روز جویبار، شهر خلاق ورزش

من #اهل_ایرانم و اصلم #مازندرانی است. زمانی هم #کشتی می‌گرفتم. این‌ دلایل و هنرنمایی مازندرانی‌‌های کشتی‌گیر در بازی‌های #المپیک و جهانی، احتمالا این حق را به من می‌دهد که اندکی در رابطه با #کشتی_مازندران بنویسم.
راستش شاید باشد، اما من سراغ ندارم که در هیچ ورزش انفرادی همچون تکواندو، کاراته، جودو، بکس، تنیس، بدمینتون، تنیس روی میز، وزنه‌برداری، تیراندازی، شمشیربازی و … قهرمانانی تنها از یک استان دهه‌ها بر قلهٔ یک ورزش بایستند و غرورآفرین باشند، جز پهلوانان مازندرانی کشتی.
به عنوان یک فعال #گردشگری و با توجه به ارتباط این صنعت با ورزش، بارها گفته‌ام که #مازندران و به‌ویژه #جویبار از این حیث #میراث_جهانی محسوب می‌شود.
هرچند در #شبکه_شهرهای_خلاق_یونسکو، عنوان #شهر_خلاق_ورزش دیده نمی‌شود. ولی این ایده را مطرح می‌کنم که در کنار #فیلم، #ادبیات، #موسیقی، #صنایع_دستی_و_هنرهای_عامیانه، #طراحی، #خوراک و #هنرهای_رسانه‌ای، 

#ورزش نیز به این فهرست اضافه شود.
باید روزی به نام #جویبار در تقویم درج شود.
باید حرمت و اعتبار نسیمی که از دریا وزیده است، در میان شالیزارها گشته است و در جان جوانان آن دیار، قدرت و مهارت آفریده است، پاس داشته شود.
دیگر اینکه در دو سال گذشته مردم کشور ما، درد بسیار کشیده‌اند و محنت فراوان برده‌اند، حالا کمی #شادمانی برای #ایرانیان حقی است مسلم‌تر از دیگر حق‌ها. خودمان را برقصانیم در این سرمستی حاصل از کامیابی پهلوانانی که #تن_به_تن جنگیده‌اند این روزها، برای #آفرینش_شادی.

دیدگاه‌ها

  1. سیما

    اگر بپذیریم که ورزش هم یک حق است و یک مسئولیت انگار وقتش رسیده که برای اضافه‌شدن شهر خلاق ورزش هم در فهرست یونسکو قدمی برداشته بشه تا شاید ۷ سال آینده محقق بشه،..شاید ره‌آورد خوبی برای نوسده باشه.
    ………………………………………………………………………………………………………………..
    جواب: سلام. موافقم. سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *