روز جهانی گردشگری در سال 2011

در سومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در سپتامبر 1979 در “تورمولینوس” اسپانیا تصمیم گرفته شد تا در سال 1980 روزی به عنوان “روز جهانی گردشگری” در نظر گرفته شود.
این روز منتخب، با نقطه عطف مهمی در تاریخ گردشگری جهانی یعنی سالگرد تصویب مصوبات سازمان جهانی گردشگری در تاریخ 27 سپتامبر 1970 مصادف شد. در پی همین تصمیم از سال 1980 میلادی تاکنون، کشورهای عضو سازمان جهانی جهانگردی روز 27 سپتامبر را با اجرای برنامه‌های ویژه‌ای گرامی می‌دارند و علاوه بر آن موضوع یا درواقع شعاری را برای تمرکز کشورهای عضو مطرح می‎سازند. مضمون رویدادها و شعار روز جهانی گردشگری در مجمع عمومی و بنا به توصیه شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری مشخص می‌شود. ‌

همان‎طور که گفته شد سازمان جهانی گردشگری از سال 1980 میلادی هر ساله یک موضوع (Theme) را انتخاب می‎کند تا کشورهای عضو، برنامه‎های فرهنگی – گردشگری خود را با آن منطبق سازند. به طور مثال شعارهای سازمان جهانی گردشگری در دهه‌ی اول قرن 21 عبارتند از:
2000 – فن‌آوری و طبیعت: دو چالش گردشگری در آغاز قرن 21
2001 – گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی میان تمدن‌ها
2002 – اکوتوریسم و توسعه پایدار
2003 – گردشگری: نیروی محرکه برای کاهش فقر، اشتغالزایی، هماهنگی اجتماعی
2004 – ورزش و گردشگری: دو نیروی زنده برای برای درک متقابل فرهنگ و توسعه جوامع
2005 – سفر و حمل و نقل: از تخیل ژول ورن تا واقعیت قرن 21
2006 – گردشگری غنا می‌بخشد.
2007 – گردشگری درها را به روی زنان می‌گشاید.
2008 – گردشگری در پاسخ به چالش آب و هوا و گرم شدن زمین
2009 – گردشگری: تجلیل از تنوع
2010 – گردشگری و تنوع زیستی

برای سال 2011 سازمان جهانی گردشگری موضوع  Linking Culture به معنای “پیوند دهنده فرهنگ‎ها” را انتخاب کرده است. اگر به شعارهای UNWTO (سازمان جهانی گردشگری) در این 32 سال نظری بیفکنیم، متوجه می‎شویم که موضوع فرهنگ و ارتباط میان فرهنگ‎ها موضوعی است که همیشه مد نظر این سازمان قرار داشته و در سال‎های قبل هم با واژه‎های دیگری بیان شده است.
به طور مثال در سال 1980 از mutual understanding (درک متقابل، منظور درک متقابل فرهنگ‎هاست)، در سال 1984 از international understanding (درک بین‎المللی)، در سال 2001 از dialogue among civilizations (گفتگوی میان تمدن‎ها) و دومرتبه در سال 2004 از mutual understanding (درک متقابل) صحبت شده است.

طالب رفاهی، دبير كل سازمان جهاني گردشگری در رابطه با شعار سال 2011 اظهار کرده است که: “اين شعار فرصتي را براي برجسته ‌كردن نقش صنعت گردشگري در تجميع فرهنگ‌هاي مختلف جهان در كنار يكديگر و ارتقا فهم جهاني به كمك گردشگري به وجود مي‎آورد.
اين عنوان، ميليون‌ها نفر را از جاي ‌جاي جهان با فرهنگ‌هاي مختلف به حركت درخواهد آورد و اين حركت كه ميان مردماني با مسلك و مرام گوناگون آغاز خواهد شد، فرصتي مناسب را براي گسترش احترام، تحمل و فهم دوسويه به وجود خواهد آورد.
براساس آمار سازمان جهاني جهانگردي، در سال 2010 ميلادي، بيش از 940 ميليون گردشگر به نقاط مختلف جهان مسافرت كردند و با ميراث ملموس و ناملموس كشورهاي مختلف آشنا شدند.”
وي با بيان اينكه فرهنگ از گرانبهاترين دارايي‌هاي بشر است كه بايد به دقت محافظت شود، خاطرنشان كرد: “نام امسال روز جهاني گردشگري براي محافظت و اعتلاي ارزش‌هاي فرهنگي جهان براي نسل‌هاي آينده انتخاب شده است.”

هر ساله یک شهر از یک کشور میزبان نشست سازمان جهانی گردشگری در روز جهانی گردشگری می‎شود. ایران نیز در سال 2001 میزبان بود. امسال شهر آسوان از کشور مصر به عنوان ميزبان رسمي مراسم روز جهاني گردشگری انتخاب شده است.
فعاليت‎هاي سازمان جهانی گردشگری در شهر آسوان شامل گردهمايي نمايندگان و فعالان پيشرو بخش‎هاي دولتي و خصوصي و سرمايه‎گذاران و نيز نمايندگان برتر محافل آکادميک و اصحاب رسانه خواهد بود که مساله نقش و اهميت گردشگری را در ايجاد و درک متقابل، احترام و تساهل فرهنگي در سرتاسر جهان مورد بحث و بررسي قرار مي‎دهند و راهکارهاي مناسب را عرضه مي‎کنند.

آرش نورآقایی

دیدگاه ها

 1. amir

  salam o dorod
  kheili ali bod arash jan
  emsal ke dir shod
  shyad sale bad ghesmat shod sherkat kardim
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به امید دیدار

 2. حسین

  سلام استاد.به امید روزی که ایران هم جایگاه واقعیشو تو گردشگری بدست بیاره.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. امیدواریم.

 3. سمیه

  سلام
  پیوند فرهنگ ها که شعار جهانی سال 2011 است دقیقا یکی از اهداف حفظ میراث های معنوی است
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. جالبه. سپاس از تو.

 4. آسیه

  سلام
  به امید آن روزی که مردم و دولت ما فرهنگ میهمان نوازیشان رابه مردم جهان ثابت کنندواز تهمت صهیونیسم بودن رها شویم وتهمت زنندگان را هم شرمنده کنیم….. به امید خدا آن روز نزدیک است.
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. تهمت صهیونیسم بودن؟ نمی فهمم؟

 5. مريم

  سلام

  linking cultures به خاطر استفاده از ing به معناي پيونددهنده فرهنگها بايد باشد
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بله قربان.

 6. غلام محبی

  آقای نور آقایی باسلام

  نظر کارشناسی و مطالعه خوبی در زمینه گردشگری دارید امیدوارم بنده هم بعنوان یک ایرانی وطن دوست با کمک اساتیدی مثل شما در جهت پیشرفت کشور عزیزمان بتوانم اقدام اثر بخشی داشته باشم.
  بنده رئیس گروه گردشگری سازمان توسعه تجارت ایران هستم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از شما و به امید دیدار.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *