بیانیه

بیانیه دومین جشنواره ملی سفرنگاری ناصرخسرو

۵ بهمن ۱۳۹۱- مرکز همایش‌های برج میلاد تهران

یک سال پیش در بیانیه اولین جشنواره ملی سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو، امیدواری‌امان را برای برگزاری مراسمی بهتر و پربارتر برای سال‌های آتی ابراز کردیم. اینک که دومین دوره جشنواره را به پایان رسانده‌ایم، با توجه به نقاط ضعف و قوت آن به سومین دوره می‌اندیشیم.

کماکان قصدمان این است که با مستند کردن وقایع سفر، گامی کوچک در اعتلای فرهنگ و هنر مردمان سرزمین افسونگرمان برداریم.

«دبیرخانه دائمی جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو» ضمن تشکر و قدردانی از تمامی برنامهریزان، برگزارکنندگان، دستاندرکاران، حامیان مادی و معنوی و همچنین حضار محترم این مراسم، بیانیه‎‎ای را به شرح زیر تقدیم میکند. امید است که به منظور شکوفایی تواناییهای بالقوه، بند بند نکات این بیانیه مورد عنایت و توجه بخش خصوصی و دولتی قرار گیرد:

۱- دومین «جشنواره ملی سفرنگاری ناصرخسرو» با یاد شایسته‌ترین سفرنامه‌نویس ایرانی و احترام به محقق، ایرانشناس و مسافر برجسته معاصر منوچهر ستوده برگزار شد و نتایج زیر را دربرداشت:

– تبدیل عنوان جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو به جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو، به منظور اهمیت به شیوه‌های نوین ثبت سفر

– توجه بیشتر رسانههای کشور به جشنواره نسبت به سال قبل

– استقبال بیشتر هم‌وطنان از جشنواره

۲- در دومین جشنواره علاوه بر سفرنگاری به روش نوشتاری، صوتی، عکس، فیلم و سفرنامهنویسی در محیط اینترنت، بخش کلیپ-عکس به بخش‌های مختلف جشنواره اضافه شد و مورد استقبال نسبی قرار گرفت.

۳- کماکان یکی از اهداف ویژه و امیدهای دبیرخانه این است که با برگزاری جشنواره در سالهای آتی نه تنها نام اندیشمندان ایرانی رسا و زیبا در میان جهانیان طنینافکن شود، بلکه استعدادهای هنری و ادبی از میان نسل امروز به جامعه ایرانی و جهانی معرفی شوند.

۴- ضمن تشکر ویژه از تمامی مجموعههای که در تمام این مدت صمیمانه در کنار اعضای دبیرخانه بودند. اما متاسفانه برای برگزاری جشنواره در سال اول و دوم دبیرخانه و برگزارکنندگان جشنواره مورد حمایت بخش دولتی و بسیاری از بخشهای خصوصی مرتبط قرار نگرفتند. امیدواریم با توجه به اهمیت اهداف این جشنواره، در سالهای آتی بیش از پیش به این موضوع ارج نهاده شود.

۵- دبیرخانه جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو معتقد است که علیرغم وجود آثار فاخر و ارزشمند در بین آثار رسیده، هنوز بسیاری از آثار ارسالی در بخش‌های مختلف از استاندارهای لازم برخوردار نیستند. این بدان معنی است که هنوز سفرنگاری نیازمند توجه و آموزش بیشتر است. امیدواریم برگزاری این جشنواره در سالهای آینده به روند بهتر شدن آثار کمک کند.

۶- سال پیش دبیرخانه ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جشنواره بهانهای باشد برای درج روزی به نام روز ناصرخسرو و روز سفرنگاری در تقویم هجری شمسی. از آن‌جا که هنوز این امر مهم محقق نشده است، امسال نیز به این موضوع می‌پردازیم و انتظار داریم مسوولان توجه نشان دهند و برای تحقق آن تلاش کنند.

دیدگاه‌ها

 1. سین سین میم

  سلام خسته نباشید خیلی زحمت کشیدید ..اما یه جاهایی یه ایراداتی بود..ما نفهمیدیم اخر سر این افرادی که برنده شدا دقیقا کاراشون چی بود (توضیحی داده نشد ) یا یه جاهایی گروه اجرایی روی سن میلنگید که باعث میشد زمان خیلی کند بگذره اما در کل موافقم با بن مایه ی این کار:)))))))))))))
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. می دونم که خیلی اشکال داشتیم. سپاس از نقد.

 2. زهره

  سلام خسته نباشید خیلی زحمت کشیدید …این همایش وبا گردشگری ادبی مقایسه میکنم به نظرم کیفیت برگزاری همایش گردشگری ادبی فوق العاده بود,امیدوارم در همه کارهاتون پیروز وسربلندباشید و ازاین که به من هم اجازه همکاری میدید خیلی سپاسگزارم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از همکاری تو. سپاس.

 3. پریسا . ب

  سلام، خیلی خوشحالم که در اختتامیه حضور داشتم (از اطلاع رسانی شما بی نهایت تشکر میکنم) ، خیلی لذت بردم و مطمئنم که همیشه در ذهنم به عنوان یه خاطره قشنگ می مونه . سالم و موفق باشید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از محبت و توجه شما.

 4. اکرم

  با سلام و خسته نباشید
  من در این همایش حضور داشتم و از نگاه فرهنگی، این یک رخداد فرهنگی بزرگ است که برای دومین بار اجرا شد اما چگونه اتفاق افتادن این همایش مهم است که خیلی خوب برگزار نشد و از نظر اطلاع رسانی بسیار ضعیف بود چون هیچ از یک از اساتید دانشگاهی در این همایش حضور نداشتند و این نشانه عملکرد ضعیف شما در دعوت از اساتید برجسته ایرانی و اطلاع رسانی درست به آنهاست که جای افسوس دارد.
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله، جای بسیاری از اساتید ادبی و فرهنگی هم در سال قبل و هم امسال خالی بود.

 5. محمد گائینی

  درووود بر آرش نورآقایی عزیز
  وظیفه خودم دونستم از تمامی زحماتی که برای برگزاری جشنواره کشیدید تشکر کنم
  دوست داشتم حضوری خدمت می رسیدم اما خوب غیرممکن بود
  آرزوی بهترین ها رو براتون دارم
  …………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. مقام اول رو بهت تبریک می گم. همیشه موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *