کتاب «مخاطرات سفر و بیماری‌های شایع» منتشر شد

دومین کتاب از نشر «نوسده» با عنوان «مخاطرات سفر و بیماری‌های شایع» به نویسندگی مرتضی نادی در ۱۷۶ صفحه و ۸ فصل، تیرماه ۱۴۰۱ منتشر شد.

در مقدمه‌ی ناشر، رسالت این کتاب، سفر بی‌خطر مسافران معرفی شده و ایمنی در سفر اهم موضوعی‌است که در آن مورد توجه قرار می‌گیرد. از آنجا که نویسنده، تجربه‌ی بالایی در امداد و نجات گردشگران کوهستان دارد کمبودها و الزامات این مهم را به خوبی شناسایی می‌کند؛ نادی در مقدمه به انواع سفرهای جذاب و مخاطرات ذیربط آنها اشاره دارد و هدف از خلق این محتوا را به‌یادماندنی‌تر و لذت‌بخش‌تر کردن سفر می‌داند. او در این کتاب در کنار زرق و برق مقاصد مختلف، خطرات بالقوه را گوشزد کرده و بر مخاطرات پیش‌بینی شده به‌ویژه از سوی سازمان جهانی بهداشت توجه می‌دهد.

در فصل اول این کتاب به ۳۳ نکته‌ی ایمنی و کاربردی در سفر همچون مدارک، الزامات مراودات، محموله‌های ممنوعه و … پرداخته شده است. گروه‌بندی مسافران در دسته‌های مختلفی از قبیل، ماجراجو، محقق، سالمند، کم‌توان و …. و تهمیدات هر یک در سفر در فصل دوم آورده شده و فصل سوم به روشهای مختلف حمل و نقل و ملاحظات سلامت و ایمنی در آنها اختصاص دارد. بیماری‌های شایع سفر نظیر حصبه، مالاریا، وبا، هپاتیت A، تب مالت و … راه‌های انتقال و مهارتهای پیشگیرانه‌ی آنها در چهارمین فصل و انواع مخاطرات طبیعی و بیماری‌های سفر به نقاط مختلف کوهستانی در فصل پنجم مورد توجه قرار دارند. فصل ششم به مخاطرات رویارویی با حیوانات با توجه به پهنه‌ی سفر و نقشه‌ی پراکندگی آنها در مسیر و مقصد می‌پردازد. مخاطرات سفر به مناطق بیابانی و شرایط بقا در مواقع مختلف جوی در فصل هفتم و مخاطرات سفر به مناطق جنگلی و هشدارهای پیشگیری از آسیبهای محتمل در آخرین فصل درج شده‌اند.

این کتاب نخستین مجلد با محوریت مخاطرات و بیماری‌های شایع در سفر در حوزه‌ی گردشگری ایران است. نویسنده امید دارد با مطالعه‌ی این مطالب از بروز بسیاری از مخاطرات کاسته و زمینه‌ساز سفرهای ایمن‌تر شود.

محتوای به‌روز این کتاب با پژوهش در منابع و بررسی دستورالعمل‌های منتشرشده از سوی سازمانهای مسئول جهانی- به شرح مندرج در منابع کتاب- تولید شده‌است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید آنلاین این کتاب از سراسر ایران با مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به وبسایت فصلنامه‌ی میراث و گردشگری گیلگمش به آدرس www.gilgameshmag.com یا اینستاگرام به آدرس gilgameshmagazine@ مراجعه فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *