پراگ، کافکا، کنیسه

قبلا و در سفرنامه‌های قبلی از پراگ نوشته‌ام.

امروز اما بخش مربوط به یهودیان این شهر را به همراه چند نفر از همسفرانم قدم زدیم که در گزارش زیر می‌بینید و می‌خوانید:

برای شروع، سوار خط A (خط سبز) مترو شدیم و به ایستگاه Zelivskeho رفتیم تا از قبرستان جدید یهودیان (به یک دلیل خاص) واقع در منطقه Zizkov بازدید کنیم.

آن دلیل خاص، دیدار قبر “فرانتس کافکا” بود. در تصویر مقبره خانوادگی او (به همراه پدر و مادرش) مشخص است.

بازدید بعدی، دیدار از کنیسه “اورشلیم” Jeruzalemska Synagoga در منطقه Zizkov بود. این کنیسه در سال 1890 به سبک نئو رنسانس ساخته شده است.

نمایی از داخل کنیسه

روز قبل به یک کتابفروشی رفته بودیم و با کتابی که در تصویر می‌بینید، آشنا شدیم. مطالب بسیار جالبی در رابطه با شهر پراگ در این کتاب موجود است که یک جستجوگر را در پی موضوعات کمتر شنیده شده‌های شهر وامی‌دارد.

با همین عنوان، کتاب‌ شهرهای دوبلین، لندن، رم، آمستردام، بروکسل و پاریس هم موجود است.

احساسم این است که جای چنین کتابی برای برخی از شهرهای ایران خالی است. این است که آرزو می‌کنم روزی که از مسوولیت‌هایم کناره گیری کنم، بخشی از وقتم را برای نوشتن آن‌چه در مورد ایران باید نوشته شود، صرف کنم.

مثلا یکی از مطالب کتاب Secret Prague این است که:

در بخشی از میدان قدیمی شهر Staromestske namesti اگر خوب دقت کنیم بر روی زمین 27 صلیب سفید می‌بینیم که اشاره دارد به (یادمانی است از) اعدام 27 نفر از افراد شاخص شهر در 21 ژانویه سال 1621 میلادی که داستان خودش را دارد.

یکی دیگر از همان صلیب‌های سفید که می‌توان آن را زیر صندلی‌های یک کافه یافت.

کتاب پر است از چنین اشاراتی که خواندنش  و دانستنش لذت پراگ را بیشتر کرد. متاسفانه وقت نشد که مطالب بیشتری از این کتاب را در شهر دنبال کنم. شاید دفعه بعد …

در تصویر مجسمه‌های گلی Golem را می‌بینید. قبلا در رابطه با “گولم” در آدرس زیر مطلب نوشته‌ام:


http://nooraghayee.com/1393/07/arash/%D8%A7%D8%B3%D8%B7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%D9%85/

به همراه همسفرانم بلیطی به قیمت معادل 19 یورو تهیه کردیم تا از 7 مکان مربوط به یهودیان در پراگ بازدید کنیم که عبارت بودند از:

کنیسه Maisel – کنیسه Pinkas – قبرستان قدیمی یهودیان (که در تصویر می‌بینید) – کنیسه Klausen – سالن مراسم یا همان Ceremonial Hall که مربوط بود به مراسم کفن و دفن – کنیسه اسپانیایی – کنیسه قدیمی – جدید Old-New Synagoge

نمایی از کنیسه Pinkas

در قبرستان، سنگ‌هایی (قبرهایی!) بود که مردم بر روی کاغذ متن می‌نوشتند و همانطور که می‌بینید در سوراخ‌ سنگ‌ها فرو می‌کردند. نمی‌دانم چه نوشته‌اند و چرا؟

این نوشته مربوط است به قبری در قبرستان قدیمی شهر، به نام Judah Loew ben Bezalel که قبلا در موردش در همان لینک بالا نوشته‌ام.

قبر Judah Loew ben Bezalel

مجسمه مربوط به کافکا اثر مجسمه‌ساز Jaroslav Róna که در نزدیکی کنیسه اسپانیایی قرار دارد.

نمایی از کنیسه اسپانیایی که از آن به عنوان زیباترین کنیسه اروپا یاد می‌کنند.

همان توضیح بالا

این‌ها هم از دارایی‌های کنیسه اسپانیایی هستند.

خدانگهدار، پراگ!

دیدگاه ها

 1. یه قدیمی

  سلام
  قصهٔ ۲۷ صلیب چه جذاب بود..
  چه کتابی بشه، اون کتابی که بهش اشاره کردی!! با قصه‌هایی از اون دست.. فکر کن اگر قرار باشه که به قلم تو، یا نظارت تو هم انجام بشه.. آدم رو خیلی سریع، توری می‌بره از نوع slow tourism
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. امیدوارم بشه که همت کنیم و بنویسیم.

 2. basir

  مسخ در خیابان های کاقکا
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. تیتر عالی!

 3. رضا

  سلام آرش جان
  هر جايي سلامت باشي و همواره كنجكاو
  دقت شما را مي ستايم
  اميدوارم روزي فرصت كني بيشتر بنويسي كه تو اطلاعات خوب و مفيدي داري
  درود بر تو
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. امیدوارم بیشتر بنویسم که آرزو میکنم همیشه این رو. سپاس.

 4. المیرا

  چقدر عالی…چه سفرنامه زیبایی سپاس آرش جان
  من خیلی وقته برام سخته بیام چون ازطریق موبایل باید بیام واون لطف کامیپیوتر رانداره وتایپ هم دراین صفحه ریز نفس گیییییره!!!! اما دلتنگی برای نوشته هایتان همیشه هست خوش بگذره ودعا کنید من هم به پراگ بیایم.
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. لطف دارید. کم پیدا هستید.

 5. حمیده

  ممنون گزارش خیلی خوبی بود و جالب اینکه ما رو وادار میکنه در سفرهامون به چه مسیرها و چه چیزهایی هم دقت داشته باشیم و اون تاریخ مکتوب و گشتن دنبال نشانه های آن
  پیشنهاد کتاب هم بسیار کار ارزشمندیه اگر روزی برای تک تک شهرهای کشورمون عملی بشه
  شاد باشید
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. امیدوارم کارهای خوب انجام بدیم و کتابهای ارزشمند بنویسیم.

 6. مژگان

  سلام.مثل همیشه عالی.ولی چرااینقدر کم .دوست داریم بیشتر برامون ازسفرتون بگید.ضمنا چرا خداحافظ پراگ.مگه میشه باپراگ خداحافظی کرد.بگویید به امید دیدار
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. برای هر دو مورد، چشم.

 7. مهدیس

  سلام. اینقدر دلم می خواد یه روز این کافکا رو گیر بیارم، ازش بپرسم برادر من آخه شما در پراگ چی دیدی؟ چی کشیدی که یه همچین فضاهای تنگ و تاریکی دارن رمان هات. یعنی آدم نفسش می گیره کافکا می خونه، اونقدر تو راه پله های تنگ و تاریک، اتاق های زیر شیروونی دخمه، رطوبت و نم ساختمان های کهنه می گردونه و می چرخونه آدمو که انگار قرار نیست هیچ وقت به مقصد برسی ( البته در عمل هم نمی رسی). ولی خلاصه من بعد از کلی سعی و تلاش برای فهم دنیای کافکا اصلاً نتونستم باهاش کنار بیام. گرچه یه جاهایی تلخی واقعیت اطرافمون رو خیلی عریان جلوی چشم آدم می‌زاره ولی به نظر من چیزی که کافکا تو رمان هاش کم داره دریچه است، دریچه.
  مرسی بابت گزارش سفر.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربانت مهدیس عزیز. میدونی کوچه پس کوچه های پراگ هم تنگ و خاکستریه. یه جور رنگ خاکستری سرد روی در و دیوارها نشسته. فضای شهر، همون فضاییه که فکر می کنی پشت هر در یک “گولم” پنهان شده. انگار یک دسیسه اون پشت، پشت دیوار منتظرته. همه چیز مرموزه. کافکا، انگار عینیت شخصییت انسانی پراگه.

 8. مریم ناوی

  در مورد قبرستان قدیمی یهودیان پراگ که جزو قبرستان های مشهور دنیاست چند نکته ای رو به تازگی مطالعه کردم این که این قبرستان 12 لایه به این دلیل لایه لایه است زیرا در دین یهود اجازه تخریب قبور وجود ندارد و به دلیل کمبود فضا هر چند سال یک بار بر روی قبرها قدیمی خاک ریخته شده و سنگ قبرهای قدیمی بر روی لایه جدید قرار می گیرند و علت تراکم بیش از حد سنگ قبرها این دلیل است. و مساله دیگر این که فلسفه کاغذ گذاشتن در بعضی از سنگ قبرها یادبود افرادی است که در جریان هلوکاست کشته شدن و این سنگ قبرها متعلق به اونهاست. و نیز نمادهای زیادی بر روی سنگ قبرها این گورستان موجود است که نشاندهنده شغل متوفی است.
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس فراوان از ارائه این اطلاعات.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *