آموزش خط و زبان پارسی باستان

دوره‌ی آموزشی خط و زبان پارسی باستان (میخی هخامنشی) نام مجموعه دوره‌های جدید آموزشی در موسسه‌ی فرهنگی-هنری خورشید راگا است که از نیمه‌ی نخست اردیبهشت ماه سال جاری و به استادی خانم مینا صالحی برگزار خواهد شد.

«بررسی و قرائت کتیبۀ خشایارشا در تخت جمشید (Xph) ‏» عنوان نخستین دوره از مجموعه دوره‌های آموزشی نامبرده (آموزش خط و زبان پارسی باستان) است که به بررسی و قرائت کتیبۀ خشایارشا در تخت جمشید موسوم به سنگنبشته‌ی Xph می‌پردازد.

به گزارش ایرانشهر، نخستین گام دوره‌ی آموزشی خط و زبان پارسی باستان ‏با نام «بررسی و قرائت کتیبۀ خشایارشا در تخت جمشید» که توسط مؤسسه خورشید راگا برگزار می‌شود، شامل هشت نشست خواهد بود.

گفتنی است نخستین نشستِ این دوره در تاریخ یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲، ساعت ۴ تا ۶ پسین، در خیابان بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه ۱۰، پلاک ۱۸، ‏طبقه‌ی دوم، کلاس شماره ۴، تلفن : ۸۸۷۳۱۴۷۱ برگزار خواهد شد.

آخرین مهلت نام نویسی در این دوره‌ی آموزشی تا روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ماه است. علاقه‌مندان برای هماهنگی و نام‌نویسی می‌توانند با خانم امینی : ۲۳۲۰۷۶۵-۰۹۳۷ و۸۸۲۶۰۵۵۵-۰۲۱ تماس گرفته و حضور خود را در این دوره‌ی آموزشی را اعلام (و رزرو) کنند.

همچنین سرفصل هریک از نشست‌های هشت گانه‌ی این دوره‌ی آموزشی از این قرار است :

نشست نخست: آشنایی با تاریخ زبانهای ایرانی – بررسی و معرفی مقدماتی تفاوتهای زبانهای ایرانی در دروه های گوناگون – آموزش تاریخچۀ الفبا از تصویرنگاری تا الفبای هجایی – توضیح مراحل رمزگشایی خط و زبان پارسی باستان –آغاز آموزش الفبا

نشست دوم: آموزش کامل الفبا ( نشانه ها و تلفظها )– آموزش دانشجویان برای خواندن واژگان منفرد و برخی عبارات کوتاه  – قرائت مهر سلطنتی داریوش و کتیبۀ تچر- تعریف اصطلاحات  علمی رایج و ضروری برای این دوره

نشست سوم: پرسش و پاسخ، آغاز قر ائت کتیبۀ  خشایارشا در تخت جمشید ( Xph )

نشست چهارم: پرسش و پاسخ، آغاز بررسی و قرائت کتیبۀ  خشایارشا در تخت جمشید

نشست پنجم: پرسش و پاسخ، ادامۀ بررسی و قرائت کتیبۀ  خشایارشا در تخت جمشید

نشست ششم : آموزش صرف اسم در زبان پارسی باستان،ادامۀ بررسی و قرائت کتیبۀ  خشایارشا در تخت جمشید

نشست هفتم: پرسش و پاسخ، ادامۀ بررسی و قرائت کتیبۀ  خشایار شا در تخت جمشید

نشست هشتم: پرسش و پاسخ، به پایان رساندن  بررسی و قرائت کتیبۀ  خشایار شا در تخت جمشید

دیدگاه‌ها

 1. رزا

  با سلام
  برگزاری این کلاسها خیلی جای خوشحالی داره ؛ فقط یک پیشنهاد داشتم که چنانچه امکان پذیرهست جلسات آموزشی ضبط شود و در اختیار علاقه مندانی که امکان حضور در کلاسها را ندارند قرار گیر د.
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. برگزار کننده این کلاس ها بنده نیستم. لطفا این پیشنهاد را با برگزارکنندگان مطرح کنید. موفق باشید.

 2. زهره

  با سلام
  تمامی دوره ها ظبط و فیلم برداری میشود برای اطلاعات بیشتر به سایت موسسه مراجعه کنید.
  kanoon-khorshid.org
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس.

 3. مهران

  سلام
  مساعدتی بفرمایید تا دوره آموزش خط های باستانی در استان خوزستان هم راه اندازی شود.
  مطمئنم از استقبال خوبی رو برو بشه.
  آخرین فعالیت هایی که در خوزستان انجام گرفت در سال ۸۳ بود که توسط بنیاد خوزستان شناسی، دوره آموزشی خط پهلوی برگزار شد که متاسفانه بعد از آن، بنیاد خوزستان شناسی به کلی جمع شد.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. لطفا خودتون با شماره ها تماس بگیرید و همین درخواست رو اونجا مطرح کنید. بنده فقط نقش اطلاع رسانی داشتم. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *