بازگشت به صفحه نخست

۲۸ تیر

در اتاق محل اقامتم در استکهلم نشسته ام. تازه از قدم زدن برگشته ام. به امروز و همین ساعت و مراسمی که در تهران در حال برگزاری است، می اندیشم. ساعت ۱۷:۴۱ به وقت استکهلم و ۲۰:۱۱ به وقت تهران است.

مراسم نکوداشت صد سالگی استاد منوچهر ستوده در حال برگزاری است. چند بار با برخی از دوستان تماس گرفته ام تا ببینم اوضاع از چه قرار است. دل توی دلم نیست. نمی توانم بیش از این مزاحم دوستان شوم. حتما و قطعا سرشان خیلی شلوغ است. از طرفی نمی دانم اوضاع چطور است. فقط میدانم تعداد زیادی از هموطنان به باغ نگارستان تشریف برده اند، خیلی بیشتر از آنکه انتظارش را داشتیم.

تا همین لحظه خبر دارم که صدمین درخت کاشته شده ولی هنوز از مجسمه استاد پرده برداری نشده. خبر ندارم نهایتا دوستانم چه کسانی را برای سخنرانی انتخاب کرده اند. میتوانم تصور کنم دوستانم در آن اتاق بزرگ جلسه که ظاهرا فقط ظرفیت ۱۵۰ نفر را دارد و البته تعداد مهمانان خیلی بیشتر از این است، فشار زیادی را برای خوب برگزار شدن مراسم تحمل می کنند.

راستش باور دارم که مراسم امروز اگر تا انتها خوب پیش برود، میتواند نقطه عطفی در چگونگی برگزاری مراسم یادبود بزرگان این مملکت باشد.

ویژگی های پروژه:

۱- تمام فعالیت ها داوطلبانه انجام شد.

۲- تقریبا از توانایی های کسانی که علاقمند به مشارکت بودند، به نحو مطلوبی استفاده شد.

۳- فرآیند مدیریت همه فعالیت هایی که برای پروژه انجام گرفت، روان، ساده و بدون مشکل و حاشیه انجام گرفت. درواقع پروژه مدیر نداشت، بلکه کارها توسط همگی مدیریت شد.

۴- زحمات دوستان اطلاع رسانی شد.

۵- بیشتر فعالیت هایی که طراحی شد (به غیر از شاید یک یا دو مورد) به انجام رسید و با وجود هزینه های احتمالی یا سختی کار، به فراموشی سپرده نشد.

۶- مقدار حمایت های مالی و معنوی و همچنین هزینه ها شفاف اعلام شد.

۷- یادبود فقط به سخنرانی و هدیه محدود نشد.

۸- نکوداشت تنها به یک پدیده یک روزه تبدیل نشد، بلکه فرآیندی را سپری کرد که تا قبل از روز اختتامیه نتایجی را در برداشت و قرار است ادامه داشته باشد.

۹- مراسم نکوداشت فقط به دعوت و همچنین همکاری با گروه خاصی نیانجامید. بلکه طوری طراحی شد که گروه های بیشتری بتوانند در این فعالیت مشارکت داشته باشند و در عمل حرفهای خود را به گوش دیگران برسانند.

۱۰- فکر می کنم این مراسم بیش از مراسم افتتاحیه باغ نگارستان، باعث شناخته شدن باغ نگارستان خواهد شد. این خودش در زمره ی طراحی رویدادهایی می گنجد که از لحاظ توجه به میراث فرهنگی و گردشگری قابل توجه است.

البته این پروژه دارای نواقصی هم بود و هست:

۱- پروژه موفق نشد تا هماهنگی بیشتری را میان افراد، سازمان ها و نهادها برقرار کند که البته دلایل خودش را دارد.

۲- به دلیل درخواست کمک مالی از هموطنان، تهمت های ناروایی از طرف برخی از افراد به گروه برگزار کننده مراسم زده شد که دلیلش عدم شناخت کافی از ایده و نیت برگزارکنندگان، و البته حسادت (به زعم گفتار خود استاد منوچهر ستوده) بود.

۳- برخی از دوستانی که در ابتدای فعالیت (شش ماه پیش) با ما همراه شدند، تا آخر کار نماندند.

۴- برخی دیگر از دوستان که در پروژه فعالیت کردند -با اینکه داوطلبانه آمده بودند- کارشان را به نحو مطلوب و با مسوولیت پذیری انجام ندادند.

۵- برخی از فعالیت ها بنا به ضرورت مکانی و زمانی و مالی تغییر مسیر داده شد و ایده آل نبود.

۶- بی نظمی ها و دلخوری های اندکی در روز اختتامیه مراسم (۲۸ تیر) پیش آمد.

در ادامه…

ما بر آنیم که “بنیاد ستوده” را برای ارج نهادن به میراث فرهنگی، میراث طبیعی، میراث معنوی و میراث زنده بشری تاسیس کنیم. لطفا و در صورت باور به این فعالیت ها، یاریمان کنید.

پی نوشت ۱: در این لحظه ساعت ۱۹ به وقت استکهلم و ۲۱:۳۰ به وقت تهران با “مسعود شکرنیا” صحبت کردم و او از روند برگزاری مراسم اظهار خوشحالی کرد. حالا می دانم که کدام چهره های شاخص در مراسم شرکت کرده اند، چه کسانی سخنرانی داشته اند، همچنین خبر دارم که از مجسمه رونمایی شده، کیک تولد بریده شده، اخبار مربوط به پروژه به گوش مهمانان رسیده و پذیرایی در حال انجام است.

ظاهرا مشکل فقط این است که جمعیت بسیار بیش از انتظار ما آمده و دوستانم برای پذیرایی دچار مشکل هستند.

پی نوشت ۲: احتمالا این اولین گزارش و تحلیل مراسم، و احتمالا تنها گزارش آنلاین جشن است. اینکه در مکانی نباشی و گزارش آنلاین آن مکان را بنویسی، خودش جالب است.

پی نوشت ۳:

این عکس حدود ساعت ۲۲:۰۵ به وقت ایران از طرف “مهدی مخلصی”، دوست بسیار عزیزم برایم ایمیل شد که بخشی از مراسم امروز را نشان می دهد. بنده هم این عکس را در ساعت ۲۲:۹ به وقت ایران (در زمانیکه هنوز مراسم تمام نشده) در این وبسایت قرار دادم.

img_0984

چنانچه بر روی نوشته بالا “img_0984″ کلیک کنید، قادر خواهید بود بخشی از فیلم مراسم امروز که توسط “مهدی مخلصی” گرفته شده را تماشا کنید.

و عکسهای دیگری که حد فاصل ساعت ۲۲:۱۰ تا ۲۲:۱۵ به دستم رسید و سریعا در اینجا قرار دادم. همه عکس ها از “مهدی مخلصی” است.

فریدون جنیدی، محمدرضا اصلانی، سودابه فضائلی، محمدعلی اینانلو، قباد شیوا، پیمان آسانلو (دوستی که مجسمه استاد را ساخت) در تصویر دیده می شوند.

استاد منوچهر ستوده و کیک تولد ایشان که با تصویر “قله ی برافراشته تا آسمان” دماوند تزیین شده.

همان

آقای اینانلو برای سخنرانی رفته اند پشت تریبون

پرده برداری از مجسمه استاد

۲۶ نظر در “۲۸ تیر”

 1. طاهره غفاری از لاهیجان نوشته است:

  مرسی آقای آرش … ان شاء الله تا جشن صد سالگی خود شما همینطور فعال و پرنشاط قلم بزنید …
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. محبت دارید.

 2. آناهیتا نوشته است:

  سلام همه چی عالی بود .و بهترین آن برای من زمانی بود که دکتر ستوده لبخند می زدند . امیدوارم همگی عزیزانی که در این پروژه بوده اند تشکر می کنم .دستتان درد نکند . درود بر شما
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد همه دوستان.

 3. م.معظم نوشته است:

  سلام .خسته نباشید به شما و دوستانتان . شاید اگر برنامه اینقده فشرده نبود آنطور که دوست داشتید می گذشت .ایشالا به قول خودتان این شروع و انگیزه خوبی باشه برای بقیه .موفق و شاد باشید
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از محبت و توجه شما.

 4. سعید زهری نوشته است:

  خیلی خوب برگزار شد
  ممنون از زحمات برگزار کنندگان
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خوشحالم. زنده باد تو.

 5. آرزو منفردی نوشته است:

  سلام
  راستش از وقتی که با مقوله گردشگری آشنا شدم (۴ سال پیش) تا کنون، چیزی به اندازه پروژه نکوداشت صد سالگی دکتر ستوده منو تحت تاثیر قرار نداده. از شما و دوستانتون تشکر می کنم و امیدوارم روزی برسه که از زحمات شما در مورد کارهایی که انجام دادید، قدردانی بشه. دوست دارم در مورد چیزی صحبت کنم که شاید اینجا جاش نباشه. البته باید حضوری صحبت کرد اما……اجازه میدید یه کتاب در مورد شما بنویسم؟ البته میتونم یه چیزایی رو بنویسم و نگه دارم تا چند سال اما خیلی دوست دارم خودتون در جریان باشید و احساس واقعیتون رو وارد متن کنم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از توجه و محبت شما. خانم منفردی من کسی نیستم که شما لطف کنید و در مورد من کتاب بنویسید. فکر نکنید که شکسته نفسی می کنم، نه، من به اندازه کافی مغرور هستم. اما خیلی خیلی خیلی کوچک تر از اینها هستم که بتونم این لطف شما رو بپذیرم. همیشه موفق و شاد باشید.

 6. ندا خوش عقیده نوشته است:

  درود بر شما
  خیلی خوبه که یه نفر یه موجی رو راه بندازه و آخر کار بنا به تقدیر به تماشا بشینه، الحق که موج سوار های خوبی همراهتون بودند . تبریک به شما
  اولا نامی آشنا رو آشناتر کردید.
  دوما چشم خیلی از ماها رو به گنیجینه هایی خاص روشن کردید.
  سوما خنده ای به لب استادی نشاندید که اگر ظاهرا نشان نمی دهد اما قلبا شاد و خرسند است.
  و و و
  در مورد مراسم دکتر جنیدی دو مجلد از کتاب های خودشون به دکتر هدیه دادند “زندگی و مهاجرت اریائیان” و حقوق جهان در ایران باستان”
  آقای اینانلو هم حرف همه ما را خیلی کوتاه به سمع دکتر ستوده رساند.
  بامزگی داستان هم اینجا بود که وقتی دکتر کیک تولد و تصویر روش رو دید خنده ای زیبا بر چهره شون نقش بست. و البته خودشون هم اولین کسی بودند که بعد بریده شدن کیک انگشت آغشته به کیک رو با این جمله که حالا ببینیم چی هست مزه کرد.
  جناب صدیق تعریف هم غزلی رو زمزمه کردن
  قطعا همه دوستان اتفاقات رو براتون می گن.
  جاتون واقعا خالی بود و در آخر اینکه اگر قابل باشم در ادامه راه باعث افتخار است که بر این موج سوار شم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد. خیلی خوب توضیح دادی. به امید همکاری.

 7. شادی نوشته است:

  آرش فکر می کنم تا حالا هیچ وقت، هیج جا، جات تا این اندازه خالی نبوده… مثل همیشه کاری که می خواستی رو انجام دادی.
  به امید دیدار
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قربان محبتت. به امید دیدار.

 8. مهشید نوشته است:

  سلام چقققققققققدر جایت خالی بود؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چقدر؟

 9. ماهی نوشته است:

  خدا را شکر

  شماره ۸ را خیلی دوست داشتم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خودم هم.

 10. آرزو منفردی نوشته است:

  یعنی حضوری ام نمی تونم راضیتون کنم؟ خواهش میکنم قبول کنید. من همکارتون نیستم و نسبت به بقیه دید متفاوتی دارم. در ضمن شما انسان بزرگی هستید. فکر کنید بهش. حضوری همدیگه رو میبینیم و صحبت می کنیم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. حتما صحبت می کنیم. اما میشه برای چیزهای مهمتر وقت صرف کنیم. به امید دیدار.

 11. naime نوشته است:

  man ham antooonestam basham o delam por khun o gereftast
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. متاسفم. و البته به امید دیدار.

 12. سپیده دم نوشته است:

  سلام، خواستم بگم خسته نباشین ولی انگار خدا قوت بهتره، بله نگارستان واقعا این طوری بهتر معرفی شد و مراسم بی نظیر خصوصا اینکه به قول خودتون همه مدیر برنامه بودن، در عین حال همه مهمان بودن، همه خودشون رو مسئول میدونستن، خودجوشی وصف ناپذیر سوار بر امواج عشق به میهن و احترام به ستارگان جاوید فرهنگ و ادب کشور و برق چشمان استاد. حضور انبوه جمعیت ورای تصور بو، اما جالب اینجاست که به جز نزدیکانتون که میدونستن شما سفر هستین هیچ کس نفهمید که شما حضور ندارین. اینقدر شلوغ بود که تعدادی از شاگردان و دوستدارانتون در حیاط نگارستان می گفتند چقدر شلوغه نتو نستیم آقای نور آقایی و ببینیم بریم جلو ازش تشکر کنیم. حتی وقتی دیدین ازدحام زیاده زمان پذیرایی باغ رو ترک کردن که بچه ها به مشکل بر نخورن… انگار تمام کسانی که می شناختنتون با هر نفس، هر تپش قلبشون یاب ا هر صدای دست زدنشون فریاد میزدن آرش…..، آری بودی، بیشتر از هر کس دیگری……، چقدر زیبا از تولدت صد سالگیت گفتند، کنارت میمانیم….
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. خیلی سپاسگذارم که بنده رو مورد نوازش خودتون قرار دادید. اما ما تازه اول کاریم و راه درازی در پیش داریم. موفق باشید.

 13. محمد گائینی نوشته است:

  درووود آرش عزیز
  چیزی که مشخصه این که جای تو به عنوان کسی که همه رو به حرکت انداختی و این کار بزرگ رو به انجام رسوندی بسیار خالی بود
  حضور دوستداران استاد ستوده بسیار فراتر از انتظار بود
  این که یه روز جمعه این جمع سفر رو و مسافربر تو تهران بند بشن یعنی یه دلیلی مهم و بزرگ وجود داشته و اون کسی جز دکتر ستوده نبوده
  یه خسته نباشید اساسی هم می گم به همه اون هایی که زحمت کار اجرایی مراسم رو کشیدند به خصوص خانواده پرویز عزیز و علی رضای نازنین
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. دوستی تو و پرویز و علیرضا و مینا و … برای من خیلی غنیمته. هستی که کارهای بهتر و بزرگتر انجام بدیم؟

 14. رامین پاک نژاد نوشته است:

  آرش عزیز
  مراسم با توجه به داوطلبانه ، خودجوش و مردمی بوده مراسم می توان گفت مراسم خیلی خوب و محترمانه ای برگزار شد. حواشی دیگر در مراسم های بزرگ تر از این هم با بودجه های آنچنانی وجود دارد. جایتان سبز بود
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله، میدانم. با این حال، ما هر روز باید بهتر بشیم. ایران مشکل زیاد داره و ما باید درستش کنیم.

 15. پریسا .ب. نوشته است:

  سلام ،

  مراسم عالی بود ، استاد چقدر قوی صحبت می کردند ………. و البته بسیار خوش خنده هستند ( با دیدن کلیپ متوجه شدم )

  خدا رو شکر جمعیت زیادی برای مراسم آمده بودند و همین باعث شد به غیر از دو یا سه بار بیشتر نتونم چهره استاد رو ببینم ، کاش همزمان که ایشون صحبت می کردند ، چهره ایشون در مانیتوری که در سالن بود ، نشون داده می شد ( همین طور زمان برش کیک ) ، به هر حال مهم اینکه ایشون بودند و امیدوارم سال های سال از وجودشون بهره مند باشیم .

  از تمامی بزرگوارانی که برای این مراسم زحمت کشیدند و البته شما ، سپاسگزارم .
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. از کمبود مراسم عذرخواهی میکنم. امیدوارم همیشه موفق باشید.

 16. پرویز شجاعی پارسا نوشته است:

  سلام آرش عزیز
  ساعت ۷ صبح به اتفاق دکتر ستوده و خانم مومنی و حسین جندقی از تهران خارج شدیم و ساعت ۱۲ با حسین به تهران رسیدیم
  در طول مسیر صحبتهای زیادی کردیم و حسین فیلم های خوبی گرفت . در مجموع دکتر بسیار از برپایی جشن تولد یکصدسالگیشان راضی بود و چندین بار آفرین گفت و اینکه گفت : دیگه میخواستید چکار کنید . شما همه کار کرده بودید و بسیار عالی بود . خدا را شاکرم که این پروژه با همکاری و همیاری همه دوستان سفر و راهنمایان گردشگری به نحو مطلوبی به خاطره ای خوش برای همه به پایان رسید و امیدوارم که این چنین حرکتهای زیبا برای دیگر بزرگان این مرز پر گهر انجام گیرد .
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد.

 17. ♥☆ЯдНд☆♥ نوشته است:

  زنده باد استاد ستوده
  ایشالا جشن صد سالگی شما …
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. شما لطف داری.

 18. نگار نوشته است:

  سلام و خسته نباشید.
  خیلی خوشحالم که دیروز از طریق آقای اینانلو به این مراسم دعوت شدم… راستش هر وقت از جلوی باغ نگارستان رد میشدم، خیلی دوست داشتم که داخل باغ و ببینم… فرصت خیلی خوبی بود. مراسم خیلی خوب و شلوغ و در گرمای وحشتناک برگزار شد، متاسفانه نتونستم کامل برنامه رو دنبال کنم چون مجبور میشدم برای نفس تازه کردن به محوطه برم… اما روی هم رفته فضا خیلی خوب بود… کاش از این برنامه ها همیشه باشه….
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. امیدواریم باز تکرار کنیم. موفق باشید.

 19. مسعود شکرنیا نوشته است:

  درود آرش جان
  بیش از پیش بینی بودن جمعیت، درست است که کار را سخت کرد و گرما حضار و میزبانان را آزار داد، اما حضور آن همه علاقمند، بسیار جای خوشحالی و انرژی بخش بود. ضمن اینکه به ما ثابت شد که حتی با وجود گرما و کمبود جا، اگر برنامه پربار باشد، علاقمندان حضور پیدا می کنند.
  معتقدم، راه فرهنگ سازی همین است؛ تلاش سخت، پیگیری، همکاری، دوستی و تداوم. این پروژه هم به دلیل داوطلبانه بودن، خوب و پرشور برگزار شد؛ هیچ چیز تکلیف نبود، بلکه از روی علاقه بود.
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از تو به خاطر همه چیز.

 20. نازنین نوشته است:

  خرم آن روز که مردم بسپارند به یاد.
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بله، واقعا.

 21. م.الف.گندم نوشته است:

  هرگز حضور حاضر و غایب شنیده ای

  من در میان جمع و دلم جای دیگرست

  فکر کنم این شعر را خیلی با خودتان زمزمه کردید…
  و این می شود که شما ۲۸ تیر استکهلم نبودید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. جالب بود. سپاس.

 22. RAoof نوشته است:

  آرش
  یار خوب
  بسیار متاسفم که امکان حضور و همراهی ، چه در برگذاری و چه حتی بعنوان شرکت کننده در مراسم را نیافتم … که خود حدیثش را میدانی.

  از این که بگذریم درود و سپاس فراوان بر تو و تمامی کسانی که در انجام چنین رخدادی کوشیدند را بر خودم واجب می دانم .
  مرد خوب
  از این رخداد بازآموختم که :- معنای مدیریت مشارکتی در عمل و اقدام چیست
  بازآموختم که : بلند همتی و مشارکت ،آیینی است که همراهان وفادار و خود انگیخته می خواهد
  دیدم که : بستری فراهم شد که هر کس به قدر وسعت و همت خویش ، امکان همکاری و هم افزایی را با خود و دیگران به اشتراک گذارد…
  بازآموختم که : ما نیز توان مدیریت و راهبری چنین کارستانی را با کمترین امکانات و با چنین محتوایی را داریم …
  آموختم که : بستری آفریدی که همراهان در هیچ مدرسه و کارگاه و دانشگاهی امکان تجربه اش هم ندارند …
  خیال کردم که : ستودنی هایی چون ستوده ، چنان سرشار زیسته و از خود محتوا به یادگار گذاشته اند که حتی اگر این نکوداشت نیز برگذار نمی شد ، بر ادب مقامشان گردی نیز نمی نشست . ولی با این اقدام چه فرصتی آفریده شد ؟
  اینکه جوانان و پیران همراه این رخداد ،تجربه نادر با هم بودگی را زیست کنند، اینکه ببینند چه کیفیتی فارغ از هر قیل و قال را خودجوش سامان دهند ، اینکه تجلی احترام و ادب را ابتدا در خود و سپس در ادای آن به استاد ستوده نظاره گر باشند… دست مریزاد که امکان انباشت چنین سرمایه اجتماعی را که در این روزگاران قحطی نایاب است را فراهم دیدی .
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. رئوف عزیز و مهربان، سپاس از محبتت. همیشه خوبی.

 23. الهام... نوشته است:

  تبریک…
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

 24. م.الف.گندم نوشته است:

  سلام میشه یکی از عکس های اینجا را بردارم البته به همین وبلاگ لینکش می کنم
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. استفاده از مطالب این سایت برای همه آزاد است.

 25. مهتاب نوشته است:

  سلام جناب نورآقایی. من نمیدونم چی بگم و چطور احساساتمو بیان کنم فقط میتونم بگم از اینکه هنوز تو مملکتم افرادی مثل دکترستوده، جنابعالی و همه عزیزانی که این کار فرهنگی قشنگ رو به انجام رسوندند، وجود دارند به خودم میبالم. درسته که من به دلیل شرایط خاص خودم فقط از دور نظاره گر برنامه ها بودم ولی هیجان غیرقابل وصفی داشتم و در تمام لحظات برگزاری جشن دلم برای حضور در باغ نگارستان میتپید. امیدوارم روزی هم این اتفاق درمورد شما و همه دوستان دست اندرکار این برنامه بیفته.
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان توجه و محبت شما. سپاسگزارم.

 26. mahnaz نوشته است:

  DAST MARIZAAD .THANKSSSSSSSSSSSSSA LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOT
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس.

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های روبرو را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word