دَرهَم

– کارهایم را انجام داده ام. چند ساعت دیگر به فرودگاه می روم. روز سیزدهم فروردین برمی گردم.

– امروز عصر با آقای دهباشی صحبت می کردم، گقت ازدواج نکن.

– بخش وسیعی از دغدغه هایم را به موضوع “گردشگری ادبی” اختصاص داده ام. بنابراین همه ی ایده هایم را یادداشت و کتاب های مربوط را جمع آوری می کنم. در این راستا به موضوعات ادبیات، شناخت اسطوره ها، جامع الحکایات، گوسان پارسی، سمک عیار و … می اندیشم. همچنین به ادبیات مشترک میان ایران و کشورهایی فکر می کنم که بتوان با توجه به آن ها مسیرهایی را برای گردشگری ادبی مشترک طراحی کرد.

دیدگاه ها

 1. حسن

  سلام
  شعر و ادب فارسی در ازبکستان -خصوصا سمرقند وبخارا- رونق فراوان دارد ،در یرخی موارد شاید بیشتر و علاقهمندانه تر از ما آن را دنبال می کنند . از نظر گردشگری نیز جاذبه های منحصر به فردی برای ایرانیان دارند .عرصه خوبی برای کمک به تحقق ایده شماست . اگر فرصت داشتید انشا اله بعد از سفرتان مطالبی در این خصوص خدمتتان خواهم گفت!
  سپاس
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بسیار مشتاقم برای این موضوع.

 2. آرزو منفردی

  سلام
  لطفا قبل از هر چیز جسارت منو ببخشید.این که میدونید از زندگی چی میخواین وبراش برنامه دارید قابل تحسینه.مقاله ای رو از یکی از ژورنالهای معروف امریکا خوندم که خلاصش اینه:همه افراد در دهه 20 زندگیشون اگه تحصیلاتشون رو انجام بدن شغل دلخواهشون رو داشته باشن وازدواج کنند و خوشبخت هم بشن بازهم اینا رو درک نمیکنن.در دهه 30 همه چه اونایی که این مراحل رو گذروندن ویا نگذروندن متفکر میشن که آیا کاراشون درست بوده یا نه یا اینکه میخوان با زندگیشون چکار کنن.در دهه 40 افراد شکوفا میشن و تمامی اهدافشون رو عملی میکنن.لطفا به این سه دهه خوب فکر کنید.با این مقدمه میخواستم بگم که اتفاقا برای شما خیلی خوبه که ازدواج کنید.شما به یک همسر و همراه احتیاج دارید تا بتونید کارای بزرگتون رو انجام بدید.از اینها گذشته برعکس ظاهر جدیتون من همیشه شما رو یه آدم مهربون وخیلی پر احساس دیدم وچرا که نه.مطمئن باشیداین دو مسئله (کار و ازدواج) هیچ تضادی با هم ندارن و با احترام به اقای دهباشی حتی به چیزی که گفته فکر هم نکنید.شاید بد نباشه نظر آقای اصلانی و خانم فضائلی روهم بدونید.بازم منو ببخشید هم به خاطر جسارتی که کردم هم به خاطر طولانی بودن متن. سال نو مبارک وسفر خوبی داشته باشید.
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما. سال نوی شما هم مبارکباد.

 3. محمد کاظم حلاجی ثانی , ملودی حجتی

  سلام آرش جان. سفر خوبی را داشته باشی. سال نو پیشاپیش مبارک. دوست دارم.
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام مَرد. ارادتمند خودت و همسرت هستم. به امید دیدار دوباره. سال نوی شما هم مبارک باد.

 4. سرو ناز

  با سلام , از مطالب خوبتون سپاسگذارم , آقای نوررآقایی به نظرم حرف آقای دهباشی رو گوش نکنید, و هر موقع کسی رو دوست داشتید و یقین داشتید اون شخص شما , افکار و اعمالتون رو دوست داره حتمأ ازدواج کنید.با ارزوی ۱۲ ماه شادی ۵۲ هفته خنده ۳۶۵ روز سلامتی ۸۷۶۰ساعت عشق ۵۲۵۶۰۰دقیقه برکت ۳۱۵۳۰۰ثانیه دوستی سال نو پیشاپیش بر شما مبارک
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از الطاف شما. سال نو مبارک باد.

 5. مه مطهر

  توصیه خوبی نیست برای پختگی و برای کمال هم باید ازدواج کرد هم بچه دار شد و هم بسیار سفر کرد. تو فقط یک سوم راه را رفته ای !
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. به قول اون عارف، ما اون یک سوم راه رو هم نرفته ایم. اما خوشحالم که ابن سینا و میکل آنژ و داوینچی و صادق هدایت و … هم فقط یک سوم راه رو طی کردند. مهسا بی خیال این کلیشه ها شو.

 6. سفرنویس

  سلام و درود
  می دانم که می دانید من متاهل هستم و یک دختر دارم و تمام زندگیم دختر و همسرم هستند و عاشقانه دوستشان دارم ، همسرم هم با تمام وجود برای سفرهایم ، همراه و همسفر من است اما …. توصیه میکنم ازدواج نکنید!!!!!!!!!!!!!!!!
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. چَشم.

 7. ساغر

  سلام استاد عزیز
  راست می گه آقای دهباشی زن همش دردسره .. زنا خودشون نمی دونن از زندگی چی می خوان شما رو هم از اهداف والاتون گمراه می کنن!!!! ….. یا اصولا چند تا آقای متفکر و اهل قلم رو میشناسین که زنش باهاش به مدت طولانی زندگی کرده باشه؟ ( بگما هیچ کی نمی تونه باهاشون زندگی کنه!!!) 🙂
  استاد عیدتون مبارک سفر خیلی خیلی خوش بگذره …. قسمت بشه تو سال جدید همسفر شما بشیم!
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام ساغر. عید تو هم مبارک و به امید دیدار.

 8. بی تا

  زنا نمی دونن از زندگی چی می خوان! شما خودتون نمی دونید یا همه نمی دونن! لطفا کمی فکر کنید بعد بنویسید. اهداف والا. تعجب می کنم شما به کسی بند هستید یعنی خودتان نمی توانید اهداف والا داشته باشید؟!سال نو شما مبارک
  ……………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سال نو شما هم مبارکباد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *