وسوسه‌ي گاو

با اين‌كه برخي از دوستان اعلام خطر كردند كه پژوهش در مورد «نقش و اهميت گاو در ادبيات و اعتقادات مردم در ايران باستان» تحقيق ساده‌اي نخواهد بود، وسوسه شده‌ام تا حد امكان و به عنوان يك كار جنبي به آن بپردازم.

بعد از آن هم در نظر دارم به رفتار شناسي و جغرافياي «فر» بپردازم. تحقيق در مورد «بيماري‌هاي باد» كه در جنوب كشور رايج است و همچنين شناسايي انواع «كلاه ايراني» در طول تاريخ را هم در نظر دارم. راستي جاي يك موزه از كلاه‌هاي طوايف ايراني در كشورمان خالي است.

دیدگاه ها

 1. زهره

  سلام.براي تحقيق در مورد بيماري هاي باد به كتاب هاي محمدرضا درويشي و محمدحسين ناصربخت و كارهاي مهدي ساكي ميشه مراجعه كرد.هوشنگ جاويد هم در بخش موسيقايي اطلاعات خوبي داره.چند وقت پيش بي بي سي فارسي مستندي درباره آيين زار پخش كرد كه خيلي خوب بود.پايان نامه دكتري يه خانوم بود كه اگه اشتباه نكنم كانادا تحصيل مي كرد.در ضمن ششمين شماره “سرزمين من” درباره زاره…آييني كه من به شدت دوستش دارم

 2. مهدی فتوحی

  در دهه ی چهل، ناصر تقوایی فیلم های مستند باد جن و آیین زار را درباره ی آیین های جنوب ایران ساخته. دکتر ساعدی کتابی دارد به نام اهل هوا در این باره. من درکتاب خانه ام دارم. از نسترن بگیر.

 3. مهدی فتوحی

  یک چیز یادم آمد. یک فرهنگ جانوران اساطیری هست که خورخه لوییس بورخس جمع آوری کرده. در آن بسیاری از جانوران اساطیری در فرهنگ های گوناگون یاد شده اند. یک فرهنگ بسیار خوب هم محمد جعفر یاحقی در این باره دارد. هر دو را من در کتابخانه ام در تهران دارم. یکبار برو خانه ی نسترن و از کتابخانه ی من اینها را بردار. درباره ی گاو در آنجا مطالب مهمی درج شده.

 4. نازنین

  سلام
  بر روی تحقیقی پیرامون اسطوره، نماد و معماری کار می کنم. بین جستجوها مطلبی دیدم که منو به یاد این پست انداخت.
  فایلش روبراتون فرستادم.
  ……………………………………………………………………………………………………………..
  جواب: سلام. سپاسگزارم.

 5. سیما سلمان‌زاده

  موزه کلاه‌ها، کلاه‌هایی که سرمان گذاشتند، کلاه‌هایی که از سرمان برداشتند…
  ………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام. این می‌شود یک موزه شخصی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *