عروسک تنباکویی

فعالیتی که سرکار خانم “افسانه احسانی” و همراهانش طی چند سال گذشته انجام داده‌اند، و در پی آن یک جریان هیجان انگیز و مثبت را به وجود آورده‌اند و راهبری کرده‌اند، باعث شده که بسیاری از افراد نسبت به عروسک‌های بومی ایران نگرش جدیدی داشته باشند.

باید از این گروه فعال، و همچنین پژوهشگران و متخصصان و دلسوزان دیگری که از مدت‌ها قبل به موضوع عروسک‌های بومی ایران توجه داشته‌اند قدردانی کرد و فعالیتشان را ستود.

با این مقدمه، عروسک زیر را که به عروسک تنباکویی شهرت دارد خدمتتان معرفی می‌کنم. این عکس توسط جناب آقای “مسعودی” (عضو انجمن جهرم شناسی) از یکی از روستاهای اطراف جهرم (استان فارس) گرفته شده و توسط دوست عزیزم، سرکار خانم دکتر “الهام مقصودلو راد” به دست من رسیده.

ظاهرا این عروسک جالب توجه بعد از برداشت محصول (تنباکو) برای کودکان درست می‌شود. اندازه این عروسک را با توجه به اندازه صندلی می‌توان حدس زد.

اگر در میان مشغله‌هایم فرصت کنم، به جهرم خواهم رفت تا در مورد این عروسک گزارش تهیه کنم. در نهایت امیدوارم بتوان دانش بومی این عروسک را حفظ کرد و ساخت آن را رونق بخشید.

دیدگاه ها

 1. گلاره

  🙂 سلام
  دقیقا از زمانی که با خانم احسانی عزیز آشنا شده م، حقیقتاً این عروسک ها توجهم رو جلب کرده ن؛ تا جایی که برای امتحان کلاس شما هم (سال گذشته) قصدم ارائه عروسک های محلی استان ها بود؛ (که البته به خاطر ترس انصراف دادم 😮 )

  به هر حال قدم هاتون استوار، ما هم آماده ایم برای اجرای هر آنچه در ذهن دارید. 🙂
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از محبتتان. اما میخوام بپرسم از من ترسیدید؟

 2. سیما(سلمان زاده)

  این عالیه…
  ندیده و نشنیده بودم
  حتی از اساتید عروسکها!!!
  از دوستان استان فارس در گروه ایراندوستانم حتما کسب اطلاع خ!اهم کرد
  درود
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. زنده باد.

 3. خاطره

  درود بر تو آرش عزیز

  شما شیراز اومدی ردیف کردن جهرمش با ما
  البته تصمیم گرفتم دانشجوهامو برای یه سری تحقیق دنبال این عروسک بفرستم و خبراشو بهتون میگم
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. زنده باد. خیلی خوبه.

 4. نغمه

  سلام
  چه عروسک قشنگی
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موافقم.

 5. افسانه احساني

  آقاي نورآقايي عزيز خوشحالم كه موضوع عروسكهاي بومي و جايگاه فرهنگي شون براي شما هم جذاب شده .ديروزمراسم ثبت ملي مهارت ساخت عروسكهاي دهتولوك هرمزگان و بازبازك زاگرس بود .شوق بانوان عروسك ساز و آشتي اونها با ارزشهاي فرهنگي شون از طريق احيا و بازتوليد اين هنرهاي بومي مثال زدني بود.ممنون از اين عكس جالب من عروسك تنبأ كويي نديده بودم وصف اش رو شنيده بودم اين عكس و أراده پشت اون براي معرفي اين اثر خيلي ارزشمنده.سپاس از توجه شما
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم و امیدوارم شما و دوستانتان همواره موفق و پیروز باشید.

 6. mina

  سلام…..حتما جهرم تشریف بیارین ما رو هم خبر کنین مخصوصا این روزا که فصل لیمو و خرماس…….درمورد این عروسکم از پدرم شنیدم که قبلا که کشت تنباکو در جهرم خیلی زیادتر بوده عروسک هایی کوچکتر از این از برگ تنباکو درست میکردن و در مغازه های تنباکوفروشی بنام تنباکو عروس میفروختن و چون این عروسک فقط از برگ تنباکو درست میشده و چوب نداشته کیفیت خوبی داشته و مردم برای استعمال میخریدن
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از اطلاعاتی که دادید.

 7. گلاره

  🙂 باز هم سلام
  چون اینجا از من سوال کردید، من هم همینجا جواب می دم.

  سوال شما : اما میخوام بپرسم از من ترسیدید؟

  جواب من : انقدر از جذبه شما ترس داشتم که تمام جلسات رو ته کلاس و روی زمین می نشستم. دستام یخ می کرد و تقریبا نفسم حبس می شد. تمام مدت کلاس فشارم پایین بود و تپش قلب شدیدی داشتم. فقط 5 دقیقه آخر هر کلاس رو بلند می شدم و با مانتوی خاکی روی صندلی می نشستم. اون هم تازه سرمو بالا که نمی گرفتم هیچ، پشت بچه ها پنهان می شدم که مبادا منو ببینید. :)))))) 🙂
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. خبر نداشتم که چقدر وحشتناکم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *