۱۰۰ Goals

چند ماه می‌شود که این ایده به ذهنم رسیده، ولی ترجیحا امروز می‌نویسمش، هرچند که در مورد این ایده قبلا با چند نفر صحبت کرده‌ام.

از امروز (۱ آبان ۱۳۹۶) تا جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ حدود ۷ ماه و نیم فرصت داریم تا این ایده را بپرورانیم و برای اجرایی شدنش قدم برداریم.

از جام جهانی ۲۰۱۸ تا جام جهانی ۲۰۳۰، ۴ فرصت جام جهانی (۲۰۱۸، ۲۰۲۲، ۲۰۲۶، ۲۰۳۰) در اختیار داریم برای ایده‌ای که پیش رویمان است.

کلیات ایده:

می‌خواهیم با توجه به اهداف SDGs تا سال ۲۰۳۰، فیفا را درگیر کنیم که به ازای ۲۵ گل Goal برتر که در هر یک از ۴ جام جهانی پیش رو زده می‌شود ۲۵ هدف منطبق با اهداف SDGs مورد حمایت قرار گیرد.

یعنی این‌که کلا ۱۰۰ هدف (گل) را تعیین می‌کنیم که تا ۲۰۳۰ باید به آن‌ها برسیم. و ۱۰۰ گل برتر در ۴ جام جهانی‌ ذکر شده به پیش رفتن اهداف مورد نظر کمک می‌کنند.

مثلا هر یک از گل‌های جام جهانی (از میان ۲۵ گل برتر) برای پیشبرد یک هدف (از میان ۲۵ هدف) از “اهداف توسعه پایدار” هماهنگ می‌شود.

فکر کنید، امروز روزی باشد که فینال جام جهانی ۲۰۱۸ تمام شده و به انتخاب مردم ۲۵ گل برتر انتخاب شده‌اند. آن‌گاه هر یک از آن گل‌ها را به یک هدف توسعه پایدار اختصاص می‌دهیم تا بتوان برایش کمپین تشکیل داد، حمایت گرفت و برنامه‌ریزی کرد.

فکر کنید، مثلا یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، در جام جهانی ۲۰۱۸ یک گل زده است که در میان ۲۵ گل برتر قرار دارد، از همه مردم دنیا می‌خواهیم که به مناسبت این گل زیبا برای به ثمر نشستن یکی از شاخصه‌های مبارزه با فقر، آموزش، شغل شرافتمندانه، تولید و مصرف مسوولانه و … فعالیت کنند و از آن به صورت مالی، جانی، فکری و … حمایت کنند.

خیلی خوب خواهد بود که این ایده پس از پخته شدن، از طرف مسوولان ایرانی به فیفا ارائه شود تا برای بهتر شدن چهره ایران و وضعیت جهان فایده کند.

دیدگاه‌ها

 1. آرتا

  اونوقت بازی فوتبال به شخصه برای من از هیچ بودن درمیاد. چون گل هاش واقعا Goal میشن.
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خوشحالم.

 2. سیما

  درک‌ مفهوم و اهمیت ایده‌های خلاقانه و متمایز شما اغلب حدود ۷ سال طول کشیده، امروز خوشحالم که ۳ سال به تحقق این ایده نزدیک‌تریم، سه جام و حدود ۳ دهه برای Goal زدن دسته‌جمعی فرصت باقی‌است.
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ولی کسی به این ایده دقت نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *