نمادهای اسکناس یک دلاری

برای خواندن این مطلب بهتر است که یک اسکناس یک دلاری در دست داشته باشید.

هرچند که نمادها می‌توانند تفاسیر مختلفی داشته باشند ولی تلاش شده که اطلاعات زیر ،درباره طراحی و مفهوم بعضی از تصاویر اسکناس یک‌ دلاری براساس نقطه نظرات تاریخی (و در مواردی بر پایه تعابیر ثبت نشده) ارائه شود.

اسکناس یک دلاری با طرح فعلی برای اولین بار در سال ۱۹۵۷ چاپ شد.
براساس اطلاعات وزارت دارایی، هم‌زمان با آغاز رواج شعار «ما به خدا اعتماد داریم» این عبارت را بر روی پول کاغذی درج کردند.
این شعار قبلا روی پول فلزی درج شده بود.
این پول کاغذی در واقع مخلوطی از پنبه و کتان است که فیبرهای بسیار ریز ابریشمی به رنگ‌های آبی و قرمز در سرتاسر آن پخش شده است. اینها مواد اصلی هستند. همگی ما اسکناس را می‌شوریم بدون آن که این کار سبب پاره شدن آن شود. در این کاغذ از مخلوط به‌خصوصی از جوهر استفاده شده که ما ترکیب آن را نمی‌دانیم.
این کاغذ بارها با نمادهای مختلف تجدید چاپ شد. سپس طوری آن را خشک کردند تا در برابر آب مقاوم باشد و در عین حال بعد از چاپ ظاهر آراسته‌ای داشته باشد.

اگر شما به روی اسکناس نگاه کنید، مهر وزارت دارایی آمریکا را مشاهده خواهید کرد.

هر چند که ادعاهای بسیاری شده که ترازو نشان‌دهنده نیاز به یک بودجه تراز شده، است. تراز کردن بودجه ارتباط چندانی با فعالیت وزارت دارایی ندارد. در واقع این کار به عهده مجلس است. وزارت دارایی بر این عقیده است که حالت تراز شده ترازو، ارایه کننده عدالت می‌باشد. افرادی بر این باورند که در مرکز مهر یک خط‌کش T شکل نجاری وجود دارد که وسیله‌ای برای برش یکنواخت است. اما این تصویر در واقع یک درجه نظامی با ۱۳ ستاره پنج پر است که تاکید بر ۱۳ قوم اولیه تشکیل دهنده آمریکا دارد. در قسمت پایین مهر کلیدی است که نماد اقتدار است.
اگر اسکناس را برگردانید دو دایره می‌بینید. این دو دایره ارایه کننده دو وجه مهر بزرگ آمریکا هستند.
 
قبل از تعطیلی مجلس آمریکا در تاریخ چهارم جولای ۱۷۷۶، کمیته‌ای انتخاب شده بود تا مهری برای این کشور تهیه نمایند. اعضای کمیته ۵ نفر بودند که سه نفر از آنها شامل بنیامین فرانکلین، جان آدامز و توماس جفرسون می‌شد که پیش‌نویس بیانیه استقلال آمریکا را تهیه کردند.
این ها افراد اولین کمیته به حساب می‌آمدند. قبل از آن که طرح مهر به تصویب نهایی برسد، دو کمیته دیگر و جمعا ۱۴ نفر و به مدت ۶ سال بر روی آن کار کردند. طرح نهایی که در تاریخ ۱۳ جون ۱۷۸۲ مورد تصویب مجلس قرار گرفت، توسط چارلز تامپسون با سمت منشی به مجلس ارایه شد. وی در این طرح پیشنهادات، مشاوران و هنرمندان هر سه کمیته را لحاظ کرده بود.

اگر به دایره سمت چپ نگاه کنید یک هرم را می‌بینید.

 توجه کنید به صورتی که اطراف آن نورانی است و قسمت غربی آن تیره می‌باشد. هر چند که هیچ توضیح رسمی برای سایه‌ها وجود ندارد، بعضی‌ها مفهوم آن را این طور تفسیر کرده‌اند که در آن زمان کشور ما تازه استقلال یافته بود و هنوز شروع به بررسی قسمت غربی نکرده و نیز تصمیمی هم در مورد این که در قبال تمدن‌های غربی چه باید کرد، نگرفته بودیم.

قسمت بالایی هرم به صورت کلاه جدا شده است. بدین معنی که کشور ما هنوز تکامل نیافته است. وضعیت ناتمام هرم کاملا آگاهانه طراحی شده بود و چارلز تامپسون در اظهارنظر خود به مجلس درباره نمادشناسی مهر اعلام کرد که هرم دال بر قدرت و طول زمانی آن است. روی سنگ قسمت کلاه مانند هرم یک چشم کامل می‌بینید که یک نماد قدیمی نشان دهنده الوهیت می‌باشد.
گروه فرانکلین می‌خواستند که مهر منعکس کننده مشیت الهی باشد و در این راستا بلاتکلیفی بچه‌های اسرائیلی را به نمایش بگذارد.
به عقیده جوزف کمبل ،اسطوره سناس معروف، هنگامی که در سطوح پایین هرم قرار دارید،می‌توانید این سو یا آن سو باشید.اما هنگامی که به راس می‌رسید همه نقاط به یکدیگر می‌رسند و اینجاست که چشم خداوند گشوده می‌شود.

در بالای هرم یک عبارت لاتین وجود دارد.ANNUIT COEPTIS، که به این معنی است: خدا همیشه و در همه جا یاور ماست.» این عقیده فرانکلین بود که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد اما چند نفر با کمک خدا قادر به انجام هر کاری هستند.
جوزف کمبل می‌گوید این نوشته یعنی :” او به اقدامات یا فعالیت های ما خندیده است.”به این معنی که دنیای جدیدی که ما ساخته ایم ،بر اساس آفرینش اصلی خداوند بنا شده و بازتاب خرد خداوند و خشنودی او از ماست.
عبارت لاتین پایین هرم(NOVUS ORDO SECLORUM) به این معنی است: “یک حکم جدید برای دنیا”یا “نظم جدید جهان”
اگر به پشت هرم نگاه کنیم،یک بیابان خواهیم دید.اگر به جلو نگاه کنیم،گیاهانی در حال رشد دیده می‌شوند.بیابان نماد آشوب در اروپا و جنگ های متوالی است که آمریکا خود را از آن بیرون کشیده و به آینده ای درخشان می‌اندیشد.
بر روی پایین ترین ردیف هرم، سال ۱۷۷۶ به اعداد رومی نوشته شده است. اگر ارقام این شماره را با هم جمع کنید به عدد ۲۱ می‌رسید که سن عقل است.به این معنی که در سال ۱۷۷۶ که به نوعی سن عقل را تداعی می‌کند، سیزده ایالت استقلال خود را اعلام کردند.

اگر به دایره سمت راست نگاه کنید و آن را با دقت بررسی نمایید متوجه می‌شوید که این تصویر با کمی تغییر همان مهر ریاست جمهوری آمریکاست. این تصویر را همچنین در نقاط زیر می‌توان مشاهده کرد: در تمامی قبرستان‌های عمومی آمریکا، در پیاده‌رویی در بوشنل که محل نمایش پرچم‌هاست، در قبرستان عمومی فلوریدا و نیز این علامت هسته اصلی در بنای یادبود قهرمانان ملی آن کشور محسوب می‌شود.

 در اینجا عقاب، پرنده زئوس دیده می‌شود.عقاب در حال فرود از ملکوت خداوند به عرصه زمان است.این پرنده نماد اصل تجسم خداوند به شمار می‌رود.
در مهر بزرگ صورت عقاب به سمت پنجه‌ای است که شاخه زیتون(به عبارتی شاخه درخت غار) را نگاه داشته است. صورت عقاب در مهر ریاست جمهوری در جهت مخالف یعنی به طرف پنجه‌ای بود که تیرها را نگاه می‌داشت تا این که در سال ۱۹۴۵ هاری ترومن دستور طراحی مجدد آن را به سمت شاخه زیتون صادر کرد.
پرنده به سمت شاخه گیاه نگاه می‌کند،تا بدین معنی باشد” که به صلح می‌اندیشیم ولی همچنان شاید نیاز به جنگ هم داشته باشیم.”
در کتاب علم سیاست هندوها ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید،فرمانروا باید در یک دست سلاح جنگ و در دست دیگرش سلاح صلح را حمل کند.
دم عقاب از ۹ پر تشکیل شده. نه رقم نزول قدرت آسمانی به جهان است.زنگ نیایش آنجلوس در کلیسای کاتولیک رمی نه بار به صدا در می‌آید.
بیشتر منابع تاریخی درباره عقاب گر (بدون مو) اشاره به این مطلب دارند که این تمثال منحصرا آمریکایی است.
یکی از طرح‌های اولیه برای مهر بزرگ، عقابی سفید با کاکلی کوچک بود که ریشه آمریکایی نداشت اما بعدها تبدیل به عقاب گری شد که فقط اختصاص به این کشور داشت. یک تفسیر ثابت نشده از این عقاب می‌تواند پیروزی و استقلال باشد. به این دلیل که عقاب از توفان نمی‌هراسد، آن قدر قوی و باهوش است که بتواند بالاتر از توفان اوج بگیرد و در ضمن هیچ نوع تاجی برسر ندارد.
اگر به سپر توجه کنید می‌بینید که از هیچ طرف نگاه داشته نشده است. چارلز تامپسون گفته است که این سپر نشان‌دهنده آن است که آمریکا باید متکی بر شرافت خود باشد. سپر از نوارهایی به رنگ قرمز و سفید تشکیل شده است که یک نوار آبی در بالای آنها قرار گرفته و نشان از مجلس دارد. این رنگ‌ها از پرچم آمریکا گرفته شده است و مفهوم رسمی این رنگ‌ها بدین ترتیب می‌باشد: قرمز نشان از جسارت و شجاعت دارد، سفید نشان از خالص و بی‌آلایش بودن و آبی نشان از آمادگی، پایداری و در عین حال عدالت دارد. در منقار عقاب می‌خوانیم: “e pluribus unum” به این معنی «یک ملت متشکل از اقوام مختلف».
در بالای سر عقاب ۱۳ ستاره وجود دارد که دلالت بر ۱۳ قوم اولیه تشکیل دهنده آمریکا دارد. دوباره تاکید بر این مطلب است که ما به دور هم به عنوان یک ملت جمع شده‌ایم. توجه کنید که عقاب یک شاخه زیتون و تعدادی پیکان در چنگال خود دارد. مفهوم رسمی این دو بدین ترتیب است: متوجه قدرت جنگ و صلح باشید.

عدد ۱۳ در یک دلاری
بعضی‌ها بر این باورند که عدد ۱۳ شماره بدشانسی است.این عدد نزد اغلب ملل، نحس و شوم و نامبارک شمرده می شود. اما این سکه ای است که دو رو دارد و ما به آن می پردازیم.
از آنجا که این عدد نحس است، گاهی در ساختمان‌ها طبقه سیزدهم وجود ندارد. یا پلاک سیزده بر روی نشانی ها گذاشته نمی شود.مسیحیان در یک اتاق و پشت یک میز، سیزده نفر نمی نشینند.در هواپیمای ایرباس آمریکایی، صندلی شماره سیزده وجود ندارد.سیزده در مسیحیت، عدد یهودا اسخریوطی است.عدد اجتماع جادوگران نیز سیزده میباشد.در ایران باستان هم گویا سیزده، عددی شوم و نحس بوده .
شومی عدد سیزده به این مسئله برمی‌گردد که ظاهرا تعداد خدایان در یونان دوازده بوده که سیزدهمی وارد میشود و یکی از آنها را می کشد و خود به جای او می نشیند و از آن به بعد همه چیز به هم می ریزد و اوضاع خراب میشود.
به قول ویل دورانت ،دوازده عددی بوده که به ۲ و ۳ و ۴ و ۶ بخش پذیر بوده و عدد کاملی به شمار می آمده و درست بعد از آن سیزده است که به هیچ چیز بخش پذیر نیست، و از همین رو نحس شده است.
از طرف دیگر (آن روی سکه)،سیزده در تقویم آزتک عدد مهمی محسوب میشود، زیرا به ادوار سیزده روزه تقسیم شده است و در ضمن برای پیشگویی هم به کار میرفته است.در میان اسراییلیان باستان، سیزده مقدس بود، زیرا برای تابوت عهد، وجود سیزده چیز ضروری بود.همچنین این عدد بر طبق حروف ابجد، معادل احد (الف: ۱، ح: ۸، د: ۴) میباشد که به معنی خداست.
از طرفی اگر مسیح سیزدهمین نفر به اضافه دوازده حواری خود باشد دیگر این عدد نحس و شوم نیست و همچنین اگر خورشید را سیزدهمینِ دوازده صورت فلکی بدانیم باز از شومی آن خبری نیست. سیزده، شماره خروج از حوزه قیود دوازده بر عرصه ای متعالی است. برای همین در یک دلاری ،در آخرین طبقه هرم(سیزدهمین طبقه)  چشم خداوند گشوده شده است.
       مفهوم عدد ۱۳ در تاریخ آمریکا بسیار مستحکم است. عدد ۱۳ در بسیاری از نمادهای آمریکایی به کار می‌رود (۱۳ قوم اولیه آمریکا، ۱۳ امضاکننده بیانیه استقلال، ۱۳ نوار روی پرچم، ۱۳ طبقه هرم، ،۱۳ ستاره در بالای سر عقاب،عبارت۱۳ حرفی e pluribus unum،  ۱۳ پر تزیینی از پرهای موجود در طول هر یک از بال‌های عقاب، ۱۳ نوار بر روی سپر، ۱۳ برگ روی شاخه زیتون و تعداد ۱۳ عدد پیکان.)
تمامی اینها شروع استقلال کشور را نشان می‌دهند که توسط ۱۳ قوم تثبیت شد. همچنین می‌تواند یادآور سیزدهمین اصلاحیه بااهمیت هم باشد.
بالای سر عقاب نیز سیزده ستاره وجود دارد که به شکل یک ستاره داوود (خاتم سلیمان) چیده شده اند. این شکل به تعبیر «جوزف کمبل» میتواند شکل دموکراسی باشد. که هر کسی می‌تواند از هر موضعی (با توجه به ۶ گوشه بالا و پایین و طرفین) صحبت کند و حقیقت را بگوید زیرا ذهن او از حقیقت (مرکز) جدا نشده است.
و از طرفی با توجه به شکل خاتم سلیمان، سیزده نقطه داریم که دوازده نقطه آن در محل تقاطع خطوط و یک نقطه نیز در مرکز قرار دارد.

تحقیق و ترجمه:مهرک حصارکی_آرش نورآقایی

دیدگاه‌ها

 1. آیدا

  خیلی عالی بود مرسی … متاسفم که کلاسهای شما را در جلب سیاحان سال پیش از دست دادم ولی از مطالب سایت خیلی استفاده کردم . با تشکر فراوان
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موفق باشید.

 2. الهام

  سلام..مرسی واقعا خیلی بهم کمک کرد!فقط بازم برام جای سواله اون قسمت بالای هرم.ایا تفکر اقلیت اونجلیست ها باعث نشده اون ی دونه چشم بالای هرم باشه یانه اصلا ربطی نداره؟بلاتکیفی بچه های اسراییلی هم توضیح بدین…
  منتظر پاسختون هستم خیلی زود”بازم مرسی
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. متاسفانه در این رابطه اطلاعات ندارم.

 3. سیما سلمان زاده

  زنده باد
  خیلی جالب بود
  فکر نمی کردم اینهمه مفهوم داشته باشه👌👏
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. دلار، مفهومی ترین اسکناس هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *