Art & Tourism

امروز صبح (جمعه) قرار بود برای گذراندن یک دوره بین المللی مربوط به “راهنمایان گردشگری” به “ارمنستان” بروم. ولی به دلیل تاخیر پیش آمده در دریافت گذرنامه ام از سفارت ژاپن، متاسفانه این کلاس با ارزش را از دست دادم.

از بعد از ظهر دیروز که خبر عدم دریافت گذرنامه تا روز یکشنبه آینده را شنیدم، حالم گرفته شده و حالا سعی می کنم به طرق مختلف خودم را سرگرم کنم که فراموشم بشود.

یکی از راه های سرگرم کردن این است که پیشنهاد زیر را که قبلا فقط برای برخی از دوستانم حرفش را زده ام، برایتان بنویسم:

……………………………………..

اگر به شیراز سفر کرده باشید، احتمالا پنجره های رنگی مسجد نصیرالملک و بازتاب نور آفتاب که از میان شیشه ها می گذرند و بر سطح زمین مسجد خوش می نشینند را دیده اید. در این زمان حتما مسحور شده اید و اگر دوربین داشته اید، عکس های خوبی هم گرفته اید.

همین حالا به فرش دستباف زیر پایتان نگاه کنید و آن را در اندازه یک زمین فوتبال و به صورت پنجره رنگی ببینید، چگونه خواهد بود؟

پیشنهاد این است که پنجره های رنگی با ابعاد وسیع و طرح های فرش ایرانی ساخته شود و بسان پنجره های خانه ایرانی در بخش هایی از کویر ایران برپا شوند. آن وقت روزها که آفتاب برمی آید فرش های زیبایی بر روی کویر پهن می شود و شب ها با غروب خورشید، این فرش ها جمع می شوند.

این فرش ها در طول روزها هم بنا به جهت نور خورشید کوتاه و بلند می شوند و رنگ هایی که بر روی شن های کویر ایجاد می کنند، گردشگران را چنان مسحور می کنند که برای دیدنشان، بشتابند.

آیا این پیشنهاد، روش خوبی برای تبلیغ و Rebranding فرش و نمایش کویر ایران نیست؟

پی نوشت: البته نصب پنجره ها با ابعادی که مطرح شد به سادگی امکان پذیر نیست، ولی می شود برایش فکر کرد. ضمن اینکه برای این نصب هم باید به مسائل زیست محیطی دقت شود و هم اینکه بهتر است موقتی باشد، نه ماندگار.

دیدگاه ها

 1. مریم

  چرا همینطوره. پیشنهاد دلنشینیه
  یه ایده ای هم برای احیای کویر داشتی. باغهایی که طراحی دلفریب و رنگی رنگی داشت…آرش الان شاید فرصت خوبی باشه یه طرح جامع از این ایده ها دربیاد . اگه یه سرمایه گذار باشه میشه اتودهای خوبی آماده کنیم. با همکاری دوستان معمار
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بله، میشه. باید ببینیم کی میاد پای کار.
  بالاخره روزی این طرح ها اجرایی میشه.
  موفق باشی.

 2. نازلی

  به خاطر کلاس متاسفم:(
  ولی چققققققدر قشنگ 🙂
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. همینه دیگه زندگی، زشت و زیبا با هم.

 3. محمد

  خوشحالم که ایده ها یکی پس از دیگری میاد….اتفاقا” امکان پذیر هست.در بندر عباس بازار بزرگی با سازه فلزی(احتمالا” الومینیوم یا….) ساخته شده که تمام قطعات با پیچ و بست به هم وصل شدند.هم سریع ساخته شد وهم اینکه هر وقت لازمباشه کل بازار جمع می کنند.
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چه جالب، اگر بشه عکسی ازش داشته باشیم خیلی خوب خواهد شد. زنده باشی دکتر.

 4. شلمان !!

  ایده خوبیه برای بازسازی هتل ها و اقامت گاه های بومی در شهر هایی مثل یزد و خرانق که دارن روش کار می کنند. قول میدم توی اولین کاری که دستم بیاد اینو اجرا کنم و عکسش رو براتون بفرستم … 🙂
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. زنده باد شما.

 5. مهری عزیزی

  موضوع پایان نامه ی من با محوریت برندسازی بود و با مقالاتی که خوندم فکر میکردم واژه ی rebranding در مواردی کاربرد داره که به علتی برند قبلی از اعتبار افتاده باشه و مجبور باشن برند جدیدی رو تعریف و ارائه کنن. نمونه ی بارزش شهر نیویورکه که به خاطر حادثه ای با وسعت حادثه ی یازده سپتامبر، امنیت این شهر مورد تردید قرار گرفت. نمونه ی دیگه ای که به ذهن من میرسه خود ایرانه که از حکومت سلطنتی به حکومت اسلامی رسید و خیلی چیزها هم به دنبالش تغییر کرد. مثال های زیادی از این دست میشه مطرح کرد و در مجموع چون برندسازی و قبول این برند از طرف جامعه ی مخاطب با صرف وقت و هزینه انجام میشه، باید یک تحول و حادثه ای باشه که برندسازی دوباره انجام بشه، من فکر میکنم ایده شما در راستای تکمیل برند موجود باشه نه rebranding.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. برای فرش ایران اتفاقات زیادی افتاده. از این جمله میشه به پیشرفت بسیاری از کشورها در تولید فرش و فراموش شدن ایران در بازار رقابتی اشاره کرد. بنابراین به نظر من ما به rebranding احتیاج داریم. با این حال من در این داستان صاحب نظر نیستم و احتمالا نشه روی نظر من حساب کرد. با این حال، چه تکیمل برند چه rebranding باید برای فرش کاری کرد.

 6. سیما(سلمان زاده)

  اولین دوره مدیریت برند در قلب ۶ واحد درسی و طی ۱۸ هفته به زودی در سازمان مدیریت صنعتی(IMI) برگزار خواهدشد
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس بابت اطلاع رسانی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *