10 ساعت پياده‌روي در پاريس: اروپا 5

به سوي پاريس:
صبح، ساعت 4:45 از خواب بيدار شديم تا از پرواز ساعت 6:30 ژنو – پاريس جا نمانيم. براي رفتن به فرودگاه، با تاكسي تلفني تماس گرفتيم. كمتر از 5 دقيقه تاكسي جلوي در خانه آماده بود. از منزل جكي تا فرودگاه حدود 10 دقيقه طول مي‌كشد و قيمت تاكسي براي چنين مسيري حدود 24000 تومان است. مسيري كه در تهران با 4000 مي‌توان سر و ته‌اش را هم آورد.
براي اين‌كه هزينه‌امان كم باشد از پرواز شركت easyjet استفاده كرديم. در اين پرواز‌ها خدمات‌رساني اندك است و در طول پرواز نوشيدني و خوردني رايگان (چنان كه در پروازهاي ديگر مي‌بينيم) وجود ندارد. صندلي‌هاي هواپيما شماره ندارند و مردم براي اين‌كه جاي بهتري در هواپيما نصيبشان بشود عجله مي‌كنند. در كشوري كه اتوبوس‌هايش حتي 1 دقيقه هم تاخير ندارند، پرواز با ايزي‌جت 20 دقيقه تاخير داشت. خلاصه اين كه كيفيت پرواز همچون ايران خودمان بود.
به اين انديشيدم كه آن‌چه باعث فرق ميان مردم كشورهاي توسعه يافته و جهان سوم است، موضوع ارزش‌گذاري است. به عبارت ديگر، اين مفهوم كيفيت زندگي و وجود ارزش‌هاست كه آدم‌ها و تفكراتشان را تغيير مي‌دهد. بنابراين كيفيت زندگي در سوئيس هم مي‌تواند همچون ايران نزول كند، هنگامي كه ارزش‌ها نزول كنند.
در هواپيما نشسته‌ام و اين متن را مي‌نويسم. آسمان ابري و خورشيد در حال طلوع است. منظره زيباست و من هر از گاهي از پنجره به ابرهايي مي‌نگرم كه اكنون زير پايم هستند. پارادوكس اين است كه با ايزي‌جت ارزان و كم‌ كيفيت هم مي‌توان به فراز ابرها رسيد.
انديشيدن به لايه‌هاي ناپيداي زيستن را دوست دارم، هر چند كه نمي‌توان همه‌ي اين انديشه‌ها را گفت و اگر بتوان گفت، نمي‌توان نوشت و اگر بتوان نوشت، نه در اين‌جا.

پاريس: باور كنيد يا نكنيد، ما امروز 10 ساعت در پاريس پياده‌روي كرديم و از اين سايت‌ها كه نام مي‌برم، بازديد كرديم: ساختمان لوور، ساختمان بانك فرانسه، ساختمان بورس، رود سن، ساختمان ميراث فرهنگي، چند گالري به سبك فرانسوي، مجسمه لويي 14، مجسمه هنري چهارم، باغ لوكزامبورگ، پانتئون (مقبره‌ي 72 تن از افراد معروف فرانسه؛ ويكتور هوگو، روسو، ولتر، اميل زولا،…)، ساختمان دانشگاه سوربون، فواره سن ميشل، كليساي نتردام، سن شاپل، خانه‌ي ويكتور هوگو، يادبود زندان باستيل، سالن جديد اپراي پاريس، ساختمان هنر مدرن، بزرگترين مركز تجاري اروپا Les Halls، خيابان روسپي‌ها، محله‌ي يهودي‌ها، منطقه‌ي هم‌جنس‌بازها، ده‌ها كافه و رستوران و …
اكنون هم كمر و هم پايم به شدت درد مي‌كند و براي شما شرح حال مي‌نويسم.
فقط مي‌توانم بگويم، فوق‌العاده بود. همين.
چند عكس ببينيد:

ساعت 8 صبح از متروي پاريس پياده شدم و روبروي يكي از درهاي لوور اين‌گونه خودم را پيدا كردم.

بدون شرح

رود سٍن: يادتان هست كه بازرس ژاور (فيلم بينوايان) خودش را در اين رودخانه غرق كرد.

اين هرم شيشه‌اي با 666 قطعه شيشه در جلوي در اصلي لوور قرار دارد.

بدون شرح

نمايي از يك باغ فرانسوي

اين اتاق هتل ما در پاريس است كه براي هر شب بايد 55 يورو بپردازيم. باورتان مي‌شود؟ آقا ما امروز دو تا قهوه خورديم 10 يورو خرج برداشت. براي همين از عصبانيت همه‌ي روز را پياده‌روي كرديم. لعنتي‌ها. يكي به من بگويد تو كه پول نداري غلط مي‌كني سفر فرنگ مي‌روي.

ساختمان ميراث فرهنگي پاريس كه اتفاقا مدرن ساخته شده است.

باغ لوكزامبورگ (در پاريس)

پانتئون

سقف كليسا

قديمي‌ترين اثر معماري در پاريس اين حمامي است كه در زمان امپراطوري روم و در حدود 2000 سال پيش ساخته شده است. (به نظر شما تا به حال كسي در يك روز اين همه اطلاعات از پاريس به دست آورده؟)

فواره سَن‌ميشل

سَن چاپل

كليساي نتردام

داخل كليساي نتردام

داخل كليساي نتردام

بدون شرح (خدايي براي گرفتن اين عكس خلاقيت نشان دادم)

فكر مي‌كنيد پاريسي‌ها اجازه مي‌دهند در وسط شهرشان، كارخانه بسازند؟ اين ساختمان هنر مدرن پاريس است.

بدون شرح

پاريس

بدون شرح

 

 

 

 

دیدگاه ها

 1. شراره

  ارزش ها بستگی به نوع دیدگاه، در جهان پدیدارشناختیِ فرد دارد
  ولی نکتۀ قابل تعمق در دنیای امروز این است که کیفیت بالای زندگی در نگاه اول بستگی به ارزش نهادنِ گروهی به مردمِ یک جامعه دارد
  در جامعه ای که این ارزش نهادن، نهادینه شده، سطح تفکرات انسان آزادی عمل بیشتر پیدا میکند زیرا که آسوده تر است و زمانی هم که کیفیت، نزول پیدا میکند میتوان علت را قابل هضم یافت
  ولی در جامعه ای چون ایران، کیفیت بسیار پائین زندگی میانگین افراد ارتباط مستقیم دارد به این مسئلۀ بسیار مهم که مفهوم هیچ نوع ارزشی معنای روشنی ندارد در اصل گویی معنایی ندارد
  پس هیچ گاه هیچ دلیلی هم برای عدم حضور ارزش ها نمیتوان یافت، و گویی دائماً در سردرگمی به سر میبریم
  ولی جای بس امیدواری این است که آنچه کـــاملاً در حال نهادینه شدن است همانا بی ارزشی به تمام ارزش های انسانی است..!!! بـــــگذریــــم…

  مطلب دیگر اینکه:
  “با ایزی جت ارزان و کم کیفیت هم می توان به فراز ابرها رسید”

  زیرا؛ وقتی به هرم نیازهای انسانی مازلو نظر میفکنیم، بدین ترتیب گام برمیداریم:
  1- نیازهای جسمانی، رفاهی. 2- نیاز به امنیت. 3- نیاز به مقبولیت.
  4- نیاز به علم و آگاهی. 5- نیاز به هنر و زیبایی شناسی.
  و نهایتاً—> 6- خود شکوفایی self actualization

  سه نیاز اول ارتباط مستقیم به همان بحث احساس ارزشمندی است که بستری است برای رفع نیازهای طبقۀ بالاتر
  ولی در مواردی استثنائی بدون رفع سه نیاز ابتدائی (که زمینۀ رفع نیازهای ارزشمند چهارم و پنجم است) میتوان به شکوفایی دست یافت
  که کشف این راه، همان رمزِ فهمِ این است که؛
  “با ایزی جت ارزان و کم کیفیت هم می توان به فراز ابرها رسید…”

 2. شراره

  بله،
  ممنون از یادآوری دوستمون “N”
  روز آغازتون، مبارک…
  همیشه سلامت، شاد و پر از آرامش باشید…
  و همیشه در حال آغازی دوباره و نو شدن..

 3. ناهید

  ّبرای بیست و هشتم شهریور

  سرکش یا تسلیم
  چون اسب ابلق درونت می دود
  جهان ویرانه ایست زیر سمهایش

  من به خضوع ایستاده،زیر چتری که سایه اش نیست ،
  قهقهه های شوم افق را در سیاهی ترسانش به  درون تکرار می کنم…
  پژواک است این….می دانم

  اکنون که به نامیرایی زمان پیوسته ام،میان قرنها سفر می کنم و اندوهی را با خود می برم
  اندوه من گناهیست که بوی دستان تو را می دهد…

  یک شب دیگر برای من بمان
  پیش از آنکه  سال  بگردد  و تو قدم به فردا بگذاری
  یک شب دیگر برای من بمان
  کنار سکوت من

 4. نسترن وثوقي

  سلام تولدتان مبارك

  مي خواستم تو فيس بوك تبريك بگم، چند روزيه كه ريمايندو هشدار مي‌ده، ولي فيلتر شكنم از ديشب قاط زده. راستي اونجا شمع عددي هست؟ اگه نباشه كه مجبوريد يه 40، 50 تايي شمع بخريد كه ور شكست مي شيد!

  تولدتان مبارك. عكس‌ها فوق العاده هستند. مخصوصن غروب برج ايفل. ممنون از به اشتراك گذاشتن اين همه زيبايي! وصف العيش، نصف العيش!

 5. cydar

  ممنون از مطالب و عکسها
  در مورد غذاهای معروف و سنتیشون هم مینویسید؟
  راستی این خونه های 14 متری رو به توریست ها اجاره هم میدن؟!

  خوش باشید و از سفرتون لذت ببرید

 6. شراره

  دیشب وقتی مطلب نوشتم عکس ها رو ندیده بودم
  الان دیدم
  معرکه است…
  ممنون از تقسیم کردن این همه هیجان با ما..
  من عاشق اون هرم شیشه ای ا 666 قطعه شیشه! مقابل اون نما از ساختمان لوور هستم
  و غروب ایفل… واااای…
  تمام عکس ها.. تمام عکس ها..

 7. *

  666 یکی از نمادهای شیطان!
  اصلاً آن هرم برای چه ساخته شده؟ تزئینی ست یا کاربری هم دارد؟ این عدد به این هرم ربطی دارد یا تصادفیست؟

 8. فرزانه

  سلام آرش جان. وای چقدر خوبه آدم روز تولدش بره توی پاریس و قدم زدن توی این شهر را با این همه تصویر و قدم های تاریخی به خودش هدیه بده. نه؟ یک بار دیگه تولدت شاد. همیشه پای در سفر باشی.

 9. فرزانه

  راستی در جواب اون دوستی که درباره هرم لوور پرسیده بود. بعضی از فرانسوی ها اصلا از بودن این هرم توی پایتختشون خوششون نمی اد بعضی ها هم دوستش دارند. این در زمان میتران ساخته شده که ظاهرا و به گفته مخالفاش علاقه زیادی به مصر و فراعنه داشته و زیرش یکی از بزرگترین گنجینه های بزرگ نقاشی دنیاست. اگر اشتباه نکنم گراند گالری در امتداد راهروییه که به این هرم ختم می شه

 10. سوزان خدیو

  وااااااااااااااای،از اونجاییکه یکی از شهرهای رویایی که من همیشه عاشق دیدنش هستم پاریسِ واقعا لذت بردم،خیلی خیلی خوش بگذره،مرسی به خاطر عکس ها وتوضیحاتتون،من چندوقت پیش چند CD راجع به پاریس گرفتم ولی فقط تونستم فیلمها روببینم وچیززیادی ازتوضیحات درک نکردم(چون به زبان فرانسه بود)ولی الان خیلی خوشحالم چون می دونم اطلاعات زیادی رو قراره راجع به اونجا بدست بیارم.خوش بگذره.

 11. الهام

  سلام! بازم تولدت مبارک! خوش باشی و شادمان! من همه لحظه های لحظه های سفر به پاریسِ ترا مثل نسیم ساحل درک می کنم چون هم با تو همراه بودم و هم با پاریسِ و می دانم ترکیب تو با پاریسِ ترکیب بی نظیری ست! درباره قهوه گران هم خب بخشی از خاطره های پاریسِ همین قهوه های گران است اگر هنوز اونجایی شیرینی کراپ را از دست نده هم ارزان است هم خوشمزه فقط نوع شکلاتی اش را توصیه نمی کنم!

 12. حلیمه

  سلام.سوژه ها یی که برای عکا سی انتخاب می کنید فوق العاده ست.چون جنبه های مختلف زندگی رو هم در بر می گیره.گویی بیننده عکس اونجاست.ممنون.تولدتون مبارک(البته با 2 روز تاخییر.)

 13. hani

  salam vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay aliye aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiye man asheghe kelisaye notredam hastam kolan aseghe kelisa hastam.mooze loovr ham hamin tor.kheyli bahale!!!!mer30 babate mataleb va ax
  ……………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. خواهش می کنم.

 14. parisa

  بسیار زیبا و جالب بود .
  ……………………………………………………………………………………………
  جواب: سلام. ارادتمندم.

 15. سیما سلمان‌زاده

  و همچنان این مفهوم کیفیت زندگی و وجود ارزش‌هاست که آدم‌ها و تفکراتشان را تغییر می‌دهد…

  مرسی به خاطر بخشهای زیادی از متن
  ………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. لطف دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *