اين است خوزستان

تاكنون بيش از 100 روز در خوزستان سفر كرده‌ام، بيش از 200 جاذبه فرهنگي و تاريخي و طبيعي و مردم‌شناسي خوزستان را ديده‌ام، راهنماي بيش از 300 نفر در خوزستان بوده‌ام، اما اين‌مرتبه خوزستان باز هم حرف‌هاي تازه‌تري داشت. اين شما و اين شيوه‌ي جديد من در سفرنامه‌نويسي…

به قصد سه روز، به خوزستان سفر كرده بودم. روز اول را در اهواز سپري كردم تا براي دانشجويان جديد مدير فني خوزستان، كتاب “برنامه‌ريزي و سرپرستي گشت‌ها” را تدريس كنم. اما براي دو روز بعدي، برنامه‌اي براي سفر در چند شهر خوزستان مد نظر داشتم تا ايده‌ي نوشتن كتاب “راهنماي گردشگري استان خوزستان” را بررسي كنم. براي اين سفر از قبل با يكي از دوستان برنامه‌ريزي كرده بودم كه سفر را با او به انجام برسانيم. اما از آن‌جا كه موبايلش خاموش بود و هيچ خبري از او نشد و هيچ تماسي هم نگرفت، پا در هوا ماندم. بنابراين در شك و دودلي بودم برنامه را لغو كنم و همان شب به تهران برگردم، كه «محمد شمالي‌زاده»، يكي ديگر از دوستان زحمت همراهي با بنده و در اختيار گذاشتن اتومبيل را پذيرفت. ما شب را به منزل او رفتيم تا براي سفر دو روز آينده آماده شويم. در همين حين «مجتبي گهستوني»، يكي ديگر از دوستان روزنامه‌نگار بنده، براي همراهي در اين سفر اعلام آمادگي و خوشحالم كرد.

روز شنبه 3/11/88 ساعت 7 صبح، مجتبي و محمد و من از اهواز به مقصد روستاي «كارتا»  N32 13-E49 46 (از طريق راه مسجد سليمان) حركت كرديم تا از “امام‌زاده سلطان ابراهيم” بازديد كنيم.

 

درياچه‌ي پشت سد شهيد عباس‌پور (كارون 1). براي رفتن به روستاي «كارتا» بايد از جايي كه با رنگ زرد نوشته شده سوار قايق مي‌شديم و تا محل آخرين پرچم مي‌رفتيم.

 در مسير از روستاي «درب خزينه» N31 53-E48 59 (در مسير اهواز – مسجد سليمان و بعد از ملاثاني) و قلعه‌ي قاجاري نيمه‌مخروبه‌ي آن بازديد كرديم. جلوتر كه رفتيم در كنار جاده، چهارتاقي‌هاي روستاي «بَتوند» N37 00-E49 07 نظرمان را جلب كرد. به آن سمت رانديم، عكس گرفتيم، چاي نوشيديم و دوباره به راهمان ادامه داديم.

چهارتاقي‌هاي روستاي «بَتوند» كه گونه‌اي از بناهاي آرامگاهي منطقه هستند.

قرار نبود كه از شهر مسجد سليمان ديدار كنيم، بنابراين جاده‌ي سد كارون 1 (شهيد عباس‌پور) را پيش گرفتيم و در راه از بقاياي آتشكده و بردنشانده عكاسي كرديم.

اين «بردنشانده» (برد به معناي سنگ است) در محل آتشكده‌‌‌اي N32 02-E49 19 قرار دارد كه امروزه تنها بقايايي از آن را مي‌بينيم.

 

اين چوپان بختياري را در نزديكي آتشكده ديديم و كمي با او گپ زديم.

براي رسيدن به “امام‌زاده سلطان ابراهيم” مي‌بايستي خودمان را به دوراهي روستاي «كٍوٍشك» N32 03-E49 33 مي‌رسانديم و كمي جلوتر از آن‌جا، سوار بر قايق مي‌شديم. كرايه‌‌ي قايق نفري 2500 تومان است و قايقرانان 10 نفر را در هر قايق سوار مي‌كنند. زمان قايق‌سواري هم حدود 1 ساعت تا 1:15 دقيقه است. ما چون وقت نداشتيم يك قايق با قيمت 20000 تومان كرايه كرديم و خودمان را به روستاي «كارتا»، جايي كه امام‌زاده در آن‌جا واقع است رسانديم.

 

وقتي سوار قايق بوديم اين عكس را گرفتم. آن كوهي كه برف دارد، زردكوه بختياري است و پشت آن شهر چلگرد است.

وقتي از قايق پياده شديم و به داخل روستا رفتيم، در همان ابتدا ديديم كه اين بچه‌ها بر روي تخته سنگي نشسته‌اند و درس مي‌خوانند.

اين آقا (احتمالا پدربزرگ همان بچه‌ها) هم در نزديكي همان بچه‌ها در داخل حياط خانه‌اش نشسته بود و قرآن مي‌خواند. با او چند دقيقه‌اي همكلام شديم، نشاني امام‌زاده را پرسيديم و سپس از او دور شديم. در اين هنگام “مجتبي گهستوني” گفت كه يك دايي ناتني در اين روستا دارد كه نمي‌داند، كيست و در كدام خانه زندگي مي‌كند. موقع برگشت متوجه شديم كه اتفاقا همين آقا، همان دايي ناتني گمشده‌ي اوست كه تا به حال همديگر را نديده بودند.

اين عكس را موقع برگشت گرفته‌ام، موقعي كه مجتبي متوجه شد اين آقا همان دايي ناديده‌اش است و نشاني مي‌دهد كه: “به پير و به پيغمبر، من خواهرزاده‌ي تو هستم.”

 

 كدبانوي بختياري در حال پخت نهار براي خانواده در روستاي «كارتا»

سنگ‌مزارهاي روستا

گونه‌اي از سبك زندگي در اين روستا

مقبره‌ي امام‌زاده سلطان‌ابراهيم كه در تمام خوزستان شهرت دارد و به قول دايي مجتبي، برادر امام رضاست.

 

هر كجاي روستا باشيد، اين نقش كه بر كوه مي‌بينيد، جلب نظر مي‌كند. مردم محلي مي‌گويند: “گاوي از كمر كوه پايين مي‌آمده كه شيري بر آن حمله مي‌كند. امام‌زاده آن شير را در همان‌جا طلسم مي‌كند و اين نقش همان شير است (سر و دست و پا و دمش را مي‌توان تصور كرد).”

از اين خانواده تقاضا كرديم كه به ما نهار بدهند. برايمان قطعاتي از مرغ كباب كردند و به اتفاق خورديم.

 

سگي با دو رنگ متفاوت در چشم‌هايش: اين سگ همان خانواده‌اي است كه در حياط خانه‌اشان غذا خورديم.

وقتي غذا خورديم، قايق ديگري با همان قيمت كرايه كرديم و از روستا برگشتيم. صحنه‌هايي در راه ديديم كه اين عكس و سه عكس بعدي نمايانگر آن زيبايي‌ها هستند.

بدون شرح

بدون شرح

بدون شرح

آن جزيره‌اي كه مي‌بينيد، در نزديكي همان جايي است كه بايد سوار قايق بشويم و به سمت روستاي «كارتا» برويم. در اين جزيره تفريحي ويلاهاي يك‌خوابه و دو خوابه و سه‌خوابه براي اجاره گردشگران وجود دارد. طبق اطلاعات مجتبي گهستوني، اتاق‌ها به ترتيب شبي 100000، 120000 و 150000 تومان كرايه داده مي‌شوند.

از آب‌هاي نيلگون كارون خداحافظي مي‌كنيم و به سمتي مي‌رويم كه من حدس مي‌زنم (فقط يك حدس جسورانه است) محل تولد كوروش باشد. نامش «قلعه بردي» N32 08-E49 31 است و به نظر مي‌رسد كه بناهايي از دوران هخامنشيان در اين منطقه وجود داشته است.

در تصوير موقعيت «قلعه بردي» نسبت به درياچه پشت سد كارون 1 و قلعه خواجه مشخص است.

تصوير ماهواره‌اي منطقه

بقاياي آثاري از دوران‌هاي گذشته (احتمالا هخامنشيان)

نقش‌هايي كه بر روي برخي از سنگ‌هاي روستاي «قلعه بردي» مي‌توان ديد.

با ديدار از روستاي «قلعه‌بردي» برنامه‌ي روز اول به پايان رسيد و ما به سمت اهواز حركت كرديم. همچون شب قبل، به منزل محمد شما‌لي‌زاده رفتم و تا صبح استراحت كرديم.

روز دوم از خانه بيرون آمديم و رفتيم داخل شهر اهواز تا براي صبحانه از حليم‌فروشي معروف «حاج‌خدايي» حليم‌ بخريم.

بدون شرح

قبل از اين‌كه اهواز را به مقصد «رامهرمز» ترك كنيم، به محل عبادت «صابئين مندائي» رفتيم و از آن‌ها عكاسي كرديم. آن‌ها روزهاي يك‌شنبه براي اجراي مراسم در شهر اهواز به كنار رود كارون مي‌روند. مشكلي براي عكاسي نداشتيم و در واقع با رعايت فاصله مي‌شود از آن‌ها عكس گرفت. مهربانند و معتقد به دين خود. مندائي‌ها لباس سفيد مي‌پوشند و من قبلا يك متن در مورد اين قوم خلاصه‌نويسي كرده‌ام. براي اطلاعات بيش‌تر درباره‌ي اين قوم به لينك زير مراجعه كنيد:

 http://www.chn.ir/news/?section=1&id=24966

 

اهواز – كارون – مندائي‌ها – 7 صبح – يك شنبه

همان توضيح بالا

اين پيرمرد يكي از مقام‌هاي روحاني مندائيان اهواز است.

رو به آب در حال خواندن كتاب مقدس مندائيان (گنزا ربٌا؟)

بخشي از اجراي مراسم ديني: شاخه‌ي زيتون را به صليبي مي‌بندند.

 بعد از عكاسي از مندائيان، اهواز را به مقصد رامهرمز N31 15-E49 36 ترك كرديم. از اهواز تا رامهرمز حدود 1 ساعت و 20 دقيقه راه در پيش داريم. با هماهنگي قبلي توسط مجتبي با دوستي به نام «حشمت‌الله دهقان»، نايب رئيس انجمن دوستداران تاشار رامهرمز آشنا شديم و او ما را به ديدار از چند شگفتي در اطراف رامهرمز رهنمون شد.

 

مسيري كه ما از رامهرمز براي ديدار از «تش‌كوه» و «دره‌قير» پيموديم.

تصوير ماهواره‌اي رامهرمز

تصوير ماهواره‌اي از روستا و رودخانه‌ي «ماماتٍين عليا»: تش‌كوه و دره‌قير در نزديكي اين روستا واقع شده‌اند.

مجتبي كار داشت و در اين روز (يك‌شنبه) ما را همراهي نكرد، اما همه‌ي ارتباطات را براي راحتي كار ما برقرار كرد. محمد و من به سمت رامهرمز رفتيم، آقاي حشمت‌الله دهقان را سوار كرديم و يك‌راست به سوي روستاي «ماماتين عليا» N31 18-E49 45 رفتيم. قرار بود تا از «تش‌كوه» N31 16-E49 48 و «دره‌قير» N31 19-E49 44 به عنوان دو شگفتي رامهرمز ديدار كنيم. از رامهرمز تا ماماتين حدود 30 دقيق راه است. «تش‌كوه» در فاصله‌ي حدود 5 كيلومتري روستاي «ماماتين عليا» قرار گرفته و «دره‌قير» نيز در نزديكي اين روستاست.

 

بي‌اغراق يكي از شگفتي‌هاي ايران همين‌جاست. اين حفره‌ها همچون چشمه‌هايي هستند كه به جاي آب سرد از آن‌ها آتش گرم بيرون مي‌جهد. اين‌جا «تش‌كوه» است. «تش» همان آتش است كه نام اين بخش از تپه‌ي اطراف جاده را بر آن گذاشته‌اند. به خاطر خروج گاز از اين حفره‌ها همواره از آن‌ها آتش به بيرون مي‌جهد. با خودم فكر مي‌كنم كه در صورت معرفي و ساخت زيرساخت براي اين منطقه، چقدر مي‌توان به رونق گردشگري و وضعيت اقتصادي مردم منطقه كمك كرد.

 

اين‌هم نماي «تش‌كوه» از كنار جاده: فاصله‌‌ي اين آتش‌ها از جاده حدود 50 متر است و به سادگي ديده مي‌شود، اما هيچ تابلويي براي معرفي اين پديده‌ي جالب وجود ندارد. فقط حواستان بايد باشد كه وقتي در جاده‌ي قديم رامهرمز به ايذه (هفتكل) مي‌رويد بايد به تابلوي «ابوالفارس» دقت كنيد و آن راه را در پيش بگيريد و بعد از عبور از پل آهني، به سمت چپ جاده نظر كنيد تا اين صحنه را از دست ندهيد. 

روستاي «ماماتين» اولين مكاني است كه طبق اطلاعات محلي‌ها، در سال 1907 ميلادي اولين چاه‌هاي نفت خاورميانه در آن‌ها حفر شد. اما به دلايل اقتصادي از اين چاه‌هاي نفت بهره‌برداري نشد و نهايتا در مسجد سليمان استخراج نفت در ايران و خاورميانه شروع شد. تصوير بالا مربوط به برخي از بناهاي اداري و اقامتي در روستاي «ماماتين» است كه توسط انگليسي‌ها با مصالح بومي در آن زمان‌ها ساخته شده. امروزه مردم در اين خانه زندگي مي‌كنند.

ايشان آقاي «روح‌الله كلاه‌كج»است كه ما را براي ديدار از دره‌قير همراهي كرد. دره‌قير در نزديكي روستاي «ماماتين عليا» واقع است. از كف و ديواره‌ي رودخانه قير مي‌تراود.

بدون شرح

تراوش قير از ديواره‌ي رودخانه

چاه نفتي كه ذكرش رفت: امروزه از استحكامات چندين چاه نفتي كه در منطقه وجود داشته‌اند خبري نيست اما در اطراف روستا نشانه‌هايي از بقاياي بناها و قلعه‌هاي انگليسي‌ها باقي مانده است.

ما بعد از ديدار از روستاي «ماماتين» به رامهرمز برگشتيم و در منزل آقاي دهقان غذا خورديم. بعد گشت كوتاهي در شهر زديم و از محل «جوبَجي» (همان جايي كه چند سال گذشته تعدادي اشياء قيمتي از آن به دست آمده بود) مطلع شديم. سپس راهمان را به سمت بهبهان ادامه داديم.

در راه بهبهان: هرچه بگويم برعليه خودم استفاده خواهد شد!

مسلما بهبهان N31 19-E49 44 آثاري براي بازديد گردشگران دارد، اما قصد ما ديدار از اتفاقاتي بود كه كمي ناشنيده‌تر و منحصر به فردتر باشند. بنابراين فقط به بازديد از باغ نرگس N30 37-E50 16 كه تنها در اين زمان گل داشت قناعت كرديم.

مسير حركت ما از رامهرمز به بهبهان و موقعيت باغ نرگس در شهر بهبهان

 

نقشه هوايي شهر بهبهان و موقعيت باغ نرگس در نزديكي شهر

ايستگاه نرگس بهبهان

و ما دشت نرگسي ديديم كه نگو!

باغ نرگس بهبهان

بعد از پايان بازديد، به اهواز برگشتيم. در منزل محمد شام خورديم و به همراهي او به فرودگاه رفتم تا به تهران برگردم. سفرم به پايان رسيده بود.

 

 

 

دیدگاه ها

 1. N

  سلام و رسیدن به خیر . عکس نرگس ها …. هیچی … نمی دونم چی باید گفت . واژه کم آوردم .
  سپاس

 2. عليرضا اكبري

  درباره دو عكسي كه از خوزستان ديدم لازم ميبينم اضافه كنم به دليل وجود ميادين عظيم هيدروكربني در منطقه جنوب و جنوب غرب ايران، و نيز سيستم نفتي حاكم بر ساختمانهاي زمين شناسي تحت الارضي (سازند گچساران از جنس انيدريت و گچ به عنوان پوش سنگ)، و اينكه در بسياري از جاها از جمله آغاجاري، رخنمون گچساران ديده ميشود، تعداد زيادي از چشمه هاي نفتي يا Oil Seepages در اين نواحي ديده ميشود. وجود اين تراوشات از نوع سوخت هاي فسيلي حتي در شمال كمربند تراستي زاگرس در لرستان ديده ميشود. در حالت كلي، يكي از روشهاي پي جويي مقدماتي نفت وجود چنين نشانه هايي است.
  به خاطر دارم، سازمان زمين شناسي كشور مناطق طبيعي را با هدف جذب گردشگر در دو سي دي معرفي كرد.
  در مورد عكس نخست نيز كه مانند حركت لاوا يا گدازه هاي آتشفشاني ديده ميشود، بايد عرض كنم كه اين خود دليل بر ادعاي وجود زونهاي هيدروكربن دار در خوزستان است. اين زونها در درجه حرارت بالا نفت توليد ميكند. اصولا” گراديان زمين گرمايي در جنوب كشور بيشتر از زون البرز است.
  در اين باره، بنده بسيار علاقمند هستم تا دوستان متولي گردشگري كشور، فصلي از گردشگري علمي با مضمون زمين شناسي و زيبايي شناسي طبيعت تعريف نمايند.
  در پروژه اخير كه به روستاي كرند در استان گلستان (بسيار نزديك به كوه خالد نبي كه پارسال رفتيم) رفتم، مناظر بي نظيري از فرونشست زمين ديدم كه شايد در دنيا كم نظير بود. چرا نخواهيم اين مناظر زيبا را به رخ جهان بكشيم؟
  خاطرم هست در كانادا، چشمه هاي آب طبيعي از موارد شماره 1 گردشگري بود. در آنجا بركه اي ديدم كه شايد ميليونها تركيب رنگ در تلاقي با نور خورشيد به چشم مي خورد و طنازي مي كرد. در اين سفر 2 هفته اي به گلستان بيش از 500 عكس گرفتم. يعني هرآنچه در كتاب زمين شناسي و نفت مي خواني به عينه در آنجا ميبيني.

 3. راسوی تاریخ مصرف گذشته

  هوم، آدم این عکسارو که می بینه احساس می کنه چقدر دنیا هیجان انگیزه و نزدیکه و این میزی که پشتش داریم کار می کنیم چه چیز احمقانه ایه!
  راجع به اونجایی که قیر بیرون میاد فک کنم ناصرخسرو هم یه چیزایی گفته بود، شاید هم اشتباه می کنم.

 4. سارا

  وای بیصبرانه منتظریم تو رو خدا زود فوق العاده است
  برای همه عکسا سوال دارم
  ……………………….
  جواب: چشم، حتما

 5. مریم

  سلام
  همش یه سفر باشی انرژی و خوش بگذرونی
  ازت راهنمایی میخواستم. یک منبع یا کتابی بهم معرفی کن که آثار و اماکن دیدنی و تاریخی در ایران، قبل از اسلام را گفته باشد. اسم مکانها + شهرش
  مرسی
  …………………………………
  جواب: كافي است به كتابفروشي “طهوري” يا “چشمه” يا “توس” بروي و همين سوال را از آن ها بپرسي. كتاب هاي زيادي در اين زمينه وجود دارد.

 6. پسر ایران

  زلف ان است که بی شانه دل از جا ببرد….. حکیم جان سلام .چشمهایی که این صحنه ها را دیده ” مقدسند مواظب چشمهایت باش.

 7. محسن باطنی

  سلام رسیدن بخیر!
  آرش یه سوال.. آیا در ایران سایتی برای کرایه موتور سیکلت یا دوچرخه میشناسی… لطفا معرفی کن! سپاس.
  …………………………………..
  جواب: سلام، نه خيلي.

 8. الهام

  توضیحات آدمهایی مثل اون مهندس علیرضا اکبری … خواب آدمو می پرونه از سرش … رویاها رو پر می ده … کی بود گفت؟ انتونن آرتو؟ یا کس دیگه ای؟ که می گفت سرزمین رویا مثل زمین زیر پاهای شما سفت و محکم است آن را باور کنید! من درباره عکسهای تو رویاهایم را باور می کنم و نیاز به هیچ توضیح علمی ندارم.

 9. عليرضا اكبري

  نوشته سركار خانم الهام را ديدم. نياز ديدم توضيحي به اين خانم بدهم. اولا” بنده آن طور كه شما خطاب كرديد خود را نمي بينم: “آدم هايي مثل”. مهندس نيز نيستم چون هر ننه قمري امروز در ايران مهندس است از رئيس جمهور نالايق تا بقال سر كوچه ما. بنده يك كارمند شركت نفت هستم كه از قضا به اين رشته علاقمندم و ايران را بيشتر از عنوانش دوست دارم. دوما”، گفته هاي من تناقضي با روياهاي سركار خانم ندارد. شايد اين بانوي محترم نمي خواهد از زاويه ديگري به اين تصاوير نگاه كند، كه من مي خواهم. وقتي در يك سفر شما 500 عكس مي گيري، يعني آنقدر وجب به وجب خاك ايران براي تو مهم است كه دوست داري آن را با تصوير به دوستت در كانادا معرفي كني. و نفهميدم اين جمله را: “سرزمين رويا مثل زمين زير پاهاي شما سفت و محكم است”. لطفا” توضيح دهند. الهام خانم، هركس رويايي دارد كه قابل احترام است.
  باري از اين كه بگذريم، دوست دارم چند تصوير از روستاي كرند براي صاحب خانه بفرستم. چگونه؟
  ………………………………
  جواب: سلام و سپاس، لطفا با ايميلnooraghayee@gmail.com بفرستيد

 10. سوگل- اندیمشک

  سلام از لطفتون… بابت توجه به خوزستان و خوزستانی ها بی نهایت سپاسگزارم. عکس های جالبی بود. راستی 2 بهمن (جمعه ) روز بسیار جالبی بود برای بنده، اطلاعاتتون مفید بود خیلی خوب خوزستان رو زیر ذره بین گذاشتید.
  همواره شاد و پر انرژی باشید… سپاس.

 11. داریوش

  از همینجاست که ایرانیان از قیر برای سازندگی و آفند و پدافند از سرزمینشان استفاده کرده اند.

  میتونم نشانی آن 2 عکس را داشته باشم؟!!

  و یک نرگستان دیگر هم در جنوب کازرون است. اگر کار اجازه دهد و زمان یاری کند در پایان بهمن و ابتدای اسفند میشود آنجا هم چنین چیزی دید.

 12. سوزان خدیو

  واااااااااااااای،الهی من فدای اون دوتا خانم کوچولویِ ناز بشم،امیدوارم در آینده خوشبخت بشن،ممنون خیلی زیبا بود،دلشادباشید و خنده به لب.

 13. سارا

  عالی بود
  این سفرنامه کمی علمی شده بود به خاطر عکس های هوایی موقعیت های جغرافیایی
  خوبه همه مدل سفرنامه رو دارید امتحان میکنید
  ولی فوق العاده بود ما که مجانی رفیتم و برگشتیم

 14. عباد کیان فر

  خوزستان گرم است مثل مردمانش که این همه صمیمی اند و این همه پرشور حرف میزنند

  و پر از طعم است مثل طعم آتشین سمبوسه ها و شهد شیرین خرماهایش

  و پر از رنگ است مثل گلهای وحشی رنگارنگش

 15. الهام

  سلام آرش! من باید از جناب آقای علیرضا اکبری عذرخواهی کنم. لطف می کنی ایمیل ایشنو بهم بدی؟!
  ……………..
  جواب: من هم ندارم. حتما خودشان این مطلب را می بینند و با تو در ارتباط خواهند بود.

 16. من

  گرچه سفرتان به خوزستان تمام شد ولی من الان خوش آمد میگم (:

  در ضمن این عکس بالای وبلاگتون چقدر آخمو هست، عوضش کنید بهتره

 17. انار

  درود
  كتاب سرپرستي و برنامه ريزي گشتها را چطور ميشه تهيه كرد؟
  ………………………………………
  جواب: موسسه آواي جلب سياحان در تهران اين كتاب را داره. به احتمال زياد اين كتاب در اصفهان هم پيدا مي‌شه.

 18. شوشتری

  سلام، کاش سمت شوشتر می اومدید و تخریب تنها سازه های آبی دنیا (نهر داریون، پل بند شادروان، آبشار ها یا همان سیکا که اصطلاحا ثبت جهانی شده! یک هفته بعد هم ریزش کرد! بند میزان و . . .) برای یادگاری چند تا عکی می گرفتی که مثل بقیه آثار هم بگیم ما داشتیم نه داریم!

 19. جهان

  دوست عزیز
  بی اندازه ازت ممنونم از این همه عکسهای دیدنی و وقتی که برای این سایتت می گذاری تا آدمهایی مثل من را که دور از وطن هستندو مشتاق مملکت بتوانند در رویاشون با تو همسفر بشن. شاد و سلامت باشی .

 20. فرید

  خیلی عالی بود خوشا به حالت.ولی چه مناظری داره ایران که از بیتدبیری مسئولین از چشم توریستهای ایرانی و خارجی دور مانده

 21. جمال

  آقا جان پس چرا به شهر شوش ، کهن شهر ایران سری نزدی . حالا این همه راهو تا خوزستان اومدی اگر به شوش هم سری می زدی بد نبود .
  …………………………………………..
  جواب: دوست عزيز، بارها به شوش سفر كرده ام و از شهر شما هم گزارش تهيه كرده‌ام. به اميد دوباره اين شهر

 22. بهنام

  سلام دوست من
  من یک عمر توی خوزستان دارم زندگی میکنم یعنی اینجابه دنیا امد اینجا بزرگ شدم احتمال همینجا هم …..
  ولی هنوز به زیبای شما خوزستان رو ندیدم درود
  ………………………………………………
  جواب: از اظهار لطف شما سپاسگزارم.

 23. نظرپور-از انديكا

  با عرض سلام و تشكر
  از شناساندن ايران به ايرانيان.بهتر بود نام شهرستان انديكا كه اين همه زيبائي را در دل خود جاي داده بود عنوان مي كرديد تا هموطنانمان بيشتر با جاذبه هاي گردشگري انديكا و منطقه سدشهيد عباسپور آشنا مي شدند.

 24. مسعود

  با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز و خوش ذوق
  من توسط یکی از دوستانم متوجه شدم که شما در سایت خود مطالبی راجع به روستای کارتای مسجد سلیمان نوشته اید (در روز شنبه 03/11/88 ساعت ۷ صبح سفری به آنجا داشته اید) . و در آنجا پیر مردی را می بینید که مشغول نماز خواندن است و نوشته اید که دوست من یک دایی در این روستا دارد و او را نمی شناسد و سپس متوجه شده اید که دایی دوست شما از قضا همان پیرمرد است . من نوه آن پیر مرد هستم و کنجکاو شدم که با دوست شما «مجتبی گهستونی» بیشتر آشنا بشم ؛ اگه لطف کنی و اطلاعاتی از دوستت به من بدی که بتونم باش ارتباط برقرار کنم ممنون می شم.
  ………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. اين شماره‌ي مجتبي است: 09163139752

 25. كرائي

  دوست عزيز
  ضمن تقدير از زحمت سفر هاي تحقيقي تان . جسارتا” عرض كنم كه درب خزينه نادرست و دره خزينه يا به اختصار در خزينه صحيح است.
  …………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از راهنمايي شما.

 26. KEYVAN

  با تشكراز عكسهاتون من 7 سال در كوشك زندگي كردم اي كاش ميتونستم دوستانم را پيدا كنم ممنون از سفرنامه

 27. پریسا

  در مورد تصاویر صابئین مندایی
  پیرمرد مزبور، گنجور طاووسی رهبر دینی مندائیان ایران و عراق است.
  و زیتون بر صلیب گره زده نمی شود. بلکه شاخه مورد است که بر درفش یا دربش بسته می شود.
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما. سپاس.

 28. KEYVAN

  سلام همينكه ايميلمو خونديد ممنونم
  ……………………………………………………………………………
  جواب: سلام به شما.

 29. محسن طهماسبی از کوشک

  سلام ماخودمون داخل دریاچه شهید عباسپور قایق داریم عکس هایی که گرفتین خیلی خوشکلن ……………09167249860………شماره موبایلم.
  ………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به امید دیدار.

 30. بابک 261ج19

  هوای سید خیر گرد رو داشته باش
  مرد خوبی است
  نوروز 1390منتظر شما هستیم.
  به امید دیدار.
  09167249860
  ………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. به امید دیدار.

 31. شمالی زاده - محمد رضا

  سلام می کنم به همه دوستان زحمت کش و با وفا به ویژه ( آرش ) از خدای مهربان برای همه آرزوی سلامتی و آرامش دارم …. خوزستان برزیللته… 09163002771 driver tour guide
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از تو.

 32. فرشته نفري

  سلام استاد.من يكي از شاگردان خودتونم تو موسسه جلب سياحان.مثل هميشه شما با زيبايي تمام همه چيزو به تصوير كشيديد و بيان كرديد.خدا همچون شمايي رو از ما نگيره.
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 33. فرشته نفري

  راستي استاد منم به همه جاي دنيا دارم تور مي برم.امسال عيد هم با اجازه شما دارم ميرم پكن و شانگهاي و هانگزو و دوبي.برام دعا كنيد تا عين خودتون موفق باشم.شما يكي از بهترين استادان ايرانيد.پيشاپيش نوروزتان پيروز.
  ……………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. حتما موفق خواهید شد. به امید روزهای خوب.

 34. رضا

  سلام من کارشناس جهانگردیم منطقه خراسان کاری داشتی باجاذبه های بکر طبیعی در خدمتم اگه کمی علاقمند نجوم باشید حتما اسم سه قلعه رو شنیدید. موفق باشید
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس.

 35. قاصدک

  سلام به همه ی مردم خوب بهبهان من همشهری شما نیستم ولی تمام زندگی من اونجاست ولی کسی باورم نکرد…
  مهمون نوازی نکردید .
  همین
  ……………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام.

 36. آرش

  عکس های زیبایی بود وبلاگ قشنگی دارید تبریک میگم.دانشجوی کارشناسی کامپیوتر واحد یزد.بچه اهواز دلم برای خوزستان زیبام تنگ شده.دمه آرش با وبلاگش گرم.
  …………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موفق باشی همیشه.

 37. بهروز

  سلام. می دونید از اهواز تا بهبهان چند ساعت راهه ؟ اتوبوس داره یا ماشین؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. فکر کنم حدود 3 ساعت باشه. جواب سوال دوم رو نمی دونم.

 38. سميه ازگرمي

  سلام تصاوير زيبايي گرفتين خدا قسمت كنه مام بيايم ازنزذيك ببينيم
  ………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. موفق باشید.

 39. بردیا اهوازی

  سلام برای اینکه حدست تبدیل به یقین شود می توانی به کتاب تاریخ مراجعه نمایید یا این لینک را ببینید تا زادگاه کوروش را ببینید کجای خوزستان است
  http://www.chnpress.com/news/?section=1&id=175
  این لینک را هم در مورد جعل واقعه کمیته قیام سعادت است
  http://iranikhouzestani.blogfa.com/
  ……………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس از شما.

 40. مهدی از دزفول

  با سلام
  امیدوارم موفق باشید ما در سفر سال 90 شما به خوزستان در یک اسفند در خدمتتان بودیم دزفول شهری است با آثار تاریخی،مذهبی و طبیعی فراوان که در آن سفر امکان بازدید فراهم نشد که از آن جمله می توان به تپه تاریخی چغامیش با قدمت برابر با 7500 سال ،بافت تاریخی ، آبشارهای طبیعی از قبیل بزرگترین آبشار خاورمیانه
  (آبشار شوی ) با گونه های متنوع گیاهی و جانوری ،قلعه های تاریخی ، رودخانه زلال دز ، شهر تاریخی جندی شاپور، پلهای تاریخی و…. را نام برد لذا ما بچه های دزفولی از شما دعوت میکنیم حتما از شهر ما بازدید بکنید
  ………………………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. بنده افتخار این را داشته ام که بارها و براها از دزفول و دیدنی هایش بازدید کنم. باز هم خدمت خواهم رسید.

 41. Hossein.p

  خیلی عکساتون قشنگه.مخصوصا نرگس زاره.مرسی.
  من تا حالا بهبهان نرفتم ولی خیلی تعریفش رو شنیدم. واقعا اینحوریه. آخه خیلی دوست دارم اونجارو ببینم.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. اسفند ماه تشریف ببرید.

 42. ساناز

  سلام.خوبید؟خدا قوت…
  در حال جستجو برای جاذبه های خوزستان بودم که در وبلاگ یک دوست اهوازیه دیگه با سایت شماآشنا شدم.قصد سفر به جنوب رو دارم.البته اگه محل اقامتی پیدا کنیم و خیالمون بابت رزرو هتل راحت بشه خیال اهواز داریم.فعلا بوشهر رزرو کردیم .از اطلاعاتی که توی سایتتون بود خیلی استفاده می کنم و حتما میریم برای دیدن دیدنی های خوزستان زیبا.ولی اگه براتون زحمتی نداره سایت یا وبلاگی که بتونم درباره بوشهر و اطرافش هم اطلاعات گردشگری بدست بیارم به من معرفی کنید که سفرم پر بار تر بشه.امیدوارم بتونم زیبایی هایی که در خوزستان معرفی کردید رو از نزدیک هم ببینم.بینهایت سپاس از اینکه وقت ارزشمندتون رو برای معرفی استان زیبای خوزستان گذاشتین.موفق باشین
  ………………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. متاسفانه در رابطه با بوشهر الان حضور ذهن ندارم. موفق باشید.

 43. اسفندیار

  سلام آقا آرش من اینطوری که از سفر نامه و عکسهاتون برداشت کردم آدمی هستید با دلی دریایی ساده بگم ازتون خوشم اومده خوشحال میشم با هم ارتباط داشته باشیم در ضمن من یه پسر بختیاری هستم
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. زنده باد شما. سپاس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *