هفت

در سفر قبلی ام به بارسلون توانستم از Casa Mila، یکی از خانه هایی که توسط گائودی طراحی و ساخته شده است بازدید کنم که می توانید عکس ها و توضیحاتش را در آدرس http://nooraghayee.com/?p=14485 بخوانید. اما در این سفر از داخل یکی دیگر از خانه هایی که گائوئی طراحی کرده بازدید کردم. این خانه که به نام Casa Batllo شهرت دارد در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

کارشناسان در رابطه با این خانه می گویند:

The most original work of ANTONI GAUDI

گائودی کار بر ساختمان خانهٔ خانوادهٔ باتیو که از تولیدکنندگان متمول پارچه بودند را در سال ۱۹۰۴ آغاز کرد و دو سال بعد بازسازی آن را به پایان رساند. در این زمان شهرت و محبوبیت گائودی به اوج رسیده بود و او به عنوان معمار نابغه‌ای که از همهٔ هم‌عصران خود برتر است شناخته می‌شد. این بنا مثال خوبی از طراحی‌های شهری این معمار به دست می‌دهد. خلاقیت گائودی نه فقط در خود ساختمان، که در طراحی داخلی و اثاثیه و مبلمان آن نیز به چشم می‌خورد و نشان از حساسیت و دقت معمار دارد. مقداری از اثاثیهٔ طبقهٔ اول و اتاق پذیرایی که اکنون دیگر وجود ندارد، در موزهٔ گائودی در پارک گوئل نگهداری می‌شوند.

سرامیک‌های آبی رنگی که دیوارهای داخلی بنا را پوشانده و راه‌پلهٔ خارق‌العاده و همچنین دودکش‌هایی با اشکال بدیع هر بیننده‌ای را به شگفت می‌آورد. شایان ذکر است که اتاق زیر شیروانی و تراس ساختمان توسط گائودی طراحی به بنا اضافه شدند. این قسمت از بیرون به شکل پشت اژدهایی دیده می‌شود که از فلس پوشید شده و ستون فقراتش از یک برجک به صلیبی پنج‌شاخه منتهی می‌شود.

شما را به چند تصویر از این بنای زیبا دعوت می کنم:

با پرداخت هزینه ورودی (فکر کنم ۱۸ یورو، که البته خیلی گران است) وارد خانه ای می شویم که در مکانی معروف از شهر بارسلونا به نام Passeige de Gracia واقع شده است. در نزدیکی این خانه چند خانه (ساختمان) زیبای دیگر هم دیده می شود که ظاهرا همچون خانه های طباطبایی ها و بروجردی ها در کاشان در نتیجه ی چشم و همچشمی آریستوکرات های آن زمان بارسلون ساخته شده است.

گائودی هم به ظاهر ساختمان اهمیت می داده و هم به طراحی داخلی خانه و همچنین به اسباب و اثاثیه.

انگار با خط راست هیچ میانه ای ندارد و گویی همه چیز می رقصد.

شیشه های رنگی در آثار گائودی نقش اساسی دارند.

نمایی از یک راه پله ی دیگر در همین خانه

نمایی دیگر از راه پله

دیوارهای این خانه کُنج ندارند.

فضای نورگیر

شبیه چنین طراحی که در طبقه آخر این خانه دیده می شود در Casa Mila وجود دارد.

همان فضای نورگیر ساختمان

طراحی پشت بام خانه

همان

می گویند این طزح شبیه ستون فقرات یک حیوان پیش از تاریخ (شاید اژدها) است.

همان

امروز (۲۱ آگوست) روز آزاد گروه بود. قبلا به آنها گفته بودم که اگر تمایل دارند برایشان یک تور اختیاری به خازج از بارسلون بگذارم که علاقه ای نشان ندادند. اما خودم به همراه دو تن از مسافران (یک زوج حوان) و راهنمای محلی امان که یکی از بهترین راهنمایان بوده که تا حالا با آنها کار کرده ام، به خارج شهر رفتیم تا از یکی از دل انگیزترین سواحل اسپانیا بازدید کنیم.

گزارش تصویری:

اینجا شروع ساحلی است که به سمت چپ تصویر ادامه می باید و با نام Costa Brava (ساحل وحشی) شهرت دارد. ساحل را که به سمت راست تصویر برویم، بعد از حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه رانندگی به بارسلونا می رسیم.

به اینجا می گویند Tossa DE MAR

بدون شرح

زلالی آب دریا از فاصله ۲۰۰ متری به خوبی نمایان است.

در Tossa DE MAR یک قلعه از قرن دوازده میلادی دیده می شود که قدم زدن در آن هیجان انگیز است. این ساحل یکی از توریستی ترین ساحل های اسپانیا محسوب می شود. در این محدود ۲۵۰۰۰۰ اتاق در هتل ها برای اسکان گردشگران وجود دارد.

یکی از برج های قلعه

بدون شرح

بدون شرح

درون قلعه

نمایی از ساحل که از درون قلعه دیده می شود.

او را می شناسید؟

مجسمه ی “اوا گاردنر” است. این هنرپیشه در این ساحل که قبلا عرض کردم به نام Tossa De MAR شناخته می شود، فیلم بازی کرده است و به همین خاطر مجسمه اش را در اینجا ساخته اند. تا جایی که بنده متوجه شدم نام فیلم “پاندورای هلندی سرگردان” Pandora y el holandés errante است. یکی از موضوعات جالبی که گفتنش خالی از لطف نیست این است که اشعاری از خیام در این فیلم خوانده می شود.

شرح فیلم: “هلندی سرگردان” دریانوردى‌ست که پس از یک سفر طولانى، هنگامى که به هلند باز مى‌‌گردد همسرش را به تصور این که به او خیانت کرده مى‌کشد. سپس به دریا باز مى‌گردد، اما دیگر سفر واقعى امکان ندارد. از آنجایى که او همسرش را بى‌گناه کشته از آن پس محکوم است که همیشه در روى آب زندگى کند. او مى‌تواند سالى یک بار به خشکى بیاید. اگر که همسر او دوباره زنده شده باشد او قادر است بمیرد. اما روشن است که زن بنا نیست زنده شود یا دوباره به دنیا بیاید. البته در فیلم زیباى هلندى سرگردان با بازیگرى اوا گاردنر و جیمز میسون، همسر هلندى بار دیگر به دنیا آمد. زن در میان مردان سرگردان است و نمى‌تواند مرد زندگى‌اش را انتخاب کند، تا شبى که کشتى هلندى سرگردان را روى آب مى‌بیند و بى‌اختیار به میان آب مى‌پرد و به سوى کشتى شنا مى‌کند.

باقى داستان فیلم شرح کشف احوال هلندى سرگردان و همسر اوست که در چهره پاندورا، زنى که صاحب جعبه بدبختى‌ها بود، ظاهر مى‌شود. در صحنه نهایى فیلم، هلندى و زن در کشتى نشسته‌اند و هلندى دارد رباعیات خیام را براى زن مى‌خواند. ساعت شنى از کار افتاده و این نشانه متوقف شدن زمان و فرا رسیدن زمان مرگ هلندى‌ست، مشروط بر این که زن رضایت بدهد با او بمیرد. زن رضایت مى‌دهد و آنان با کشتى خود غرق مى‌شوند.

نمایی دیگر از داخل قلعه

همان

بدون شرح

نمایی دیگر از قلعه

این هم تصویری از راهنمای محلی امان (اِنریک) که الحق خیلی صمیمی، قابل اعتماد و پرانرژی بود.

در این ساحل کمی شنا کردم و بعد به همراه همسفرانم (همان دو نفر) سوار قایق شدیم تا به یک ساحل دیگر به نام Fenals برویم.

بدون شرح

بدون شرح

بدون شرح

نمونه ای از خانه ای که در سواحل این اطراف ساخته شده است.

تقریبا هر ساحلی یک قلعه باستانی دارد.

نمایی از یک ساحل دیگر

ساحل Fenals

اِنریک ما را به روستایی که خودش در آنجا زندگی می کند برد تا در یکی از بهترین رستوران های کاتالونیا غذا بخوریم. فقط می توانم بگویم در این رستوران سرویس و طعم غذا فوق العاده بود.

این استیک را در داخل نمک (نمک را در ظرف می بینید) درست می کنند. بسیار لذیذ است. به قول اِنریک انگار تکه ای از یک فرشته را در دهانت می گذاری و می خوری.

به یاد طعم این استیک که افتادم باز گرسنه ام شد.

اِنریک برای حُسن ختام برنامه ما را به خانه اش برد و بهمان قهوه و چای داد. یک زن کوبایی دارد که خانه نبود. زنش در یک رستورن کار می کند و ماهیانه ۱۱۰۰ یورو حقوق می گیرد.

نمایی از بالکن خانه ی اِنریک

کسی نام این گیاه را می داند؟

دیدگاه‌ها

 1. آزاده

  خیلی جالب بود. واقعا طراحی رقصان و زیبایی بود.ممنون از گذاشتن عکسها.
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قابلی نداشت.

 2. سارا

  هیچ وقت فکر نمی کردم بتوانم مکان به این زیبایی را ببینم.
  از شما و همراهی شما بی اندازه سپاسگزارم.
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به به. ارادتمندیم قربان.

 3. فرشته

  سلام – عالی بود – بی نهایت لذت بردم، امیدوارم این گردش حال و هوای شما رو هم عوض کرده باشه… وقتی غمگینید ما هم غمگین میشیم…
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از لطف شما.

 4. salam

  grass ???
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. نزدیک شدید.

 5. مهناز

  سلام
  امیدوارم تا اینجای سفرتون حسابی بهتون خوش گذشته باشه.
  فکر کنم گیاه ماری جوانا باشه.
  سلامت و موفق باشید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. یک راست به هدف زدید.

 6. salam

  ماری جوانا
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بله.

 7. نغمه

  سلام و سپاس واقعا لذت بردم از عکس های زیبا و توضیحات خوبتون .
  همیشه شاد و تازه باشید.
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. قابلی نداشت. سپاس.

 8. احسان

  فکر کنم گیاه مورد نظر شاهدانه باشه
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. نه.

 9. behzad

  سلام وهزاران درود
  ممنونم که ما رو هم با این گزارش وعکسهای زیبا واقعا گردشگری انلاین نظیر نداره بخصوص اینکه از مکانها و عکسها اطلاعات دقیقی میدهید و مارا باخود همسفر میکنید ممنونم این سفر فوق العاده بود با بناها و اثار زیادی اشنا شدم عکسها عالی بود بخصوص عکسهای سواحل
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام بهزاد عزیز. خوبی؟

 10. پگاه

  سلام. بله دیگه دهن منم آب افتاد از این استیک. اون چیه که شبیه قلیان؟ خانه زیبایی است. تو میدونی علت استفاده از شیشه رنگی در بناها چیه؟ شاد و پر انرژی باشی.
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. استفاده از شیشه رنگی در بناها به همان دلیل اتفاق می افته که رنگ در نقاشی به کار می ره.

 11. مریم

  سلام ارش خان
  انتونی گائودی یکی از معماران سبک هنر نو است.این سبک از سبک های معماری مدرن محسوب میشود.بعد از خرابی های به بار امده در جنگ جهانی اول و در شرایطی که انقلاب صنعتی رخ داده بود همه بر ان شدند تا با ساختن ساختمانهایی که سرعت اجرای انها بسیار زیاد بود و در مدت زمان اندک به پایان میرسید مشکل مسکن افراد اواره را حل کنند.در این چنین زمانی معمارانی چون لویی سالیوان وادولف لوس ومیس ون در روهه وکوربوزیه با شعار هایی چون فرم تابع عملکرد است وتز یینات جنایت است و و خانه ماشینی است برای زندگی وکمتر بیشتر است به میدان امدند تا سبک معماری را از ساختمان های عظیم و پر تجملات گوتیک به ساختمان های ساده مدرن تغییر دهند.ساختمان های ساخته شده در مکتب شیکاگو در همین شهر از این دسته اند.مدتی بعد از فروکش کردن مشکلات جنگ بااحساس نیاز به تزیینات در ساختمانها بار دیگر یک جریان فکری دراروپا معماران را به خلق اثار معماری که در ان تزیینات بیشتری وجود داشته باشد سوق داد.اولین سبک هنری در این دوران سبک هنر نو است که نام مغازه ای به همین نام در شهر پاریس می باشد.پیروان هنر نو تقلید از گذشته را در قالب جدید در سرلوحه کار خود قرار دادند.یکی از خلاق ترین معماران این سبک گائودی بود.وی معتقد بود که در طبیعت هیچ خط مستقیمی وجود ندارد و تقریبا در کل کارهای او هیچ خط مستقیمی را نمی یابیم.اگر چه گائودی جزو معماران هنر نو محسوب می شود ولی کار های او فراتر از این سبک است و از سبک های گوتیک ومراکشی نیز الهام گرفته است.گائودی با اینکه تاریخ گرا بود ولی کار های او هیچ گاه تقلید صرف از گذشته نبود بلکه همیشه گذشته را در قالب جدید اجرا میکرد وی پدر معماری پست مدرن محسوب می شود.
  من بصورت خیلی فشرده این مطالب رو اینجا نوشتم و صد البته که خیلی ناقص اند .چون که سبک های معماری برای بوجود اومدنشون احتیاج به هزار تا بستر ودلیل مختلف دارند.استفاده از شیشه های رنگی هم بدلیل ملهم بودن گائودی از طبیعت است.
  اگر دوست داشته باشید می تونید کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب نوشته دکتر وحید قبادیان رو مطالعه کنید.
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از ارائه اطلاعات.

 12. حسین

  سلام و وقتت به خیر و شادی
  ازاینکه با توضیحات و عکس های زیبایت مارا هم به سفر بردی سپاس. خیلی قشنگ بود. به ویژه که نوشته های موجز و مناسب را با عکس های زیبایت به هم در آمیخته بودی.
  شاد و پر توان باشی
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان شما.

 13. طوبا

  قیافه ی این گیاه منو یاد بته ی شاهدونه می اندازه 🙂
  ……………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 14. مهیار

  سلام آقا آرش،

  از هوای این سواحل هم کمی در وبسایتت قرار میدادی خیلی خوب میشد، ما هم یه شلنگ وصل میکردیم به این سیستم هامون و کمی تنفس میکردیم

  بسیار عالی است
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. امیدوارم خیلی زود خودت بدون حضور شیلنگ از هوای این سواحل استفاده کنی.

 15. Masi

  اینکه خونه هیچ زاویه ی تند وشکسته شده ایی نداشت، خیلی حس خوبی بهم داد ….
  خانه ی بی زاویه ، ساحل گرم و اندکی شنا، قصه ی مجسمه ی ساحلی، غذای لذیذ، چای و قهوه و در آخر ماری جوانا…چی ازین بهتر ؟! تکمیل بود حقیقتا.
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. زنده باشید. ارادت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *