5) آخرین شب در بوداپست

1- وقتی هنوز 10 ساله بودم مجارستان را در حد این می شناختم که تیم فوتبال خوبی دارد و البته کمی با نام قهرمان افسانه ای فوتبال این سرزمین، پوشکاش آشنا بودم.

2- وقتی 14 ساله بودم با نام بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان آشنا شدم و آن زمانی بود که مجید ترکان، کشتی گیر مازندرانی در مسابقات قهرمانی جام جهانی کشتی در این شهر قهرمان مدال نقره گرفت و هنگام برگشت به ایران، به دعوت پدرم یکراست از فرودگاه به منزل ما آمد. شب را در خانه ما سپری کرد و من برای صبحانه ی او، صبح زود به نانوایی بربری رفتم و نان خریدم. از این کار احساس قهرمانی می کردم. از آن وقت بوداپست را می شناسم.

3- از 14 سالگی ام، 24 سال گذشته. امشب آخرین شبی است که ما در بوداپست اقامت داریم و من حالا (ساعت 00:30 – 9 جولای) در حال نوشتن هستم. تازه از یک شبگردی در بوداپست برگشته ام و می توانم به شما بگویم که این شهر را دوست دارم.

با عکس های زیر، شبرنگ درمانی کنید:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

باید رفت …

دیدگاه ها

 1. شادی گنجی

  راستی حالا که سالها از کودکی و نوجوانیت می گذرد و چند روزی در بوداپست بودی،گذشته از تیم فوتبال و قهرمان کشتی، اولین چیزی که با نام بوداپست به یاد می آوری، چیست؟

  من از امروز تا وقتی که بوداپست را از نزدیک ببینم، با نام بوداپست یاد 24 سال پیش می افتم و قهرمان کشتی ایران در حال خوردن نان بربری تازه برای صبحانه و پسربچه ای که به خودش افتخار می کند…

  سفرت به سلامت
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربانت. به امید دیدار.

 2. لاله

  سلام.
  از شما ممنونم که با وجود فرصت کمی که برای تکمیل سفرنامه دارید ولی وقت می ذارید و ما رو هم همسفر خودتون کردید.من بسیار مشتاق مابقی سفرنامه شما هستم.شیوه سفرنامه نویسی شما فوق العاده است.خدا رو شکر که تونستید بوداپست رو ببینید .
  برای شما آرزوی موفقیت می کنم.انشاءا… به تمام خواسته ها و آرزوهایی که در مورد این سفر داشتید و دارید برسید.
  سفر به سلامت.
  سپاس
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از لطف شما.

 3. فریبا

  درود بر شما
  ممنون از شما که با این پست ما را هم در تجارب مسافرت خودتان سهیم کردید
  همواره سلامت باشید
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 4. Banafsheh

  اقاي ارش ضمن قدرداني از تمام تلاشتون براي سهيم ساختن ما در سفر
  خوشحالم كه اون پسر بچه ي 14 ساله امروز با ديدن بوداپست و حس افتخاري كه از 24 سال پيش همراهش هست، سرشار از انرژي مضاعفي شده كه ميشه اين انرژي رو از واژه واژه ي نوشته هاش دريافت كرد.
  سپاس از شبرنگ درماني .
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربانت.

 5. سمیه

  شبرنگ درمانی!!!
  جالب بود
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 6. مجتبی گهستونی

  درودی دیگر و آرزویی پر از سلامتی و شادی برای تو و همراهان و خوانندگان این سایت. من بوداپست را از اخبار دهه 70 خورشیدی می شناسم که تحت تاثیر از جنگ های یوگسلاوی سابق قرار داشت و فیالمی ایرانی به نام سفر به بوادپست. من اما اینبار بر عکس همه دفعات قبل که با مجارستان بحران زده مواجه بودم اینبار تو زیباتر از همیشه آن را به تصویر کشیدی. راستی یادمان باشد که گول بسیاری از آگهی های تبلیغاتی اعزام دانشجو به مجارستان را نخوریم. حالا که آنجا هستی واقعا از سطح دانشگاههای مجرستان پرسش کن
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. وقتی کامنتت رو خوندم که مجارستان رو ترک کرده بودم. به هر حال، سپاس از لطف و توجهت. امیدوارم روزی با هم در این سفرها همسفر باشیم.

 7. آذری

  به باشگاه دوستان زمین به پیوندید…
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 8. ا گ

  از اولين كلمه و عكسي كه براي بوداپست گذاشتي و نوشني حس كردم خوشحالي و اينجا رو دوست داري …. تا اينكه توي اخرين جمله همينو نوشتي. خيلي خوشحالم برات و خوش بگذره.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از همدلی.

 9. وحیده

  سلام ،
  عکسها خیلی زیبا هستن ، با بیان خاطرات دوران نوجوانی و این عکسهای زیبا حس خوبی به آدم دست میده ، شما خودتون هم در این سفر احساس آرامش داشتید ؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. تا اینجا که سفر خوبی بوده. اما وقتی به عنوان راهنما سفر می کنی هر لحظه باید منتظر غیرمترفبه باشی و حواست باشه که همسفران از شما و یا هر موضوع دیگری نرنجند.

 10. نغمه

  سلام
  با وجود فرصت کم و مسئولیت بالا یی که دارید ممنونم که برای ما هم وقت میگذارید
  انگا مجارستان شبش از روزش قشنگتره . ترکیب رنگ زرد و سیاه ……….. قشنگه
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربان شما.

 11. آناهیت

  مجارستان (به مجاری:Magyarország)کشوری است در اروپای مرکزی. پایتخت آن بوداپست است. مساحت آن ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است. تاريخ مهاجرت قوم مجار به جلگه دانوب دقيقاً معلوم نيست. اين قوم به‌صورت قبايلی به‌تدريج از آسيا و نواحی غربی سيبری به اين سرزمين آمده و پس از زدوخوردهای فراوان با ديگر قبايل برای تصاحب اراضی پربرکت سرانجام در جلگه دانوب بين نژادهای ژرمن و اسلاو حائل گرديده‌اند. اين تاريخ را حدود سال ۸۹۶م. می‌دانند، يعنی زمانی‌‌که قبايل مجار به رهبری پرنس آرناپه ساکن حوزه کارپات (سرزمينی که از لحاظ آب و مراتع غنی بوده) را تماماً و يا به‌طور وسيعی تصرف کردند و امروز به‌نام «مجارستان» و «ترانسيلوانيا» خوانده می‌شود.
  حوزه کارپات که از لحاظ جغرافيايی در مرکز اروپا واقع شده از دوران ماقبل تاريخ توسط بشر اوليه اشغال شده بود. مردم دوران اوليه عصر آهن و به‌دنبال آن سلتها به‌نوبت در شروع دورهٔ حاضر توسط رومی‌ها شکست خوردند. ايالات رومی پانونيا و داسيا که در زمان حکومت تيبريوس و تراجان به‌تصرف درآمده بودند، دربرگيرنده قسمتی از آنچه مجارستان می‌شد بودند. پس از چهار قرن فرمانروايی رومی‌ها به‌واسطه مهاجرت عظيمی منقرض گرديد. هونها به رهبری پادشاه معروف خود آتيلا که آلمانی‌الاصل بود، آستروگوتها ژپيدها و لونگوبارها و به‌دنبال آن‌ها آوارها که از نژاد هون‌ها بودند برای زمان کوتاهی در اين مکان سکنی گزيدند.
  با انقراض امپراتوری آوار به‌دست شارل ماگن، تنها گروه‌های کوچکی از آوارها در درهٔ رود دانوب باقی ماندند. وضعيت اجتماعی و اقتصادی اين مردمان تقريباً هم‌سطح مجاری‌های غالب بود و به‌همين علت باعث همزيستی و بعدها جذب شدن آن‌ها توسط مردم مجار می‌گرديد.
  در قرن دهم هفت قبيله فاتح مجار که با هم متحد بودند تحت رهبری پرنس آرپاد مؤسس اولين سلسله مجار قرار داشتند و قدرت را به فرزندش کيزاسپرو سپردند. در سال ۹۷۲ گيزا[۱] به‌عنوان يکی از سران قبايل مجار به رياست اتحاديه‌ای که از اين قبايل به‌وجود آمده بود انتخاب شد و به اتفاق همسرش سارولت[۲] به آئين مسيحيت گرويد و پس از وی فرزندش استوان اول[۳] که در تاريخ مجارستان نسبت به سن استفان[۴] (استفان مقدس) (۱۰۳۸ -۹۹۷) شهرت دارد در سال ۱۰۰۰م. به‌عنوان نخستين پادشاه مجارستان تاج‌گذاری کرد. وی که در کودکی غسل تعميد داده شده بود بعد از تحکيم حکومت خود به‌عنوان اولين پادشاه مجارستان مسئله مسيحی کردن مجارها را رسميت بخشيد و به تأسيس صومعه و بنا‌نهادن کليسا اقدام کرد. سن استفان برای استقرار نظام پادشاهی و پی‌ريزی يک نظم اجتماعی پايدار کوشش‌های فراوانی نمود و مردم را مجبور کرد از آیين جاهلانه قديمی به‌سمت مسيحيت بگروند.
  در اواخر قرن ۱۱ کليسا استفان اول را به ‌خاطر خدمات وی به مقدس ملقب نمود. وی دو مجموعه عقايد برای اداره امور کشور تنظيم کرد. وی پادشاهی جنگجو بود. در جنگی که با «کنراد»[۵] امپراتور ژرمن نمود وی را شکست داد و تا حوالی وين پيشروی کرد، و به‌علت ثروت سرشار حاصل از جنگ دانوب، خطر همسايگان اعم از امپراطوری ژرمن و بيزانس وجود داشت. مجارها نخست با بيزانس از در دوستی درآمدند و پس از شکست ژرمن‌ها در سال ۱۱۰۸ که با غلبه بر سپاهيان هانری پنجم در پوترن به‌دست آمد از جانب ژرمن‌ها آسوده‌خاطر گشتند. در سال ۱۱۸۱ با استقرار بلغارها و تشکيل دولت بلغار مرز مشترک مجارستان و بيزانس از بين رفت و خطر دوم که متوجه مجارها بود منتفی گشت. در قرن ۱۲ قدرت حکومت مرکزی رو به زوال نهاد و با رشد فئوداليسم قدرت سيستم ملوک‌الطوايفی افزايش يافت. از زمان مرگ استفان اول يک دوره ناامنی شروع شد که طی آن شورش نجيب‌زادگان پيرو مذهب قديمی پاگان، اصلاحات اجتماعی و مذهبی پادشاه را به مخاطره انداخت. در هر حال اين شورش فرونشانده شد و حملات آلمان‌ها از غرب و کومان‌ها از شرق سرکوب گرديد.
  طی قرون ۱۱ و ۱۲ پادشاهان سلسله «آرپاد» مجارستان را يک‌پارچه نگه داشته و در مقابل سياست‌های توسعه‌طلبانه امپراتوری مقدس روم، قسطنطنيه و پاپ در رم مبارزه نمودند. سرانجام پيشرفت نسبتاً صلح‌آميز مجارها در قرون وسطی با حمله مغول‌ها به رهبری پاتوخان در سال‌ها (۴۴ – ۱۲۴۱) دچار وقفه شد و ارتش مجارستان شاه بلدی چهارم به‌سختی توسط مغول‌ها تارومار شد.
  اوج شکوه و عظمت هنگری در قرون وسطی روزگار سلطنت لوئی اول (بزرگ) (۸۲ – ۱۳۴۲) بود؛ زيرا نفوذش تا دريای بالتيک، دريای سياه، دريای مديترانه می‌رسيد. جنگ با ترک‌ها در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت و ترک‌ها تا دريای بالکان پيش رفتند و مدت‌های دراز هنگری در چنگال ترکان عثمانی و قسمتی از خاک مجارستان زير فرمان جابرانه خانواده‌ها هابسبورگ اطريش گرفتار بود.
  اين سياست حفظ قدرت مرکزی توسط «ماتيوس هون‌يادی» (۱۴۹۰ – ۱۴۵۸) که از پادشاهان بسيار محبوب و موفق بود دنبال گرديد. با مهار کردن قدرت بارون‌ها و تشکيل يک ارتش قوی اجير شده، وی امنيت و آسايش برای مردم شهر و روستا را به ارمغان آورد، در حالی‌که سياست خارجی توسعه‌طلبانه وی موجب هراس بود مع‌هذا دربار با شکوه و کتابخانه عظيم گرونسيانا برای وی در سرتاسر اروپا شهرت آفريد. جانشينان شاه ماتيوس در هر حال قادر نبودند که با قدرت رو به افزايش بارون‌ها مقابله کنند. افزايش فشار روستایيان موجب گرديد که تخم نارضايتی در ميان آنان کاشته شود؛ به‌طوری‌که در سال ۱۵۱۴ منجر به جنگ دهقانی بزرگی به رهبری گيورگ دوژا[۶] از اهالی ترانسيلوانيا گرديد. به‌هرحال ارتش دهقانی با نبردهای خونينی از هم پاشيد و شکست آن منجر به کيفر خونينی برای دهقانان گرديد. در اين شرايط تهديد ترک‌ها برای اشغال کشوری که به‌دليل اختلافات داخلی از هم پاشيده شده بود يک خطر جدی به‌شمار می‌آمد. در سال ۱۵۲۶ ارتش بزرگ سلطان سليمان دوم قوای شاه جوان لوتيز دوم را در «نبرد موهاچ» نابود کرد.
  مرزهای مجارستان کنونی پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش-مجارستان تثبیت شد. در شمال هم‌مرز است با جمهوری اسلواکی با مرز مشترک ۵۱۵ کیلومتر
  در شرق آن کشور رومانی با مرز مشترک ۴۴۳ کیلومتر قرار دارد.
  در شمال‌شرقی مجارستان جممهوری اوکراین با مرز ۱۰۳ کیلومتری قرار دارد.
  در جنوب هم‌مرز است با جمهوریهای پیشین یوگوسلاوی (صربستان ۱۵۱کیلومتر، کرواسی ۳۲۹ کیلومتر، اسلوونی ۸۲ کیلومتر.
  در غرب مجارستان کشور اتریش با مرز ۳۶۶ کیلومتری جای گرفته‌است.
  کل جمعیت مجارستان بالغ بر ۱۰٬۳۱۳٬۸۸۳ نفر است. ۸۸٪ جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند. مطالعات ژنتیکی نشان داده است که مجارها فقط 13 درصد از ژن‌های اقوام اورالی را دارا هستند. زبان رسمی مجارستان مجاری است. ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان میاشند.این کشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مرکزی، افزایش شدیدی دارد. معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند.
  مجارستان کشوری زیبا, حاصلخیز و سرسبز با طبیعت ویژه خود در قلب اروپا است. مردمان مهربان و میهمان دوستی دارد. مجارستان سرزمینی 1100 ساله است که در حدود 150 سال پیش از کشور اتریش مستقل گشت. فرهنگ مردم مجارستان از معروفترین و شناخته شده ترین فرهنگهای اروپائی است. سوارکاری و موسیقی دو بخش مهم از فرهنگ آنها است. زبان خاص خود را دارا هستند که زبانی زیبا و مستقل است با ویژگیهای خاص کلامی خود. این کشور همواره مهد مخترعین و هنرمندان بزرگ بوده و دوستان بسیار خوب و مهربانی می توان در بین این مردم پیدا کرد.

  یکی از اصیلترین و زیباترین معماری‌های اروپایی‌ را می‌توان در این کشور یافت که علاوه بر معماری قوی دارای زبان خاص خود و نمایشگر هنر معماری در کلّ اروپا است.بسیاری از بناهای این کشور جزء میراث فرهنگی جهان محسوب می شوند و توسط سازمانUNESCO محفاظت می گردند.

  بوداپست پایتخت این کشور همواره مرکز مهم علمی‌، تجاری، فرهنگی‌ در حوزه مرکز و شرق اروپا به خصوص پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ میلادی بوده است و بدین سبب این کشور موقعیت ممتازی را در بین کشورهای اروپایی‌ دارا است.
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس فراوان.

 12. پرويز شجاعي پارسا

  آرش جان يادم باشه وقتي اومدي تهرون ازت چند تا سوال در باره عكاسي در شب بپرسم . عكسها فوق العاده بودند .
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چوبکاری نکن.

 13. 1353

  arash shabe perag range zibaee dasht
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بوداپست رو می گی؟

 14. 1353

  bebakhshid eshtebahe lafzi bood ,manzooram boodabest bood ke dar shabvaghean ziba bood
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بله.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *