رابطه‌ی نامشروع جنگ و جنگل

جنگ،

عملیات،

کشته شدگان،

تابوت‌ها،

درختان،

جنگل،

………………………………………………..

پی‌نوشت: این روایتی است مستند از شهادت هیرکانی

دیدگاه‌ها

 1. بهنام ممی زاده

  بر نوح نبی وحی نازل شد که درخت ساجی بکار و چهل سال از آن مراقبت کن ، پس از آن درخت را ببر و با آن کشتی بساز . . . نوح دانست که تا چهل سال دیگر زنده است . . .

 2. مریم

  سلام
  شعر بسیار زیبایی است
  موجز و کوبنده همین کوبندگی بر خواننده تاثیر گذاشته و حتی حس ضربات تبری که بر درختان فرود می آید را در ذهن تداعی میکندکلمه تابوتها بسیار زیبا انتخاب شده که هم تابوتی در رابطه با کشته شدگان است و هم با چوب درختان قطع شده ارتباط زیبایی را برقرار میکند. البته شاید اگر من بودم به جای ویرگول از نقطه استفاده میکردم تا کوبندگی اثر بیشتر حفظ شود گو اینکه برای جنگل همان ویرگول بهترین است زیرا که خواننده را از وجود ادامه ای در متن آگاه میکند.
  مورد دیگری که در این شعر توجه مرا جلب کرد از کل به جزء و دوباره از جزء به کل رسیدن بود. از جنگ به عملیات رسیدید و از آن به کشته شدگان یعنی از کلیت موضوع به جزء پرداخته اید و سپس همین جزء ما را به جزء دیگری که تابوت باشد و با بخش قبلی به دلیلی که در بالا آورده ام ارتباط دارد وصل کرده اید حال همین جزء دید ما را کم کم گسترده تر میکندو ما نهایتابه جنگل میرسیم. نهایتا باید گفت که کلمات دو به دو با هم در ارتباطند که همانطور که در عنوان آمده جنگ با جنگل ( که حتی حروف یکسانی دارند)، درختان با عملیات ( که احتمالا منظور تبرزنی است)، و کشته شدگان و تابوت.
  عمق فاجعه را از همان ابتدا درک میکنیم وقتی که جنگ ( که انسانها در آن دست دارند) با جنگل ( که طبیعت است) می آید. وقتی که تقابل انسان و طبیعت پیش می آید.

  البته سوالی که دارم در رابطه با پی نوشت است که چرا آن را ذکر کرده اید زیرا که خود شعر زیبا است و گویا بدون هیچ پی نوشتی نیز .
  در هر حال بسیار لذت بردم
  …………………………………………………..
  جواب: سلام. باز هم یک نقد انرژی بخش از شما. سپاس. برای من خیلی کم اتفاق افتاده که کسی این‌چنین نوشته‌هایم را نقد کند و واقعا نمی‌توانم خوشحالی‌ام را بابت توجه این‌گونه‌ی شما پنهان کنم. شاید باورش کمی مشکل باشد اما ایده‌ی این نوشته‌ی کوتاه دو هفته پیش در ذهنم شکل گرفت و تا دیشب که حدود یک‌ساعت برای نوشتنش وقت صرف کردم ذهنم به آمادگی نرسیده بود. قابل ذکر است که فکر می‌کنم می توانستم بهتر از این در بیاورمش، اما تنبلی ذهنم اجازه نداد. پی‌نوشت را دقیقا برای این منظور نوشتم که همه بدانند که این مورد واقعا اتفاق افتاده.

 3. پسر ایران

  لعنت به هر چی قاتل درخته … عجب حکیم مغروری هستی چند روز منتظر راهنمایی هستم اصلا تحویل نمیگیری اقلا یه مرجع معرفی کن درباره سفر به دور کل خزر با همه کشورهای اطرافش.. پیشاپیش دستت درد نکنه
  …………………………………………………………………
  جواب: سلام. اطلاعات من همان بود که عرض کردم. یک کم هم خودت زحمت بکشی بد نیست. موفق باشی.

 4. سميه

  واقعا شعر زیبا و اثرگذاری است
  زیبایی آن به دلیل چینش کلمات است که با تیزهوشی فوق‌العاده‌ای صورت گرفته
  من که حیرت زده‌ شدم.
  تبریک میگم به خاطر این ذهن خلاق.همیشه آدمو غافلگیر می‌کنی
  ……………………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس از تو.

 5. Masi

  عنوان نوشته و کلمه ی “تابوت” هوشمندانه ترین واژه هایی بود که استفاده کردین!
  در خلق یک مسیر فکری با حداقل واژه ها زبردست و ماهر هستید.

  واقعا حیرت آور می نویسین. مدتها به واژه هایی که با وسواس و تعمق انتخاب می شن فکر می کنم و تحسینتون می کنم.
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس که همراه هستید در این سایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *