سفري كه به پايان نرسيد: (بخش پاياني؛ بعد از تصادف تا برگشت به تهران)

قبل از هر چيز بگويم كه بعد از تصادف روال عادي سفر به هم خورد و بقيه كارها از روي اجبار اتفاق افتاد. اما…

همه چيز دست به دست هم داد تا ما تصادف كنيم (سرعت، تاريكي، عدم علائم راهنمايي و رانندگي، …) و همه‌چيز دست به دست هم داد تا آسيب جدي به خودمان وارد نشود (بسته بودن كمربند، وجود ايربگ، منحرف نشدن از جاده اصلي، اعتماد به نفس و كنترل خوب فرشاد كه راننده بود، …). اتومبيل خسارت جدي ديد، اما براي سرنشينانش كه ما سه نفر بوديم اتفاق خاصي نيفتاد. عباس كه هيچ آسيبي نديد، از بيني فرشاد خون آمد و كمر درد داشت، من هم در كمر احساس درد شديد كردم كه به مرور رفع شد.

بلافاصله بعد از اين اتفاق چند نفر از بومي‌هاي بلوچ كه در نزديكي صحنه بودند در حالي كه از سلامتي ما متعجب شده بودند، به ياري‌امان آمدند. آن منطقه‌اي كه تصادف كرديم (تنگه سَرحه) زير پوشش پليس راهنمايي و رانندگي نبود، براي همين نيروي انتظامي مسلح به محل آمد تا برايمان كروكي بكشد.

خلاصه بعد از ساعتي معطلي براي انجام كارهاي اوليه، اتومبيل را كه ديگر حركت نمي‌كرد ترك كرديم و به منزل يكي از محلي‌ها رفتيم تا شب را در روستايي به نام «جاكَس» سپري كنيم.

 

مهمان‌نوازي دوستانمان با همين داستان شروع شد. من از قبل اين موضوع را مي‌دانستم و به فرشاد و عباس اشاره‌اي كرده بودم، پس شوكه نشديم.

بلوچ‌ها كه معرفت و مروت را در حقمان تمام كرده بودند، از ما عيادت كردند و بهمان شام و شيرچايي و محلي براي خواب دادند. صبح روز بعد، مسوول شوراي ده با اتومبيل شخصي خودش ما را دوباره به محل تصادف برد و براي انجام مابقي كارهاي اداري بهمان كمك كرد. آن پارچه‌اي كه بر سر اين دو بلوچ مي‌بينيد، «لانگيك» يا «لانگي» نام دارد. بلوچ‌ها مي‌گويند فرد بلوچ بدون لانگي كامل نيست. لانگي زيرانداز، روانداز، سفره، جانماز، دستمال، دستار، طناب، حوله و بقچه يك بلوچ است. به غير از اين براي حمل يونجه و درست‌كردن صندلي بلوچي نيز كاربرد دارد. بلوچ‌ها در هنگام نشستن طولاني بر روي زمين، پاهايشان را در نزديك سينه جمع مي‌كنند و اين پارچه را دور زانو و كمر مي‌بندند و به اين ترتيب صندلي بلوچي درست مي‌كنند.

دختر بلوچ در روستاي «جاكَس» 

 

در بلوچستان گياهي مي‌رويد به نام «داز». بلوچ‌ها با اين گياه كفش (نام اين كفش سُواس است)، مسكن (همان كپري كه به نام گرد‌توپ شهرت دارد)، زيرانداز، جانماز، تور (براي بالارفتن از درخت خرما)، كلاه، سبد براي جمع‌آوري خرما، كتل (براي جمع‌آوري شالي برنج)، پات (ظرفي براي نگهداري خرما) و … مي‌بافند. 

اين عكس و سه عكس بالايي را در هنگامي كه منتظر بوديم كارهاي اداري‌امان براي انتقال خودرو به نيك‌شهر انجام شود، گرفته‌ام.

ما به هر ترتيبي بود خودمان را به نيك‌شهر رسانديم و در منزل دوستي به نام آقاي «اميري» اقامت كرديم. اين بلوچ خوش‌طينت ما را به بيمارستان برد و از سلامتي‌امان مطمئن شد و تمام كارها را براي انتقال اتومبيل از «تنگه سرحه» به نيك‌شهر انجام داد. شب را نيز در منزل او سپري كرديم.

فرشاد و عباس براي آوردن اتومبيل با جرثقيل به محل تصادف رفتند و من و آقاي اميري در شهر مراحل اوليه كشيدن كروكي توسط پليس راهنمايي و رانندگي نيك‌شهر را انجام مي‌داديم. در اين ميان به نزديكي مسجد قديمي نيك‌شهر رفتيم تا آقاي اميري نماز بخواند و من از اطراف عكس بگيرم.

 

در تصوير مسجد قديمي نيك‌شهر كه قدمتش به زمان قاجار مي‌رسد و به عنوان يك اثر ملي به ثبت رسيده است را مي‌بينيد.

گياه «داز» كه از آن صحبت كرديم.

كفشي (سُواس) كه از «داز» مي‌بافند.

روز هفتم بعد از اين‌كه تمام كارهاي اداري را انجام داديم از نيك‌شهر به چابهار رفتيم تا بتوانيم با هواپيما به تهران برگرديم. اتومبيل را در نيك‌شهر گذاشتيم تا با لطف آقاي اميري به تهران انتقال يابد. در شهر چابهار براي ديدن شهر باستاني «تيس» رفتيم. اين عكس را در آن‌جا گرفته‌ام.

 

مسجد شهر «تيس»

ساحل دريا بزرگ در شهر چابهار

دو عكس بالا را به فاصله 1 دقيقه از هم گرفته‌ام. هنگامي‌كه ماه و خورشيد با هم در آسمان طنازي مي‌كردند.

بدون شرح

آخرين عكس

يك شب در چابهار مانديم و صبح روز بعد (روز هشتم) با هواپيما به تهران برگشتيم، اما آرزوي باقي سفر هنوز با ماست. من چنان خود را مديون مردم‌داري و مهرباني بلوچ‌ها مي‌دانم كه روزي كتابي هر چند كوچك به منظور شناخت فرهنگ بلوچ و گردشگري در بلوچستان خواهم نوشت.

 

 

دیدگاه ها

 1. اسطوره باز

  سلام رفیق چه طوری خوبی ؟ خیلی وقت بود نیامده بودم اینجا! در چه حالی رفیق ؟ سفر بی خطر به زودی به دیدنت می ایم در ماه بهمن ،چرا کتابت منتشر نشده ؟ امارش را به من بده ؟ کتاب جدید خودت چه می خوانی ؟ مقاله هایت را که ایجا نوشته بودی خواندم، آرش جان کلا یک لیست از صد کتابی که خیلی اساسی است در اسطوره شناسی و ایران شناسی برایم بفرست که بسیار ممنونت میشوم، آرش یک سوال دیگر عجیب ترین جای که در ایران دیدی کجاست ؟
  ……………………………………………
  جواب: سلام، من خوبم، تو چطوري؟ دوست دارم زود‌تر ببينمت. كتابم فردا 14/10/1388 به دستم مي‌رسه. چندين كتاب هم‌زمان مي‌خوانم. براي ليست كتاب‌ها بايد به خانه‌امان بيايي. خيلي از مكان‌هاي ايران و جهان برايم شگفتي دارند. حالا ديگر هر سبك زندگي، هر خشت و هر درخت خشك دورافتاده برايم جالب و هيجان‌انگيز است.

 2. اسطوره باز

  عکس ها هم همگی محشر است . کلا ذاتا عکاسی ، مخصوصا وقتی به اینجور جا ها میروی بسیار با عکس هایت حال میکنم .تمیز و با کیفیت و محشر . کلا تو مارا با نوشته هایت خیلی آدم کردی

 3. پسر ایران

  تصور بیشتر ما پایتخت نشینان ان بود.بمحض رسیدن به بلوچستان سرمان بریده و روی سینه مان قرار میگیرد اما با تفاسیر شما باید اسم ان را به هلوچستان تغیر داد… ایا بیشتر خانواده ها انجا مسلح هستند؟ سواس سازگاری خاصی با اقلیم انجا دارد؟کاش یک جفت به یادگار می اوردید.. قدمت مسجد تیس؟اهل تسنن بیشر در چابهار به چشم میخورند؟…. با عمق وجودم تشکر میکنم که ما را همسفر خود میکنید.
  …………………………………………
  جواب: سرتان بعد از سفر به سيستان و بلوچستان سر جاي خودش خواهد بود. من تا به حال آدم مسلح نديديم. سواس حتما با اقليم سازگاري دارد. قدمت مسجد تيس را نمي‌دانم، اما فكر نكنم كه خيلي قدمت داشته باشد، شايد پنجاه سال (نمي‌دانم). بله بيش‌تر چابهار اهل تسنن هستند. من هم متشكرم.

 4. samira

  خوب شکر خدا که سر به سلامت به خانه آمدید…پیش میاید دیگر آقا.تنها یک چیز چرا آن شغال را دار زده بودند؟؟؟؟آیا مراسمی درکار بود یا تنها از دله دزدیهای شبانه اش جانشان به لب رسیده بود؟
  ……………………………………..
  جواب: فكر كنم شغال را مجازات كرده بودند. ديگر اين‌كه به نظر من استان سيستان و بلوچستان خطرناك نيست، برويد و ببينيد.

 5. samira

  یک سوال دیگر…ما همیشه در آرزوی دیدن بلوچستانیم اما تصورمان این است که آنجا خیلی جای خطرناک و بیدروپیکری است….اما حرفهای شما چیز دیگری میگوید که!؟

 6. زهره

  سلام دوباره…خوشحالم كه هرسه سالم‌ايد….پس به اين خاطر مديون بلوج‌هاييد…عكسا فوق العاده بود به ويژه اون دو تا پسري كه در حال پريدن از رودخونه بودن…راستي اگه تصميم گرفتيد رو بلوچا كار كنيد دكتر عبدالحسين فرزاد خيلي كمك مي‌كنه

 7. فرهنگيان

  سلام و وقت بخير

  عجب حادثه اي وعجب سفري! اما شكر كه اتفاقي بد تر نيفتاد.

  مثل هميشه عكسهايتان زيباست. از بس اطراف مسجد تيس تميز و مرتب است، به نظر مياد كه ايران نباشد . آن دو عكس كه از ماه و خورشيد گرفتيد، خيلي عالي شده. در گرفتن عكس از طبيعت، مهارت ويژه اي داريد، تبريك ميگم.

  موفق باشيد

 8. چارقد

  درود بر شما

  گفتی که هر خشت و هر درخت خشکیده برات شگفت آوره به دلم نشست . عکسها هم بی نظیر بود . در وبلاگم مطلبی در مورد بلوچستان دارم که بی ارتباط با سوالاتی که دوستان پرسیده بودند نیست . اگه اجازه بدین اینجا می ذارمش :
  انفجار تروریستی در سیستان و بلوچستان
  در یک عملیات تروریستی جدید در استان سیستان و بلوچستان تعدادی از فرماندهان سپاه به همراه عده ای از هموطنان بلوچ مان کشته و زخمی شدند .
  اینکه بدلیل پاره ای خصومتهای قومی و محرومیت هایی که ریشه در عدم مدیریت یکسان امکانات داشته , بار دیگر در این استان مرزی از کشورمان بمب گذاری صورت گرفت , باعث شد تا دیگربار هموطنان بلوچ ما در سطح کشور با عنوان خرابکار , خلافکار و … و در سطح جهان عنوان تروریست به ایرانیان اطلاق گردد .
  این همه در حالیست که ریشه ی این تفرقه اندازی ها بین شیعه و سنی , بین اقوام ایرانی , و نسبت دادن صفت های ناشایست به هر یک از اقوام ایرانی در برنامه ریزی هایی است که گمان می رود حساب شده بر این تفرقه افکنی ها دامن می زند , اینکه سالیان سال است که در سریال ها و فیلم های تولید صدا و سیمای جمهوری اسلامی لباس بلوچی سنبل خلاف , قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر شناسانده شده بی شک اتفاقی نیست . و پیامی جز القای منفی نگری نسبت به یکی از اقوام و تیره های ایرانی ندارد . از نقطه نظر امکانات شهروندی نیز این خطه از محرومیت های بسیاری رنج می برد تا حدی که امکانات اولیه ی آب سالم یا هوای سالم نیز از آنان دریغ شده است تا چه رسد به سایر امتیازاتی که ساکنان شهرهای بزرگ از آنها برخوردارند .
  در کنار این همه بی مهری ( نادانی ) سیاستگذاران نسبت به این قوم اصیل آریایی و نسبت به این خطه ی زرخیز ایران بزرگ , من فریادی در دل دارم :
  _ بلوچ بمب گذار نیست , بلوچ خلاف کار نیست , بلوچ عامل ورود جنس قاچاق به کشور نیست .
  _ بلوچ ایرانی شریفی است که در طول قرنها پاسداری از مرزهای این کشور را بر عهده داشته , بلوچ ایرانی نجیبی است که با محرومیت ها ساخته و همواره نام سیستان و بلوچستان را با نام ایران گره زده !

 9. مخلصی

  با درود فراوان بر شما دوست عزیز

  در طول هفته گذشته روی تور بودم و از اتفاقی که برای شما و دیگر دوستان اتفاق افتاد اطلاع نداشتم.از اینکه سلامت هستید واقعا خوشحالم و ارزوی سلامت روزافزون دارم

 10. سفیر

  بسیار لذت بردم ببخشید یادم رفت سلام کن… سلام
  چقدر دلم میخاست همچین تصویر زیبایی از بلوچ و بلوچستان برای سایر ایرانیان داشته باشم،برای من فرزتد بلوچ که عمری در اینجا زندگی کردم ولی برای استفاده از امکانات نداشته تحصیلی مجبور به مهاجر بسوی پایتخت شدم از نگاه بی عدالت پایتخت نشینان همه جور توهین و افترایی تحمل کردم، باشد که به همه ما ایرانیان یکسان نگاه شود.
  با اجازه از عکسهای بسیار زیبایتان در پایانامه ام استفاده میکنم،منتظر ایمیلتان هستم
  در پناه حق

 11. حسین

  شما که در مورد استان سیستان وبلوچستان مینویسید .
  ایا از احوال دیگر سیسنانیها وبلوچهایی که در حسن اباد گرگان دارند مورد تجاوز به اصطلاح محلی

  قرار میگیرند با خبرید ؟
  http://www.sistan-golestan.blogfa.com
  ………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. حالا باخبر شدم.

 12. بلوچ

  با عرض سلام و خسته نباشد

  عکساتون خیلی جالبه و امیدوارم که در نوشتن کتابتون موفق باشی . می خواستم بگم که شما فقط از نیکشهر سیر و سفر کردی و امید وارم به بقیه نقاط بلوچستان هم سفر کنی مخصوصا” سرباز که خودم هم سر بازی هستم اگه کمکی از من بر میاد من در خدمتم .
  ………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. سپاس فراوان از شما.

 13. آتنا بستاقی

  سلام از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشته اید. ساکن تهران هستم اگر این میوه را بخواهم از کجا تهیه کنم؟
  …………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. برید به این سفری که ما رفتیم.

 14. farhad

  سلام
  از اینکه حق را رعایت فرموده و در مورد بلوچستان انصاف را رعایت کردی نهایت سپاسگذاری را دارم
  تنش های بین بلوچ ها و سیستانی ها بدلیل عدم تقسیم عادلانه امکانات استان بخصوص پست های مدیریتی بین بلوچ ها وزابلی هاست.
  …………………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادت دارم.

 15. سارا

  سلام
  از عكسهاي زيباتون متشكرم مخصوصا چابهار كه من عاشقشم. ساحل چابهار واقعا تو ايران تكه. فقط بايد رفت و ديد. حيف كه بهش نميرسن.
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 16. پارسا

  سلام آقای نور اقایی
  تصادفی در گوگل ساحل دریا بزرگ چابهار را سرچ کردم به وب شما برخوردم عرض کنم:
  1-از عکسهای بسیار قشنگت سپاسگذارم ما که ساکن اینجاییم به ندرت این تصاویر را میبینیم
  2-از این همه لطف و سپاس به بلوچها سپاسگذارم
  3-متاسفم که حادثه براتون اتفاق افتاد ولی ازدو جنبه خوشحالم که سالم هستید و اینکه این حادثه بهعث شد شما پی به برخی از اخلاق این قوم آریتیی ببرید/
  4-خوشبختانه ان جاده تنگ و تاریک و بدون علامت الان به تاریخ پیویت و جاده جدید تکمیل شد.
  5-اگر تشریف اوردید چابهار در خدمت شنا هستیم..
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. آقا سپاس از لطف بی دریغ شما. به امید دیدار دوست عزیز.

 17. پارسا

  سلام
  از لطف شما به قوم بلوچ سپاسگذارم وارزوی تندرستی دارم ضمنا جاده تنگ سرحه دیگر به تاریخ پیوسته و جاده جدید افتتاح گردید
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 18. farshid

  سلام خدمت شما آرش عزیز. خواستم تشکر کنم از شما به خاطر عکس های زیبایی که از بلوچستان و اینکه تونستید فرهنگ بلوچستان عزیز رو خیلی خوب به نمایش بذارید. در ضمن منتظر چاپ کتابتون هم هستیم. از چارقد عزیز هم به خاطر مطالبی که حرف دل مردم بلوچه هست را نوشته تشکر میکنم و همینطور تشکر مجدد از شما.
  …………………………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. قربان شما. موفق باشید.

 19. saniya

  سلام مردم بلوچستان با آن چیزی که شما تصور می کنید کاملا متفاوت اند مردمی بسیار مهمان نواز صمیمی مهربان اند به شما توصیه می کنم که حتما سفری به بلوچستان زیبا داشته باشید از جاذبه های زیبای شهرستان سرباز وچابهاردیدن کنیدباید به این نکته توجه کنم که سوزن دوزی زنان بلوچ بسیار زیبا وبی همتاست
  …………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس.

 20. سرزمین من بلوچستان

  سلام
  تشکر از شما بابت معرفی بلوچستان
  تصویر اول مغایر با فرهنگ ما بلوچهاست لطفا آن را حذف نمایید.
  مسجد تیس یکی از مساجد قدیمی ایران است که قدمت آن به 1000 سال قبل برمیگردد
  برای آشنایی بیشتر با بلوچستان میتوانید به وبلاگ balochan.persianblog.ir سر بزنید.
  ………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس از محبت شما. معنی دموکراسی اینه که بگذارید بنده دیده های خودم را به تصویر بکشم نه میل و رغبت شما را. با این حال، بنده عاشق جای جای سرزمنینم هستم با همه ی خوبی ها و بدی هایش.

 21. gorgij

  سلام
  بلوچستان عزیزم، اشکهایت را پاک کن میدانم که چقدر در مورد تو اشتباه فکر کرده اند فرزندان با غیرتت را ترسو،قاتل،دزد،… نام نهاده اند اما آنهایی که به خانه ات امده اند بخوبی دیده اند فرزندانت مهمان نواز،دیندار، باشرف ، باغیرت و دوست داشتنی هستند.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *