پهلوان و موسيقي

“دربلوچستان به كسي كه شاعري را به درجه كمال برساند «پهلوان» مي‌گويند.” فرهنگ موسيقي ايراني، پژوهش و نگارش بهروز وجداني

“«راه پهلواني» كه به آن «ره پهلواني» و «سرود پهلواني» نيز گفته‌اند، يكي از نغمات و سرودهاي موسيقي دوره‌ي ساسانيان و ويژه‌ي بزرگان مذهبي بوده است.” فرهنگ موسيقي ايراني، پژوهش و نگارش بهروز وجداني

در خان چهارم، هم رستم و هم اسفنديار، نغمه مي‌خوانند و تنبور مي‌نوازند. اين هر دو پهلواناني هستند كه از هفت خان عبور مي‌كنند.

از طرفي، كرمانشاه كه به قولي عاميانه مهد پهلوانان است، مهم موسيقي هم هست.

در مراسم زورخانه‌اي كه در آن پهلوانان گرد هم مي‌آيند هم، موسيقي نقش اساسي دارد.

حال سوال اين است: نوع رابطه‌ي پهلواني و موسيقي از چه نوع است؟

احتمالا براي جواب اين سوال بايد با “گوسان‌هاي پارسي‌گوي” آشنايي پيدا كرد. خلاصه بد نيست درباره‌اش بدانيم.

دیدگاه ها

 1. مهدی فتوحی

  پهلو تغییرشکل یافته ی واژه ی پرثو یا همان پارتی است. به گمان من باید ریشه ی ارتباط این واژه را با پارتیان جست. فراموش نکنیم که ادب پارسی یا ادب پهلوانی یا همان ادبیات حماسی از خراسان بزرگ می آغازد. و خراسان به روایتی ایرانویج حقیقی بوده است.
  علاوه بر این من متنی دیگری را اینبار ازمنظر زبانشناسی درباره ی نقش فروهر نوشته ام. این را هم به متن خودت بیفزای تا اگر کسی می خواند همه را بخواند.

 2. زهره

  سلام استاد.فكر مي كنم اين رسم تنها ويژه ايراني ها نبوده.چون ادبيات حماسي ما تحت تاثيره رجزخواني ها و مفاخره اعراب پيش از اسلام هم هست .اين كه قبل از جنگ بين دو قبيله،هركدوم افتخارات خودشون رو به رخ طرف مقابل مي كشيدن و از كلام آهنگين و موسيقايي استفاده مي كردن.دكتر قدمعلي سرامي،يك مقاله مفصل درباره پيوند پهلواني و موسيقي داره…شماره استاد رو براتون ارسال مي كنم.

 3. فرهنگيان

  سلام، وقت بخير
  چه چيز باعث تنوع سازها و موسيقي در نقاط مختلف دنيا(پاپ، جاز، راپ، سنتي و …) و يا حتي كشور خودمون شده؟آيا آب و هوا و موقعيت جغرافيايي، آداب و رسوم مناطق و يا …. در آن دخيل است! مثلا چرا در مناطق گرمسير موسيقي با هياهو و سر و صداي زياد اجرا ميشود و در مناطق سردسير به نوعي ديگر!
  چرا در برخي جاها مثل كرمانشاه، ترانه (حوره) كه در گذشته جنبۀ مذهبي داشته ، بدون ساز اجرا مي شده و تا كنون هم تغييري در آن ايجاد نشده؟
  تا جايي كه من ميدانم، حوره در واقع نوعي نيايش بوده و امروزه با محتوايي اجتماعي اجرا مي شود و با كشش كلمات همراه است. يعني يك كلمه بچند قسمت تقسيم شده و هر حرف چند بار (طبق سليقۀ خواننده) تكرار شود.
  به نظر مي آيد از گذشته تا كنون موسيقي بخشي از زندگي محسوب ميشده و شايد با نيازهاي روزمره برابري ميكرده و امروز هم كه در روانشناسي گزينه اي براي درمان بيماريها محسوب ميشود.
  موفق باشيد

 4. سیما سلمان‌زاده

  شاید موزون بودن، با خود، با طبیعت، با آسمان و زمین اولین وجه مشترک‌ پهلوانی و موسیقی باشه.
  به نظر میاد پهلوانها بیشتر حرفشون رو‌ در دل نگه‌می‌دارند، شاید موسیقی نوای دلشون رو منعکس می‌کنه.
  سکوت، از مهمترین نت‌های موسیقی است.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. سپاس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *