گردهمایی نهم:۱۰

روایتی از جشن نهم در اصفهان

اتحاد، همدلی و خلاقیت در کنار آمادگی برای کنوانسیون ۲۰۱۷

۲ اسفند هر سال (۲۱ فوریه) و زمان ۹.۵۷ دقیقه دیگر جای خود را در تقویم راهنمایان گردشگری ایران پیدا کرده است. راهنمایان ایرانی به مانند سال نو  هر ساله در این زمان برای تحویل سال جدید خود کنار هم جمع می‌شوند، با این تفاوت که لحظه این سال تحویل ثابت بوده و در ورای آن مفهوم نظم و تعهد به زمان شناسی نهفته است.

پیشینه این گردهمایی‌ها با برنامه‌ریزی و تجربه‌های کسب شده که به جرات می‌توان گفت نظیر آن شاید در دیگر اصناف و حتی سازمان های ایرانی کم‌تر دیده شود، در حال رسیدن به یک دهه است.

ابتدا تهران در سال ۱۳۸۶ و با حضور ۱۳۰ نفر به منظور همبستگی راهنمایان گردشگری میزبان اولین شبکه ملی آن‌ها شد که بیانیه‌ای نیز در اختتامیه آن سال برای پیشبرد اهداف گردهمایی سالانه رقم خورد.

یزد در سال ۱۳۸۷ با برگزاری تورهای پیاده روی و تقدیر از راهنمایان به این سنت ادامه داد.

در جشن آذربایجان شرقی در سال ۱۳۸۸ لحظه آغاز مراسم یا همان ۹.۵۷ دقیقه روز اختتامیه، به منظور وقت شناسی راهنمایان تعیین و از تندیس ویژه گردهمایی نیز رو نمایی شد.

مازندران و شهر رامسر میزبان چهارمین گردهمایی در سال ۱۳۸۹ با شعار “گردشگری و تنوع زیستی” بودند که در این شهر سبز به مسئولیت در قبال محیط زیست تاکید گردید.

در خوزستان، مهد تمدن ایران به عنوان پنجمین میزبان در سال ۱۳۹۰،  شعار “پلی میان فرهنگ‌ها” تحقق یافت و هشت کارگاه تخصصی نیز برگزار شد. در این سال و در شهر اهواز به افتخار حضور راهنمایان گردشگری میدانی به نام “گردشگر” نامگذاری شد.

آذربایجان غربی در سال ۱۳۹۱ میزبان حدود ۷۰۰ راهنمای گردشگری با نشان حمایت از پروژه نجات دریاچه ارومیه و دعوت از مشاور سازمان جهانی گردشگری “مارچلو نوتاریانی” و نیز “اکس د مدیچی” هنرمند استرالیایی بود که راهنمایان صاحب یک کانون خانواده شدند. در حاشیه این جشن “کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور” شکل گرفت.

کرمان در سال ۱۳۹۱ میزبان خانم فلیسیتاس رسینگ (Wressnig Felicitas ) رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) بود. ایده تشکیل حلقه انسانی همزمان با دهمین سالگرد زلزله بم با شعار “BAM IS ALIVE“، نصب تندیس عظیم در مسیر هفت باغ علوی به وزن یک تن و درخت کاری در دل کویر اجرایی شد.

در هشتمین دوره، خراسان رضوی شاید میزبان بزرگترین گردهمایی تاریخ جشن‌های سالانه راهنمایان کشور با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری بود که این بار به یمن پیروزی و کسب میزبانی ایران برای کنوانسیون ۲۰۱۷، با دعوت از خانم روبی روی (Ruby Roy) نائب رئیس فدراسیون جهانی گردشگری برنامه‌های متنوعی مانند بازدید از آرامگاه فردوسی، خیام و عطار، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه فردوسی مشهد شکل گرفت که با حضور ۱۰۶ نفر شعار Come 2 Iran با سه رنگ پرچم ایران در شهر جدید بینالود به نمایش در آمد.

امسال نهمین برگ تقویم به نام اصفهان، نصف جهان ثبت شد. شعار ویژه جشن “آموزش پویا و راهنمای آگاه” به منظور آمادگی راهنمایان ایران برای کنوانسیون ۲۰۱۷ طراحی شده بود. امسال حفظ اتحاد، نظم و زمان جدی تر از سال‌های دیگر در این گردهمایی به چشم می‌خورد.

یونیفرم‌های یکدست، لبخند‌های روی لب کادر اجرایی و راهنمایان، برنامه‌ریزی‌های متنوع کارگاه‌های علمی و عملی مانند گردشگری صنعتی تاییدی بر استفاده از تجربه‌های قبلی و سازماندهی بهتر این جشن را نشان می‌داد.

امسال ۲ پوستر نمادین از یونیفرم و لباس راهنماها با رنگ سفید و فیروزه‌ای (Persian Blue) علاوه بر نشان دادن برابری جنسیتی، طراحی متمایزی از جشن را روایت می‌کرد. برگزاری ۱۷ کارگاه آموزشی تئوری و عملی و پنل با نماد هفدمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری که سال آینده در انتظار میزبانی ایران است، به منظور آمادگی بیشتر رقم خورد. علاوه بر آن پنل‌های عملی و پیش تور به مانند نمونه کوچکی از کنوانسیون جهانی راهنمایان برگزار شد.

امسال اصفهان علاوه بر جشن گردهمایی راهنمایان، میزبان دوره آموزشی بین‌المللی راهنمایان گردشگری (HOT) با حضور سه مدرس ویژه فدراسیون جهانی (جین، استیو و آناستازیا)  و با شرکت ۳۶ نفر از راهنمایان سراسر کشور بود.

پیش تور شهرهای ورزنه و زواره تجربه‌ای برای برگزاری کنوانسیون سال آینده شد. رونمایی از تمبر ویژه راهنمایان گردشگری برای اولین بار و با لوگوی چهار گانه کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور (IFTGA)، انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان (ETGA)، کنوانسیون ۲۰۱۷ ایران و فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) دیگر دستاورد این جشن بود. ‌

پیش شماره مجله گیلگمش، فصلنامه میراث و گردشگری با روایتی متفاوت و با ایده‌ای که صحبت از میراث و سفر را با رویکردی متمایز بیان کند در روز افتتاحیه در دستان مخاطبان قرار گرفت. علاوه بر این، نشریه گیلگمش دغدغه حفظ محیط زیست را دارد که کاغذ استفاده شده در آن از جنس پودر سنگ بوده که به ازای هر تن از آن، ۱۶ هزار گالون آب صرفه جویی و از قطع شدن ۲۰ تنه درخت جلوگیری می‌شود. کیک جشن با لوگوهای پنج گانه کانون راهنمایان، انجمن صنفی اصفهان، لوگوی جشن نهم، فدراسیون جهانی راهنمایان و کنوانسیون ۲۰۱۷ نیز به مثابه کیک تولد راهنمایان بریده شد.

اما امسال جای ایده جدید خالی نماند. این بار متفاوت تر از سال‌های گذشته، چند روز برای طراحی و یک روز کامل برای اجرای جالب قلب نمادین روی آب صرف شد. گل‌های مصنوعی بنیاد خیریه “صحفیه سجاد” روی ۴۶ یونولیت قرار گرفت تا در حوض میدان نقش جهان “اصفهان دوستت دارم” را در ذهن ایرانیان و دنیا ماندگار کند. برای این کار مردانی سخت کوش ابتدا گل‌ها را به شکل قلب روی یونولیت‌ها نصب کردند و با چیده شدن پازل مانند آن‌ها در آب سرد حوض نقش جهان و با فداکاری چند ساعته نقش ماندگاری در میدان نقش جهان شکل داده شد. شعار I LOVE ISFAHAN این بار با شرکت تمام راهنمایان و با بیش از ۵۰۰ نفر شکل گرفت. تصاویر هوایی فوق‌العاده در کنار ایده‌های نو و فداکاری راهنمایانی که در زیر فواره‌های آب پازل را تکمیل کردند، اتفاقی ماندگار را رقم زد که تا مدت‌ها در یادها باقی خواهد ماند. علاوه بر حفظ محیط زیست، هزینه ناشی از این کار با اجاره گل‌ها از موسسه “صحفیه سجاد” که موسسه خیریه برای دانش آموزان بی‌بضاعت است، نشان داد که برای هزینه آن نیز فکر شده و درآمد حاصل از این کار نمادین در اختیار این کودکان خواهد قرار گرفت.

اختتامیه ۹.۵۷ دقیقه دقیقا راس ساعت آغاز شد، اما قبل از آن و به مدت ۱ ساعت و نیم، که نمایشگاه‌های انجمن صنفی‌های شهرهای مختلف برای معرفی استان‌های خود  برگزار شد.

با ادامه برنامه‌های فرهنگی، برنامه امسال همچون سال‌های گذشته با تقدیر از راهنمایان برتر همراه بود و از راهنمایان برتر، اساتید دوره هات (HOT)، حامیان و خبرنگاران نیز تقدیر شد. امسال بوی همدلی و اتحاد، آموزش و کار تیمی و همراهی همه بازتاب خاصی را به نهمین دوره گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر کشور در اصفهان بخشید. این میزبانی باشکوه همراه مهمان‌نوازی چشم‌گیر و به عظمت نصف جهان، مقدمه‌ای برای اجرای کنوانسیون ۲۰۱۷ در ایران تلقی می ‌شود.

وحید فرجی

………………………………………………..

گزارش تصویری:

I LOVE ISFAHAN

میدان نقش جهان- روز ۱ اسفند – عکاس: محمدرضا افشاری

با کلیک بر روی عکس بالا به وضوح بیشتر دست خواهید یافت.

میز کانون در نمایشگاه روز ۲ اسفند (اختتامیه) – عکاس: فاطمه کارکوب

شال و ماگ کنوانسیون – عکاس: فاطمه کارکوب

نمایشگاه روز اختتامیه (۲ اسفند) – عکاس: فاطمه کارکوب

نمایشگاه روز اختتامیه (۲ اسفند) – عکاس: فاطمه کارکوب

با اعلام “اشکان بروج” – شروع مراسم اختتامیه دقیقا راس ساعت ۹:۵۷ روز دوم اسفند ۹۴ – عکاس: فاطمه کارکوب

مراسم نقالی در روز ۲ اسفند – عکاس: فاطمه کارکوب

گیلانی ها در سالن مراسم اختتامیه – عکاس: فاطمه کارکوب

مرسم هدائیان، دبیر نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری – عکاس: فاطمه کارکوب

مراسم اهدای جوایز – عکاس: فاطمه کارکوب

مدرسان فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در جمع راهنمایان ایران – عکاس: فاطمه کارکوب

آخرین عکس دسته جمعی – عکاس: حمید صادقی

با کلیک بر روی عکس بالا به وضوح بیشتر دست خواهید یافت.

دیدگاه‌ها

 1. سهيلا رهنمايي

  سلام و درود به شما
  خاک دیار من خاک دوستیهاست
  خدا قوت و خسته نباشید
  وظیفه خودم میدونم که به خاطر همه زحماتی که کشیدین از شما و بقیه همکاران و دوستان صمیمانه و صادقانه تشکر کنم
  احسنت به شما به اصفهان به نصف جهان
  سپاس فراوان به شما به انجمن اصفهان که با مهربانی این چند روز تلاش کردید که بهترین ساعات و لحظات برای تک تک ما فراهم باشد و خاطره ای بس ارزشمند در ذهن ها و دلهایمان به یادگار گذاشتید
  هر چقدر هم تشکر کنیم باز هم کمه
  از شما و همکاراتون به خاطر صبر و حوصله و بزرگواری و شکیبایی و اون لبخندهایی که هیچوقت از چهره های شما دوستان کنار نرفت با اینکه خسته خسته بودید تشکر میکنم

  سلامت و پایدار باشید
  سپاس بی پایان
  رهنمایی- استان گیلان -شهرستان تالش
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از شما بابت توجه و محبتتون.

 2. امیرعلی

  واقعا باید برای برگزار کنندگان مراسم تاسف خورد. البته بی ادبی و جمله زشت خام مجری رو هم نباید فراموش کرد. ((برید دست پخت مامانتون رو بخورید))
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. باشه تاسف می خوریم.

 3. مهدی گلی

  درود
  خدا قوت مرد خستگی ناپذیر
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 4. Masi

  این همون جشن راهنمایان گردشگری هست که یک ویدیو ی سه دقیقه ایی ازش در اینستاگرام گذاشتین اخیرا؟

  که چقدددررر خلاقانه و پر شور و زیبا برگزار شده بود، سه دقیقه از فیلم حال منو خوب کرد، واقعا درونش چه حس خوبی به همه ی شما داده. دم همه تون گرم👌🌸
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس. بله، همون جشنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *