http://www.fekri.net

سعيد فكري هم «سفرنامه آن‌لاين» (گزارش تصويري از چين) نوشت. تبريك مي‌گويم. تبريك مي‌گويم. تبريك مي‌گويم.

چرا خوشحالم؟

از حدود يك سال و نيم پيش شروع كردم و به 1- سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري 2- مجله‌ي ايرانا 3- خبرگزاري ميراث فرهنگي 4- انتشارات ميردشتي و 5- موسسه خدمات مسافرتي ماركوپولو، پيشنهاد دادم كه بياييد «جشنواره سفرنامه‌نويسي» برگزار كنيم. همه‌اشان از اين موضوع استقبال كردند اما پاي كار نيامدند، و يا من به دليل عدم اطمينان از خوب اجرا شدن طرح جلو نرفتم. ايده‌ي اوليه‌ي اين موضوع از «مهدي ساعي» بود كه بنده آن را پي‌گيري كردم و به صورت يك طرح نوشتم و البته هنوز اجرايي نشده.

من به سفرنامه‌نويسي و اثر آن ايمان داشتم و دارم و مي‌دانستم و مي‌دانم كه چگونه سفرنامه‌نويسي به شيوه‌‌هاي مختلف تصويري (عكس و فيلم) و صوتي و نوشتاري مي‌تواند گونه‌‌هاي ويژه و جديدي از ادبيات را به وجود بياورد. بنابراين سعي كردم تا از راه ديگري وارد شوم. در واقع بعد از اين‌كه مدت‌ها بود سفرنامه مي‌نوشتم، براي اولين بار در سفر اروپا، سفرنامه آن‌لاين (روز به روز) نوشتم. در سفر چين و اندونزي هم اين كار را تكرار كردم. بعدتر ديدم كه سنت سفرنامه‌نويسي در ميان دوستان خودمان رواج بيشتري پيدا كرده. حالا هم كه «سعيد فكري» سفرنامه‌اش را روز به روز در محيط ديجيتالي نوشته. 

حالا به بخشي از آرزوي خودم رسيدم و مي‌بينم كه جشنواره سفرنامه‌نويسي به گونه‌اي ديگر برگزار شده و دوستان بسياري سفرنامه مي‌نويسند و البته مطمئنم كه تعدادمان بيشتر از اين خواهد شد. شايد روزي كه دير و دور نيست «جشنواره سفرنامه نويسي بين‌المللي» برگزار كنيم و از اين طريق توانايي ادبيات روز ايران را به دنيا بشناسانيم. به نظر بنده سفرنامه‌نويسي مي‌تواند با عنوان «گردشگري ادبي از نوع مجازي» در دنيا مطرح شود. ما مي‌توانيم ايده‌پرداز اين موضوع باشيم. ما مي‌توانيم نام ناصرخسرو قبادياني را با عنوان «جشنواره بين‌المللي سفرنامه‌نويسي ناصرخسرو قبادياني» در دنيا مطرح كنيم.

دیدگاه ها

 1. عزای عمومی و اعتصاب در کردستان

  هنوز دنبال دلیل قانع کننده می گردی که چرا عروسی پیر شالیار….!!

  دادسرای عمومی و انقلاب تهران صبح دیروز با صدور اطلاعیه ای از اعدام ۵ زندانی سیاسی، که چهار تن آنان از زندانیان کرد بودند، به نامهای فرزاد كمانگر فرزند باقی، علی حیدریان فرزند احد، فرهاد وكیلی فرزند محمد سعید، شیرین علم‌هولی فرزند خدر و مهدی اسلامیان فرزند محمد خبر داد
  ………………………………………………………………………….
  جواب: اين موضوع بعد از روز جمعه 17/2/1389 اتفاق افتاد. بله، خبر دارم. سپاس.

 2. بهار

  یکی از پیشنهاداتی که اون زمان که اصفهان درس میخونم دادم اما گوش شنوایی نبود که دریابد این بود که در دوره کارشناسی در درس فارس عمومی با توجه به اینکه بچه هایی که سر کلاس می نشستند همه جهانگردی بودند بیایم و سفر نامه ها رو بخونیم! استادا در نگاه اول استقبال می کردند اما متاسفانه راهی که طی می شد همون راه سابق بود…
  اما در کل ایده بسیار خوبیه اینجوری یک نوع فرهنگ سازی مثبت برای سفر هم اتفاق می افتد

 3. روژین

  ای بابا!

  مساله زمان مطرح نیست.خواستم بگم از تمام دلایلی که می تونن تو این قضیه تاثیر جدی داشته باشن مساله کرد ستیزی و حساسیت های زیادیه که به دلایل مختلف وجود داره، همانطور که در مورد ترک ها به شکل های مختلف خودشو نشون می ده…..همین!

 4. مهدی فتوحی

  مشکل بر سر نوع روایت است. تکنیک و شیوه ی روایت در سفرنامه بسیار مهم است. زبان عنصر اصلی سفرنامه است. مگر می شود زبان را از یک سفرنامه حذف کرد و توقع داشت اثر خواننده داشته باشد؟

 5. زيني زاده

  درود استاد بد جوري دلتنگ شديم چرا هيچ مطلب تازه اي نمي نويسيد؟
  راستي امروز روز بزرگداشت فردوسي است با چند شمعدان بزرگ و دسته گل بر سر مزارش در طوس
  نه خبر از نقالي بود ونه راهنمايان موزه و آرامگاه فعاليت چنداني داشتن
  اينهم از بزرگداشت بزرگ حماسه سراي ايران،فقط ورودي ها رايگان بود

 6. neda

  سلام
  من از سال جدید 1389 به جلسات انجمن صنفی تور گردانان تهران می آیم و تورلیدر سفرهای فرهنگی و تاریخی هستم.
  کارت تور لیدری رو یک ساله گرفتم و دو ساله که کار می کنم اولین تور ورودی ام رو با افتخار اعلام می کنم که امسال عید نوروز به مدت یک ماه ، ایران گردی، برای یگ گروه سه نفره حرفه ای(مسوولین یک آژانس معتبر در اقیانوسیه ) اجرا کردم البته پیدا کردن این گروه و راضی کردن آنها برای سفر به ایران که حدودا یک سال طول کشید رو هم خودم انجام دادم و فقط هماهنگی کار رو با یک آژانس انجام دادیم و من با رضایت خودم اسیست گروه شدم .سفر 30 روزه بنده پر از حرف هایی است که انشائالله در سفرنامه ایه که در حال آماده شدن است وبه لطف خدا به زودی به چاپ میرسه.
  من نمی دونستم که شما چنین نظری داشتید ولی خودم به طور خلاقانه این کارو دارم انجام میدم.
  حتما کتابم که چاپ بشه یک نسخه برای شما می فرستم .
  ندا شهمیری
  ……………………………………………………..
  جواب: سلام. بسيار عالي. موفق باشيد.

 7. سیما سلمان‌زاده

  از اردیبهشت ۱۳۸۹ تا آغاز اردیبهشت ۱۳۹۸ راه زبادی پیموده شده و به لطف دوستان همراه، سفرنگاری‌های متعددی هم‌ در فضای مجازی ثبت شدند.
  امیدوارم سومین جشنواره سفرنگاری etravelgram هم زودتر شکل بگیره🍃
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس بابت یادآوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *