین المللی صبر کنیم.

نقش یوزپلنگ ایرانی با تلاش فعالان محیط زیستی کشور، پس از کش و قوس‌های فراوان در بازیهای جام جهانی ۲۰۱۴ روی پیراهن تیم ملی کشورمان قرار گرفت و پیراهن تیم ملی تا چندی پیش منقش به این نماد محیط زیستی بود. پس از طراحی پیراهن جدید تیم فوتبال، نماد یوز از آن حدف شده است که با توجه به تاثیر مثبت وجود نقش یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی در فرهنگ سازی جامعه برای محافظت و پیشگیری از انقراض این گونه جانوری کشورمان، این مساله سبب نگرانی فعالان محیط زیستی و علاقمندان محیط سبز کشورمان شده است.

همچنین معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسمی که هفته گذشته به مناسبت روز جهانی محیط زیست برگزار شد، به نقش این نماد محیط زیستی در حفظ گونه جانوری یوز ایرانی اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم بر اندیشه ها و رفتار جامعه تاثیر بگذاریم که قرار گرفتن تصویر یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی فوتبال یکی از همین اقدامات است که از سوی اجلاس جهانی محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفت. پس از قرار گرفتن تصویر یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی، موارد زیادی داشتیم که دامداران و کشاورزان اعلام کردند وقتی این تصویر را روی پیراهن تیم ملی دیده اند، به اهمیت این موجود ارزشمند پی برده اند و از تخریب زیستگاه و اذیت و آزار این حیوان ابراز ندامت کردند.

دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان با جدیت موضوع درج نقش یوز ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی و نقش درنای ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی والیبال را پیگیری خواهد کرد.

دیدگاه‌ها

 1. سیما سلمان زاده

  درود
  راستش امروز که مطلب مندرج در کانال آقای دکتر شجیع رو خوندم دیگه حرفی ندارم
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چرا؟

 2. Masi

  کی فکرشو میکرد پشت دو تا تصویر(که صد البته فقط دو تا تصویر ساده هم نبوده)، ایده ایی به این نابی و این همه تلاش و پیگیری و ممارست بوده!
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. حیف که دستاوردها رو زود فراموش می‌کنیم. حیف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *