وسوسه‌ی گاو

با این‌که برخی از دوستان اعلام خطر کردند که پژوهش در مورد «نقش و اهمیت گاو در ادبیات و اعتقادات مردم در ایران باستان» تحقیق ساده‌ای نخواهد بود، وسوسه شده‌ام تا حد امکان و به عنوان یک کار جنبی به آن بپردازم.

بعد از آن هم در نظر دارم به رفتار شناسی و جغرافیای «فر» بپردازم. تحقیق در مورد «بیماری‌های باد» که در جنوب کشور رایج است و همچنین شناسایی انواع «کلاه ایرانی» در طول تاریخ را هم در نظر دارم. راستی جای یک موزه از کلاه‌های طوایف ایرانی در کشورمان خالی است.

دیدگاه‌ها

 1. زهره

  سلام.برای تحقیق در مورد بیماری های باد به کتاب های محمدرضا درویشی و محمدحسین ناصربخت و کارهای مهدی ساکی میشه مراجعه کرد.هوشنگ جاوید هم در بخش موسیقایی اطلاعات خوبی داره.چند وقت پیش بی بی سی فارسی مستندی درباره آیین زار پخش کرد که خیلی خوب بود.پایان نامه دکتری یه خانوم بود که اگه اشتباه نکنم کانادا تحصیل می کرد.در ضمن ششمین شماره “سرزمین من” درباره زاره…آیینی که من به شدت دوستش دارم

 2. مهدی فتوحی

  در دهه ی چهل، ناصر تقوایی فیلم های مستند باد جن و آیین زار را درباره ی آیین های جنوب ایران ساخته. دکتر ساعدی کتابی دارد به نام اهل هوا در این باره. من درکتاب خانه ام دارم. از نسترن بگیر.

 3. مهدی فتوحی

  یک چیز یادم آمد. یک فرهنگ جانوران اساطیری هست که خورخه لوییس بورخس جمع آوری کرده. در آن بسیاری از جانوران اساطیری در فرهنگ های گوناگون یاد شده اند. یک فرهنگ بسیار خوب هم محمد جعفر یاحقی در این باره دارد. هر دو را من در کتابخانه ام در تهران دارم. یکبار برو خانه ی نسترن و از کتابخانه ی من اینها را بردار. درباره ی گاو در آنجا مطالب مهمی درج شده.

 4. نازنین

  سلام
  بر روی تحقیقی پیرامون اسطوره، نماد و معماری کار می کنم. بین جستجوها مطلبی دیدم که منو به یاد این پست انداخت.
  فایلش روبراتون فرستادم.
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاسگزارم.

 5. سیما سلمان‌زاده

  موزه کلاه‌ها، کلاه‌هایی که سرمان گذاشتند، کلاه‌هایی که از سرمان برداشتند…
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. این می‌شود یک موزه شخصی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *