اطلاعات سفر به ایتالیا

نام کشور:  ایتالیا 
موقعیت کشور:  جنوب اروپای مرکزی 
موقعیت جغرافیایی:  شبه جزیره 
همسایگان:  فرانسه، سویس، اتریش و اسلوونی 
جمعیت:  ٦٠٫٤١٨٫٧١
دین:  کاتولیک 
مساحت:  ٣٠١٫٣٣٨ کیلومتر مربع
فاصله از ایران:  3415 کیلومتر 
واحد پول:  یورو
آب و هوا:  مدیترانه‌ای 
پیش شماره:  ٣٩ 
زمان محلی:  دو ساعت و نیم عقب‌تر از ایران 
ولتاژ برق:  230 ولت
قرارداد Roaming با ایرانسل دارد:  http://www.irancell.ir/Layer3/?id=409
قرارداد Roaming با همراه اول دارد:  http://www.mci.ir/web/guest/252

منبع: www.zoraq.com

ایتالیا
ایتالیا که نام رسمی‌اش جمهوری ایتالیایی است، در جنوب اروپای مرکزی قرار گرفته. این کشور از شمال با فرانسه، سویس، اتریش و اسلوونی- در امتداد کوه‌های آلپ- همسایه است و تا جنوب، به صورت شبه‌جزیره کشیده شده است. ایتالیا بزرگ‌ترین جزیره‌های دریای مدیترانه- سیسیل و ساردنیا- و جزیره‌های کوچک‌تری را هم در بر می‌گیرد و دو کشور سان‌مارینو و واتیکان هم درش قرار گرفته‌اند؛ آب و هوای معتدل فصلی دارد و با جمعیت ٦٠ میلیونی خود، ششمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست‌وسومین کشور پرجمعیت جهان به شمار می‌رود.
پایتخت ایتالیا، رم است که مدت‌ها مرکز سیاسی تمدن غربی و پایتخت امپراتوری روم به شمار می‌رفت. بعد از فروپاشی امپراتوری روم، ایتالیا بارها مورد تاراج قرار گرفت، با این حال بعدها رنسانس آن‌جا متولد شد. در پی دوران پیدایش دوباره (Risorgimento)، استان‌های ایتالیا در ١٨٦١ با هم یکی شدند و کشور ایتالیا را تشکیل دادند. طی دو دهه‌ی آخر قرن نوزدهم، ایتالیا با تسلط بر لیبی، اریتره، سومالی، اتیوپی، آلبانی، رودس و دوازده جزیره امپراتوری‌ مستعمراتی‌ای تشکیل داد که در تیانجین چین هم یک امتیاز انحصاری داشت.
ایتالیای مدرن امروز، جمهوری دموکراتیک دارد و در صف ٨ کشور صنعتی جهان قرار گرفته. سطح زندگی در ایتالیا در حد استاندارد بالا قرار دارد و از لحاظ کیفیت زندگی، جزء فهرست ١٠ کشور برتر جهان است. این کشور، یکی از اعضای اتحادیه‌ی اروپاست و در گروه ٨، گروه ٢٠ و ناتو عضویت دارد. ایتالیا همچنین عضو سازمان همکاری و گسترش اقتصادی، سازمان تجارت جهانی، کنسول اروپا، اتحادیه‌ی اروپای غربی و سازمان ملل است؛ از لحاظ بودجه‌ی دفاع جهانی، در رده‌ی نهم بوده و بخشی از تسلیحات اتمی ناتو را در اختیار دارد.
در واقع، ایتالیا نقش بزرگی در ارتش اروپایی و جهانی دارد. این کشور قدرت‌مند، از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، در کنار کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان و روسیه قرار می‌گیرد. در آخر باید به این نکته اشاره کرد که ایتالیا سطح سواد بالایی دارد.

…………………………………………………………………

بهترین وقت سفر
آب و هوای ایتالیا مثل سایر کشورهای مدیترانه‌ای است. تابستان‌هایش گرم و خشک‌اند و ژوییه (تیر)، گرم‌ترین ماه سال است. شمال کشور، زمستان‌های سردی دارد که اغلب با برف همراه‌اند؛ بر خلاف زمستان‌های ملایمی که جنوب می‌گذراند. برخی مناطق جنوبی، در تمام فصل بارش، رنگ باران را نمی‌بینند. رشته‌کوه‌های ایتالیا، تاثیر مهمی بر آب و هوا می‌گذارند، بنابراین با سفر از این شهر به آن شهر، ممکن است آب و هوای مختلفی را تجربه کنید. اما کی به آن‌جا برویم؟
یک جواب بی‌درنگ برای این سوال هست: هر وقتی که شد! اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، بهترین زمان سفر، بین آوریل تا ژوئن (اواسط فروردین تا اواخر خرداد) است. آن موقع هوا آفتابی است، بدون این که زیادی گرم باشد. دور و بر شهرها پر از گل‌های بهاری است و توریست‌های تابستانی هنوز به آن‌جا سرازیر نشده‌اند. در ماه‌های ژوییه و آگوست (تیر و مرداد) بیشتر ایتالیایی‌ها به جاده می‌زنند. در این دو ماه سعی کنید به آن‌جا نروید، چون هوا داغ، قیمت‌ها بالا و کشور در حال کباب شدن است.
می‌گویند ایتالیا سرزمین ابدی آفتاب مدیترانه‌ای ‌است. خوب، این را زیاد راست نمی‌گویند! در کوه‌های آلپ زمستان‌ها طولانی و شدیدند، اولین برف در ماه نوامبر (آبان) می‌بارد و یخبندان ماه ژوئن (خرداد) هم زیاد غیر معمول نیست. فصل اسکی که بشود، حوالی آلپ قیمت‌ها بالا می‌رود. البته کوه‌ها تا حدی ناحیه‌ی لومباردی را از زمستان‌های سخت اروپای شمالی حفظ می‌کنند، اما ابر و باران آن دور و برها زیاد پیدا می‌شوند، آن‌قدری که می‌گویند میلان، لندن ِ ایتالیاست.
در عوض، فلورانس در دره‌ای بین تپه‌های فراوان قرار گرفته که باعث می‌شود گرمای تابستان‌هایش عین آتش جهنم باشد. رم، تابستان گرم و زمستان معتدل دارد. این وضع آب و هوا تا جنوب هم ادامه دارد: در سیسیلی و ساردنیا زمستان‌ها زیادی معتدل‌اند و تابستان‌ها گرم و خشک و طولانی.

………………………………………………………………………

جشن‌ها و جشنواره‌ها

فوریه- آوریل
جشن سنتاگاتا (٣ تا ٥ فوریه):
یک میلیون کاتانیایی به همراه گردشگران، جعبه‌ی اشیای متبرکه‌ی نقره‌ای را دنبال می‌کنند.

ساگرا دل ماندورلو این فیوره (نخستین یکشنبه‌ی فوریه):
جشنواره‌ی شکوفه‌های بادام، جشنواره‌ای مردمی است که در آگریجنتو و در هوای آزاد به همراه موزیک و نمایش برگزار می‌شود. ساسارتیلیا (یکشنبه و سه‌شنبه‌ی پیش از ماه روزه):
نام جشنهایی است که در اوریستانو برگزار می‌شود. در این جشن، مسابقه‌ای با اسب‌سواران لباس مبدل پوشیده برگزار می‌شود.

اسکوپیو دل کارو (یکشنبه‌ی عید پاک):
آتش‌بازی‌هایی در میدان دوئوموی فلورانس برگزار می‌شود.

مه
جشن سنت‌ِفیزیو (١ مه):
نقش برجسته‌ای از پشتیبان ساردینیا، در سرتاسر کالیاری نمایش داده می‌شود.

جشن سن نیکولا (حدود ٧ تا ٩ مه):
در این جشن، پیکره‌ای از مقدس باری را در دریا می‌چرخانند.

پروچسیونه دی سرپاری (نخستین پنجشنبه‌ی مه):
این جشن، با گرداندن پیکره‌ای از دومینیک مقدس در کوکولو برگزار می‌شود.

جشن سن جنارو (نخستین یکشنبه‌ی مه، ١٩ سپتامبر و ١٦ دسامبر):
هواداران باایمان، در کلیسای جامع ناپل جمع می‌شوند، تا در آنجا به انتظار آغشتن خود به خون سن جنارو بنشینند.

کورسا دی چری (١٥ مه):
سه تیم، با چرو (ستون چوبی سنگینی، که پیکره‌ی یکی از مقدسان رقیب بر سر آن قرار گرفته) را در خیابانهای گوبیو ، به یاد سنتوبالدو ، پشتیبان شهر، با هم مسابقه می‌دهند.

کاوالکاتا ساردا (دومین تا واپسین یکشنبه‌ی مه):
صدها تن ساردنیایی، با جامه‌های رنگارنگ سنتی، در ساساری جمع می‌شوند تا سالگرد پیروزی‌شان در سال ١٠٠٠ میلادی بر ساراسن‌ها را جشن بگیرند.

پالیو دلا بالسترا (واپسین یکشنبه‌ی مه):
مسابقه‌ی کمان پولادی در گوبیو برگزار می‌شود. مردان گوبیو و سانسپولکرو ، با جامه‌های و جنگ‌ابزار قدیمی به میدان می‌آیند.

چیکلو دی اسپتاکولی کلاسیچی (اواسط مه تا اواسط ژوئن):
برای برگزاری این جشنواره‌ی یونانی، سنگهایی باستانی از سیراکوز آورده می‌شود، تا یاد آمفی‌تاتر سده‌ی پنجم حفظ شود.

ژوئن
جوکو دل پونته (واپسین یکشنبه‌ی ژوئن):
دو گروه، با جامه‌هایی قدیمی برای رسیدن به پل متسو در پیزا که به نام پل بازی مشهور است، با هم مسابقه می‌دهند.

اینفیوراتا (٢١ ژوئن):
به مناسبت جشن کورپوس دومینی ، در چند شهر (شامل بولسنا و جنتسانو نزدیک رم، اسپلو در اومبریا و نوتو در سیسیل) خیابانها را با گل تزیین می‌کنند.

جشن سن جووانی (٢٤ ژوئن):
به همراه مسابقات کالچوستوریکو ، یک مدل فوتبال قدیمی، در میدان سنتا کروچه ‌ی فلورانس برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی دوئه موندی (اواخر ژوئن تا اواسط ژوییه):
جشنواره‌ی دو جهان، نام رویدادهایی هنری چون موزیک، تاتر، رقص و… که در اسپولتو برگزار می‌شود، است.

ژوییه
ایل پایو ( ٢ژوییه):
مسابقه‌ی خطرناک اسب‌سواری بدون زین با جامه‌ی سنتی در میدان سینا برگزار می‌شود.

اردیا (٦ و ٧ ژوییه):
این جشن که خطرناکتر از جشن پالیو است، همان اسب‌سواری یاد شده، ولی این بار به همراه تیراندازی است و در سدیلو به یاد پیروزی امپراتور رمی کنستانتین بر ماکسنتیوس در ٣١٢ میلادی برگزار می‌شود.

کویینتانا (دومین شنبه‌ی ژوییه و نخستین یکشنبه‌ی آگوست):
صدها تن از مردم با جامه‌ی سده‌ی پانزدهمی، در یک دوره مسابقه در اسکولی پیچنو شرکت می‌کنند.

جشن ردنتوره ( سومین هفته‌ی ژوییه):
یکی از پرطرف‌دارترین جشنواره‌های ونیز است، که با آتش‌بازی‌هایی بر بالای سن مارکو همراه است. یک پل شناور به منظور ارتباط کلیسای ردنتوره در جودکا با بقیه‌ی ونیز ساخته شده است.

تائورمینا ارته (ژوییه و آگوست):
فیلم‌ها، تئاتر و کنسرت‌هایی از فهرست جهانی، تائورمینا را به ستاره‌ی تابستانی سیسیل، تبدیل می‌سازد.

آگوست
ای کندلیری (١٤ آگوست):
در ساساری، مردم با جامه‌های قدیمی به میدان می‌آیند و شمع‌دانهای چوبی بسیار سنگین را در سرتاسر شهر می‌گردانند.

ایل پالیو (١٦ آگوست):
تکرار همان مسابقه‌ی اسب سواری معروف در سیناست.

جشن ردنتوره (٢٨ و ٢٩ آگوست):
این جشنواره‌ی مردمی، با شرکت هزاران تن از مردمان جزیره، با جامه‌هایی سنتی در نوئورو برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی جهانی فیلم ونیز (اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر):
نمایش سینمای ونیز، در لیدو برگزار می‌شود.

سپتامبر
پالیو دلا بالسترا (نخستین یکشنبه‌ی سپتامبر):
سنسپولکرو در استان توسکانی، میزبان مسابقه‌های کمان پولادی از بازیکنان گوبیو می‌شود.

رگاتاستوریکا (نخستین یکشنبه‌ی سپتامبر):
مسابقه‌ی کرجی‌رانی تاریخی، با قایق‌های گوندولا و دیگر قایق‌های مسابقه، در آبراه بزرگ ونیز برگزار می‌شود.

اکتبر
سالونه اینترناتسیوناله دل گوستو (یک سال در میان هر اکتبر):
سالهای سال است، که غذاهای خانگی در تورینو درست می‌کنند.

نوامبر
جشن مادونا دلا سلوته (٢١ نوامبر):
برای سپاسگزاری از رهایی بیماری طاعون در سال ١٦٣٠ میلادی، در کلیسای سنتا ماریا دلا سلوته برگزار می‌شود.

دسامبر
ناتاله :
هفته‌های پیش از کریسمس، همراه با رویدادهای مذهبی بسیاری است. بسیاری از کلیساها، صحنه‌هایی از تولد مسیح را درست می‌کنند، که به آن، پرزپی گفته می‌شود و این رویدادها، به ویژه در ناپل شهرت دارد.

…………………………………………………………………

غذا و باقی قضایا
غذاهای ایتالیایی که در خود ایتالیا سرو می‌شود، با آن چیزی که در امریکا و اروپای غربی به اسم غذای ایتالیایی به خورد مردم داده می‌شود، خیلی فرق دارد. غذاهای ایتالیایی از متنوع‌ترین غذاهای جهان هستند و به هر ناحیه، شهر یا حتی روستا هم که سفر کنید، غذاهای خاص خود را دارند. این مسئله به جغرافیای ایتالیا هم برمی‌گردد که شبه جزیره‌ی دراز و باریکی است که از خاک اروپا در دریای مدیترانه پیش رفته است، به‌اضافه‌ی دو جزیره‌ی سیسیل و ساردنیا که در طرف جنوب و غرب آن قرار دارند. داخل شبه جزیره و شمال آن کوهستانی است و چون در گذشته ارتباط مناطق شمالی و کوهستانی با دو نوار ساحلی امکان‌پذیر نبوده، فرهنگ سرزمین ایتالیا از زمان‌های کهن، به دو شاخه‌ی شمالی و جنوبی و برّی و بحری تقسیم شده است.
سواحل جنوبی شبه جزیره را در زمان‌های کهن، مهاجران و مستعمره‌نشینان یونانی آباد کردند که دریانورد و ماهی‌خوار بودند و با خورد و خوراک اقوام شرقی‌تر، به‌خصوص ایرانیان هم کمابیش آشنایی داشتند. مردم سواحل جنوب از زمان یونانیان تا امروز، طبعاً خورد و خوراک خود را از دریا –آدریاتیک در شرق و مدیترانه در غرب- به دست می‌آورده‌اند. از لحاظ این مردم، هر چه از دریا گرفته شود خوردنی است. از این روست که ماهی، و میوه‌های دریا به‌طور کلی در آشپزی جنوب ایتالیا نقش مهمی بسیار دارد، به طوری که حتی به بسیاری از سالادها و غذاهای غیردریایی هم اندکی ساردین یا ماهی مُتوی تازه یا شور اضافه می‌کنند.
در مقابل، بومیان ناحیه‌ی شمالی ایتالیا که در گذشته اترودیا نامیده می‌شده، به کشاورزی، شکار و دامداری می‌پرداختند و خورد و خوراکشان بیشتر گوشت و نان و تره‌بار بوده. این تفاوت، امروزه هم تا حدی میان آشپزی جنوب و شمال ایتالیا به چشم می‌خورد. مخصوصاً که به فراورده‌های غذایی خاص هر منطقه هم بستگی دارد. برای مثال، شهر میلان در شمال شبه جزیره، میان دره‌ی پو و دامنه‌های سبز کوه‌های آلپ قرار دارد. در دره‌ی رود پو برنج کاشته می‌شود و چراگاه‌های دامنه‌ی آلپ هم محل پرورش دام است. طبیعی است که در آشپزی این منطقه گوشت و کره و برنج بیشتر از جاهای دیگر مصرف دارد. خوراک معروف اُسّوبوکو –ماهیچه‌ی گوساله با مغز قلم- که غالباً با نوعی کته یا دمی خورده می‌شود، از این منطقه آمده است. پنیر نرم و پرچربی گورگونزولا ، ریزوتّو (دمی برنج) و پِلُنتا (بلغور ذرت) هم محصول همین منطقه است. از طرف دیگر، بندر ونیز که کنار دریای آدریاتیک قرار دارد و قرن‌ها کانون داد و ستد با مشرق بوده، شهری است که بازارهایش پر از ماهی و میوه‌های دریاست و از پنجره‌ی آشپزخانه‌هایش بوی غذاهای دریایی و ادویه‌های شرقی بیرون می‌زند. ناپل، در ساحل جنوبی شبه جزیره و در کنار دریای مدیترانه، شهر پیتزا و پاستاست: غذاهایی که نه تنها سایر شهرهای ایتالیا، بلکه در واقع بیشتر شهرهای جهان را تسخیر کرده‌اند؛ و شهر سس‌ها و خورش‌های سرخ رنگِ گوجه‌فرنگی و فلفل قرمز.
اما دو چیز در همه‌ی غذاهای ایتالیایی مشترک است: یکی تازگی مواد اولیه و دیگری سادگی در پخت و پز. در شهرهای ایتالیا، هر محلی بازار خاص خود را دارد و هر کدبانویی، خواربار روزانه‌ی خود را صبح همان روز، از بازار محلی تهیه می‌کند. استفاده از مواد فریز شده هم خیلی مرسوم نیست و ایتالیایی‌ها، استفاده از محصولات فصل برای تهیه‌ی غذا را نشانه‌ی ذوق سلیم می‌دانند. همچنین، شیوه‌های پخت و پز در ایتالیا پیچیده و دراز مدت نیست. غذاهای اصلی –نان، پاستا، پلنتا، ریزوتّو و مینسترونه (آش تره‌بار)- همه غذاهای ساده‌ای هستند که در مدت کوتاهی آماده می‌شوند. خوراک‌ها و خورش‌های ایتالیایی هم در سادگی و آسانی دست کمی از این‌ها ندارند. با این حال، عطر و طعم و رنگ غذاهای ایتالیایی همیشه قوی است و از چند ماده‌ی غذایی معین به دست می‌آید. این مواد عبارتند از:
– آب‌غوره: از غوره‌ی تازه می‌گیرند و نظیر آب‌غوره‌ی ایرانی است.
– ادویه: در آشپزی ایتالیایی برای معطر کردن غذا از جوز بویا، دارچین، میخک و فلفل سیاه یا سفید استفاده می‌کنند که در آشپزی فرانسوی به نام «چار ادویه» معروف است، با این تفاوت که ایتالیایی‌ها معمولاً این ادویه‌ها را مخلوط نمی‌کنند و معمولاً به هر غذایی یکی از آن‌ها را اضافه می‌کنند. میخک را به صورت درسته در یک پیاز پوست گرفته فرو می‌کنند و در دیگ بسیاری از سوپ‌ها و سس‌ها می‌اندازند و اندکی جوز بویای ساییده را هم به غذاهای زیادی از جمله اسفناج پخته، سس سفید، خوراک قارچ، راگو، خورش‌ها، سوپ ماهی و کمپوت اضافه می‌کنند.
– پنیر: در ایتالیا بیش از ٤٠٠ نوع پنیر ساخته می‌شود که غالباً از شمال کشور می‌آیند. این پنیرها را می‌توان به سه دسته‌ی نرم، نیمه نرم و سفت تقسیم کرد. پنیرهای نرم مانند گورگونزولا که پنیر کپک‌دار بسیار چربی است، معمولاً سر سفره به عنوان پیش‌غذا یا در پایان غذا و با میوه‌ی دسر خورده می‌شوند و در آشپزی مصرف چندانی ندارند. پنیرهای نیمه نرم غالباً فرآورده‌ی جنوب‌اند و در پیتزا به کار می‌روند. معروف‌ترین این پنیرها موتزارلا است که چیزی شبیه آن در ایران هم تولید می‌شود. پارمزان (یا به تلفظ ایتالیایی پارمیجانو) و رمانو، نمونه‌های پنیر سفت‌اند که به صورت رنده شده در بسیاری از غذاهای ایتالیایی به کار می‌روند. پنیر همیشه سر سفره‌ی ایتالیایی هست و اصولاً کمتر غذایی بدون پنیر آماده می‌شود.
– حبوبات: هم در سوپ‌های ایتالیایی استفاده می‌شوند و هم با روغن زیتون، روی میز پیش‌غذا. رایج‌ترین بُنشن‌های ایتالیایی لوبیای سفید، لوبیای قرمز، نخود و باقلای سبز هستند که فرق محسوسی هم با بنشن ایرانی ندارند.
– روغن زیتون: از زمان باستان تنها چربی آشپزی جنوب ایتالیا بوده که بعدها به شمال هم رفته، به طوری که امروزه بخشی از عطر و طعم غذاهایی ایتالیایی از روغن زیتون است. بر حسب کیفیت زیتون، بو، رنگ و مقدار مواد معلق، روغن زیتون به چند درجه تقسیم می‌شود و هر کدام در غذاهای خاصی استفاده می‌شود، اما به طور کلی می‌توان گفت که روغن زیتون بودار و سبز را در سالادها و غذاهای خام به کار می‌برند و روغن‌های کم‌بو و کم‌رنگ را در غذاهای پخته. روغن زیتون بودار و سبزرنگ، برای مردم ایتالیا موهبتی است که هیچ چیز جایش را نمی‌گیرد.  – زیتون: در جنوب ایتالیا ده‌ها نوع زیتون به دست می‌آید که از لحاظ رنگ و مزه و اندازه و مقدار گوشت با هم تفاوت دارند. بعضی از انواع زیتون به قدری درشت است که با آن چیزی شبیه دلمه درست می‌کنند. از لحاظ ما، می‌توان زیتون را به دو نوع سبز و سیاه تقسیم کرد. زیتون سبز معمولاً در خوراک مرغ و خرگوش و گوشت؛ و زیتون سیاه در پاستا و خوراک ماهی و میوه‌های دریا به کار می‌رود. انواع زیتون درسته یا هسته گرفته یا میان‌پر هم به عنوان اردور خورده می‌شود. در هر حال زیتون به شکلی از اشکال خود، پای اصلی سفره‌ی ایتالیایی است.
– سبزی‌های تازه و خشک: در بیشتر غذاهای ایتالیایی نوعی سبزی معطر به کار می‌رود. این سبزی‌ها عبارتند از: ریحان، جعفری، ترخون، رزماری، برگ بو و… مقدار سبزی همیشه اندک است.
– سیر: در بیشتر غذاهای ایتالیایی اندکی سیر را به صورت خام یا تفت‌داده در روغن می‌ریزند. سیر ایتالیایی با سیر ایرانی فرقی ندارد، منتها در ایتالیا سیر را فقط اندکی تفت می‌دهند و پیش از آن که رنگ و عطر آن برگردد، برمی‌دارند.
– گوجه‌فرنگی: این گیاه امریکایی در اواخر قرن شانزدهم به ایتالیا وارد شد و حدود یک قرن طول کشید تا توانست در خاک این کشور ریشه بدواند. نخستین پایگاه او منطقه‌ی ناپل بود و از آن‌جا به جاهای دیگر لشکر کشید. امروزه تمام خاک ایتالیا در تصرف
گوجه‌فرنگی است، به طوری که در این کشور کمتر غذایی را بدون مزه و رنگ گوجه‌فرنگی (و البته پنیر) می‌بینیم؛ به ویژه تقریباً به همه‌ی خورش‌های پاستا چاشنی گوجه‌فرنگی زده می‌شود. این رنگ و مزه در ایتالیا از جاهای دیگر قوی‌تر است، از این رو که گوجه‌فرنگی ایتالیایی غالباً از نوع کم آب و پرگوشت است که در ناحیه‌ی مدیترانه خوب بار می‌آید. در ایتالیا، گوجه‌فرنگی را معمولاً رسیده از بته می‌چینند تا رنگ و مزه‌ی آن کاملاً پخته شده باشد، مگر گوجه‌فرنگی سالاد که از نوع گرد یا دلمه‌ای است و آن را کمی کال و سفت می‌چینند.
– ماهی و میوه‌های دریا: از بیست ایالت ایتالیا، پانزده ایالت در کنار دو دریای پربار مدیترانه و آدریاتیک قرار دارد؛ در پنج ایالت دور از دریا هم دریاچه و رودخانه‌ی پرماهی فراوان است. از این روست که مردم این کشور ماهی‌خوارند و گاهی هفته‌ای هفت روز ماهی می‌خورند. گذشته از تنوع ماهی، تنوع پخت و پز ماهی هم در آشپزی ایتالیایی به اندازه‌ای است که در هیچ جای دیگر نظیر آن دیده نمی‌شود. جانوران دریایی برای مردم ایتالیا «میوه‌های دریا» هستند؛ به نظر آن‌ها بهترین راه آماده کردن میوه‌های دریا این است که آن‌ها را تازه و خام در بشقاب بگذاریم و چند قطره آب‌لیمو روی ان‌ها بچکانیم و اندکی نمک و فلفل بپاشیم. «سالاد میوه‌ی دریا» که در بیشتر رستوران‌های کنار دریا به عنوان اردور عرضه می‌شود، ترکیبی است از میگو، شاه‌میگو، حلزون دریایی، هشت پا، ماهی مرکب و چند نوع گوش‌ماهی. سس این سالاد مرکب است از آب لیمو، خردل، سیر، جعفری ساطوری، نمک، فلفل سفید و روغن زیتون فراوان. هر گاه بخواهند این سالاد سیرکننده باشد، چند برش سیب‌زمینی آب‌پز هم به آن اضافه می‌کنند. غذای معروف دیگری که در این رستوران‌ها تهیه می‌شود، ریزوتّو آلا مارینارا است که می‌توان آن را دمی دریایی نامید و مخلوطی است از برنج با ماهی و پیاز و کره و چندجور میوه‌ی دریا. سالاد میوه‌ی دریا و دمی دریایی را مدتی است توریست‌ها کشف کرده‌اند (یا در بعضی موارد توی کتشان رفته است)، به طوری که هر کس به ایتالیا برود و از این غذاها نخورد، مانند زائری است که از زیارت بقعه‌ی مقدسی غفلت کرده باشد.

شام و ناهار ایتالیایی اگر از صبحانه‌ی ایتالیایی که معمولاً یک فنجان قهوه و کمی نان و مربا یا نان شیرینی است بگذریم، باید گفت که مردم این کشور در شبانه‌روز دو نوبت غذا می‌خورند: ناهار و شام. ناهار یک ساعت بعد از ظهر با آنتی‌پاستو (پیش‌غذا) شروع می‌شود و دو دور غذا به دنبال آن می‌آید. دور اول معمولاً یک ماده‌ی نشاسته‌ای است، مانند پاستا، پلنتا یا برنج که آن را ساده، یعنی بدون خورش یا سس می‌خورند. دور دوم یا غذای اصلی، ماهی یا گوشت یا مرغ است، که با یکی دو جور تره‌بار یا سالاد سر سفره می‌آید. اما بسیار پیش می‌آید که دور اول پاستا با نوعی خورش باشد، که در این صورت دور دوم حذف می‌شود. دسر معمولاً میوه‌ی تازه است که با یکی از انواع پنیر می‌خورند. ناهار با نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی ساده به پایان می‌رسد.
شام ایتالیایی معمولاً با یک فنجان سوپ رقیق شروع می‌شود، مگر این که سوپ جای غذای اصلی را هم بگیرد، که در آن صورت ممکن است بسیار مایه‌دار باشد و مقداری پاستا هم در آن بریزند، اما غذای اصلی که معمولاً گوشت یا مرغ یا ماهی است، ممکن است با سیب‌زمینی یا سالاد همراه باشد. پس از غذای اصلی هم میوه‌ی تازه صرف می‌شود.
نان سفید ایتالیایی که مغز نرم و پوسته‌ی برشته‌ای دارد، همیشه سر سفره حاضر است، ولی در ایتالیا برخلاف جاهای دیگر اروپا هرگز با کره خورده نمی‌شود، مگر آن‌که نان کره مالیده قسمتی از آنتی‌پاستو باشد.
در رستوران‌های ایتالیا معمولاً میز رنگینی از انواع آنتی‌پاستو چیده شده است که مشتریان پس از سفارش دادن غذای اصلی به سراغ آن می‌روند و با یک بشقاب پر از غذاهای نغز سبک – و گاهی هم سنگین – برمی‌گردند. این رسم، چنان که می‌دانیم، امروز کمابیش عالم‌گیر شده است.
در ایتالیا، غذاهای روی میز آنتی‌پاستو به سه دسته تقسیم می‌شوند: اَفِتاتو ، یعنی ورقه‌های ژامبون و انواع کالباس و سوسیس نرم و خشک و دودی و مانند این‌ها؛ آنتی‌پاستو دی پشه ، یعنی پیش‌غذای ماهی یا میوه‌های دریا؛ و میستو ، یعنی مخلوط، که معمولاً مرکب است از لوبیا، چند نوع ماهی، چند رنگ زیتون، تخم‌مرغ سفت، فلفل کبابی، انواع دلمه و انواع تره‌‌بار در سس گوجه‌فرنگی یا در سس ترش و شیرین.
پاستا، چنان که اشاره شد، ممکن است به عنوان دور اول غذا خورده شود، که در این صورت معمولاً همراه پنیر یا کره است و به ندرت با خورش یا سس. در شمال ایتالیا، پلنتا (بلغور ذرت) و برنج جای پاستا را می‌گیرند. پلنتا را به صورت نوعی دمی یا شله درست می‌کنند که ممکن است با کره یا –به عنوان غذای اصلی- با نوعی خورش خورده شود. معروف‌ترین شیوه‌ی پخت برنج در ایتالیا ریزوتّو نام دارد که در واقع نوعی دمی است، تفاوتش هم با دمی ما در این است که برنج آن را اول در کمی روغن و پیاز تفت می‌دهند و بعد آب ِ آن را اضافه می‌کنند.
غذای اصلی در سفره‌ی ایتالیایی، معمولاً خوراک ماهی یا مرغ یا گوشت است، گرچه گاهی نوعی خوراک تخم‌مرغ یا تره‌بار و پنیر جای آن را می‌گیرد. در جنوب ماهی و در شمال مرغ و گوشت بیشتر خورده می‌شود. روش طبخ هم بیشتر به صورت پختن در سس است تا کباب و بریان کردن. در این خوراک‌ها همیشه علاوه بر پیاز و سیر و یکی از چار ادویه، مقداری سبزی معطر تازه یا خشک، فلفل قرمز یا سبز و گوجه‌فرنگی یا رب آن به کار می‌رود؛ از این رو رنگ و عطر و چاشنی خوراک‌های ایتالیایی از آن‌چه در سایر
کشورهای اروپایی می‌بینیم، قوی‌تر است. دسر، گاهی کیک و شیرینی است و گاهی میوه‌های تازه با پنیر. در رستوران‌ها علاوه بر این‌ها، معمولاً بستنی ایتالیایی هم سرو می‌شود که بسیار نغز و رنگارنگ است و بازار جهان را به دست گرفته.
در فاصله‌ی میان صبحانه و ناهار و شام، ایتالیایی‌ها هرچه بتوانند در کافه می‌نشینند و قهوه‌ی اسپرسو می‌نوشند. گاهی علاوه بر اندکی شکر، یک برش لیمو هم در قهوه‌ی خود می‌اندازند. شیر فقط به قهوه‌ی صبحانه ممکن است اضافه شود.
این برنامه البته روال شام و ناهار سنتی ایتالیاست؛ امروز در کوچه و خیابان شهرهای این کشور هم مانند جاهای دیگر انواع ساندویچ و پیتزا و سوسیس و مانند این‌ها به فروش می‌رسد. در واقع ایتالیایی‌ها پیش‌آهنگ این نوع غذاهای سردستی و خیابانی هستند. نمونه‌ی بارز این‌ها پیتزاست که به همه‌جای دنیا رفته است.
پیتزا کلمه‌ای است ایتالیایی، معادل پای انگلیسی، به معنای نانی که با نان‌خورش یک‌جا کوره‌پز می‌شود. این نان به احتمال قوی از خاور میانه به سواحل ایتالیا رفته است، چون که شکل تافتون‌مانند آن با همه‌ی نان‌های اروپایی تفاوت دارد؛ به‌علاوه، هنوز هم اشکال قدیم پیتزا در بسیاری از نواحی ایران، کشورهای عربی و ترکیه دیده می‌شود.
شکل ایتالیایی پیتزا، گرده‌ی نان نازک و کوچکی است با کمی گوجه‌فرنگی خرد کرده و سبزی معطر و دو سه برش پنیر موتزارلا. این پیتزا را اولین بار، نانوایی ناپلی به نام رافائل اسپوزیتو به افتخار بازدید ملکه مارگریتا از ناپل درست کرد و موادی را به کار برد که درست به رنگ‌های پرچم ایتالیا هستند.
در سال‌های اشغال نظامی ایتالیا پس از جنگ جهانی دوم، سربازان امریکایی این غذا را در ناپل کشف کردند و نام آن را که پیتزا آلا ناپولتانا (پیتزا به شیوه‌ی ناپل) بود خلاصه کردند و با خود به امریکا بردند. در عوض بار آن را تا توانستند سنگین کردند و آن را به اشکال متنوع امروزی‌اش درآوردند. مردم سایر جاهای جهان پیتزا را از امریکایی‌ها گرفته‌اند. شکل جدید پیتزا از لحاظ اندازه‌ی نان و تنوع بار آن حد و حصری ندارد.

منبع: www.zoraq.com

دیدگاه ها

 1. فرخنده

  سلام من بار اولم هست که میخوام تنها برم سفر.ویزا و بلیطم از طرف یه شرکت تهیه میشه.میخواستم چند تا شهر ایتالیا رو هم بگردم.به نظرتون تنهایی از پسش بر میام؟ یا تور ها می تونن کمکم کنن با این شرایطی که من دارم؟ مثل بیمه کردن یا هر چیز دیگه ای
  ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بستگی به خودتون داره. من شما رو نمیشناسم که بدونم از عهده این سفر بر میایید یا نه، اما امیدوارم با اعتماد به نفس موفق بشید. بقیه سوالاتتون رو هم میتونید از دفاتر خدمات مسافرتی بپرسید.

 2. محسن

  سلام من وهمسرم قصد داریم تو اردیبهشت به ایتالیا سفرکنیم میشه بگید چطوری برنامه ریزی کنیم که کمترین هزینه وبیشترین دیداررو از جاهای دیدنی داشته باشیم نزدیکترین هتل به جاهای دیدنی روداشته باشیم
  ………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. همه اینها رو تو اینترنت میشه جستجو کرد. هتل رو در مرکز شهر بگیرید. با مترو و پیاده شهر رو بگردید. نقشه مکان های دیدنی رو از هتل بگیرید و دیدنی های ایتالیا رو از همین ایران پیدا و انتخاب کنید.

 3. zj

  سلام، من از طریق یکی از دوستانم با این سایت اشنا شدم، یکسال برای تحصیل در ایتالیا بودم ، اطلاعاتی که اینجا گرفتم خیلی برام جالب و خاطره انگیز بود ، می خواستم تشکر کنم.
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 4. ساسان

  سلام از اطلاعات بسیار مفیدتان متشکرم من قرار هست تابستان برای ادامه تحصیل به ایتالیا بروم و به مدت دو سال الی سه سال در ایتالیا زندگی و تحصیل کنم، سه سوال از محضرتان داشتم نخست اینکه آیا اینکه بعضا شنیده می شود ایتالیا کشور خطرناکی است و دزد زیاد دارد درست است؟ سپس اینکه در این سه سال دانستن زبان انگلیسی برای من کافی است و سطح زبان انگلیسی آنها چگونه است؟ در آخر اینکه ایتالیایی ها از نظر نژاد پرستی چطور هستند و آیا می شود دوستان ایتالیایی پیدا کرد و با آنها این چند سال را گذراند؟ سپاس
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. 1- توریست ها معمولا در ایتالیا زیاد مورد دزدی واقع میشن. امیدوارم برای شما که قرار نیست توریست باشید، پیش نیاد. 2- بعضی ها انگلیسی بلد هستند. بعضی ها هم نه. 3- می تونید دوست پیدا کنید. داستان نژاد پرستی دیگه خیلی قدیمی شده رفیق.

 5. سارا

  سلام دیدنی هایی که لازمه ئر شهر فلورانس ببینم برام می نویسین ؟و اینکه بهتره که در کجا هتل با قیمت مناسب بگیرم ؟از چه راهی می تونم بهترین انتخاب هتل رو داشته باشم ؟
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. همه این اطلاعات در سایت tripadvisor.com هست.

 6. مارال

  من دارم برای تحصیل به نریسته میرم، شما انجمنی، گروهی، تونیونی که ایرانی ها داشته باشن اونجا می شناسین؟
  خودم که چیزی پیدا نکردم. مرسی
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. میدونم که اونجا دانشجوی ایرانی داره. دو تا از دوستانم هم در اونجا هستند. اما انجمن ایرانی نمی شناسم. “مهدی فتوحی” (از دوستان بنده) رو در فیس بوک پیدا کنید و این سوالات رو از ایشون بپرسید.

 7. لیلا

  عید شما مبارک امیدوارم سال پر از لحظه های شیرین داشته باشد . من با توجه به کاری که پیش امده از ژنو به ایتالیا میخواهم برروم چه شهری نزدیکتر و یا تور خاصی به این صورت دارید که از زنو با ایتالیا باشد. با تشکر
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بنده فقط راهنما هستم، این سوالات رو باید از دفاتر خدمات مسافرتی بپرسید.

 8. سارا

  سلام.آقای ارش .می خواستم بدونم برای رفتن از ایتالیا به المان با ویزای شینگن با قطار چقدر طول می کشه با هواپیما چقدر؟هزینه هاشون جداگانه چقدر می شه؟واقعا لطف می کنید.ممنون
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سرکار خانوم، آخه من از کجا بدونم شما از کدوم شهر ایتالیا به کدوم شهر آلمان می خواهید برید؟ درضمن همه این اطلاعات رو میشه تو اینترنت جستجو کرد.

 9. نرگس

  با سلام و عرض تشكر بابت اطلاعات مفيدتون ميخواستم ببينم شهريور براي سفر به ايتاليا خيلي گرمه؟ يعني در حد گرماي تابستان ايرانه؟ واينكه براي بازديد از رم و ونيز و فلورانس به صورت فشرده چند روز وقت لازمه ؟ ممنون از راهنماييتون
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بله تقریبا گرمه، اما غیر قابل تحمل نیست. به صورت فشرده، 5 روز.

 10. غزاله

  سلام میخوام برای تحصیل به ایتالیا برم میخوام بدونم چه شهری از نظر اقتصادی بهتره؟ دانشگاه خوب در کدوم شهرش هست؟
  ……………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. از این داستان خیلی خبر ندارم. اما میدونم دانشجویان ایرانی در فلورانس، رم، میلان و تری ایسته تحصیل می کنند.

 11. حسین جلالی

  سلام من قصد سفر به همراه تور به ایتالیارو دارم. ونیز فلورانس و روم . خواستم بدونمه اگه طک روز خوذم بخوام برم تورین از روم چجوری میتونم برم؟ زمان و هزینه و روشهای چطوره فقط برم تورین ورزشگاه یونتوسو ببینم؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. نمی دونم. تو اینترنت بگردید جواب سوالتون رو پیدا می کنید.

 12. نيلوفر

  سلام،از رنيز تا فلورانس با قطار چقدر راه هست و هزينه اش حدودا چقدر است؟
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. حدود 2 ساعت و 100 یورو. البته خیلی مطمئن نیستم.

 13. reza

  سلام ببخشید من میخوام برم ایتالیا یه دوست دارم که میتونه برام دعوت نامه بفرسته اگه دعوت نامه بفرسته من میتونم برم ایتالیا
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. شما باید ویزا بگیری. قانون گرفتن ویزا رو هم باید از سفارت کشور مربوطه بپرسی.

 14. حسن

  ممنون از اطلاعاتی که گذاشتی
  ………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. قابل نداره.

 15. محمد شیرانی

  سلام دوست عزیز
  از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار مردم قرار میدید ممنون
  من برای عید سال 94 میخوام برای یه مسافرت نسبتا طولانی با خودرو و شروع از اصفهان و تقریبا نیمی از اروپا رو گردش کنم
  البته دلیل اصلی ماه عسل هست که بجای مراسم عروسی میخواییم این کار رو بکنیم
  با تحقیقاتی که من انجام دادم بهترین گزینه ورود از ایتالیا به محدوده شنگن هست
  اگه امکانش هست یه اطلاعات مختصری بدید که خروج از ایران در اواخر اسفند رفتن به ترکیه و یونان و رسیدن به ایتالیا از طریق زمینی با خودرو نیاز به ویزای شنگن و کلیه کشورهای در حال تردد رو داره یا برای چند روز در هر کشور نیاز به این ویزا نیست
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. وقتی شما داری از مرز یونان به اروپا میری پس باید ویزا رو از یونان بگیری. امکان سفر زمینی از ترکیه به سمت یونان و از اونجا از طریق دریا به ایتالیا وجود داره.
  موفق باشی.

 16. نازى

  سلام ميشه لطفا سوال من رو جواب بدين از بندر پاترا يونان تا ايتاليا با كشتى چند ساعته؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. از پاترا تا آنکونا حدود یک روز. از پاترا تا ونیز، نزدیک به 40 ساعت

 17. نازى

  و وقتى به ايتاليا ميرسى به كدوم بندر ميرى فقط كشتى بندر آنكونا ميره؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. نه. میتونید به ونیز هم برید. فکر کنم بشه به بندرهای دیگه هم رفت.

 18. محمد شیرانی

  ممنون بابت توضیحتون
  پس از یونان با کشتی باید رفت ایتالیا و این تردد با کشتی چقدر زمام میبره و هزینه اش چقدره؟
  فقط کشتی خاصی اینکار رو میکنه یا نه؟
  ممنون
  …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. بستگی داره از کدوم شهر به کدوم شهر میرید. از پاترا به آنکونا حدود یک روز کامل زمان میبره. باید با کشتی های Ferry برید.

 19. محمد شیرانی

  یعنی با این تفاسیر فقط همین یک مسیر هست یا چند مسیر وجود داره که با کشتی به ایتالیا بریم؟
  در مورد این مسیرهای تردد با کشتی مرجعی سراغ دارید که بتونم تحقیق کنم ببینم کدوم برای رسیدن به ایتالیا کم هزینه تر و راحت تر و همین طور زودتر امکان پذیره؟
  ممنون بابت اینکه وقت میذارید و راهنمایی میکنید
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان شما از چند بندر یونان به چند بندر ایتالیا میتونید با کشتی برید. اگر بگردید، حتمامی تونید سایتی رو پیدا کنید که شما رو راهنمایی کنه. موفق باشید.

 20. ثریا

  سلام من همراه خانواده ام(4نفر) تعطیلات عید ۹۴ به مدت ۱۷ روز قصد سفر به ایتالیارادارم۰شهرهای موردنظر رم فلورانس و ونیز و میلان هست آیا شهر دیگری را پیشنهاد می‌کنید?مسیر حرکت به چه ترتیب باشد بهتره آیا با قطار سفر داخلی بهتره?برای سه قطار داخلی حدود قیامت قطار را میدونید?
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. رم رو هم باید ببینید. از رم به فلورانس، از فلورانس به ونیز و از ونیز به میلان برید. سفر با ترن خوبه برای این مسیر.

 21. kiana

  slm ozr mikham shoma midunid hazineye safar az rom be paris ba teran hodudan cheghadre
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. نمی دونم. اما شما میتونید تو اینترنت این هزینه رو پیدا کنید.

 22. kiana

  سلام به نظر شما کریسمس برای سفر به ایتالیا مناسبه؟از نظر هوا
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بهترین موقع نیست، ولی نباید خیلی هم بد باشه.

 23. hasti

  سلام اگه امکان داره میشه به ایمیل من یه پیام بدین

  واقعا مطالب شما علی بود

  من و همسرم میخواهیم برای زندگی به اتریش بریم چند سوال از شما داشتم ممنون
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

  1- ایمیل بنده: nooraghayee@gmail.com
  2- شما ایمیل بزن، بنده جواب میدم.
  3- بنده راهنمای تور هستم نه مشاور زندگی در خارج از ایران.

  موفق باشید.

 24. سحر

  با سلام و احترام ، من و همسرم براي ماه عسل تصميم گرفتيم كه به ايتاليا سفر كنيم و به احتمال زياد اواسط آبان ماه خواهد بود و چون به كريسمس نزديك است آيا به نفع ما خواهد بود يا خير ؟ آيا سرما شروع شده يا خير ؟ و اينكه كدام شهر ايتاليا براي ما مناسب است ؟ اگر با تور سفر كنيم آيا امكان سفرهاي بين شهري هست ؟ از اينكه آگاهي ميديد و راهنمايي ميكنيد بي نهايت سپاسگزارم
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. آبان ماه برای سفر به ایتالیا بد نیست. رم، فلورانس و ونیز شهرهای خوبی هستند. بعضی تورها سفر به این سه شهر رو در برنامه خودشون دارن.
  با آرزوی روزهای شیرین برای شما و همسرتان.

 25. هاله

  با سلام و خسته نباشید.
  منو 2 تا ازدوستانم 2 هفته دیگه می خوایم بریم ایتالیا (رم-فلورانس-ونیز) و پاریس. چند سوال در مورد هتل از خدمتتون داشتم:
  – به نظر شما برای رزرو هتل می شه به سایت بریم سفر اعتماد کرد؟؟؟
  – در سایت بوکینگ هم یکی دوتا هاستل برای رم پیدا کردیم. هاستل برای خانومها امنیت داره؟
  ممنون می شم اگه راهنمایی بفرمایید.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. 1- من از اعتبار یا بی اعتباری این سایت خیلی خبر ندارم. 2- هاستل امنیت داره. ولی کلا در ایتالیا مراقب جیبتون باشید.

 26. داود

  سلام 1- فاصله تورین تا میلان ؟
  2- ایا تورین سیستم حمل ونقل ریلی تا فرانسه و هلند را دارد
  3-قیمتها در تورین
  4-اخر اذر قصد مسافرت به تورینو دارم ممنون میشم
  ………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. متاسفانه جواب سوالاتتون رو نمی دونم.

 27. نسیم

  سلام
  خسته نباشید
  من و همسرم قصد سفر به ایتالیا را داریم اگر با تور سفر کنیم میتونیم از تور جدابشیم خودمون بگردیم یا نه؟ایا ایتالیا به آلمان نزدیک هست؟
  برای گرفتن ویزا خودمون باید اقدام کنیم یا همین آژانس های مسافرتی پیگیری میکنند برای ویزا؟
  مرسی از راهنمایی شما
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. اگر با تور سفر می کنید بهتره از تور جدا نشید. موقعیت جغرافیایی آلمان نسبت به ایتالیا رو تو نقشه ببینید تا دستتون بیاد داستان چیه. اگر با تور برید آژانس براتون ویزا میگیره.

 28. alireza tehrani

  slm ostad arash
  mamnun az mataalebe khubetoon
  man va madaram aazeme paris hastim va dar nahayat ham be sweden khahim raft, moddate safar 14 ruzeh
  mikhastam khahesh konam agar enayat konid ye barnameye safari befarmayid ta tu in moddat betunim bishtarin tedad keshvare urupayi ro bebinim

  mamnun o sepasgozar khaham bud
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از شما.
  برنامه پیشنهادی بنده برای شما:
  پاریس – بروکسل – هامبورگ – کپنهاگ – سوئد

 29. mohsen ghorbani

  ba salam
  mishe begid man az forodgahe rom bayad chejori beram baraye savar shodan be teran baraye raftan be farance va hazinash cheghad mishe lotfan komake daghigh konid chon toye sayta gashtam gheymat giram nauomad
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. برید به ترمینال رم (ایستگاه ترمینی) و سراغ ترن هایی که به فرانسه میرن رو بگیرید. این مسیر خیلی طولانیه و من هیچ برآوردی از قیمتش ندارم. بهتره با پرواز برید.

 30. رضا

  سلام دوست عزیز می تونید بگید هزینه سفر توریستی دو هفته ای با خرید های روزانه (خوراک و هزینه گشت وگذار اقامت توی یه جای معمولی) و هزینه رفت و برگشت چقدره؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. هزینه رفت و برگشت رو نمی دونم، بستگی به زمان و نوع وسیله نقلیه داره. اما شما 50 یورو روزانه به ازای هر نفر نیاز دارید. این مبلغ مکان اقامت رو شامل نمیشه. موفق باشید.

 31. چhooman

  Salam man mikham beram b torin baraye didane kasi. khune ham daram.faghat mikham

  ?bedunam hazineye raftan va bargashtan cheghdr hast
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. واقعا نمی دونم. لطفا از دفاتر خدمات مسافرتی سوال کنید.

 32. محمد

  سلام
  چند وقتی هست تصمیم گرفتم با همسر و فرزند 2 ساله هم مهاجرت کنیم . یکی از کشورهای مد نظر ایتالیا هستش.
  سوال
  زمینی که به ترکیه سفر کردم لب مرز پاسم را مهر کردن و خروجی گرفتن و از مرز رد شدم . ایا میتوان به همین ترتیب لب مرزهای اروپایی پاسمون را مهر کنن و رد بشیم .
  خواهشا منم مثل برادر شما راهنمایی کنید چگونه میتوان 3 تایی با کمترین هزینه به صورت زمینی مهاجرت کنیم؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. من جواب همه خوانندگان رو میدم. اما در زمینه مهاجرت هیچ اطلاعاتی ندارم. من فقط راهنمای تورهای گردشگری هستم. موفق باشید.

 33. سجاد

  ماه سپتامبر با د۳تن از دوستانم داریم میریم ایتالیا
  ………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به سلامتی.

 34. ایتن

  سلام ، من برای یک کنفرانس درسی شهریور قراره به ایتالیا سفر کنم ، سوالی که از خدمتون دارم اینه که با توجه به ایت که این دعوت نامه ااز طرف مجری این کنفرانس و برای شهر پاویا ایتالیا هست آیا من با این ویزا میتونم به شهر لبک در آلمان هم سفر کنم و برای خروج از هامبورگ به ایران بیام یا باید مجددد به ایتالیا برگردم ؟ با سپاس فراوان
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. شما با ویزای ایتالیا اول باید وارد این کشور بشید ولی برای خروج از یک کشور دیگه مشکلی ندارید.

 35. امین

  با سلام و تشكر از مطالب بسیار مفید وبلاگ تون

  سوالی دارم اینکه، من 20 می برای دوره آموزشی عازم سوئیس هستم. دوره تا 29 ادامه داره. یادداشت وزارت خارجه برای سفارت روادید 9 روزه بود. بلیط برگشت من برای 1 ژوئن صادر شده. به نظر شما سفارت ویزای جند روزه به من میده؟
  نکنه بلیط برگشتم برای تاریخ بعد از انقضاء مدت ویزا باشه؟
  ممنون
  …………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. متاسفانه جواب سوالتون رو نمیدونه. ولی همین مشکل رو باهاشون مطرح کنید.
  موفق باشید.

 36. رئوفه

  سلام خدمت شما و ممنونم بابت سايت بسيار عالي شما. من اواخر شهريور عازم پاريس و ايتاليا هستم. بين دو شهر ميلان يا رم مردد هستم. علاقه زيادي به طبيعت دارم و با پسر ٩ سالم عازم هستم. لطفا راهنمايي بفرماييد رم يا ميلان و چند روز؟
  سپاسگزارم
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. قطعا برای انتخاب میان رم و میلان، رم ارجحیت داره. اما باید بدونی که هیچکدام طبیعت ویژه ای ندارند. طبیعت را می تونید در میان راه میلان به ژنو و در میان کوه های مون بلان Mont Blanc و یا در سوئیس بیابید.
  برای دیدن رم 3 یا 4 روز خوبه.
  موفق باشید.

 37. امیر

  سلام من قصد دارم اوایل تیر ماه به ایتالیا بروم .دنبال یک همسفر خوب و خوش سفر هستم اگر تمایل دارید لطفا به ایمیل mzjrevit@gmail.com اعلام بفرمائید. من 40 سالمه تهران ساکن هستم
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. موفق باشید.

 38. رضا

  با سلام و تشکر از سایت و مطالب خوب و مفیدوکاربردیتون
  من و خانمم تصمیم داریم مرداد یا شهریور 94 واسه ماه عسل به تورین ایتالیا بریم.البته از اونجا دعوتنامه داریم.
  چند سوال در مورد سفر به ایتالیا داشتم که اگه پاسخ بدین و راهنمایی کنین ، ممنون میشم
  1-ارزونترین وبهترین مسیر پروازی به تورین رو معرفی کنین لطفاً.
  2-واسه همچین سفری ویزای شینگن میشه تهیه کرد و اگه میشه ،هزینش چقدره و چند روز اعتبار داره و گرفتنش چقدر طول میکشه؟
  3-با ویزای شینگن و از تورین، میشه به پاریس یا نیس سفر کرد و اگه امکانش هست ، هزینش و روش سفرش چطوریه؟
  4- با فرض برنامه سفر 15 روزه، به چه شهرهای دیگه ایی از کشورهای همسایه ایتالیا که نزدیک به تورین هستن ، میشه دیدن کرد؟
  5-بهترین مسیر و شهرهاو کشورهایی که شما میتونین پیشنهاد بدین و تو این مدت میشه رفت رو لطفاً معرفی کنین.
  6-با توجه به اینکه در تورین هزینه اقامت و غذا نداریم، بنظرتون هزینه کل سفر برای هر نفر اگه به شهرهای دیگه ایتالیا و یا شهرهایی از کشورهای همسایش سفرکنیم، واسه هر نفر چقدر میشه؟
  مجدداً از راهنمایی و پاسختون،بسیار ممنونم.
  ……………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.
  بسیاری از سوالات شما مربوط به دفاتر خدمات مسافرتی میشه. من فقط راهنمای گردشگری هستم. لطفا از اون ها بپرسید.
  بهترین مسیر هم به ذائقه خود شما بستگی داره. اما در تابستان، سوئیس، اتریش، آلمان و فرانسه ایده خوبیه.
  هزینه روزانه در سفر اروپا هم به ازای هر نفر 50 یورو معقول به نظر میرسه.

 39. آوا

  با درود
  یک. جا داره که بگم قلم شیوا و دلنشینی در توصیف خاطرات و وقایع دارید
  بسیار لذت بردم.
  دو. من ویزای دوهفته ای گرفتم و ورودم به اروپا به شهر میلان میباشد در اواسط شهریور ماه. طبق یک برنامه کلی قصد دارم یک هفته ایتالیا ویک هفته شمال فرانسه سپری کنم. خیلی دوست دارم از شما راهنمایی بگیرم که در این فرصت بهترین برنامه با کمترین هزینه چطور ممکن میشه. چون درواقع یه سفر کوله پشتی خواهم داشت.
  با سپاس
  …………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.
  1- با ترن سفر کنید. از همین الان شهرهای مقصد رو انتخاب و بلیط ترن رو همین جا از ایران پیش خرید کنید که ارزون تر دربیاد.
  2- از همین الان، دورمیتوری یا گست هاوس رزرو کنید.

  موفق باشید.

 40. انیس

  با تشکر از اطلاعات مفیدتون
  ما در مرداد ماه سفری به ایتالیا و فرانسه داریم که با توره و چهار شبش رو در رم هستیم که دو روز وقت آزاد داریم ؛ اگر بخواهیم خودمون بریم ونیز و پیزا آیا می تونیم هر کدوم رو صبح بریم و شب برگردیم رم؟
  بهترین وسیله برای رفتن چیه؟ و آیا مسافت و هزینه اش رو می دونین؟
  …………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. 1- یک روزه برید ونیز و برگردید. این میشه. ولی نمیشه پیزا رو توش بگنجونید. 2- آیا فلورانس تو برنامه نیست؟ اگر نیست، بزرگترین حسرت اینه که فلورانس رو نبینید. پس برید یک روز اون رو هم ببینید. بهترین وسیله ترن است که دو روز قبل حداقل بلیط رو تهیه کنید (رفت و برگشت).
  موفق باشید.

 41. Zahra

  با سلام.
  من، یه سوال داشتم از حضورتون. من 10 آگوست میرم یونان برای 3،4 روز آتن هستم و الان دارم فکر میکنم که اگه بشه بلیط برگشتم رو اونجا عوض کنم و برم ایتالیا و 2-3روز هم اونجا باشم و در نهایت از ایتالیا برگردم ایران. میخوام ببینم بهترین شکل ممکن چطور هست برام که از همه نطر چه زمانی-چه مالی به صرفه باشه و هم اینکه بهترین استفاده رو کنم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. یک روش هواپیماست و یک روش از طریق دریا. هواپیما در این شرایط برای شما راحت تره.
  موفق باشید.

 42. میعاد

  من ویزای اگه ویزای شنگن بگیرم میتونم زمینی برم ترکیه و از اونجا به جایی که ازش ویزا دارم پرواز کنم؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. بله. هوایی هم میتونید برید ترکیه.

 43. ليلي

  سلام. ممنون از راهنماييتون
  من يه سفر 10 روزه دارم كه بايد به ايتاليا وارد بشم. چند تا سوال داشتم:
  1. من مسير رو سه روز ونيز، 4 روز پاريس، 3 روز برلين چيدم. به نظرتون خوبه يا آپشن بهتري وجود دارد؟
  2. ميتونم از ايتاليا وارد بشم و از آلمان خارج بشم؟ براي ويزاهاي بعديم بد نيست؟ (ويزاي من براي ايتاليا هست)
  3. هفته دوم مهر براي ايتاليا فصل high season هست؟ (از نظر قيمت بليط ميخوام بدونم)
  ممنون از راهنماييتون
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. 1- مسیر خوبی است. 2-مشکلی وجود نداره تا جایی که میدونم. 3- تقریبا فصل پر مسافر تا اون موقع تموم شده.
  موفق باشید.

 44. حمیدرضا نصیر شعیبی

  سلام ، جالب بود ، موفق باشید
  ………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 45. آيدا

  سلام و سپاس از مطالب مفيدتون

  1 سپتامبر سفر 20 روزه دارم و ورودم به رم ميباشد و خروجو هم از پاريس
  از اونجايي که سفر فشرده دوست ندارم زمانها را اين طور اختصاص دادم
  4 روز براي روم درنظر گرفتم. 4 روز فلورانس. 4 روز ميلان
  در آخر 4 روز هم پاريس.
  اما هر طور بررسي کردم نتونستم 4 روز بين پاريس و ميلان را انتخاب کنم کجا باشم. ونيز را با فرض اينکه شهر گرونيست حذف کردم. دوست داشتم جنوب فرانسه برم اما ديدم بليط به پاريس گرونه. درواقع از ميلان هواپيما خيلي خيلي ارزون تموم ميشه.
  آيا شما با توجه به تجربه هاتون ميتونين راهنمايي کنيد که اين 4 روز رو کجا برم که بتونم برگردم ميلان.
  ترجيحم بر اين است که جنگلي يا ساحلي باشد.

  با سپاس
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.
  به نظر من این کار رو بکنید:

  – 4 روز رم
  – 3 روز فلورانس
  – 2 روز ونیز و اطراف (مورانو و بورانو)
  – 3 روز میلان
  – 3 روز ژنو (تو دریاچه ژنو میتونید حسابی شنا کنید و از زیبایی های این شهر لذت ببرید)
  – 5 روز پاریس و اطراف
  موفق باشید.

 46. آيدا

  يا حتي اگر شما پيشنهاد يا نظر بهتري براي اين چيدمان در 20 روز داريد، ممنون ميشم راهنمايي کنيد.
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. در همون نظر قبلیتون، نظرم رو دادم.

 47. بهناز

  سلام ببخشید من میخوام برم تیتالیا بعد با ویزای تحصیلی ایتالیا برم آلمان مخواستم ببینم ازکدوم نسیر برم راحتره گیر نمیدن ؟؟؟باتشکر
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. اگر کار غیر قانونی نمی کنید، نگران چیزی نباشید. اگر غیرقانونیه، انجام ندید.
  موفق باشید.

 48. آیدا

  خیلی ممنون از راهنمایی
  فقط یه سوال
  باتوجه به این که با این برنامه ریزی من 11 الی 12 سپتامبر ژنو خواهم بود
  آیا میشه آبتنی کرد؟ سرد نیست اون زمان؟
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. فکر کنم بشه، ولی به این بستگی داره که شما سرمایی باشی یا گرمایی.

 49. آیدا

  🙂 ممنونم
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. موفق باشید.

 50. آزاده

  سلام من و همسرم برای بینال ونیز و اکسپو میلان عازم اایتالیا هستیم من از شما چند سوال دارم طبق اطلاعاتی که جمع آوری کردم ما باید اول به رم و سپس به فلورانس برویم چون دوست داریم آن شهر ها را ببینیم و بازهم بر اساس سرچ هایی که کردم سپس به ونیز و بعد به میلان برویم البته همه اینها با قطار اول اینکه می خواستم پلنی که برای سفر چیدم را تایید کنید که ما به ترتیب این شهر ها را باید ببینیم و دوم اینکه ما بعد از دیدن ایتالیا تصمیم به سفر پاریس داریم از میلان تا پاریس پرواز چه جوری است .
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. برنامه تون خوبه. از میلان به پاریس پرواز وجود داره. باید بلیط بگیرید و برید. همین.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *