15

امروز شهر Wonosobo را به مقصد شهر Magelang ترك كرديم. با اتوبوس‌هاي نيروي دريايي ارتش سه ساعت در راه بوديم تا به كمپي كه در نزديكي رودخانه Progo قرار دارد برسيم. فردا آخرين روز مسابقات است.

اين عكس را در شهر Magelang، روبروي كمپ و محل استقرار تيم‌ها گرفتم.

در همه‌ جاي كمپ ما و در تمام معابد بودايي اين شهر، گل نيلوفر ديده مي‌شود. دو نوع گل نيلوفر با رنگ‌هاي مختلف را مي‌توان در اين منطقه ديد. گلي كه صبح‌ها باز و عصر‌ها بسته مي‌شود و گلي كه برعكس اين عمل مي‌كند. اگر كسي علاقمند است تا در مورد گل نيلوفر اطلاعات اسطوره‌اي و تاريخي داشته باشد، مي‌تواند به نوشته‌‌ي بنده در اين آدرس http://nooraghayee.com/?p=124 مراجعه كند.

بدون شرح

گل نيلوفر در ساعت 12 ظهر

همان گل در ساعت 17

نمايي از كمپ ما

نمازخانه كمپ

باز هم نيلوفر

راهرويي كه برخي از اتاق‌هاي كمپ در آن قرار دارد را در تصوير مي‌بينيد. اين كمپ با مصالح بومي و بيشتر از چوب ساخته شده و بسيار فضاي دل‌انگيزي دارد.

اعضاي تيم‌ها در اتاقشان

همان توضيح بالا

بدون شرح

بدون شرح

پارك ملي باستان‌شناسي كه معبد Borobudur در آن واقع است.

به بزرگترين معبد بودايي دنيا خوش آمديد: اندونزي، جاوه مركزي، مَگِلانگ، معبد بوروبودور

منظره‌اي كه از معبد ديده مي‌شود.

معبد «بوروبودور» 1460 نقش حجاري شده دارد.

مضمون بيشتر اين حجاري‌ها زندگي انساني است كه در قيد شهوت و هوس اسير گشته. داستان نقش حجاري‌ها را مي‌توان در كتاب Maha Karma Wibangga خواند.

اين‌هايي كه در تصوير مي‌بينيد نامشان Stupa است. «استوپا» به معني «تپه» است. درون هر يك از اين‌ها، يك مجسمه‌ي بودا قرار دارد و هر كدام يك معبد محسوب مي‌شوند. مردم اندونزي باور دارند كه در «بوروبودور» 1000 معبد وجود دارد كه همگي در يك شب، آن‌هم توسط جن‌ها ساخته شده‌اند.

معبد «بوروبودور» در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده و تاكنون دو مرتبه در سال‌هاي 1911- 1907 و 1983-1973 مرمت شده است.

نام «بوروبودور» از دو بخش BORO به معني «معبد» و BUDUR به معني «بالاي تپه» تشكيل شده است. اين‌كه بيشتر معابد و جايگاه‌هاي مقدس در بالاي تپه يا بلندترين نقاط بنا شده‌اند، يك قضييه‌ي عمومي در همه‌ي اديان و فرهنگ‌هاست. اگر از خوانندگان محترم كسي هست كه بخواهد درباره‌ي تقدس كوه و تپه (بلندي) مطالعه كند مي‌تواند به نوشتار بنده در آدرس‌ http://nooraghayee.com/?p=82 مراجعه كند.

معبد «بوروبودور» در چند طبقه، به شكل زيگورات و به نقشه‌ي «ماندالا» ساخته شده است.

در اين معبد 504 مجسمه‌ي بودا وجود دارد.

در معبد «بوروبودور» بيش از 2000000 قطعه سنگ «اندزيت» به كار رفته است. من در ميان اين سنگ‌ها ملات نديدم.

وردي معبد از چهار جهت است. از هر جهتي كه وارد شويم مجسمه‌هاي بودا را مي‌بينيم كه ژست دست‌ها و آرنج‌هايش متفاوت است. ژست Abhaya Mudra به معني «از خطرات نترسيدن»، ژست Dyana Mudra به معني «مراقبه و مديتيشن»، ژست Wara Mudra به معني «عشق و محبت» و ژست Witarka Mudra به معني «تعليم مفاهيم» است.

بدون شرح

بدون شرح

بدون شرح

بدون شرح

بدون شرح

درختان Bonsai (كه در كلاس‌هاي راهنمايان گردشگري توضيخ داده‌ام كه چه هستند و چرا هستند) در محوطه‌ي معبد ديده مي‌شوند.

كار جالبي كه در معبد «بوروبودور» انجام مي‌شود اين است كه در محل بليط فروشي، Welcome Drink (آب، چاي و قهوه) به بازديدكنندگان مي‌دهند.

معبد Mendut يك معبد بودايي ديگر در نزديكي معبد «بوروبودور» است.

از اين‌گونه عروسك‌ها در اندونزي زياد يافت مي‌شود. هنوز وقت نكرده‌ام تا در موردشان اطلاعات كسب كنم.

گربه‌اي در زير سايه‌‌ي استوپا، خوابيده است.

دیدگاه ها

 1. غریبه آشنا

  سلام

  پس این دفعه سفرتان تور ورزشی بوده.
  خوب شکار عکاس میکنید.
  روی مجسمه های بودا علامت صلیب شکسته است ؟ خیلی دلم میخواهد هرچه زودتر ارتباط بودا با صلیب شکسته را توضیح دهید.
  پس مناظر زیبای آنجا هم دست کمی از زیبایی جزیره بالی ندارد.
  گلهای نیلوفر هم زیبا و دلفریب و نجیب و…

  پاینده باشید

 2. ا گ

  گرچه عكس عروسكها چندان واضح نيست و نمي شه درست قضاوت كرد كه آيا اينها همون عروسكهاي خيمه شب بازي و سايه تئاتر عروسكي اندونزي (( وايانگ )) و (( وايانگ كوليت )) هستند يا صرفا عروسكهايي كه شبيه به اين عروسكها و براي توريستها ساخته شدند. در هر حال اگه جزو عروسكهاي اصلي تئاتر اندونزي باشند معمولا با گريم و لباس اغراق آميز ساخته مي شند كه مفصلها قابليت حركت دارند و ماهرترين عروسك گردانان اونها رو به زيباترين شكل ممكن به رقص در مي آرند. گريم اين عروسكها معمولا يادآور داستانها و اسطوره هاست و حركات رقص هم در واقع نيايش به حساب مي آد. بسياري در دنيا تئاتر سايه اندونزي رو مادر اصلي انيميشن فعلي مي دونند.
  …………………………………………………
  جواب: سلام و سپاس از توضيحات.

 3. عطری

  با سلام من چند سال پیش انجا بودم و هر چه از زیبایی و ابهت ان گفته شود نمی تواند ان را توصیف کرد باید انرا دید تا به عظمت ان پی برد البته معبد دیگری هم در انجا قرار دارد که سالها در زیر خاکستر بوده است
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

 4. عطری

  سلام مطالبتون مختصر و مفید بود و میوه ایکه نوع ایی انبه معرفی کرده بودید یک نوع میوه اسیایی است ومن اسمش را فراموش کرده ام خوشمزه است ولی به نظر من اصلا”با انبه قابل قیاس نیست
  ……………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *