57

وقتي كتاب «عدد، نماد، اسطوره» را مي‌نوشتم، اعداد بسياري بودند كه نقش خاصي در اسطوره‌ها بازي مي‌كردند ولي به دليل اين‌كه اطلاعات چنداني ازشان پيدا نكردم در كتاب مزبور نياوردم. يكي از اين اعداد، 57 است. تاكنون دو مطلب درباره‌ي اين عدد پيدا كرده‌ام كه در اين‌جا مي‌نويسم. به نظرم اين عدد يك رابطه‌ي خاص با جهان پس از مرگ دارد. توجه بفرماييد:

1- در اسطوره‌هاي يونان، فردي به نام Apimenides «اپي‌منيدس» هست. روايت مي‌كنند “وقتي پسر كوچكي بود دنبال گوسفندي گم شده رفت و خوابي سنگين بر او غلبه كرد كه 57 سال طول كشيد. وقتي بيدار شد به جستجوي گوسفند ادامه داد، چون نمي‌دانست چه بر او گذشته است. او همه چيز را دگرگون ديد…” (افسانه‌هاي بي‌زمان، اديت هميلتون)

2- در اسطوره‌هاي ايراني داريم: “پس ششمين هزاره‌ي اوشيدر ماه آغاز شود… بدان هزاره، اوشيدر پسر زرتشت به پيامبري از سوي هرمزد آيد… پس نزديك به پايان هزاره‌ي اوشيدرماه، ضحاك از بند رها شود… در آن هنگام، سوشيانس، پسر زرتشت به پيدايي رسد… هزاره‌ي سوشيانس آغاز شود كه هزاره‌ي او تن-كردار است، 57 سال بود.” در توضيح تن-كردار آمده است: تن‌كردار يعني سازنده‌ي تن. سوشيانس در پايان جهان، مردگان را برمي‌خيزاند و بدانان تن باز مي‌بخشد. (بندهش، مهرداد بهار)

پي‌نوشت 1: يك دسته‌ي ديگر به نام عدد نماد اسطوره در سايت به وجود آوردم تا از اين طريق ادامه‌ي تحقيقاتم در اين زمينه را در اين‌جا بنويسم.

پي‌نوشت 2: ديدم در بازار كتاب ايران دو كتاب در رابطه با عدد 7 و 40 منتشر شده است. فكر كردم شايد در آينده يك كتاب كوچك در رابطه با عدد 33 منتشر كنم.

دیدگاه ها

 1. nafise.Azarsina

  با سلام
  نوشته های شما برای من جالب وکاربردی هستندو مفید و مختصر!
  در مورد اعداد و نماد ژاپنی ها و چینی ها تالیفات زیادی داشته اند و کتابی هم راجع به آنها چند سال پیش مطالعه کردم اگر اسمش و انتشاراتش را پیدا کنم حتما براتون می فرستم
  با بهترین ها
  آذرسینا
  ………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 2. مرتضی

  سلام.
  تا جایی که من میدونم اعداد 9 و 11 و مضارب 11 مثل 22 و 33 و 66 نماد شیطان است و ماسون ها خیلی بهش اعتقاد دارند و ازش استفاده میکنند!
  …………………………………………………………
  جواب: سلام. نه قطعا.

 3. عليرضا

  سلام خدمت استاد. مدتي است به دنبال پژوهش گسترده درباره عدد 4 هستم. آيا مي توانم راهنمايي شما را داشته باشم؟ سپاس
  ………………………………………….
  جواب: سلام. فكر كنم مي‌توني براي اين مورد روي كتاب عدد نماد اسطوره حساب كني. موفق باشي.

 4. مرتضی

  سلام مجدد.
  منظور از جواب :جواب: سلام. نه قطعا رو نفهمیدم!
  یعنی این عقیده و نظر اشتباهه یا هم میتونه این موضوع درست باشه هم موضوعات دیگه؟!
  هر چند من مطمئنم که 33 نماد ماسون ها و شیطانه و شاید هم علاوه بر اون نماد چیزهای دیگه هم باشه!
  حتی جایی خوندم یا شنیدم که عدد 72 قبل از اینکه برای مسلمونها مقدس باشه برای ماسون ها و شیطان پرستها مقدسه!
  ………………………………………………………..
  جواب: «نه قطعا»، يعني كه نظرت كاملا درست نيست. 1- قبل از هر چيز براي اين‌كه انواع برداشت‌ها درباره‌ي اعداد رو بدوني بهت پيشنهاد مي‌كنم كه كتاب «عدد نماد اسطوره» رو بخوني. 2- چرا مطمئني 33 عدد شيطانه؟ از كجا اينو مي‌گي؟ هرچند كه در مرام ماسون‌ها عدد 33 مقدسه. 33 عدد ويژه‌اي است كه در مرام بودايي‌ها، مسلمان‌ها، مسيحيان، يهوديان و در اكثر فرهنگ‌ها جايگاه داره. 3- درباره‌ي 72 كه اگر يك كم فكر كني متوجه مي‌شي كه تقدم اسلام از ماسون‌ها و همين شيطان‌پرست‌ها كه مي‌گي جلوتره. پس نظرت درست نيست. درضمن در كتاب «عدد نماد اسطوره» شرح كامل چرايي توجه به اين عدد رو پيدا خواهي كرد. سپاس از تو.

 5. مرتضی

  سلام.
  تقدم شیطان و شیطان پرستها از اسلام و مسیحیت و بیشتر دینها جلوتره! لااقل اوجش برمیگرده به زمان حضرت(پادشاه) سلیمان.
  اگه یه نسخه از کتاب عدد نماد اسطوره رو بهم هدیه کنی با جان و دل میخونمش حاج آرش!
  ………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چشم.

 6. مرتضی

  راستی داشتم به این موضوع فکر میکردم که چرا جنگ اسرائیل با لبنان 33 روز و جنگشون با غزه 22 روز طول کشید !! هر دو مضرب 11 هستش!!
  راستی بالاترین درجه یک ماسون هم 33 هستش!! و آفریقای جنوبی (برگزار کننده جام جهانی2010) هم در عرض یا طول جغرافیایی 33 درجه قرار داره!
  اینها تصادفی نیست!
  راستی نسبت به هدیه کتاب به سرعت اقدام کن.
  …………………………………………………………….
  جواب: سلام. كتاب رو كه بهت مي‌دم. اما با اين چيزهايي كه نوشتي داري ميري تو جاده خاكي. من سعي كردم يك كتاب با منطق علمي بنويسم، اگه اينجوري كه نوشتي فكر مي‌كني ترجيح مي‌دم در اين زمينه ديگه باهات بحث نكنم. حالم گرفته شد.

 7. مریم

  سلام
  البته اسم فيلسوف و شاعر اشاره شده Epimenides بوده كه جالب است بدانيد در آيه 28 بخش 17 از Acts of the Apostles و همچنين آيه 12 بخش 1 Titus‌ از او به عنوان پيامبر و شاعر نام برده شده و نقل قولهايي نيز از او شده است.

 8. مرتضی

  حاجی اینها یی که گفتم میتونه منبع علمی یا تاریخی داشته باشه، من با دید افراطی یا تفریطی به قضیه نیگاه نکردم، فقط یه سری اعداد و شواهد هست که آدمهای نکته دانی مثل شما نباید و نمیتونن به راحتی از کنارش بگذرند و اگه بگذرند جای سوال داره!
  خیلی چیزها توی دنیا هست که مبنا یا تحلیل علمیش برای بشر نامعلومه یا اینکه اونقدر دلایل ضد و نقیض هست که نمیشه با یقین قبولش کرد پس ما آدمها نمیتونیم با علمی که الان داریم نظر قطعی و حق به جانبی بدیم چرا که شاید در آینده با یه علم کاملتری اون دلیل علمی نقض بشه.
  در ضمن تا زمانی که جاده خاکی نباشه نمیشه اهمیت جاده آسفالت رو درک کرد البته بعضی از جاده خاکیها آدم رو به جاده اصلی هدایت میکنن و ما فکر میکنیم که داریم منحرف میشیم!
  من از بحث کردن بیزارم چون به نتیجه منطقی نمیرسه ولی از تبادل نظر و صحبت منطقی بسیار مسرور میگردم هرچند خودم رو صاحب نظر نمیدونم!

 9. آرزو

  سلام آقای آرش نور اقایی من مدتیه به علم اعداد علاقمند شدم و دیروز به طور اتفاقی کتاب شما رو دیدم خیلی خوشم اومد و الان هم سایت خوب شما رو از جستجو تو گوگل پیدا کردم آفرین به شما آرزوهای شما و شغل شما هم روزگاری آرزوی من بود ولی حیف که همت دنبال کردنشونو نداشتم براتون ارزوی موفقیت بیشتر دارم .
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. موفق باشید.

 10. ahz

  سلام
  تو زمينه اعدا اگه دوست داشتيد به وبلاگ من هم سر بزنيد.
  SEPANDARMAD.BLOGFA.COM
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. چشم.

 11. ahz

  مي گم اسمتون خيلي برام آشناست … فکر کنم وقتي داشتم مقاله اعدادم رو مي نوشتم يه مقاله از شما ديدم که از مطالبش هم استفاده کردم
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. موفق باشید.

 12. علیرضا

  سلام و خسته نباشید.
  در واقع باید عرض کنم چون پژوهش من متمرکز بر روی عدد چهار است، نیازی به خواندن تمام کتاب عدد نماد اسطوره ندارم. آیا می‌توانم خواهش کنم که به این پرسش پاسخ دهید؟ “درباره عدد چهار در کتاب خود چند صفحه توضیح داده‌اید؟”
  …………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. الان حضور ذهن ندارم چند صفحه شده.

 13. علیرضا

  سلام و خسته نباشید.
  در کتاب عدد، نماد، اسطوره در صفحه 79 عبارتی ذکر کرده‌اید که برای پژوهش‌هایم به مدرک و منبع دسته اول نیازمندم:
  «در اندیشه‌های اسلامی دوزخ هفت طبقه است: جهنم، سقر، لظا، حطمه، سعیر، جحیم و هاویه».
  این تقسیم‌بندی از کیست؟ کدام اندیشمند اسلامی این‌گونه این اسم‌ها را دریف کرده است؟
  امیدوارم در خاطر داشته باشید… یا راهنمایی ارزشمندی کنید…
  پ.ن:
  هیچ باد مخالفی
  برای کشتی بی هدف
  نمی‌وزد
  …………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. الان در سفر هستم. وقتی برگردم یادآوری کنید تا در منابع نگاه کنم. در ضمن به این سایت http://alaam.tahoor.com/page.php?id=15094 یک سری بزنید.

 14. علیرضا

  سلام. رسیدن به خیر و خسته نباشید. نوشته بودید وقتی از سفر برگشتید، یادآوری کنم برای پرسشی که مطرح کرده بودم (عبارتی در صفحه 79 کتاب، درباره اسامی هفت‌طبقه دوزخ). سپاس.
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. برای اون سوال جواب دادم. لینک هم فرستادم.

 15. لیلا

  آقای نورآقایی عزیز، من از کتاب شما و مطالبش بسیار استفاده کردم اما واقعا اشکالی که در کار شما وجود دارد و ارزش علمی اثرتون را پایین می آورد ارجاع ندادن دقیق وعلمی است. در روش تحقیق جدید هر مطلبی باید با ذکر دقیق منبع و صفحۀ آن نوشته شود که در اثر شما متاسفانه اینطور نیست. موفق و پیروز باشید.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. کاملا حق با شماست. سعی می کنم رعایت کنم. سپاس.

 16. امیر جاوید

  سلام استاد شدیدا نیاز دارم با شما تماس بگیرم ولی قسمت ارتباط با من موجود نیست و تو سایت و error میده، اگه ممکنه لطفا ایمیلتون رو از طریق ایمیلم بفرستید، سپاسگزارم
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. nooraghayee@gmail.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *