گره بر “فرش صلح” در کلبه حقوق بشر آقامیر پاسارگاد

هیات دوچرخه سواران گردشگری حامی کنوانسیون 2017  که این روزها از نوشهر تا بوشهر  با شعار “ایران؛ مردمانی مهربان با آغوشی باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز” و “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” رکاب می‌زنند، پس از ورود به استان فارس و کهن دیار “کمین”، وارد میراث جهانی پاسارگاد شدند.

با ابتکار کلبه “آقامیر”، حامی کنوانسیون، فعال محیط زیست و گردشگری فرشی تحت عنوان  “سفیر صلح” طراحی و تصویر این فرش برای نخستین بار با حضور دوچرخه سواران و اعضای کلبه آقامیر در کنار آرامگاه کورش رونمایی شد. سپس گروه دوچرخه سوار مهمان کلبه آقامیر شدند و گره‌های صلح را به صورت نمادین بر فرش زدند.

در تاریخ 20 شهریور 1394 آرش نورآقایی طراحی و بافت این فرش را به آقامیر سپرد.  کلبه آقامیر که طراح و مجری چند فرش خاص همچون فرش خرسی و فرش سبز است، پس از مطالعه و بررسی فرش‌های قدیمی و با استفاه از نمادهای اساطیری، حاشیه‌های فرش را طراحی و لوگو و شعار کنوانسیون را نیز در زمینه فرش قرار داد.

همچنین پیام محیط زیستی “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” با پیام صلح طلبی و آزادگی دیار کمین و کورش کبیر، با نمادهای باستانی منطقه، و حرکت راهنمایان گردشگری و ورزشکاران پیوند خورده که این‌ها نیز به نوعی در فرش به تصویر کشیده شده‌اند.

ویژگی‌های این فرش: زمینه سفید آن صلح‌طلبی و خردورزی ایرانیان را مبتنی بر اصول آزادگی و فرزانگی به نمایش می‌گذارد. نظر به این‌که این فرش در کلبه حقوق بشر آقامیر در پاسارگاد دیار صلح و آزادی به وسیله راهنمایان گردشگری و مهمانان بافته می‌شود، به عنوان “سفیر صلح” نام گرفته و سال آینده همزمان با حضور راهنمایان سراسر جهان در ایران آخرین گره‌های آن بافته می‌شود. عرض این فرش 130 سانتیمتر و طول آن 150 سانتیمتر است. تعداد 000/300 گره فرش را تشکیل می‌دهد. شعار “تدبیر برای آب و ورزش برای زندگی” با نیلوفر نماد آبزاد ایرانی و رنگ پرچم‌های دنیا ترکیب شده است و نشانگر دهکده جهانی است. استفاده از رنگ‌های ایرانی در این فرش از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.

از جمله اهداف بافت این فرش با نام “سفیر صلح”، بازتاب کنوانسیون 2017 در سراسر ایران و جهان، و مهم‌ترین دستاورد آن حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست است که به زودی خانه‌ای برای همین منظور با مدیریت کلبه آقامیر مرمت و ایجاد خواهد شد. قرار است کارگاه‌هایی برای دست‌بافته‌های سنتی و بومی، عروسک‌های خرسی و محیط زیستی، و انواع فرش‌ها با هدف ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار ایجاد شود. به علاوه، پخت خوراک‌های بومی و محلی، و نمایشگاه صنایع دستی و اقامت محلی از ویژگی‌های این خانه خواهد بود.

اعضای گروه دوچرخه سوار، پس از اقامت در کلبه آقامیر با جاذبه‌های گردشگری شهرستان پاسارگاد آشنا شدند و برای ادامه مسیر تا تخت جمشید، از خیابان “قصر دشت” که توسط مرحوم “محمدخان ضرغامی” ایجاد شده را به یاد ایشان رکاب زدند.

1

2

3

4

5

6

دیدگاه ها

 1. شمیل

  سلام

  زنده باد دوچرخه سواران که به یاد محمدخان ضرغامی هم بودند و به یادش در خیابان قصردشت رکاب زدند و زنده باد شما که این کار بزرگ را به یاد آن مرد بزرگ، گزارش کردید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. من کاری نکردم، همش کار دوستانی است که دُرٌ معرفت دارن.

 2. سیما(سلمان زاده)

  درود!درود! درود!
  بر شما! بر رکاب زنان! بر خانواده میری عزیز!
  رویاهایتان سبز!
  گامهایتان استوار!
  روز و روزگارتان شاد!
  خاطرتان آرام!
  مهرتان افزون!
  پاینده و پایدار
  سرفراز و برفرار

  دوستدار همه شما
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد شما.

 3. مه مطهر

  گره های جان بر فرش صلح
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. تعبیر جالبیه.

 4. شکوراآذرخشی

  خوشا به رکاب زنانی در مسیر صلح و عشق و هنر…
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. به امید همدلی و همبستگی و روزهای خوب برای ایران و جهان.

 5. نیلوفر فریدنی

  سلام
  گره عشق می زنند بر تارو پود وجود
  دلتنگ دوستان راهنمای تور دوچرخه سواری هستیم
  یک دنیا خاطره نقش کردند بر لوح سینه هایمان در همان اقانت کوتاه
  خوشحالیم که این همت عالی ثمره ای بس پربار داشت
  عشق و تلاش این شگفتی آفرینان ستودنیست
  زنده باد
  سرفراز باشید
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. زنده باد شما و بقیه دوستان اصفهانی که گل کاشتند.

 6. سید ابوذر ساداتی

  سلام و خسته نباشید و دست مریزاد . کار بسیار عالی است ما هم در شهرمون از کنواسیون حمایت کردیم و عکسهای خوبی داریم
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. زنده باشید. شهر شما کجاست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *