تور پياده‌روي؛ يك‌بار ديگر

در تاريخ 14/11/1385 متني را در خبرگزاري ميراث فرهنگي www.chn.ir با عنوان “جاي خالي تورهاي پياده‌روي در شهرها به چشم مي‌خورد” منتشر كردم. بعد از آن، دوستان هم‌فكر را متقاعد كردم كه در روز بزرگداشت راهنمايان گردشگري، تور پياده‌روي برگزار كنيم. اين شد كه دو تور پياده‌روي توسط راهنمايان گردشگري در شهرهاي تهران و يزد و با حضور حدود 300 نفر در هر مرتبه برگزار شد.
از همان 2 سال و نيم پيش تاكنون همواره در فكر اجراي ايده‌ي طراحي مسيرهاي تورهاي پياده‌روي فرهنگي و طبيعي هستم، ولي خيلي كم به هدف نزديك شده‌ام. در اين مدت از حميدرضا مشير خواسته بودم تا بر روي طراحي مسيرهاي تورهاي پياده‌روي در كشور تمركز كند و او هم لطف كرد و پذيرفت و تاكنون چند مسير را طراحي كرده است كه البته به هيچ وجه كافي نيست. ما مسيرهاي طراحي شده توسط حميدرضا را در مجله‌ي ايرانا چاپ كرديم تا نمونه‌اي باشد براي طراحي‌هاي بهتر و مناسب‌تر و كاربردي‌تر. اما هنوز با ايده‌‌آل خيلي فاصله داريم.
امروز يك ايميل برايم آمد و متوجه شدم كه بخشي از پايان‌نامه يك دانشجوي رشته مديريت جهان‌گردي دانشگاه شيخ بهايي اصفهان، مسيرهاي پياده‌روي گردشگري در اصفهان است. همه‌ي اطلاعاتي را كه داشتم برايش فرستادم و ديدم بد نيست، متني كه دو سال و نيم پيش نوشته‌ام را با كمي اصلاحات در اين‌جا بياورم:

جاي خالي تورهاي پياده‌روي درشهرها به چشم مي‌خورد

بسياري از مسافران داخلي و خارجي علاقمندند بر اساس نقشه در شهرهاي مختلف ساعت‌ها پياده روي كنند. قدم زدن در شهري تازه هيجان انگيز است.

همان‌طور كه براي سفر به يك استان يا يك شهر Itinerary يا برنامه سفر وجود دارد، براي گردش در داخل شهر به همين نحو هم مي‌توان تمهيداتي انديشيد.
در بسياري از كشورها، نقشه‌اي از شهر توريستي مقصد ارائه مي‌شود كه براي walk tour مناسبند. با استفاده از اين گونه نقشه‌ها، گردشگر به تنهايي در داخل شهر قدم مي‌زند و همچنان‌كه از پياده‌روي لذت مي‌برد به درك محيطي كه در آن است مي‌پردازد و به كنجكاوي خود پاسخ مثبت مي‌دهد.
جاي اين‌گونه نقشه‌ها و مسيرها در كشور ما خالي است. اين در حالي است كه اين طرح بسيار ساده است و هزينه چنداني دربرندارد. فقط مي‌بايست نقشه مسيرهاي پياده روي را طراحي كرد و در اختيار مسافرن قرار داد.
بديهي است كه در طراحي اين مسيرها بايد الزاماتي گنجانده شود.
اين الزامات به دقت نقشه، مدت زمان قدم زدن در شهر و همچنين گنجاندن بافت قديمي و جديد شهر، آثار معماري، بازار، محل خريد صنايع دستي، مسجد، موزه، هتل و مسافرخانه، رستوران، چايخانه، كافي نت، داروخانه، بانك و… در نقشه مربوط مي‌شود.
 
مزاياي طرح:

1- گردشگر با بافت شهري و اجتماعي مقصد در حين قدم زدن آشنا مي‌شود. او به اين صورت معماري، هنر، صنايع دستي، همچنين پوشاك، لهجه، دغدغه، بينش و اعتقاد مردم محلي را درك  مي‌كند.
2- گردشگر با قدم زدن از بازار شهر هم عبور مي‌كند و به احتمال زياد از جامعه محلي خريد مي‌كند كه اين موضوع به اقتصاد آنان كمك مي‌كند و گردشگري منطقه رونق بيشتري مي‌گيرد.
3- گردشگر با قدم زدن در شهر با مسايل بيشتري روبرو مي‌شود و خاطرات بيشتري از سفر خود به ارمغان مي‌برد.
4- گردشگر با مردم شهر مقصد، ارتباط معنوي برقرار مي‌كند و از نزديك با روحيه مردم محلي آشنا مي‌شود و احتمالا تفاوت‌ها و تشابهات رفتاري را از نزديك و راحت‌تر درك مي‌كند.
5- در قالب سفرهاي ارزان قيمت قرار مي‌گيرد، زيرا گردشگر با قدم زدن به جاي سوار شدن بر اتومبيل، هزينه‌اي از اين بابت نمي‌پردازد.
6- بسياري از گردشگران دوست دارند كه گهگاهي وقت آزاد خود را به تنهايي بگذرانند. پياده‌روي در شهر از آن جمله كارهايي است كه گردشگر وقت خود را در اختيار دارد و از آن لذت مي‌برد.

قابل ذكر است كه بسياري از گردشگران داخلي و خارجي علاقمندند بر اساس نقشه در شهرهايي همچون شيراز، اصفهان ،كاشان، مشهد، قزوين، سنندج… و همچنين در بازارهاي تبريز و تهران و كرمان،… و مناطق باستاني تخت جمشيد و پاسارگاد و شوش و شوشتر و بيستون و … ساعت‌ها پياده‌روي كنند و هم خود و هم فضا را دريابند.

                                                                                          آرش نورآقايي

دیدگاه ها

 1. زهره

  من تور پياده روي در يزد رو تجربه كردم و لذت بردم.هم به اين دليل كه پياده روي رو دوست دارم و هم به اين خاطر كه بهتر و بيشتر مي تونستم با مردم و فضاي كلي شهر ارتباط بگيرم.يكي از برنامه هاي ما (من و دوستاي ديگه)تو همه سفرها،پياده روي و ديدن قسمت هاي مختلف يه شهره،به ويژه اگر بافت تاريخي داشته باشه…خيلي خوبه استاد.برنامه يه تهران گردي مي ذاريد،سر در باغ ملي و 30 تير و…؟

 2. بهار

  نمدونم چطوری باید تشکر کنم ؛ بعضی وقتها کلام عاجز میمونه و قلم هم …
  باز هم از این لطفی که داشتید و اطلاعات خوبی که دادید ممنونم
  امیدوارم که بتونم این لطفتون رو جبران کنم

 3. فرهنگيان

  س…
  معمولا براي تهرانيها كه از هر چه ساختمان، دود و گرد و غبار بيزار هستند، برگزاري واك تور در طبيعت لطف بيشتري دارد ولي از آنجا كه شهرستانهاي ديگر از نظر آب و هواي آلوده نسبت به تهران در وضعيتي بهتر به سر مي برند، گزينۀ بعدي براي اينگونه تورها هستند.
  از آنجايي كه ارگانهاي ديگر مثل شهرداري و … چنين برنامه هايي اجرا نميكنن، شايد راهنمايان بتوانند باني اين نوع تورها شوند و باعث اجراي بيشتر اين تورها در تهران و ديگر شهرستانها باشند.
  موفق باشيد

 4. سیما سلمان‌زاده

  “…تا هم خود و هم فضا را دریابند.”👌
  ……………………………………………………………………………………………………………………….
  جواب: سلام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *