يونان: اروپا 15

قبل از هر چيز:

1- دفترچه‌ام پيدا شد. سپاس از همه‌ي دوستاني كه نگران بودند. دفترچه را در كتاب‌فروشي آتن جا گذاشته بودم، پيدايش كرديم.

2- از طريق سايت www.ebooker.com  بليط هواپيماي آتن – رم را تهيه كردم (با ويزاكارت جكي) و 13 اكتبر (21 مهر) به رُم مي‌روم. تا آن وقت به شهرهاي مختلف يونان سفر مي‌كنيم. احتمالا در ايتاليا به شهرهاي رم، ونيز، فلورانس و نهايتا ميلان مي‌روم و برنامه‌اي هم براي ديدار از مونيخ آلمان طرح‌ريزي كرده‌ام. بعدش (13 نوامبر) در خدمت همه‌ي دوستان خواهم بود در ايران.

3- به عنوان روزنوشت: قبل‌تر وقتي با كسي حرف مي‌زدند و طرف گنك و مبهوت و ساكت مي‌ماند، مي‌گفتند مثل ديوار است. اما به نظرم ديگر اين ساكت‌ترين موجود هم حرف مي‌زند. تبليغاتي كه بر روي ديوارها چسبانده مي‌شوند، فريادشان بلند است. ديگر ديوار نه تنها گوش دارد، دهان هم دارد. شايد چند وقت بعد راه هم برود.

ادامه‌ي سفر:

امروز دهمين روز سفرم و سومين روز اقامتم در يونان بود. از آتن خارج شديم تا هم يك معبد را ببينيم و هم پاسخ بگويم به تمناي پوستم كه نوازش مديترانه را طلب مي‌كرد:

 

رو به معبد پوزئيدون (خداي دريا) و پشت به مديترانه ايستاده‌ام. نهايت طراوت محيط را خوتان حدس بزنيد.

اين معبد پوزئيدون در SOUNION، در دو ساعتي (با اتوبوس) آتن قرار دارد. خشايارشا كه به آتن حمله كرد و در سالامين شكست خورد در هنگام برگشت به ايران، از خجالت اين معبد هم درآمد و ويرانش كرد. البته ما مخلص شاهان هخامنشي هم هستيم‌.

به نظر من، مديترانه يكي از لذيذترين درياهايي است كه بر روي كره‌ي زمين پديد آمده است. تا به حال در سه كشور در اين دريا شنا كرده‌ام: سوريه (لاطاكيه)، لبنان (بيروت) و اين بار هم در يونان و همين شهر سونيون. مسير آتن به «سونيون» جاده‌اي ساحلي است و يكي از زيباترين جاده‌ها.

به سلامتي خداي دريا (اين دست من نيست‌ ها)

باور بكنيد يا نكنيد، آن خانم با عصا به دريا رفت و بيش از يك ساعت با همان عصا در قسمت عميق شنا كرد.

دو عكس بالا متعلق به استاديوم قديمي آتن هستند. در سال 1898 اين استاديوم بر اساس ايده‌ي يك فرانسوي مبني بر راه‌اندازي دوباره‌ي بازي‌هاي المپيك همچون بازي‌هاي المپيك يونان قديم، ساخته شد و اين‌‌طوري است كه تا حالا هم اين بازي‌ها برگزار مي‌شود. در آن موقع اين ايده همچون ايده‌هاي ناب ديگر، ديوانگي محسوب مي‌شد ولي نهايتا موفق از آب درآمد. يوناني‌هاي باستان متحد نبودند و ايالت‌هاي مختلف همواره با هم در جنگ بودند، اما هفت روز سال از كشمكش و جنگ دست مي‌كشيدند و براي بازي‌هاي المپيك دور هم جمع مي‌شدند.

دیدگاه ها

 1. وحید

  عجب هوایی، عجب فضایی…حالش رو ببر…معبد هم قشنگه…یونان جایی که برای ما ایرانی ها باید خیلی آشنا تر از آن باشه که فکر می کنیم ..به دلیل همین اشتراکات فرهنگی …مدیترانه هم که حرف نداره…خوشحالم که دفترچه ات هم پیدا شده…خوش باشی و کامیاب.

 2. N

  سلام
  بابت پیدا شدن دفترچه و همین طور آرامشی که دارید یهش می رسید ، عمیقاً خوش حالم .
  سفر خوش بگذره ( بیش از پیش )

 3. hossein

  سلام خوشحالم که دفترچه ات پیدا شد امیدوارم بیشتر از این بهت خوش بگذرهو بتونم تو تهران ببینمت

 4. محسن باطنی

  سلام. میگن دعای اونی که توی سفره، زود مستجاب میشه!!! گرچه ،دروغ گفتم.. اما تو باورت بشه و برای ما دعا کن که سفر به این قشنگی نسیب ما هم بشه! کسی چه میدونه.. شاید دعات مستجاب بشه…. حالا تو دعا کن…

 5. حامی

  به سلامتی این خدای دگرگونه , که زیبایی جهان درون اش را اینگونه مابین دو دریا گسترده .

  نگاه کن ! بالهایت را دستان دریا امتداد می دهد .
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام.

 6. سیما سلمان‌زاده

  نمی‌دونم این یادداشت رو تاحالا چندبار خوندم…قبل از هر چیز، حس خوب اول و عکس اول، حس خوب آخر.
  …………………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاس بابت اینکه مطالعه کردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *