تا امروز

امروز متوجه شدم که یک اثر دیگر از ایران در فهرست «حافظه جهانی»
(Memory of the World) در سال ۲۰۰۹ به ثبت رسیده است. به همین منظور فهرست تمام آثار جهانی ایران که تا امروز در فهرست یونسکو دیده می‌شوند را در این‌جا می‌آورم:

حافظه جهانی: ۱- شاهنامه بایسنقری، ۲- وقف‌نامه رَبع رشیدی، ۳- اسناد اداری آستان قدس رضوی در دوره صفوی

میراث معنوی: ۱- نوروز ۲- ردیف موسیقی ایرانی

میراث فرهنگی: ۱- میدان امام اصفهان ۲- پرسپولیس ۳- چغازنبیل ۴- تخت سلیمان ۵- پاسارگاد ۶- سلطانیه ۷- بیستون ۸- مجموعه رهبانی ارمنیان در ایران ۹- سیستم هیدرولیکی تاریخی شوشتر

میراث در خطر: ۱- بم و منظر فرهنگی آن

پی‌نوشت: ما (منظورم اعضای «انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران» با مدیریت خانم «سمیه مهدوی‌نیا») قبلا برای جمع‌آوری و ترجمه‌ی همه‌ی میراث معنوی کشورهای دنیا اقدام کرده‌ایم و کتابی را با همین مضمون به زودی به چاپ می‌رسانیم. اکنون پیشنهاد می‌کنم هر کسی (یا گروهی) که به موضوع علاقمند است برای جمع‌آوری «حافظه جهانی» همه‌ی کشورهای دنیا اقدام کند تا نهایتا در یک کتاب تدوین و به چاپ برسد.

دیدگاه‌ها

  1. حسين

    سلام استاد عزیز ضمن تبریک سال جدید خبری امروز مبنی بر پیگیری سازمان میراث فرهنگی برای قرار دادن شهر زیر زمینی نوش آباد در حافظه جهانی در دست اقدام دارد که اولین جلسه بررسی آن هفته آینده در سازمان(مسعودیه)تشکیل خواهد شد.
    ………………………………………………………………….
    جواب: سلام حسین جان. خوشحالم برای نوش‌آباد و برای تو. اما به نظرم نوش‌آباد به عنوان میراث فرهنگی کاندید ثبت جهانی خواهد شد نه به عنوان حافظه جهانی. به امید دیدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *